felmondás gyes alatt


Devus85 # 2011.06.23. 06:26

Sziasztok!
Van egy kis problémám, nem tudom, hogy kell kezelni a helyzetet. Van egy munkavállalónk, július 7én jár le neki a gyes. Kiment külföldre, kiköltözött az egész csládjával! ilyenkor milyen módon járok el? mikor szűnik meg a munkvaiszonya? Szabadságot kiszámítom, kifizetem, és utána? mert nem kíván dolgozni már? Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.23. 07:00

Devus, ha elég szemét akarsz lenni, akkor nem adod ki neki azonnal a szabadságát, hanem csak egyheti munka után. Mivel egy héten át igazolatlanul fog hiányozni a munkából, rendkívüli felmondással meg lehet szüntetni a munkaviszonyt. A szabadságmegváltás ekkor is jár neki, viszont ő is tartozik a felmondási idejére irányadó átlagkeresete összegével.

Ha nem akarsz szemét lenni, akkor küldesz neki egy közös megegyezéses megszüntetésre vonatkozó ajánlatot. Annyira rendesnek szerintem nem kell lenned, hogy te mondj fel neki.

Devus85 # 2011.06.23. 07:31

Szemétségről szó sem lehet, mert dolgozott itt közben is...:) anyagiak miatt ment ki, ugyhogy teljesen korrektul akarok eljárni... szóval lejár neki a gyes, kiszámolom a szabit, kifizetem, és utána rögtön megutdom közös megegyezésel szüntetni, ( idnok, hogy nem kíván itt dolgozni) elnézést, ha értetlen vagyok, de jol akarok eljárni:)
koszonom az eddig választ is:)
!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.23. 09:42

A közös megegyezést nem kel indokolni.

bogyo_ # 2011.06.23. 12:13

Tisztelt KBS!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy van egy munkavállalónk aki a kisebbik gyermeke 2 éves kora után szeretne ismét munkába állni. Ha jól értelmezem a törvényt akkor kötelesek vagyunk visszavenni a gyermek 3 éves koráig plusz 30 nap, vagy közös megegyezéssel lehet megszüntetni a munkaviszonyát. Amennyiben nem tudunk neki munkát biztosítani, mert már más végzi az Ő munkáját (sokkal sikeresebben) akkor állásidőre kell neki bért fizetni?

Előre is köszönöm a válaszát. Krikkó Melinda

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.23. 14:28

Igen, lényegében ez a helyzet (bár a szóhasználat nem preciz).
A közös megegyezéses ajánlat kialakításakor mérlegelni kell a védelem idejére fizetendő állásidős átlagkereset összegét, a majdani megszüntetéskor fizetendő összegeket. (Az állásidőre nem jár rendes szabadság.) Figyelembe kell venni továbbá annak a lehetőségét, hogy a védelem ideje alatt a munkavállaló újabb gyermeket szül. Stb.
A közös megegyezésről való egyeztetést, tárgyalást célszerű lenne ügyvédre bízni.

Fee22 # 2011.06.27. 06:12

Szép jó reggelt,ismét itt vagyok:-)
Új fejlemény van az én ügyemben.Ugye jelenleg ott tartunk,hogy május óta állásidőn vagyok és egyezkedünk a céggel közös megegyezés ügyben.Tett a cég nekem egy ajánlatot amire én az saját elképzeléseimet megírtam,hogy én mire számítok és mikor megyek bele.Most még várom a reakciójukat.Tegnap viszont kiderült,hogy várandóa vagyok.Kérdésem az lenne,hogy így kapok ismét már tgyást stb?Hiszen nem dolgoztam,hanem gyes után már a szabijaimat töltöttem és úgy volt,hogy visszavesz a cég,de mivel nem akarja visszaadni a munkám ezért van az állásidő.Ilyenkor mi a helyzet?Meddig kapom az állásidőt?a szülés idejéig vagy előtte menjek táppénzre?Gondolom a cég szívrohamot kap vagy lehet,hogy megemeli a közös megegyezésre vonatkozó ajánlatát?Kérdés kérdés hátán:-)Előre is köszönöm a választ!Üdv

Fee22 # 2011.06.28. 06:45

Jó reggelt!Segítene nekem valaki a kérdésemmel kapcsolatban?Köszönöm

pazs # 2011.06.28. 07:31

Fee22: arra nem emlékszem, miért vagy állásidőn, de ha terhes vagy és amúgy nem akarod megszüntetni a munkaviszonyodat, eszedbe ne jusson közös megegyezést aláírni, mert az ellen nem véd, csak a munkáltatói rendes felmondás ellen.
Tgyás meg ezek persze járnak, mert állásidő azt jelenti, hogy fel vagy mentve a munkavégzés alól, mert nem tudnak neked munkát biztosítani.

Fee22 # 2011.06.28. 07:44

Köszönöm Pazs!
Azért vagyok állásidőn,mert a cégem nem 'tudja'(akarja) nekem a munkaköröm visszaadni,ezért fizeti a bérem és próbál közös megegyezéssel megválni tőlem.Bele is mentem volna ,ha azt kínálja amit kérek.Most pedig kiderült,hogy terhes vagyok.Van annak valami szerepe,hogy én visszamondtam a Gyest?Úgy értem,hogy származik ebből hátrányom az elkövetkező Tgyás stb fizetése ügyében?Azért kérdezem,mert vhol olvastam,hogy csak akkor kapja az ember ismét a tgyást ha a gyest nem mondta le??Ezt nem tudom elképzelni..
Amúgy ugyanaz a Tgyás jár mint korábban,vagyis a bruttóm alapján számolva?
Nagyon köszönöm a válaszod!

pazs # 2011.06.28. 08:12

Fee22: a tb-hez nemigen értek, keresd inkább nandyt. Azt is értem, hogy a munkáltatód nem tud foglalkoztatni, csak azt nem értettem, hogy honnan "jössz vissza", hogy gyereket neveltél-e vagy táppénzről stb.

Fee22 # 2011.06.28. 08:29

Igen gyereket neveltem,kinek 2 éves korában jeleztem a cégnek,hogy vissza szeretnék menni dolgozni.Azóta eltelt lassan fél év.
A nandyt ebben a fórumban keressem?
Köszönöm!

pazs # 2011.06.28. 08:35

Vagy inkább a Gyes, gyed, táppénzben.

Fee22 # 2011.06.28. 08:40

rendben,köszönöm!

GasparicsA # 2011.06.28. 10:16

Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni. Decemberben lesz a kisfiam 2 éves és szeretnék visszamenni dolgozni, mert a gyes nem sok mindenre elég. Kérdésem az lenne, hogy köteles a munkáltatóm ugyanabba a munkakörbe tovább foglalkoztatni amibe annó dolgoztam, vagy ha fölajánlja, hogy kifizet akkor mi minden jár? Annak már utána jártam, hogy 43 nap szabim van benn, 2005 óta dolgozom a cégnél, gondolom jár a 2 hónap végkielégítés, meg a 45 nap felmondási idő. Ha nem jól gondolom légyszi azt is írjátok meg. És ezeken felül még mi az amit akár követelhetek a cégtől? Kérlek segítsetek, tisztába akarok mindennel lenni mielőtt leülök az ügyvezetővel beszélni, hogy milyen jogaim vannak.
Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget!!!!

Fee22 # 2011.06.28. 12:13

Kedves GasparicsA!
Szintén forumozó vagyok és ugyanebben a cipőben járok,jártam,ezért leírom amit tudok.Ha a szakértők nem értenek egyet ,kérem helyesbítsenek.Bár innen kaptam minden infóm:-)
Tehát ,igen a munkaadód 'köteles' ugyanabban a munkakörben foglalkoztatni téged,persze ha ez a munkakör még létezik,vagy pedig hasonlót felajánlani neked.Tudod kell,hogy a gyermeked 3 éves koráig felmondási védelem alatt állsz ,tehát a munkáltatód nem küldhet el.
Először is jelezd írásban a munkáltatód felé,hogy decembertől vagy januártól -ahogy lejár a gyeded- szeretnél ismételten munkába állni és a felgyülemlett szabadságod kivételével indítani.Kérd őket,hogy egyeztessék le veled a szabijaidat(ha jól értem akkor ez meg is történt).Figyelj arra is,hogy a gyermeked után is jár plusz szabadság ezt neked kell kérni,amelyre van egy formanyomtatvány.A céged el tudja neked ezt küldeni.
Tehát ha minden jól megy akkor már januártól a szabadságodat töltöd,amire már rendes pénzt kapsz.Sőt ha volt a cégnél béremelés,akkor neked is jár az emelt összeg,tehát több fizetéssel indítassz.
Tehát Ez az első dolgod levelet írni nekik,amelyet ajánlott tértivevénnyel adj fel.
Ne gondolkozz a felmondáson és ha felajánlanának közös megegyezést,alá ne írd.
Nagyon jó helyzetben vagy,hiszen védettséget élvezel.
Amúgy 8 vagy 6 órában szeretnél visszamenni dolgozni?
Kérdezz nyugodtan ha felmerül bármi.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.28. 15:27

Korrekt.
Annyi kiegészítés, hogy el lehet fogadni a közös megegyezéses ajánlatot is, de annak nagyon jónak kell lennie. Ami azt jelenti, hogy ne csupán a rendes felmondáskor járó végkielégítést és felmentési időre járó bért tartalmazza, hiszen úgy vesztenél majdnem egy évi átlagkeresetet. Tehát - ha nem tudnak foglalkoztatni - a jó közös megegyezés kb. egyévi átlagkereset egyösszegű kifizetését jelentené. Minimum. Ha tudnak foglalkoztatni a szerződés szerint, az más, akkor már (munkavégzés nélkül, egyössszegben fizetett) 7-8 havi átlagkereset is elfogadható, feltéve, hogy te is szeretnéd megszüntetni a munkaviszonyt.

GasparicsA # 2011.06.29. 09:14

Kedves Fee22 és Kovács Béla Sándor!

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ, nagyon sokat segítettetek a bennem lévő kételyekben és a döntésem meghozatalában, hogyha válaszút elé állít a cég. még igazából azt nem tudom, hogy 6 vagy 8 órába mennyek-e vissza, mert az a baj, hogy mi úgy dolgoztunk, hogy 10,5 órába, de nem minden nap és főpénztáros helyettes voltam. De ugye ezt a feladatot ennyi időbe ha nem tudom teljesíteni, akkor mi lesz azzal, hogy köteles a cég abba a munkakörbe foglalkoztatni amibe előtte dolgoztam, amúgy persze a helyemen már van más. Ha 6 órát választom, akkor ezt a feladatkört nem tudom ellátni, akkor vajon mit tehetnek velem? Ne haragudjatok, hogy ilyen dilemmát írok nektek, de annyira jó, hogy meg tudjátok válaszolni a kérdéseimet, amiért én nagyon hálás vagyok nektek!
Előre is nagyon szépen köszönöm ismét a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.29. 09:35

Ha te magad nem tudod a szerződés szerinti munkakört ellátni, akkor sokkal rosszabb helyzetben vagy. Az akár rendkívüli felmondási okká is fajulhat. Úgyhogy ezt nem lenen taktikus közölnöd a munkáltatóval.

Feenek a munkaidőre vonatkozó kérdését hagyd figyelmen kívül. Az eredeti szerződés szerinti munkaidőben kell dolgoznod, ha nem állapodtok meg másként. A munkarendet a munkáltató jogosult meghatározni.

GasparicsA # 2011.06.29. 09:41

Akkor célszerű lenne, ha nem 6 órás munkarendbe mennék vissza dolgozni? De akkor mi lesz a kisfiammal? Akkor ezek szerint az a nagy védettség nem ér semmit???

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.29. 09:45

Kicsit végletesen gondolkodsz. Talán jobb lenne, ha a majdani tárgyalásokkal inkább egy ügyvédet bíznál meg, és nem magad csinálnád.

GasparicsA # 2011.06.29. 13:22

Mit értesz a végletes gondolkodáson? Miért kéne ügyvédet megbíznom, gondolod buta ember vagyok, csak mert minden apró részletet szeretnék figyelembe venni?

Fee22 # 2011.06.29. 17:21

Biztos vagyok abban,hogx senki nem feltételezi rólad,hogy buta vagy!Én sem vagyok buta,és mégis ügyvédhez fordultam,hogy a nagy napom amikor majd le kell ülnöm a Cégem vezetőivel tárgyalni,teljesen felvilágosult legyek minden apró részletben,és ne tudjanak átverni.Inkább azok a 'buták' akik minden utánajárás nélkül elfogadják és aláírják amit a Cég eléjük tesz.
KBS-nek igaza van,hagyd figyelmen kívűl a munkaidőre vonatkozó kérdésemet.Csak azért érdekelt,mert én is pont a kisfiam miatt jeleztem a cégnek,hogy gyes mellett szeretnék dolgozni,ami 6 órát jelent,így sajnos a szabadságaimat is 6 órában számolták el.
A te helyedben én is jogászhoz fordulnék,mert sajnos azt én sem tudom,hogy 10,5 órában mi a helyzet.

GasparicsA # 2011.06.29. 17:27

Köszönöm Fee22, te igazán nagyon kedves ember vagy, nem úgy lerohanod az embert, mint ahogy más teszi, csak mert tényleg mindennel tisztába szeretnék lenni. Párommal pont azt beszéltük, hogy rászánjuk azt az összeget, hogy komolyan ezzel foglalkozó emberrel beszéljük meg a lehetőségeimet.

Fee22 # 2011.06.29. 17:38

Kb olyan 8-12 ezer Ft itt Pesten az ügyvédi költség(bár nem tudom te hol laksz) és hidd el megéri az a ca. 1 óra.Én is biztosra akartam menni,és nagyon magabiztos voltam a Cégemmel való tárgyalás alkalmával.Sokat segített az ügyvéd,ennek a fórumnak is hálás vagyok.
Sok sikert és írd meg a fejleményeket.