felmondás gyes alatt


Pocakmarci # 2010.10.13. 07:00

Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni, illetve tanácsot is.
Jelenleg munkaviszonyban állok egy cégnél, másfél éves a kisfiam, gyes mellett dolgozom igazgatói pozícióban. Ezt azért tartom fontosnak, mert ez adhat okot a változtatásra. A cégnél vezetőváltás lesz, amely a mi szintünket is várhatóan érinti. Elvileg nem bocsáthatnak el. A kérdésem az lenne, hogy hogyan tudnak jogszerűen eltávolítani a cégtől? Ha átszervezésre hivatkozva megszűntetik az igazgatóságot, amelyet én irányítok, akkor fel kell-e ajánlani másik pozíciót? Ha igen, milyen feltételekkel (iskolai végzettség, azonos bér vagy lehet alacsonyabb is?). Amennyiben nem fogadom el, mit tehetnek? Ebben az esetben elküldhetnek minden további nélkül? Mikor jár az állásidőre fizetendő bér? Milyen tanácsot tudtok esetleg adni, amire figyelnem kell? Túl sok jóra nem számíthatok, inkább "alattomos" dolgokra. Ha mégis elküldenek, indíthatok-e munkaügyi pert, ha igen, mit perelhetek?
A választ előre is köszönöm!

pindi79 # 2010.11.09. 13:58

jó napot!!én naon rossz helyzetben vaok!a gyedem lejárt szept 30án !jeleztem a munkáltatómnak h vissza szeretnék menni de esze ágában sincs visszavenni!!közös megegyezést akar aláíratni és csak a 28nap szabit akarja kifizetni!!úgy tudom h állásidőt kéne nekem fizetnie!!kérem segítsenek tanácstalan vaok!!

pazs # 2010.11.09. 14:13

pindi79: olvass vissza!!! légyszi!!!!

Pocakmarci: az a baj, hogy ha te igazgató vagy, akkor valószínűleg vezető állású munkavállaló is, rájuk meg nem vonatkoznak ezek a felmondási védelmek. Erre kitér a munkaszerződésed? Ha nem vagy vezető állású munkavállaló, akkor a munkaszerződésednek megfelelően kötelesek foglalkoztatni (kivéve átirányítás másik munkakörbe ideiglenesen, de ekkor is a te saját béred jár) és ha ez nem megy, akkor jár az állásidőre járó bér. Amíg a gyereked hároméves nem lesz, rendes felmondással nem lehet elküldeni.
Amire figyelj: ne írj alá semmit, amit nem értesz, vagy úgy írd alá, hogy 'átvettem'.

Naina # 2010.11.09. 16:38

Pindi79, remélem eszed ágában sincs aláírni a közös megegyezést!!! Nehogy elkövesd ezt a baklövést!

És tényleg olvasd vissza a fórumot. Ha valamit nem értesz , akkor nyugodtan kérdezz rá, mindig jön valaki, aki szívesen és közérthetően válaszol.

Beus31 # 2010.11.19. 16:57

Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni.Röviden 2002.óta itthon voltam először táppénzen majd veszélyeztetett terhesként, 2003.2005.2007.-ben születtek gyerkőceim. Most jár le a GYES-em, szeretnék visszamenni dolgozni. Annyit mondtak, hogy a munkaköröm ugyan nem szűnt meg de a munkaidő beosztásom igen, (multi).Hétfőtől-péntekig voltam 8-16 óráig.?ost pedig folyamatosan úgy kéne hogy 8-20 óráig, 3 napig utána 2 nap szabad.Ezt így nem tudom vállalni.
1.Mit tehetek?
2.A felgyűlt szabadságom azt mondták 140 nap a 2002. évi béremen akarják kifizetni.
3.Most kaptam meg az elmúlt 8 év bérkartonját, eddig nem kaptam semmit.S kiderült, hogy a 2001-es bérem alapján voltam táppénzen és GYED-en (mind a 3 gyerkőccel GYED-en voltam).
szóval a kérdés mit tehetek, ha eleve a munkaszerződésemben magasabb bér volt mint amivel elszámoltak.
Előre is köszönöm a segítséget.

ObudaFan # 2010.11.19. 17:01

A munkaszerződés szerint kell, hogy továbbfoglalkoztassanak, ha nem járulsz hozzá a módosításhoz. Ha így nem tudnak, akkor a munkáltató átszervezésre hivatkozással persze felmondhatja a munkaszerződésedet.

ObudaFan # 2010.11.19. 17:15

Természetesen a felmondás csak a védettséged lejárta után történhet.

nandy # 2010.11.19. 19:29

3.Most kaptam meg az elmúlt 8 év bérkartonját, eddig nem kaptam semmit.S kiderült, hogy a 2001-es bérem alapján voltam táppénzen és GYED-en (mind a 3 gyerkőccel GYED-en voltam).
szóval a kérdés mit tehetek, ha eleve a munkaszerződésemben magasabb bér volt mint amivel elszámoltak.

Konkrét adatok hiányában nehéz lenne jó választ adni, de tekintettel arra, hogy folyamatosan mentél gyed-ről gyás-ra, majd megint gyed-re (táppénz?), így bérezett napok hiányában nem is lehetett volna más jövedelmet alapul venni, mint a szüléskor érvényes szerződés szerinti bért (de legfeljebb a mininálbér kétszeresét), illetve ha voltál táppénzen, az is belekavar.
A szerződés szerinti béredett akkor kellett volna menet közben rendezni, ha visszamentél volna dolgozni, azaz legalább a szabikat kiveszed.

Beus31 # 2010.11.20. 07:56

Kedves Nandy!
Köszönöm a választ. Még az érdekelne, hogy ha most kiveszem a szabadnapjaimat ami felhalmozodótt, akkor előtte végrehajtják a bérkorrekciót, és úgy fizetnek ki? Legalábbis én laikusként így gondolom.
Köszönöm.

nandy # 2010.11.20. 09:25

Igen.

Beus31 # 2010.11.24. 15:50

Hát időközben voltam bent, s nem hajtottak végre bérkorrekciót.Adtak mellé cafeteriat, így én nem írtam alá semmit.Mert szerintem a cafateria adható és nem munkabér.A kérdésem, mit lehet ilyen helyzetben tenni? Köszönöm. A hasonló munkakörben és szakképzettséggel dolgozók bére (beszéltem a volt kolléganőmmel), 30 ezer Ft-tal több mint az enyém.

junghanz # 2011.01.20. 12:07

Kedves Fórumozók!

Segítségeteket kérem, hogy jól értelmezem-e a következőket:

Jelenleg gyed-en lévő kismamaként (újabb terhességemről most tájékoztattam a munkahelyemet) vagyok pedagógus állásban. Munkahelyemen gyermekotthon és belső iskola egyben; az általános iskolát, ahol én állásban vagyok megszüntetik; a pedagógusok egy részét (3 főt) átveszik a gyermekotthonba, a többieknek felmondanak. Megtehetik, hogy nekem is felmondjanak? Maga az intézmény nem, csak a belső iskola szervezete szűnik meg.

Válaszotokat köszönöm!

Netti

pazs # 2011.01.20. 13:18

junghanz: Jól tudod.

junghanz # 2011.01.20. 13:25

pazs :-), igazad van, mit tudok jól?

Ezek szerint a gyes alatt felmondhatnak, ha az a iskola az intézményen belül megszünik, s maga az intézmény nem.
(megj.: én abban reménykedtem, hogy a fórumon olvasott állásidő jár nekem)

N.

pazs # 2011.01.20. 14:15

junghanz: ú, bocsánat, félreérthető a válaszom. Szóval: nem, NEM mondhatnak fel neked rendes felmondással, ha maga a munkáltatód nem szűnik meg, mert a védettséged a gyermeked hároméves koráig (ha voltál emiatt fizetés nélküli szabadságon, márpedig voltál, hiszen gyedet kaptál, azt írod), akkor is fennáll, ha nem kapnál gyest.
Ha bejelented, hogy visszatérsz dolgozni és a szabik kiadása után nem tudnak neked munkát biztosítani, jár az állásidő és a béred.
Bocsánat még egyszer - de mindig jobb így, mintha hamis reményeket keltettem volna és az kell helyesbítenem, hát nem? :)

junghanz # 2011.01.20. 14:49

Kösz PAZS, a jó hírek mindig megnyugtatóak.

Netti

murzo # 2011.01.21. 12:12

Tiszteletem, március közepétől vissza szeretnék menni dolgozni GYes mellett, a kérdésem az, hogy a munkáltatóm köteles e csak 6 órában vissza venni,ha én ehhez ragaszkodom, hogy kitudjam használni a GYES-t?Nem közalkalmazottként dolgozom, és előtte 8 órás állásban voltam. Segítségüket előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 13:21

Foglalkoztatni köteles, de nem 6 órában.

Katieee # 2011.01.21. 14:53

Gyesen lévő kismamámáknak tényleg fel lehet mondani a gyes folyósítása alatt(gondolok itt az ikres kismamákra akiknek a gyerekük betöltötte a 3 évet)?

Üdv: Réz Katalin

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 15:59

Ha fizetés nélküli szabadságon van, akkor nem.

szami # 2011.02.01. 13:48

A következő problémával kapcsolatban szeretném kérni a tanácsotokat.
2007. november 6-án született meg a 3. gyerekem. Miután lejárt a gyedem, nem a régi munkahelyemre mentem vissza dolgozni, hanem 2009. novemberében felmondtam, és egy másik cégnél kezdtem el dolgozni.
2010. augusztusában a munkatársaim nagyrészét elküldték, velük együtt nekem is felmondtak. Előzetes bejelentés nélkül egyszercsak az orrunk alá tolták a felmondást, mi pedig aláírtuk. A felmondásban 30 napot adtak a fellebbezésre.
Most januárban, mikor vártam az Államkincstártól az M30-as nyomtatványt, jutott eszembe, hogy én akkor még gyes-en voltam, amikor nekem felmondtak. Utánanéztem, és ha jól értelmeztem, akkor teljesen mindegy, hogy a régi munkahelyemre mentem-e vissza dolgozni, vagy mint ahogy én tettem, új munkahelyet választottam, a védettség nekem is járt volna. Ezek szerint legkorábban 2010. november 7-vel mondhattak volna fel, amihez ugye még jött volna a 30 nap felmondási idő. Jelen helyzet szerint tehetek-e még panaszt valahol, vagy elvesztettem erre a jogomat, mert akkor annyira sokkolt a munkám elvesztése, hogy eszembe sem jutott a felmondás utáni 30 napban, hogy nem volt joguk elküldeni engem?

Köszönettel:
Szami

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.01. 16:37

Jogvesztő határidő.

nandy # 2011.02.01. 20:51

Kivéve, ha a 30 napos határidőre nem hívták fel a figyelmét a felmondásban.
Vagy rosszul tudom?

nandy # 2011.02.01. 20:52

bocs, most látom, hogy benne volt a felmondásban.

efembe # 2011.02.10. 10:11

A következő kérdéssel fordulnék hozzátok.
Januárban lejárt a GYED-em, és jeleztem e-mailben a munkáltatóm felé, hogy szeretnék visszamenni dolgozni GYES mellett. A közvetlen vezetőm megkért egy másik vezetőt, hogy beszéljen velem erről a dologról, viszont ő egy másik telephelyen dolgozik, tőlem 93 km-re. Az lenne a kérdésem, hogyha a másik telephelyen ajánlanak fel munkát mit tehetek, ha nem szeretném elfogadni. Egyáltalán megteheti ezt?