felmondás gyes alatt


galoca74 # 2009.10.05. 19:48

Sajnos járatlan vagyok, ezért szeretnék érdeklődni, mit tehet az adott helyzetben:
Jelenleg gyes-en vagyok, 2009.februáráig. Tudomásom szerint a gyes lejártát követően 30 napos felmondási védelem alatt állok.
Munkáltatómnál jelenleg átszervezés van. Tájékoztattak, hogy jelenlegi munkakörömben az eddigi feltételek és iskolai végzettségemnek megfelelően nem tudnak tovább foglalkoztatni.
Felajánlották annak a lehetőségét, hogy közös megegyezéssel szüntessük meg november 1-től a munkaviszonyomat úgy, hogy kifizetik a felmondási időt, végkielégítést és a szabadság megváltást.
Elfogadhatom ezt a lehetőséget???
Számomra jól hangzik abból a szempontból, hogy most még tud fizetni a cég, ki tudja mi lesz fél év múlva. Ez a pénz most biztos. (Komoly összegről van szó 16 éves munkaviszony után)
Ha lejár a gyes-em és időközben ilyen körülmények között szűnt meg a munkaviszonyom, ha nem találok addig munkát (ami a mai helyzetben ugye nagyon nehéz) jogosúlt leszek munkanélküli ellátásra?

Előre is köszönöm a válaszokat!

escargot # 2009.10.05. 19:52

2010 februárig?

galoca74 # 2009.10.05. 19:54

jogos, 2010.februárig vagyok gyesen...

nandy # 2009.10.05. 21:22

galóca:

A munkáltatónak foglalkoztatási kötelezettsége van, mégpedig az eredeti munkaszerződésben foglaltak szerint. Az átszervezés legyen az ő problémája.

Ha közös megegyezésre kerülne sor, akkor legalább adja meg a felmondási időre járó bért, szab. megváltást, végkielégítést, plusz 2010 márciusáig a béredet (és én még hozzácsapnék pár havi "fájdalomdíjat" is...).

Ha ezt nem hajlandó megadni, akkor tessék foglalkoztatni, csak nyugodtan...

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.06. 09:16

Abban a munkáltatónak mi az üzlet? Nyilván olyan egyezséget kell ajánlani, amin valamit ő is nyer. A te változatodban - ha még fájdalomdíjat is fizet -, egyenesen veszít.
Én beérném azzal, ha a 2010 márciusáig járó bért és a végkielégítést kifizetné, a szabadságot megváltaná. Vigye kánya a felmondási időre járó bért.

nandy # 2009.10.06. 13:43

Kérni mindent lehet :))

De egyébként abban mi az üzlet a munkavállaló számára, ha kevesebbet kap, mint rendes felmondás esetén?

nandy # 2009.10.06. 13:47

Ja, és galóca, ne feledd, hogy a munkáltatódnak rendeznie kell a béredet (a cégnél történt bérfejlesztésnek megfelelően), és azzal számfejteni a járandóságokat. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.06. 14:01

abban mi az üzlet a munkavállaló számára, ha kevesebbet kap, mint rendes felmondás esetén?
Ez esetben az, hogy egyösszegben, majd fél évvel korábban, munkavégzési kötelezettség - és nem utolsó sorban vita, per - nélkül jut hozzá a pénzhez. Infláció le; kamat fel. Cash v. váromány.

galoca74 # 2009.10.06. 18:16

Köszönöm a válaszokat!
Hát én is úgy gondolom, mint KSB. Jobb ma egy túzog, mint holnap egy veréb.
Ez most biztosnak látszik. Nem utolsó sorban talán sikerül korrektűl megegyezni. Kamatozni nálam is tud, akkor már meg van az inflációs veszteség. Az "új" vezetés tudatában pedig én borítékolom, hogy max. 1 év és ha nem találnak ki valami nagyon okosat akkor hamarosan bezárhatnak.
A második kérdésemre tud esetleg valaki választ adni?
Mi a helyzet munkanélküliség esetén??

galoca74 # 2009.10.06. 22:48

Időközben próbáltam okosodni:)
Jól értelmezem: ha közös megegyezéssel v. rendkívüli felmondással szűnik meg 1 munkaviszony akkor 90 napig nem jár álláskeresési támogatás?

nandy # 2009.10.07. 06:36

Közös megegyezés esetén nincs 90 napos várakozási idő. Az a munkavállaló rendes felmondása, ill. a munkáltató rendkívüli felmondása esetén van.

nandy # 2009.10.07. 06:38

kbs., egész eddig mindenki azt írta, hogy közös megegyezés esetén kérje mindazt, ami egyébként is járna, plusz még belátása szerint...
Ráadásul ez a munkáltató nem volt korrekt, mert át akarta vágni a munkavállalót... De persze mindenkinek szíve joga eldönteni, mennyit kér.:) Aztán lehet alkudozni, mint a piacon.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.07. 07:19

Ez az eset kicsit más. (Ahogy minden eset egyedi.) Én egyébként eddig is mindig hozzátettem, hogy ha csak nem akar maga is szabadulni.

Arisha # 2009.10.07. 13:38

Sziasztok.
1996 óta határozatlan idejű közalkalmazotti szerződésem van. 2004. februárja óta táppénzes, GYeden, Gyesen voltam folyamatosan. Gyes mellett 2004.04.12-vel kivettem a szabikat és már dolgozom. Közben átszervezés volt a cégnél, átkerültem egy olyan státuszra, ami 2009.12.30-el megszűnik. Most ott tartunk, hogy a csoportos leépítéssel engem is el akarnak küldeni. Fiam 2010.04.12-én lesz 3 éves, addig mindenképpen Gyesen maradok. Megtehetik, hogy a gyerek 3 éves kora előtt csoportos leépítés címén felmondanak?

A válaszokat előre is köszönöm.

Arisha

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.07. 14:08

Azt nem. De közölhetik, hogy fel fognak mondani.

Fresia # 2009.10.08. 20:35
Jelenleg GYED-en vagyok 16 hónapos gyermekemmel. Szeptember 27-én tértivevényes levélben írtam a munkáltatómnak, miszerint November 1-jétől gyed megszüntetésével gyes igénybevétele mellett szeretnék visszatérni eredeti munkakörömbe. A lehetőségek megbeszélésére a jövő héten kerül sor. A céget is elég erőteljesen érintette a gazdasági válság, talán ha fél éve van hátra, de ezt kimondani még senki nem mondta, csak érződik. A munkaköröm, ami szülés előtt volt megszűnt, pontosabban szétosztották a kollégák között, új kollégát létszámstop miatt nem vettek fel a helyemre. 9 éve dolgozom ennél a cégnél. A munkaköröm megszűnéséről nem kaptam semmilyen értesítést, erről kellett volna értesíteni a munkáltatómnak? Kötelezettségei közé tartozik ez, ha a kismama gyed-en van, akkor is? Kérdésem az lenne a fentiek alapján, hogy milyen eshetőségeim vannak a gyes melletti munkavégzés tekintetében ilyen jövő előtt álló cég esetében?
  • köteles visszavenni gyes mellett a munkáltatóm az eredeti munkakörömbe, vagy a gyes alatti munkavégzés egy másik jogviszonynak számít, így mondhatja azt, hogy nem foglalkoztat? Visszaküldhet emiatt gyed-re? Jogában áll ez?
  • mivel nincs meg az eredeti munkaköröm, abba nem tudok visszamenni, ilyenkor úgy tudom, a régivel egyenértékű munkakört kell neki felajánlani, bérezés, végzettség tekintetében sem lehet rosszabb, mint ami volt + ha volt bérfejlesztés azt is pótolnia kell.
De mi van akkor, ha nincs felajánlható munkakör, mert a működése már jövőnélküli? Kérhetem az állásidő fizetését, amíg nem tud megfelelő munkakört biztosítani (annak tükrében, hogy tudom, biztosan nem fog tudni munkát adni pár hóna múlva sem)? Hogyan lehet erre rávenni őket, hogy állásidőt fizessenek? - mert gondolom nem nagyon repesnének ezért a megoldásért. Ilyenkor a gyes melletti védettség a gyerek 3 éves koráig +30 napig szól, de akkor már nem lesz a cégből semmi. Ebben az esetben hogy járok jobban?
  • fizetik az állásidőmet, amíg tönkre nem megy végleg a cég, és utána kapok végkielégítést?
  • megegyezünk közösen a gyes lejártáig tartó időben + szabadság + végkielégítés összegében (esetemben ez a gyes lejártát tekintve 2011 május 31. ) – nyilván ilyen összegbe nem fognak belemenni.

Az a dilemmám, hogy ha fél év múlva nem lesz cég, de felmondási védelem alatt állok, akkor ha letelik a védelem, már cég sem lesz, se végkielégítés, se semmi nem fog járni, pedig 9 évet dolgoztam a cégnél, nem keveset letéve az asztalra.

Köszönöm a problémámmal való foglalkozást!!!

nandy # 2009.10.09. 06:05

Kedves Frézia!

Ha kicsit szétnézel itt a fórumon, megtalálod a kérdéseidre a választ.
Szerintem te is pontosan tudod, mire számíthatsz. Helyetted viszont nem dönthetünk mi.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.09. 06:19

A munkáltató köteles tudomásul venni, ha a munkavállaló bejelenti, hogy megszünteti a gyermeknevelés céljára biztosított fizetés nélküli szabadságot. Köteles a munkavállalót a munkaszerződés szerint foglalkoztatni; ha erre nem képes, akkor állásidőt fizetni neki.

Én még olyan felszámolást nem láttam, amely fél év alatt befejeződött volna. Csak az egy hónap, amíg a hirdetmény megjelenik a Cégközlönyben, és akkor onnan kezdve negyven napja van a hitelezőknek az igényeik bejelentésére. Ha a felszámoló - kb. a 100. nap magasságában - egyszerűsített felszámolásra tesz javaslatot, akkor azt beterjeszti a bíróságnak, jogorvoslati határidők, stb.

Fresia # 2009.10.09. 09:57

Köszönöm gyors válaszát!
Ez a kötelezettsége akkor is fennáll, ha gyes-t veszek igénybe a munkába állás napjától? (Bent maradt szabadságom már nincs, azt még a gyed igénylése előtt kivettem)

Esetemben, amennyiben nem tud foglalkoztatni és közös megegyezésre kerülne sor, akkor mennyi az az összeg, amennyit kérhetek szemrebbenés nélkül? Gyes lejártáig tartó idő + végki + felmondási idő? Nyilván, ebből fog alkudni, de ha eleve annyiról indulok, amennyivel még jól járok, akkor abból fog alkudni.

A céggel való beszélgetésre még egyedül megyek, nem tudni, milyen lesz a végkimenetele, de ha nem tetszik valami, akkor nem írok alá semmit, de az ott elhangzottakat foglaltassam írásba és kérjek gondolkodási időt? ezek után a további egyezkedésre már érdemes ügyvédet vinnem? vagy egyből már ügyvéddel menjek felvértezve az első megbeszélésre is?

Optimális esetben a felszámolás mennyi időt vehet igénybe? Felszámolás alatt lévő cég fizet végkielégítést, ha nem tud foglalkoztatni? Kötelezhető ennek megtételére a felszámolási eljárás közben is?

Köszönöm, válaszát.

nandy # 2009.10.09. 10:06
  1. Igen, foglalkoztatási kötelezettsége van. Sőt, a gyes-t nem is szabad lemondani, mert akkor elvész a felmondási védelem.
  2. Biztos van szabadságod, mert az jár a TGYÁS idejére, és a GYED első évére is, ez így kb. másfél évi szabi!
  3. Alapszabály, hogy ne írj alá semmit, míg el nem olvastad alaposan. Nem muszáj rögtön ügyvéddel menni, de ha nagyon akadékoskodnak, előbb-utóbb érdemes.
Fresia # 2009.10.09. 10:31

Köszönöm a válaszod, ez így megnyugtató.
A szabadságom az alábbiak miatt nincs:
még szülés előtti hónapokban kivettem, ami pedig a tgyás idejére volt, azt pedig a tgyás után táppénzel tarkítva, valamint az idei évet, amikor a gyed-et elkezdtem.a gyedet a tgyás után 5 hónappal kezdtem csak el.simán kiadták a szabit, mondjuk így utólag belegondolva, simán kirúghattak volna... szabi alatt...

zsófilány # 2009.10.09. 12:00

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni.
Október 20-án lejár a gyesem. október 21-től szabadságon vagyok.
Azt mondta a munkáltatóm, hogy 2006. óta nem volt béremelés(akkor mentem szülni)-. Bruttó 97.000-rel mentem el, és azt mondta, hogy ennyivel tudja csak kifizetni a szabimat. Csak azt nem tudom, hogyan tudom megnézni, hogy tényleg ennyit kap-e az a koleganő aki a helyemen ül????

És még azt mondta, hogy amennyit 2008-ban kapott a kolleganő, majd annyival számol, miért nem a 2009-esel????
Jogilag megteheti??? Milyen törvény írja ezt elő?? Láttam, hogy a 84§, de nem tudom értelmezni.nem értek hozzá

Köszönöm a segítséget

zsófilány # 2009.10.09. 12:01

És az étkezési jegy jár nekem??? És erre milyen törvény van???
Köszönöm

nandy # 2009.10.10. 08:31

Nem az a lényeg, hogy mennyit kap az új kolleganő. A bérfejlesztés béremelést jelent, ebbe nem tartozik bele az az eset, ha az új kollegát magasabb bérrel veszik fel.

Az már más kérdés, hogy hasonló végzettséggel, hasonló munkakörben, munkaidőben dolgozók bére nem térhet el nagymértékben egymástól, mert az már hátrányos megkülönböztetés lenne.

De valóban nehéz kideríteni, ki mennyit keres, hiszen ez olyan személyes adat, melyet a munkáltató csak ritka esetben adhat más személy tudtára.
Ha mindenképpen meg szeretnéd tudni, akkor ahhoz vagy a kolleganő beleegyezése kell, vagy bírói határozat.

nandy # 2009.10.10. 08:35

Az étkezési jegy pedig csak adható, nem kötelező. De ha adják, akkor minden munkavállalónak jár. A juttatás feltételeit általában belső szabályzatban határozzák meg. A fizetés nélküli szabira, táppénzre nem szoktak adni, a szabadság már más kérdés...