Vízművek, vízórák kezelése


oligaliga # 2021.01.11. 12:58

Az, szívás. Ezért nem engedném meg családtagnak sem, hogy ilyen elszámolást alkalmazzunk.

Nesó # 2021.01.11. 13:27

Oligaliga

Most csak azt lenne jó pontosan megtudni, hogy a főóra így kinek a nevére kell, hogy kerüljön.
Anno laktam egy 4 lakásos társasházban, ott is volt egy főóra, s a 4 lakásnak voltak mellékmérői. Viszont a főórát valakinek a nevére kellett venni, viszont az nem lehetett lakástulaj. Így nálunk Anyukám nevére került a főóra, mert a Vízművek szerint valakinek kell, hogy a nevén legyen, olyat nem lehetett, hogy Társasház néven fut.

oligaliga # 2021.01.11. 16:50

Lehet a Társasház nevén, ha van a Társasháznak közös képviselője, aki eljár a nevében. Ha nincs, akkor az örökös nevére kell íratni, mint az ingatlan használójára. Olyan ez, mint az adás-vétel: akkor is be kell jelenteni az új fogyasztót. Ha még nem tudjátok, ki lesz az, akkor is jelezzétek, hogy az eddigi felhasználó elhunyt, és valószínűleg ki lesz az örökös. Ez a számlázást nem állítja le, de legalább a vízmű tudja, hogy mi a helyzet. Ami nagyon fontos: az örökösök ne hagyják abba a díjfizetést, mert a felgyülemlett tartozás már az övék lesz, és arra nem vonatkoznak az öröklés szabályai.

Nesó # 2021.01.11. 18:40

Oligaliga

Nincs közös képviselő, a hagyatéki tárgyalás sem tudni mikor lesz.
Igazából nem tudja az illető, hogy rajta kívül ki örököl még.
Fizetni fogja természetesen a számlákat.

Zoltanuss # 2021.01.12. 05:55

Olvasgatom itt Nesó, Oligaliga és Józsi doktor írásait.
Érdekesek és tanulságosak.

drbjozsef # 2021.01.12. 05:57

Nesó,

Ha a(z leendő) örökös nem akar ott lakni, és el akarja adni, akkor már most is megmondhatja a kedves rokonnak : van 30 napja, hogy a nevére vegye a mérőórát, ha akarja. Ha nem, akkor az örökös ezután felmondja a szerződést a vízművekkel.

Ha akar vizet, intézze el.

(Valószínűleg ennyire azért nem egyszerű az eset, mert ugye van 3. lakó is, de hátha befenyítésnek jó lesz, és hajlandó tenni valamit valamelyik lakó.)

Zoltanuss # 2021.01.12. 06:02

Pl. Nesó írja hogy :

Csak ez akkor szívás, ha valaki el akarja adni majd az ingatlant, mint az Ismerősöm esete is mutatja. Nem szívesen vesznek meg úgy lakást, ha nem rendezett a fogyasztásmérő.

Ja szívás. Sőt duplaszívás ha csőtörés netán csak szivárgás van. Ugyebár ha a lakáson belül van semmi gond, fizeti a lakás tulaj.
De mi van ha a fővízmérő és a lakásokhoz jutó csöszakaszon van ?

Szív az a szerencsétlen akinek a nevén van a fővízmérő.
A kár nem pár tíz ezer , hanem pár százezer !!

Nesó # 2021.01.12. 06:08

Ráadásul az elhunyt nevén lévő főóra a kedves rokon elzárt pincerészén van, ahova be se lehet jutni, csak a rokon közbenjárásával, mert csak annak van kulcsa oda. S mivel más dolgokat is ott tárol, ezért nem is adott kulcsot a főóra tulajnak sem.
Ilyen rokont a háta közepébe kíván az ember.

drbjozsef # 2021.01.12. 07:20

Tehát nem az vette a nevére az órát, akinek fizikailag a területén található az óra, hanem másik tulajdonos. Okos megoldás.

oligaliga # 2021.01.12. 07:51

Ha a(z leendő) örökös nem akar ott lakni, és el akarja adni, akkor már most is megmondhatja a kedves rokonnak : van 30 napja, hogy a nevére vegye a mérőórát, ha akarja. Ha nem, akkor az örökös ezután felmondja a szerződést a vízművekkel.

Ha akar vizet, intézze el.

Ezzel csak az a gond, hogy a jogszabály szerint a régi felhasználó (jelen esetben az örökös) mindaddig felel a vízdíj megfizeteséért, amíg az új felhasználó nem köt szerződést. Vagyis hiába mondja fel, fizetheti a rokon helyett a fogyasztást is.

Zoltanuss # 2021.01.12. 08:01

Nagyjából 48 órája Nesó K. Ági felvetette a problémáját emigyen :

Egy lakónak van külön órája, amit ő anno megcsináltatott, viszont a másik két lakás közös főórán osztozik, lévén rokoni szálak kötik össze a tulajdonosokat, s a fogyasztást idáig egymás között rendezték le. Viszont az a tulaj, akinek nevén van a főóra, az sajnos elhunyt, így az örökös szeretné rendezni a vízóra kérdést. Sajnos a másik tulaj régebb óta nem hajlandó órát csináltatni, mert nem akarja kifizetni annak költségét. A Vízműveknél meg lett érdeklődve régebben, hogy kötelezhető e a szomszéd az óra csináltatásra, s azok azt a tájékoztatást adták, hogy max polgári peres úton lehet kikényszeríteni a szomszédnál.
Ezért kérdésem, hogy milyen jogi lehetőségek vannak arra, hogy a szomszédot kötelezni lehessen önálló vízóra csináltatásra?

oligaliga # 2021.01.12. 08:04

Zoltanuss:

oligaliga#e-mailJelentem!2021.01.10. 20:16
„Nyilván van lesz örökös, de az tovább szerződésre a szolgáltatóval nem kötelezhető.”

Közkeletű tévedés. A vízre, mint közszolgáltatásra a természetes személlyel már igénybevétellel létrejön a szerződés, szóval még ha nem is hajlandó aláírni a kiküldött szerződést, felel a fogyasztásért. Csak óvatosan a jótanácsokkal.

Ami a kérdező eredeti kérdését illeti: igen, a peres út marad. A szolgáltató ebben nem tud segíteni, a bekötési mérő után már a tulajdonostársak feladata a megegyezés.

Nesó # 2021.01.12. 08:12

Azért lett az elhunyt nevén a főóra, mert anno az Ő Apukája nevén volt, magyarán szállt Apáról Fiúra. A vízóra nem volt régen lezárt részen, de különböző okból kifolyólag a kedves szomszéd azt hotzáférhetetlenné tette.
Továbbá az a kérdés, hogyan lehet hivatalosan kötelezni arra, hogy tegye hozzáférhetővé az órát, vagy az lenne az egyszerűbb, ha a szomszéd átvenné a nevére.

Zoltanuss # 2021.01.12. 08:14

Akkor mégegyszer :
Nagyjából 48 órája Nesó K. Ági felvetette a problémáját emigyen :

Egy lakónak van külön órája, amit ő anno megcsináltatott, viszont a másik két lakás közös főórán osztozik, lévén rokoni szálak kötik össze a tulajdonosokat, s a fogyasztást idáig egymás között rendezték le. Viszont az a tulaj, akinek nevén van a főóra, az sajnos elhunyt, így az örökös szeretné rendezni a vízóra kérdést. Sajnos a másik tulaj régebb óta nem hajlandó órát csináltatni, mert nem akarja kifizetni annak költségét. A Vízműveknél meg lett érdeklődve régebben, hogy kötelezhető e a szomszéd az óra csináltatásra, s azok azt a tájékoztatást adták, hogy max polgári peres úton lehet kikényszeríteni a szomszédnál.
Ezért kérdésem, hogy milyen jogi lehetőségek vannak arra, hogy a szomszédot kötelezni lehessen önálló vízóra csináltatásra?

Nem tudom miket írtatok, de szerintem csak az amit a Vízművek is mondott.

Azaz Per.
Annak lesznek költségei. Pl. ügyvéd és szakértők díja majd a bíróság kihozza, hogy tessék külön vízórát csináltatni. Ennyi.
Mindenki elteszi a pénzét és ugyan ott vannak ahol pl. 2 évvel azelőtt. Ha a kötelezett nem hajlandó külön órát készíttetni a nyerő végrehajtóhoz fordulhat... pénzért. A Végrehajtó mit csinál ? Hát pénzbüntetésrt szab ki.

gerbera317 # 2021.01.12. 08:30

Nem kell ide per. Az a lakó, aki érdekelt a költségmegosztásban, kiépíttet magának a közösködő szomszéd leágazása után egy almérőt. Ezt követően közli a másikkal, hogy ő már tudja mérni a saját fogyasztását, és mostantól a főmérő és az almérő mérte különbözetet a másik fogyasztásának fogja tekinteni, és kéri, hogy a jövőben ez alapján szálljon be a vízszámlába.
Valószínűleg eddig is így volt, csak a költségmegosztás konkrét mérés nélkül, becslés alapján történt.
És ha a közösködő szomszéd nem fizet (amit nehezen tudok elképzelni, hiszen eddig is fizetett), akkor lehet pereskedni.

Zoltanuss # 2021.01.12. 09:08

Nos hogy én vagy az örököseim ne járjanak így... egy sehová se vezető helyzetbe a nyáron elhatároztam, hogy külön vízórát csináltatok.
Van két ingatlan olyan társasház szerűség. Az egyik 30 millás a másik 25 millás .... 96 és 68 nm alapterülettel.
Most béke honol ( mint a dualista Monarchiában gondolták a béke örök,,, nem az lett )
Jelenleg van egy fővízmérő a szolgáltatóval leszerződve és van 3 almérő, mint tegnap írtam bármennyi lehet. A kirótt dijakat egymás között elrendezzük.
Tehát a nyáron elhatároztam ,hogy különvízmérők lesznek.. bementen a művekhez csomó nyomtatvány, de később kiderült nem elég.
Egy szolgáltatói szerződés , 3 db társtulaji beleegyező nyilatkozat, kellet még telekönyvi/földhiv. tul lap plusz térkép másolat... még szerencse csak a legútóbbi került pénzbe... 2500 ft. Azért nyáron se ment simán az üi. a kormányhivatalnál is vagy kétszer... sőt 3 x voltam. 1 x nem kértem időt, hát kellett volna 3 órát várni másodszor volt időpontom, de nem kerültem sorra.
Nos meg volt minden papír, újra bé a szolgáltatóhoz... harmadjára. Mondták ok. minden két hét az üi. idő.
Úgy 3 hét múlva csak bement egy megbízott ( telefonálni csak ótómatával lehet, arra meg 15 perc után ráun az ember ). Nos a megbízottamnak is azt mondták már nem 2 hét hanem 3 hét az üi. a 4 hét után. végül a szept 2 -án beadott kérelemre dec 18 -án írtak egy beleegyező valamit... nyilatkozatot, amit jan 5.-én kaptam meg.
A lényeg : lehet ikervízmérőt csináltani, ők 65 eft díj ellenében megcsinálják ami kell ( csak az aknában ).
Közben zajlott a műszaki ügyintézés is.
Lényege : kijön egy muki megállapítja, hogy jó é az akna vagy sem. A muki kijött dec 21 .-én... megállapította nem jó (sejtetem ), de hogy milyen legyen azt már szept 2 -án megmondhatták volna, ha már Műszaki osztályt írnak ki, ez a titulusuk. Nem az, sima papír átvevők.

Most télvíz idején folyik az akna átalakítás. Egyik oldalfal elbontás 30 cm-re arrább új. Lényege ,hogy nagyobb és mélyebb legyen, kap egy új fedelet /beton és vas kombináció / és egy létrát a lemenetelhez.
Közben szept végén kiásattam a 30 fm árkot az új csőnek, ami a régi mellett fut. Nem gondoltam, hogy ennyire elhúzódik a móka, így kénytelen voltam lefedni az árkot nehogy a régi élő vezeték elfagyjon.

Eddig cirka 140 eft -om van benne ( árok 100 , térkép 2,5, akna fedél 9 eft. egyébépítőanyag kb. 10 eft meg a többi ). ha kész lesz... úgy áprilisra lesz vagy 300 -350 eft az össz. költség. Lesz a két lakáshoz /55 milla / egy teljesen független un. ikervízmérős vízrendszer.

A nyáron a hiénák : egy korábbi ösmerős vízszerelő kijön, elmondom a mondókámat, megnézzük a nyomvonalat stb. Csak annyit kérdeztem vállalja e majd. Mondta igen, de ő csak géppel ásat. Semmi gond. Majd úgy 2 hét után hív hogy 290 eft lesz a munkadíj. Mondom még sehol sem vagyunk... egyébként is csak arra voltam kíváncsi vállalja é.

Aztán úgy a nyár végén hívtam árokásásügyben és szerelésügyben magukat kínáló "szak embereket ". Hát vagy nem vállalták vagy csak arany áron. A csúcs egy szaki aki másfél millióért vállalta volna.... hogy mit addig nem jutottunk el.

drbjozsef # 2021.01.12. 09:13

Te megvennél úgy egy lakást, hogy a te nevedre kerülne 3 lakás vízórája, te szerződsz a szolgáltatóval, és neked kell vesződni az ismeretlen szomszédokkal, a vízművekkel, és pereskedni, meg előre megfizetni az ő fogyasztásukat is?

Hát, te tudod.

drbjozsef # 2021.01.12. 09:13

előbbim gerberának ment.

Zoltanuss # 2021.01.12. 09:34

gerbera317 gerbera317 !

Az okfejtésed addig logikus, amig a fogyasztók egy mással rokoni kapcsolatban állanak, vagy alárendelt a viszony. Pl. lakáskiadó - bérlő /.
De ha egymástól függetlenek, jellemzően társasházi tulajdonosok , akkor bonyolódhat a helyzet.
A fogyasztási költség megosztásban még csak csak megegyeznek valahogy , de mi van egy havária esetén ?
A vízrendszer egy ravasz érzékeny valami. Fagyás, szivárgás és csőtörés előfordulhat.
A károk nem tízezrekben, hanem százezrekben mérhetők. Ugye van a főmérő, valaki jogi kapcsolatban áll a szolgáltatóval, azaz szerződött fele.
Nos mi van ha a vezeték a főmérő után, de még az almérők előtt valahol szivárog. Ez a vezeték szakasz lehet egy m , de akár 15 méter.... és majd mindig rejtett. És még valami. A vízmérők olyan szerkezetek amik idővel egyre kevesebbet mérnek. Ezzel semmi gond, A fővízmérőt a szolgáltató 4 évente cseréli, ezt törvény írja elő, de neki is érdeke mert egyre kevesebb fogyasztást mérne . Ugyan így a mellékvízmérők cseréje 8 év, de ha kevesebbet mér a szolgáltató a társasház közös mérője alapján a különbözetet megkapja.
De mi van ha az almérő lényegesen kevesebbet mér ?

A főmérős társtulaj megszívja a bulit !

Nesó # 2021.01.12. 09:48

Vízóra akna nincs.
A főóra az elhunyt nevén van, ami a kedves rokon elzárt pincerészén van.
A 3-ik lakó teljesen külön van válva, azt nem tudjuk milyen úton, de Ő csináltatott magának külön órát.
Az lenne a legjobb, ha a főórát átvenné a rokon, a lehetséges örökös meg csináltatna almérőt.

Zoltanuss # 2021.01.12. 10:01

Nesó !

A vízórát elzárni nem szabad, legalább is a tulajtól, de az egyéb használóktól sem.

Miét ?

A vízórákat rendszeresen ellenőrizni kell. Nem csak a fogyasztás leolvasása miatt, hanem a szivárgás az óránál állapítható meg először. A mérőn van egy fekete kis kerék. Az a minimális víz fogyasztást is jelzi. Forog.

Tehát ahol vízmérő van azt a helyiséget az érdekeltektől elzárni nem szabad.

Zoltanuss # 2021.01.12. 10:13

N... írja :

A 3-ik lakó teljesen külön van válva, azt nem tudjuk milyen úton, de Ő csináltatott magának külön órát.

Lehetséges, de nem árt tudni hogy az a 'külön' vízmérő milyen státusú.

Ha mellékvízmérője van akkor a szolgáltatóval van szerződéses kapcsolatban, a szolgáltató neki nyújtja be a számlát.

De a mellékvízmérő jellemzője, hogy a vízfőmérön keresztül csatlakozik a rendszerhez. Tehát mérési hiba esetén , vagy szivárgáskor a költségeket a főmérő használója viseli.
Jellemzően a nagytársaházakra. Van a pincében egy vízfőmérő és sok sok kis viz mellékmérő.
A kölöbözetet / víz elfolyás, közöshelyiségek vízfogyastása netán lopás / mind a közösből megy .
Ezért a szolgáltatót ez nem érdekli.

Nesó # 2021.01.12. 10:14

Zoltanuss

Ezt Mi is tudjuk, hogy nem zárhatná el úgy, hogy rajta kívül senki nem férhet hozzá, de erre nagyban tojik az illető.
A kérdésem, hogy a Vízművek erre kötelezheti az illetőt, hogy biztosítson szabad hozzáférést?

oligaliga # 2021.01.12. 12:20

A vízművek arra nem kötelezheti a kedves rokont, hogy a felhasználónak biztosítson hozzáférést a saját mérőjéhez, mert ez nem tartozik a hatáskörébe.

A vízművek csak a felhasználót tudja kötelezni bármire is, ha már van bekötés az ingatlanon.

Zoltanuss

A bekötési vízmérőt is 8 évente kell cserélni, azt kérés nélkül megteszi a vízmű, mert kötelessége.

Zoltanuss # 2021.01.12. 13:02

Egy állítás :

A bekötési vízmérőt is 8 évente kell cserélni, azt kérés nélkül megteszi a vízmű, mert kötelessége.

ol.. szerint
Ez mennyire biztos ?