Vízművek, vízórák kezelése


Szomorú örökös # 2021.05.20. 15:12

oligaliga

Arról nem beszélve, hogy ez nem idén volt.

Így van, éppen 3 éve volt.
Azért annyira nem régen.

Sombokor # 2021.05.20. 18:28

oligaliga

Mondjuk van némi kontraszt azzal, hogy ők milyen gyorsan intézkednek. Én 6 hete jelentettem be a tulajdonosváltozást az FVM-nél az online felületen (egy héttel a birtokátadás után), és a visszaigazoló e-mailen kívül még semmi életjelt nem adtak magukról. Így persze fizetni sem tudok, mert a régi szerződés szerinti számlák meg nem ide jönnek. (Hanem a lassan két éve halott régebi tulaj üresen álló házához, mivel az örökösök, akiktől vettem a lakást, nem iratták át...)
Ismerőseim nyugtatnak, hogy náluk is 3 hónapig tartott, amíg a vízórát kegyeskedtek átírni.

oligaliga # 2021.05.20. 18:34

Sombokor

Ennek igen egyszerű oka van: személyes ügyfélszolgálat nélkül mindenki levélben vagy elektronikusan intézi az ügyeit. Tapasztalom, hogy ilyenkor egyesek külön levélben, e-mailben küldik az egyes iratokat. Ezeket megválaszolni nem 15 perc, mint amikor személyesen eljártál.

Javaslom, hogy a visszaigazoló e-mailre hivatkozva telefonon érdeklődj az ügyedről.

Így persze fizetni sem tudok, mert a régi szerződés szerinti számlák meg nem ide jönnek. (Hanem a lassan két éve halott régebi tulaj üresen álló házához, mivel az örökösök, akiktől vettem a lakást, nem iratták át...)

Honnan tudod, ha lakatlan az a ház? Kiveszed a postaládából? Ha igen, akkor be is tudod fizetni. :)

Sombokor # 2021.05.20. 19:05

oligaliga

Ismertem a néhait is, tudom hol lakott, és az örökösöktől tudom, hogy most lakatlan a háza. A hagyatékhoz tartozó többi ingatlant még nem értékesítették.
De nem veszem ki postaládájából a számlát, mert nagyon messze van egy olyan környéken, ahol különben sose járok, és nyilván nem tudhatom mikor jön a számla. Arról az apróságról nem is beszélve, hogy nincs hozzá jogom. Az örökösök is elmondták, hogy ritkán járnak arra (a házat kipakolták, és lezárták).

És igen, ideje telefonálnom.

oligaliga # 2021.05.20. 19:12

Sombokor

De nem veszem ki postaládájából a számlát, mert nagyon messze van egy olyan környéken, ahol különben sose járok, és nyilván nem tudhatom mikor jön a számla.

Akkor abban sem lehetsz biztos, hogy tényleg jön számla.

Sombokor # 2021.05.20. 19:27

oligaliga

OK, az igaz, nem tudhatom. De ez nem változtat azon, hogy én nem tudok fizetni. (És azt hinné az ember, hogy ez a vízművet zavarja.)

Nem számítok különben arra, hogy valami nagy zűr lehet. Csak megjegyeztem, hogy ügyéntézési sebességben magasabb mércét állítanak az ügyfeleik, mint saját maguk elé.

Zöldövezeti11 # 2021.05.22. 14:50

Most vagyok túl egy ikervízmérős telepítés -kiépítés projekten..
A vízszolgáltatóban csalódtam... nem kicsit hanem nagyon !

Zöldövezeti11 # 2021.05.22. 15:00

Így néz ki az utókalkulációval készített költségvetés. Az un. megvalósulási költségvetés
Tehát :
Ikervízmérő telepítésének költségvetése

Bp. Pestlőrinc ....

1. földhivatali térkép megrendeléshez 2400 ft,

2. tulajdoni lap - ingyenes,

3. 35 fm , 0.8 m mély csőfektető árok ,

4 db. aknafal + 1 db. pince fal áttöréssel 100 000 Ft,

4.. vízakna át alakítás

/ mélyítés 15 cm -rel, hátsó mellfal bontás és újra építés, vakolás 15 cm -rel távolabb, / munkadíj 25 000 ft,

anyag (tégla, cement habarcs 15 000 ft,

5. vízakna födém kialakítás vasbetonból / zsaluzás, vasszerelés, beton kiöntés és fagymentesítő takarás / munkadíj 55 000ft

anyag 7 500 ft, -

/ cement, sóder, akna fedél kerettel (8 500 ft),falazó habarcs , csemperagasztó a vakoláshoz, faanyag, /

6. aknaajtó átalakítás anyag + munkadíj 4 000 ft,

lakatos munka

7. acéllétra beépítése anyaggal

9 000 ft
8. meglévő vízcső becsatlakozás áthelyezése az oldalfalról a végfalra , az új vezeték csatlakozó csonk kiépítése a végfalon munkadíj 30 000ft,

anyag fittigek, könyök, elzárócsap 2db mlntavételi helyekhez 6 000 ft ,

9. vízmű szelelési díja , anyaggal

61 545 ft ,

fajlagosan a legolcsóbb

10.

a beépített ikervízmérőtől a 2. lakás fogyasztóiig a vezeték építése + kerticsap kiépítése , 1. lakás leválasztása .... T.idom kivétel + záróidommal

munkadíj 90 000ft,

anyagok
/35 fm KPE 25 -ös cső, fittingek,, meglévőszennyvízvezetékbe 1 db tisztító nyílás építése / Y elágazó, áttolóidomok, fedőkupak, kerticsap elzáró, feljövőcső , tömlős csap 1/2 " méretben / anyagdíj 60 000 ft,

11 . fektetőárok betemetése tömörítéssel, terep rendezéssel 35 fm munkadíj 28 000 ft

12. fűmag a terep visszaállításához 2 500 - ft

összesen . 496 500, ft

A munkákat végezték : 1 vízszerelő, vízművek vízszerelői ... 2 - 3 fő, kettő kőmíves gyakornok... a földmunkákat is ők végezték és a megrendelő mint menedzser ténykedett.

Szerszámok a megrendelő tulajdonában vannak.

Korábbi ajánlatok : 1 egy vízszerelő, de csak az ő munkadíjáig jutottunk.. az lett volna 300 eft, majd a kisokosokból egy illető, aki 40 eft / fm ajánlott ( az kb. 1,6 millió lett volna-
  • az anyádnak ajánlj ilyen drágán ), és egy vízműves szaki aki 20 eft /fm -t mondott. Az kb. 800 eft.

De a kifejtésre egyik sem volt hajlandó... mi van benne és mi nincs. ??

Kérdésem : mi az ami a valóságtól lényegesen különbözik..

mondjuk a vízszerelő a 90 + 30 eft-os díjával kissé vastagon dolgozott ( 3 alakalom a felméréssel együtt... ténylegesen csak 8,5 óra, de hát ne legyünk kicsinyesek !! az anyagot is kissé túlszámolta, de a munkája alapvetően elfogadható.

gerbera317 # 2021.05.22. 15:05

Nem erősségük az árokásás, mi? Még a tizenöt méterrel arrébb lévő virágágyást is tönkreteszik, és a dió- és meggyfát se kímélik. Amit pedig visszatemetés címén művelnek, arra szavakat sem lehet találni.

oligaliga # 2021.05.22. 16:06

Zöldövözeti11

A költségvetés alapján ez nem kis munka, örülj, hogy ennyivel megúsztad. Ha az a kérdés, miért dolgozik a vízmű olcsóbban, mint a hivatásos szerelők, kérdezd őket. Valószíűleg azért, mert kisebb a rezsióra díjuk. És az anyagot is kedvezőbb áron kapják. Még úgy is, hogy majdnem mindennek 30-40%-al magasabb az ára, mint két hónappal ezelőtt.

Zöldövezeti11 # 2021.05.23. 08:30

Nem mondtam én hogy kis munka.
Olyan közép projekt.

Még tavaly júliusba merült fel hogy na most ez következik. Akkor azért egyszerűbbnek gondoltam.

Megismétlem a korábban beírtakat.
Tehát :
Korábbi ajánlatok : 1 egy vízszerelő, de csak az ő munkadíjáig jutottunk.. az lett volna 300 eft,

Dolgozott nálam az elmúlt 20 évben többször is. általában elégedett voltam, azért hívtam a szemlére.
jött egy kollégájával, megnézték, én elmondtam a mondókámat és mindig megkérdezem . megtudják csinálni, ha igen vállalják e,ha igen csak akkor jön hogy mennyiért.
Megnézték, mondták ok. A nyomvonallal voltak elfoglava. . 10 percet voltak, ezalatt kiderült, hogy ők csak géppel tudnak dolgozni. e búcsúztunk, majd 2 hét múlva jelentkeznek, ok. vállaják 300 eft lesz a munkadíj.
na de mi ? a vízszerelés és az ásás... addig nem jutottunk.. maradtunk annyiban majd ha aktuális lesz jelentlezem.
Azért annyit csak megtudtam... eltételezve fele a vízszerelői díj - fele az árok ásási... tehát 150 - 150 .
közbe kiderült a gépi ásás nem megy sok mindent kellett volna külgetni / gázcső, kapuk stb /. Közben jelentkeztek a kőmíves gyakornokok, hogy ők ki ássák. Így lett. 150 eft a keret 100 az ásás 50 a temetés.

közben azért nyomoztam... hát gépi ásásra nem tolongtak... úgy látszik 150 eft munka bakfitynekik.
A következő a

majd a kisokosokból egy illető, aki 40 eft / fm ajánlott ( az kb. 1,6 millió lett volna-
az anyádnak ajánlj ilyen drágán ),

és egy vízműves szaki aki 20 eft /fm -t mondott. Az kb. 800 eft. Ő már a végén mondta .
De a kifejtésre egyik sem volt hajlandó... mi van benne és mi nincs.” ??
Ez volt a lényeg mismásoltak lépre akartak csalni... engem ! Korábban keljenek fel ahhoz.

Tehát cirka 500 eft a két lakásra vetítve 250 -250 eft.
A lakások - 35 - 35 millásak.

oligaliga # 2021.05.23. 10:15

Még jó, hogy ez egy jogi fórum, nem egy szakikat értékelő oldal.

SolnesM # 2021.05.24. 06:40

De az értékelésnek lehet jogi vonzata is.

Na meg a fórum nem azonos a kérdezek és választ várok csevegéssel !!

oligaliga # 2021.05.24. 11:31

Solnes M

De az értékelésnek lehet jogi vonzata is.

Alkalomadtán lehet, de ez nem az az alkalom.

Ági2013 # 2021.06.10. 13:17

Vízművel rugózok még mindig. 8 ezer kötbér mondván későn jelentettem a felhasználóváltozást.

De a bejelentőpapíron birtokátruházás időpontját kérik.

Én ezt úgy értelmeztem hogy az a nap mikor a nevemre került az ingatlant, ők erre hivatkoznak hogy nem:

5:3. § [Birtokátruházás]
(1) A birtok átruházása a dolog feletti tényleges hatalomnak az erre irányuló
megállapodás alapján való átengedésével valósul meg. A birtokátruházásra
a szerződés létrejöttére és érvényességére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.
(2) A birtokátruházás a birtokos és a birtok megszerzőjének erre irányuló megállapodásával megvalósul, ha

  1. a birtokot megszerző fél a dolgot albirtokosként már birtokában tartja;

vagy

  1. az átruházó fél a dolgot albirtokosként továbbra is birtokában tartja.

(3) A birtokátruházás a birtokos dolog feletti tényleges hatalmának megszüntetésével megvalósul, ha ebben a birtokos és a birtok megszerzője megállapodnak.
(4) Ha a dolog harmadik személy birtokában van, a birtokátruházás a dolog kiadása iránti igénynek a birtokot szerző félre való átruházásával megvalósul,
ha ebben a birtokos és a birtokot szerző fél megállapodnak.

Meg még erre hivatkoznak:

60. § * (1) Ha a felhasználási helyen a felhasználó személye megváltozik, a korábbi és az új felhasználó a változást legkésőbb - a (6) bekezdésben foglalt kivétellel - a birtokátruházástól számított 15 napon belül kötelesek a víziközmű-szolgáltatónak az üzletszabályzatban foglaltak szerint bejelenteni és annak rendelkezései szerint eljárni

----------------------
Arra próbálok hivatkozni hogy a lap nem egyértelmű, csak birtokátruházási időpontot kér.. ami szerintem nem egyenlő a birtokba kerüléssel és a felhasználó változással. Szerintetek?
Zoltanuss # 2021.06.10. 16:41

Meg kell panaszolni a Vízműveket !!

oligaliga # 2021.06.10. 17:41

Ági2013

El kell keserítselek, a vízműnek van igaza. A birtokátruházás nem azonos a tulajdonátruházással, főleg, ha ingatlanról van szó.

Ingatlannál a tulajdonátruházás időpontja a bejegyzési kérelem benyújtásának időpontja a meghatározó.

A birtokátruházás időpontja pedig az, amikor konkrétan legalább a kulcsokat átvetted. Ha ez előbb volt, mint a bejegyzési kérelem benyújtása, akkor akár el is késhettél a bejelentéssel.

MajorDomus # 2021.06.10. 17:53

Akár hónapok is eltelhetnek a kettő között!

Ági2013 # 2021.06.11. 09:35

De attól hogy birtokba kerültem még nem biztos hogy én is leszek az új vízfelhasználó. A régi tulaj még nem biztos hogy attól elmegy és felhagy a vízhasználattal.. Pláne árverési vétel esetén.

wers # 2021.06.11. 09:47

De attól hogy birtokba kerültem még nem biztos hogy én is leszek az új vízfelhasználó

Ez így ellentmondás. Ha birtokba kerültél akkor te leszel a felhasználó.

A régi tulaj még nem biztos hogy attól elmegy és felhagy a vízhasználattal.

Akkor nem kerülsz birtokba.

Ági2013 # 2021.06.11. 11:20

De a birtokátruházás gondolom nem egyenlő a birtokba kerüléssel...

wers # 2021.06.11. 11:27

Idézem oligaligát:

A birtokátruházás időpontja pedig az, amikor konkrétan legalább a kulcsokat átvetted.

Innentől ugyan ki más használhatná a vizet?

Ági2013 # 2021.06.11. 11:39

Mondjuk a bentlakó társtulajdonos... ?

MajorDomus # 2021.06.11. 19:53

Amig benn lakik

drbjozsef # 2021.06.12. 04:53

Mondjuk a bentlakó társtulajdonos... ?

Beköltöztél mellé?

Ha nem, akkor nem vagy birtokos, nyilván. Legfeljebb tulajdonos, ha már bejegyeztek, de ez itt nem számít.