SOS osztatlan közös tulajdon


MajorDomus # 2010.06.19. 21:06

Nem egy ökőr ára. Ne mondd hogy nincs 20.000 ft-od ilyen tétnél.

nanemaaa # 2010.06.21. 10:27

Egy kis olvasnivaló a témához a Ptk-ból:

BH1999. 321. A polgármesteri hivatal szakigazgatási szerve által kiadott építési, használatbavételi engedély alapján a ráépítéssel való tulajdonszerzés nem állapítható meg [Ptk. 97. § (1)-(2) bek., 1964. évi III. tv. 26-34. §-ai, 1997. évi LXXVIII. tv. 37. § (2) bek., Pp. 217. § (2) bek.].

EBH2005. 1303. Ráépítés akkor valósul meg, ha a ráépítő a saját anyagával épít a más tulajdonában álló, vagy a közös tulajdonú ingatlanon. Amennyiben a tulajdonostársak megállapodtak az építkezés költségeinek közös viselésében, ráépítés akkor sem állapítható meg, ha a bekerülési költség végül magasabbnak bizonyult a tervezettnél (1959. évi IV. törvény 137. §).

137. § (1) Ha valaki anélkül, hogy erre jogosult lenne, idegen földre épít, az épület tulajdonjogát a földtulajdonos szerzi meg, köteles azonban gazdagodását a ráépítőnek megfizetni. A bíróság a földtulajdonos kérelmére a ráépítőt kötelezheti a földnek, illetőleg - ha a föld megosztható - a föld megfelelő részének a megvásárlására.
(2) A ráépítő szerzi meg a földnek, illetőleg a föld megfelelő részének tulajdonjogát, ha az épület értéke a földnek, illetőleg a föld megfelelő részének értékét lényegesen meghaladja. A bíróság a földtulajdonos kérelmére azt is megállapíthatja, hogy a ráépítő csak az épület tulajdonjogát szerezte meg; ebben az esetben a ráépítőt a földön használati jog illeti meg.
(3) Ha valaki a más tulajdonában levő épületet bővíti, ahhoz hozzáépít vagy azt átépíti, vagy ha az idegen földön már épület áll, a ráépítéssel - a felek eltérő megállapodása hiányában - közös tulajdon keletkezik. A ráépítő tulajdoni hányadát az egész ingatlan értékéből a ráépített részre eső érték aránya alapján kell megállapítani.
(4) A ráépítő tulajdonszerzésére vonatkozó szabályokat [(2)-(3) bekezdés] nem lehet alkalmazni, ha a ráépítő rosszhiszemű volt, vagy ha a földtulajdonos a ráépítés ellen olyan időben tiltakozott, amikor a ráépítőnek az eredeti állapot helyreállítása még nem okozott volna aránytalan károsodást.

Összegezve: Ha a férjed már tulajdonos volt a ráépítéskor, vagy a szülők beszálltak az építkezésbe némi anyagi támogatással, akkor nem feltétlenül áll meg a tulajdonszerzés.

Léna29 # 2010.06.21. 12:34

Kedves Fórumozók!
Egy összetett problémában kérnék segítséget. Zártkerti ingatlanunkon szerettünk volna építkezni, de a társtulajdonosok nem írták alá az engedélyt. Ekkor kerültek felszínre a dolgok. A telek sajnos osztatlan közös tulajdonban van. A 70-es években vásárolt telkünk a főút mellett fekszik, az északi és déli oldalon házak állnak. Problémánk a nyugati telek tulajdonosaival van, amivel osztatlan közös tulajdonban van az ingatlan. Északi oldalon a telek megvásárlásakor a szerződesben foglaltak szerint 2 m-es szolgalmi utat hagytunk, hogy a nyugati terület megközelíthető legyen. Azonban az északi szomszéd elkezdte gondozni és kerítéssel elzárta így a bíróság megállapította, hogy 40 év alatt jogos elbirtoklás történt részükről. Tehát a nyugati telekrész jelenleg megközelíthetetlen. Ezért megkerestük a tulajdonosait, mivel 30 éve nem gondozzák a területet, ami gyakorlatilag erdővé vált, hogy mi megvásárolnánk tőlük és nem lenne probléma a szolgalmi út hiánya. Ekkor ők nevetségesen magas árat kértek a területért, amit ép eszű ember nem fizet ki. A másik ajánlatunk a terület megosztása volt. Így kerültünk ebbe a helyzetbe, aminek a megoldására várnám az ötleteket. 3 m-es utat kell biztosítani a megosztáshoz, az út azonban 60 méter hosszú lenne! A másik probléma, hogy jelenleg sakkban tartanak minket azzal, hogy nem egyeznek bele az építkezésünkbe, ezért már csak ezért sem szívesen adnánk oda gyakorlatilag 3X 60 méteres területet nekik és fizetnénk a földmérést és a telekmegosztás költségeit. Ők azt mondták, hogy ha nem adjuk oda önként a 3 méteres utat, akkor bírósághoz fordulnak. Mit tegyünk? Segítséget kérek!

MajorDomus # 2010.06.21. 20:14

Dehogy fordulnak.
Ha 30 évig nem hiányzott nekik.

Indits megelőző támadást ! Kérd a biróságtól a közös tulajdon megszüntetését. Ha nem tudja kivásárolni a részedet, akkor árverezés következik,s a megállapitott érték 70 %-n megveheted a szomszéd részét. 1 év alatt vége, s épithetsz, vagy 5 évig marakodtok.

Léna29 # 2010.06.22. 12:00

Köszönöm a választ. Sajnos szeretnek pereskedni. Már volt egy több mint 15 évig elhúzódó per, akkor birtokháborítás okán indították ellenünk. Azt kifogásolták, hogy milyen alapon használjuk a terület jobb, használhatóbb részét. Az adásvételi szerződésben egyértelműen fogalmaztak: " a vevő jogosult kizárólagosan használni az ingatlan keleti végén a kövesút és a faoszlopok közötti 750 n.öl területet." Mivel a terültet nem mérték ki, a per folyamán kiderült, hogy kicsit többet használunk 750 n.öl-nél, de a szerződés egyértelműen behatárolta a területünket. Mindig újabb vádakat hoztak fel ellenünk és a végén visszaléptek, tehát nem jutottunk semmire 15 év alatt. Az ügyvédjük azt javasolta, hogy "a jószomszédi viszony fenntartása érdekében engedjük az átjárást. Ezt megtettük, bár 1 alkalommal éltek a lehetőséggel. Amikor most kiderült, hogy nem tudjuk megvenni a részüket az általuk elképzelt áron, megint ügyvédi felszólítást kaptunk. Persze az új ügyvéd nem tudott az előzményekről. Amikor átnézte a papírokat, akkor közölte velük, hogy nincs ügy és az előző pert sem ellenünk kellett volna indítani a szolgalmi út visszaszerzéséért, ennyi év után pedig már esélyük sincs az elvett utat visszaszerezni. Ekkor újra megállapodtunk, hogy bármikor átjárhatnak egy kijelölt területen gyalogosan, még ha felépül a ház akkor is. Beleegyeztek. Aztán 2 hónap elteltével utat követelnek újra. Nekik pénz kell és csak akkor tudják eladni a területüket, ha az autóval megközelíthető. Az idő nekik nem számít, mert valóban 40 évig nem törődtek a telekkel, így még pár év pereskedés belefér nekik, hogy elérjék a célukat és a béke kedvéért utat kapjanak. Tudják, hogy építkezni akarunk és jelenleg tőlük függünk.
Pontosan mit takar, ha kérem a bíróságon a közös tulajdon megszűntetését. Akkor az a veszély is fennáll, hogy ők kivásárolják a részünket? Végső esetben adnánk utat is, hogy ne függjünk tőlük és meg lehessen osztani a területet, de nem akarunk területet is veszíteni és még a megosztás költségeit is vállalni. De ez lenne a végső megoldás.

Léna29 # 2010.06.22. 12:34

Még az előzőekhez kapcsolódva. Ha kérem a közös tulajdon megszűntetését, a kivásárláson kívül az a lehetőség is fennáll, hogy mindenkinek megmarad a saját most is használt területe, csak külön helyrajzi számon jegyzik be? Tehát megszűnik az osztatlan közös telek. És mi lesz a jelenleg megközelíthetetlen telekkel? Akkor is szükségük lesz útra a bejáráshoz! Ez egy újabb per lesz? Egyáltalán út nélkül megosztják a területet? A perköltség kit terhel és milyen nagyságrendű összegről van szó?
Köszönöm a segítséget, nagyon laikus vagyok a témában!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.06.22. 13:08

Ezt innen megmondani nem lehet.

Hiba volt annak idején elfogadni az elbirtoklást.

Nem tudjuk pontosan, hogy a szerződésetek hogyan szól a használatot illetően.

Egy olyan perben, amivel titeket fenyegetnek minden társtulajdonosnak perben kellene állnia. Lehet, hogy a telek megosztása miatt kizárólag titeket fognak perelni? Sok a kérdés.

Bonyolult az ügyed amiatt, hogy nem tudjuk milyen használati megállapodást kötöttetek.

Ha az építkezésedhez a többi társtulajdonos hozzájárul, és ennek az egynek a hozzájárulása kizárólag a kapcsolatotok miatt hiúsul meg, és egyébként elvi akadálya nincs, akkor az ő hozzájárulását bíróság pótolhatja.

Léna29 # 2010.06.22. 13:51

Köszi. Akkor, hogy pontosabb kép legyen az ügyről kicsit pontosítom még az információkat. Igen, sajnos tudjuk, hogy hiba volt elfogadni az elbirtoklást, de kérdéses telekrész azon tulajdonosa, akivel az adás-vétel létre jött, meghalt. Mivel külterület, nem jártunk oda gyakran, nem figyeltük, hogy gondozza-e valaki a szolgalmi utat, azt sem tudtuk, kik az új tulajdonosok, sőt, megvan-e még az út. Az út az adásvételi szerződés szerint: "az út az eladó kizárólagos használatában maradt, ennek a bevezető útnak a levonásával kerül a vevő kizárólagos használatába a megvett terület", nem foglalkoztunk vele, hogy ki műveli, műveli-e valaki, mi kerítéssel leválasztottuk. Az elbirtoklás már csak a bíróságon derült ki, régi térképek alapján és helyszíni szemle alapján bizonyítottuk, hogy az utat mi megadtuk, de jelenleg az északi szomszédnál van. Az a hosszú per még a szüleim ellen folyt, akiktől 2 éve örököltem meg a területet és most az építkezés kapcsán kerültek elő a bírósági papírok, tehát most állt össze a kép, hogy egyáltalán miről szólt a per annak idején. A problémás telekrésznek 4 tulajdonosa van, ők is örökösök, egyik sem írja alá az építkezéshez szükséges papírokat, de csak 1 személy perelt akkor is és most is, tehát nem az összes tulaj. A terület 7700 négyzetméter, ebből 2700-at 1/5 részt én használok, kerítéssel elválasztva, ide építenénk házat. A fennmaradó 5000 négyzetméternek 4/5 rész tulajdon akiktől "szabadulni" akarunk.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.06.23. 07:02

A külterület beépítésének mértéke 3%. Ha ti ezt a 3 %-ot lefoglaljátok, akkor a másik 3 tulajdonos már nem építkezhet. Ezért nem adják meg az építéshez a hozzájárulásukat.

nanemaaa # 2010.06.23. 10:45

Egyáltalán út nélkül megosztják a területet?

Nem.

zsolesz581 # 2010.07.08. 06:12

Sziasztok Tisztelt Fórumzók!

A kérdésem az lenne - az ügy egy kicsit bonyolult-
ha van egy 655 m2-es telek rajta egy családi ház és 250 m2 beépítetlen kert, és a tulajdonosi viszony úgy alakul hogy 1/4 az én 1/4 a tesóm tulajdonában van ezen édesanyánknak holtig tartó haszonélvezete van és van 1/2 tulajdonhányada a kedves apánknak. Sajnosa szülők elváltak édesanyám a tesómmal albérletben lakik mert otthagyott neki mindent így lealább nyugi van -egy alkesz idióta az apám sajna-.
Szóval januárban hogy tél meg minden kiköltözött a családi házból mert számlák meg minden sokba kerül:) az anyjához ment lakni. Sajnos eladni nem tudjuk jelenleg, meg az az igasság hogy nem is nagyon akarnánk :) kipakolt mindent a házból bútorok meg minden :) de ez majd megoldódik a legujjabb ötlete hogy megosztja a telket, vagy valami hasonlót akar csinálni mivel ez egy oszttatlan közös tulajdon ajándékozással katuk édesanyánktól! Mert nem tetszik neki hogy a saját gyerekei renmdelkeznek a fele tulajdonnal!!
Mit csinálhat ?? ez lenne az első kérdésem
És mi mit tudunk vele csinálni ?? ez kenne a másik

Kovács_Béla_Sándor # 2010.07.08. 06:50

Bármely tulajdonostárs kérheti a bíróságtól az osztatlan közös tulajdon megszüntetését. A bíróság első sorban természetben osztja meg az ingatlant; ha ez nem lehetséges, akkor valamelyik tulajdonos (leginkább a bent lakót) válthatja magához a többiek tulajdoni hányadát; végső esetben pedig elárverezik az ingatlant, és elosztják a vételárat. A bíróság nem választhat olyan megszüntetési módot, amelyet egyik tulajdonostárs sem kíván.

(A kérdés nem bonyolult; a családi viszonyaitok taglalása, édesapád jellemrajzának ismertetése pedig teljesen felesleges volt.)

anna_cinderella # 2010.07.08. 09:35

A következő lenne a kérdésem:

a hatályos társasházi törvény szerint a közös tulajdon elidegenítéséhez szükséges alapító okirat módosításhoz elegendő a tulajdonostársak tulajdoni hányad szerinti legalább négyötödös egyetértése, amennyiben a kisebbségben levők nem élnek keresetindítási lehetőségükkel.

Arra lennék kíváncsi, hogy milyen indokra hivatkozva lehet ilyen keresetet benyújtani?

Előre is köszönöm a segítséget!

MajorDomus # 2010.07.08. 21:53

Például:
Eladják a földszinti tárolót üzletnek,amiből kocsmát akar nyitni az uj tulaj, s te laksz felette! Nem támadnád meg ?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.07.09. 10:11

Zsolesz!

Engem érdekel alkesz apád!

Szóval, ha a telek megosztható, és ez megfelel nektek, akkor kérhetitek a megosztást és a ház fele részének értékét, ebből a haszonélvezőnek is jár.

A telek megosztásánál figyelemmel kell lenni, a szabadon álló telek beépíthetőségére, továbbá a megközelíthetőségére, mert ha ez egy hátsó telek, akkor csak az első telek szolgalmi terhelésével közelíthetitek meg gépkocsival.
Először érdeklődjetek a helyi önkormányzatnál, hogy az általatok elképzelt megosztás esetén milyen lehetőségeitek marad a megmaradt telken.
Márcsak azért is fontos a körültekintő leválasztás, mert ha nem akartok az édesapátok mellett szomszédok maradni, akkor egy nehezen megközelíthető telek értéke kevesebb lesz, mint a házas utcafronti teleké.

Üdv. I.

charger # 2010.07.11. 14:37

Üdv mindenkinek!

Mi a teendő házastársak esetén, ha 1/2 1/2 arányban rendelkeznek termőfölddel, az egyik fél el akarja adni a másik nem. Szükséges elválni, vagy enélkül is lehet rendezni?

zsolesz581 # 2010.07.12. 06:19

Sziasztok:)

Szóval megtörtént az infó beszerzés az elején itram a 655 m2 telket amin beépített 400 m2 és 250m2 kert van szóval az önkormányzatnál azt mondták hogy 700 m2 alatt nem oszthatnak fel telket ebben az esetben mi a teendő?? Mit tud még csinálni ? Az ingatlant is fel lehet osztani ? és ha igen akkor hogyan ? megmondják hogy melyik szoba kié?? vagy mire lehet számítani? Sajna mindenre fel kell készülni egy kis ..... a kedves apánk :(.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.07.12. 06:27

Nem, charger, nem kell elválni, a saját tulajdoni hányadával mindenki önállóan rendelkezik. A tulajdonostársnak elővásárlási joga van.
Csak az a feneség benne, hogy a megmaradó 1/2 hányad közös tulajdon lesz, és a vételár is közös szerzemény.

Házastársaknak illene megegyezni a közös vagyont érintő kérdésekben.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.07.12. 09:33

charger!

Ezt a remek ötletet a meleg hozta ki belőled, vagy nincs más okod a tarsolyodban.
Nem árt közölnöd a pároddal is a tervedet, mert lehet, hogy ez a kis földdarabka még értékesebb lesz a számára és semmi körülmények között nem lesz hajlandó megválni tőle.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.07.12. 09:35

zsolesz5!

400 nm-es ház, építsétek át úgy, hogy az két külön bejáratú és külön lakrészű legyen. Most már hívj tervezőt és álmodjátok közösen meg.

nanemaaa # 2010.07.14. 12:01

zsolesz
Ha a telket nem lehet megosztani, akkor nem tehettek sokat. vagy eladjátok egyben az egészet apástól, piástól, vagy vele közösen, vagy pedig kénytelenek leszel pert indítani a közös tulajdon megszüntetésére. Sajna az összes tulajdonos ellen is. Annak keretében vagy sikerül magadhoz váltani a többiek tulajdon hányadát, vagy a bíróság elárverezteti a telket és mindenkit kifizet a tul hányadok arányában.

matthiasi # 2010.07.14. 13:34

zsolesz581 zsolesz581 !
ilyen eset sok ezrével van Mo.-on. Majd megoldodik, mint minden.
én is végig csináltam, annyival kiegészítve , hogy nálunk még lakó is volt anno. mama-nagynéni közöstulajdona volt- egyik sem lakott ott, migyerekek hadakoztunk és szép lassan birtokba vettük.

Amúgy :
kipakolt mindent a házból bútorok meg minden :)

Ezekszerint elmenő félben van. És azért ő rendelkezik a felével, te csak a negyedével - van egyáltalán pénzed a többi megváltására ??

Amúgy bármilyen kis telket meg lehet osztani .

és ha jól olvasom 400 m2 az ingatlan -azt csak meg lehet osztani - jó nagy !!!

matthiasi # 2010.07.14. 13:37

Az ingatlant is fel lehet osztani ?

Zs-től.
Már miért ne ?
vannak Pesten olyan házak amiben 50 lakás van. Más a felépítmény és más a telek !!
Kicsit rugalamasabbnak kell lenni !!

nanemaaa # 2010.07.14. 16:42

Amúgy bármilyen kis telket meg lehet osztani .
és ha jól olvasom 400 m2 az ingatlan -azt csak meg lehet osztani – jó nagy !!!

Nono. Ne essünk által a ló túlsó oldalára. Az, hogy bármekkora telket meg lehet osztani, tételesen nem igaz. És akkor még finom és nőies voltam. ;)
A telek területe nem 400, hanem 655 m2. Mint alant kiderült az adott területen a helyi építési szabályzat értelmében 700 m2-nél kisebb telek újólag nem alakítható ki.

Dominika48 # 2010.07.27. 11:11

Kedves FÓRUMOZÓK! Kérlek Benneteket, segítsetek egy 62 éves öregasszonynak (férjem 81)! Van egy Balaton-menti nyaralóingatlan, mely osztatlan közös tulajdon, mi 40%-ban vagyunk tulajdonosok. A 60%-os tulajdonos ki akar minket utálni. Ő rendszeresen kiadja nyaralóvendégeknek a tulajdonrészét, mi csak pihenni szeretnénk, és itt eltölteni nyugdíjas éveink nyarait. Az elmúlt héten – csak egy eset a sok közül – ideküldött 8 fiatalt, akik éjszaka randalíroznak, zenélnek-énekelnek- hangosan viháncolnak-isznak- sörösüvegeket görgetnek-ajtókat csapkodnak, stb., és teszik mindezt éjjel is. Először éjjel 01-kor figyelmeztettem őket, hogy legyenek csendben, aztán kihívtam a Rendőrséget. Két napig csendben maradtak éjszaka, aztán újra kezdték. Megint kihívtam a rendőröket, akiket lazán kiröhögtek.
Most újabb ifjú csapat érkezett, akik szintén hangoskodnak.
Mit tehetek még, ha a Rendőrségtől sem várhatok védelmet?
Elzavarhatom őket én, mint tulajdonos? Vagy tűrnöm kell – nekem 40%-os tulajdonosnak vadidegenek zaklatását? Kérlek Benneteket, adjatok kivitelezhető tanácsot!
Köszönöm szépen: Dominika