NAV végrehajtás


ZZ24 # 2024.11.20. 08:12

Pár technikai jellegű kérdésem lenne a beadványok elküldése előtt:

a.) Mivel szünetelő vállalkozók vagyunk a beadványt még mindig csak elektronikusan lehet beadni, vagy papír alapon is? A törvény elektronikus kapcsolattartásra kötelezi az egyéni vállalkozókat, de szünetelés esetén is így van?

A felfüggesztés iránti kérelmet, illletve a VK-t beadhatom E-papír rendszeren keresztül:? Azt elég jól ismerem és azt gondolom a legbiztonságosabbnak.

b.) Először azt hittem, hogy a helyszíni eljárás jegyzúkönyve megküldésével lett közölve a becsérték, de abban csak egy beszkennelt adatlapon, kézzel kitöltve, nehezen olvashatóan volt egy külön rovatban feltüntetve a becsérték.

Közben jött az ügyfélkapus hivatalos tárhelyre egy újabb közlemény, melyben a becsértéket közlik. A kérdésem, hogy ennek, a második közleménynek a hivatalos letöltésétől számít e a becsérték közlése, mert, ha igen, akkor a VK benyújtására nyílt 15 napos sáv csak ettől kezdődik?

ZZ24 # 2024.11.13. 23:23

Nagyon szépen köszönöm, így már teljesen világos.

eulimen # 2024.11.13. 12:31

@ZZ24
Kicsit belegabalyodtam
Pedig arra válaszoltam, amit kérdeztél ;)

Tehát: pl. novemer 13-án kézhez eszem a becsértéket,, ezt november 28-án megtámadom, VK-val, kb 5-6 nap alatt döntenek, és december 5. körül kézhez kapom a végzést és innen 15 nap elteltével válik jogerőssé a VK val kapcsolatos végzés, december 20-án?
Amennyiben nem fellebbezel az elsőfokú döntés ellen, akkor igen. De ha fellebbezel, akkor megy tovább az ügy, a miniszterhez.

Ha még mindig nem áll össze a kép, akkor így néz ki a teljes jogorvoslat folyamata:
becsérték közlése -> VK (5000 Ft, 15 napon belül) -> (NAV) döntés első fokon a kifogásról -> fellebbezés (10000 Ft, 15 napon belül) -> döntés másodfokon a fellebbezésről (miniszter), ami a határozathozatallal jogerős
Ha VK-t nyújtasz be, majd elfogadod a VK elsőfokú döntését (azaz nem fellebbezel), akkor elsőfokról lesz jogerős a becsérték.
Ha fellebbezel, akkor a miniszteri másodfokról lesz jogerős a becsérték.

ZZ24 # 2024.11.13. 11:55

Kicsit belegabalyodtam, arra akartam kilyukadni, hogy alapesetben, ha a becsértéket megtámadom15 napon belül végrehajtási kifogással és az ezt el bíráló végzést nem fellebbezés meg, akkor a végzés kézhezvételétől számított 15 napon belül válik jogerőssé a becsérték?

Tehát: pl. novemer 13-án kézhez eszem a becsértéket,, ezt november 28-án megtámadom, VK-val, kb 5-6 nap alatt döntenek, és december 5. körül kézhez kapom a végzést és innen 15 nap elteltével válik jogerőssé a VK val kapcsolatos végzés, december 20-án?

eulimen # 2024.11.13. 10:09

A kérdésem az lenne még, hogy VK esetén 15 nap elteltével a felettes szerv végzést hoz és ezen végzés kézhezvételétől számítva is nyílik egy + 15 napos sáv, a fellebbezési idő miatt?
Jó ötletnek tűnik egészen addig, egyre följebb fellebbezni, amíg végül igazad nem lesz, de nem így működik. A NAV hoz egy döntést, ha arra nyújtasz be fellebbezést (határidőn belül), a felettes szerv (=pénzügyminiszter) jogerős döntést hoz, ami viszont a határozathozatal dátumától jogerős. Akkor már gyakorlatilag nem is számít, mikor veszed át a fellebbezésre kapott jogerős döntést.

Amúgy az 5000 Ft eljárási illetéken kívül van egyéb járulékos költsége a VK-nak a NAV eljárásaban?
Ha a postabélyeget nem számoljuk ide, akkor nincs; de ha az elsőfokú döntés ellen fellebbezel, akkor a fellebbezésnek újabb illetéktétele van.
Illetéktv. 29.§ (5) "A végrehajtási kifogás illetéke 5000 forint. A végrehajtási kifogás tárgyában hozott végzés elleni fellebbezés illetéke 10 000 forint."

ZZ24 # 2024.11.13. 09:40

eulimen, köszönöm, így már tiszta.

A kérdésem az lenne még, hogy VK esetén 15 nap elteltével a felettes szerv végzést hoz és ezen végzés kézhezvételétől számítva is nyílik egy + 15 napos sáv, a fellebbezési idő miatt? Ha ez eltelik fellebbezés nélkül, akkor válik a becsérték jogerőssé?

Amúgy az 5000 Ft eljárási illetéken kívül van egyéb járulékos költsége a VK-nak a NAV eljárásaban?

eulimen # 2024.11.13. 09:05

@ZZ24
1.) Ha a becsérték ellen 15 napon belül végrehajtási kifogást adok be, addig nem írhatják ki a licitet, míg ezt jogerősen el nem bírálják?
Így van. A becsérték jogerőre emelkedésével lehet kitűzni az árverést, hiszen az árverési hirdetmény törvényes alaki kelléke a megállapított becsérték.

2.) Ha a licit kiírása után terjesztek elő végrehajtási kigogást, a licit jogszerűsűgét vitatva, annak is halasztó hatálya van a licitre, ha első alkalkommal benyújtott végrehajtási kifogásról van szó? Ezt az első alkalmat hogy értik
Pont úgy, ahogy a törvényben áll, azaz: csak az árverési kitűzésének jogszerűségét vitató ÉS egyben első alkalommal benyújtott kifogás esetén. Tehát aki már a foglalást vagy a becsértéket is megkifogásolta, az a kitűzésre benyújtott kifogással már nem tudja halasztani az ügyet.

Avt. 27. § "A végrehajtási kifogásnak – az árverés kitűzését követően benyújtott, az árverés kitűzésének jogszerűségét vitató, első alkalommal benyújtott végrehajtási kifogás kivételével – a további végrehajtási cselekményekre nincs halasztó hatálya, a lefoglalt vagyontárgy értékesítése iránt azonban csak az érintett vagyontárgy foglalásával, becsértékének megállapításával szemben benyújtott végrehajtási kifogás végleges elbírálását követően lehet intézkedni."

ZZ24 # 2024.11.13. 04:59

Időközben megjött ügyfélkapura a helyszeni eljárás jegyzőkönyve, amely értékbecslést is tarttalmaz. A szántó értékét eléggé a piaci ár és a helyi viszonyok átlaga alá becsülték, de így is közel kétszeresen fedezi a tartozást.

A kérdések:j
1.) Ha a becsérték ellen 15 napon belül végrehajtási kifogást adok be, addig nem írhatják ki a licitet, míg ezt jogerősen el nem bírálják? Szóval ezt a 15 napot + az elbírálással járulékosan eltelő napokat mindenképp meg kell várniuk?

2.) Ha a licit kiírása után terjesztek elő végrehajtási kigogást, a licit jogszerűsűgét vitatva, annak is halasztó hatálya van a licitre, ha első alkalkommal benyújtott végrehajtási kifogásról van szó? Ezt az első alkalmat hogy értik, az egész ügyben első alkalommal benyújtott vagy a licit jogszerűsége miatt első alkalommal benyújtott kifogásra értik az első alkalom kitételt, melynek halsztó hatálya van?

Nagyon nem mindegy, mert, haugyanarról beszélünk és az első esetben végrehajtási kifogást nyújtok be, akkor már a később, licit ügyében benyújtottnak nem lesz halasztó hatálya.

Ha viszont nem ugyanarról beszélünk, akkor, mind a becsérték ellen benyújtott, mind a 2. alkalommal pedig a licit t9rvényesslge ellen benyújtott Vk-nak is halasztó hatálya van?

trl007 # 2024.11.05. 17:15

Szomorú örökös: Igen, ezt sok helyen olvastam már, hogy erre nagyon oda kell figyelni, de köszönöm, hogy szóltál!

Szomorú örökös # 2024.11.05. 17:11

trl007

Mi is ebben bízunk, hogy fontosabb nekik a biztos törlesztés, mint a teljes ellehetetlenítés

Viszont arra nagyon figyeljetek oda, hogy a törlesztés mindig a megadott határidőn belül történjen
és ne késsetek vele, mert abban a pillanatban bukjátok a lehetőséget.

trl007 # 2024.11.05. 16:36

Köszönöm a gyors választ!
Mi is ebben bízunk, hogy fontosabb nekik a biztos törlesztés, mint a teljes ellehetetlenítés

Majordomus # 2024.11.05. 15:37

Szerintem megkapjátok,de a kamatokat is meg kell fizetni.

A Nav érdeke a sikeres behajtás,nem a cég tönkretétele. Erről van egy belső utasítás.

trl007 # 2024.11.05. 15:28

Sziasztok!
Hátha valaki tud segíteni.
A Nav tartozás miatt inkasszót tett két számlánkra (magán+egyéni vállalkozó), most szeretnénk beadni részletfizetési kérelmet. 11 millióról van szó, szerintetek mennyire elfogadható ekkora összegre 36 részlet? Ennyit tudunk kigazdálkodni biztonságosan, van valakinek ezzel kapcsolatban tapasztalata?
Előre is köszönöm a válaszokat!

ZZ24 # 2024.10.29. 17:27

Persze, a méltányolható okok valósak és igazolni is tudjuk őket.

eulimen # 2024.10.29. 15:35

@ZZ24
azt azért tudd, hogy a "most nincs pénzem" önmagában sosem méltányolható kifogás, hiszen pont ezért indulnak a végrehajtások...
A méltányossági időtartamot nyilván a méltányolandó körülményhez kell igazítani.

ZZ24 # 2024.10.29. 10:34

Rendben, köszönöm, megpróbáljuk, próba szerencse .

Kb. hány hónap felfüggesztést lenne érdemes kérni, ami reális. Én kb. 8-ra gondoltam, addig össze tudnánk szedni magunkat.

eulimen # 2024.10.29. 09:31

@ZZ24
Ebből csak jól jöhettek ki, persze hogy érdemes!

ZZ24 # 2024.10.29. 01:54

Lehet, hogy ez beválik, a kérédésem az lenne, hogy érdemes megróbálni?

A méltányolható körülménykeet igazolni tudjuk:

Avt.
A végrehajtás felfüggesztése

15. §

(3) Az adóhatóság az adós kérelmére kivételesen akkor függesztheti fel a végrehajtási eljárást, ha az adós a felfüggesztésre okot adó, méltányolható körülményt igazolta, és az adóst a végrehajtási eljárás során korábban e törvény alapján nem sújtották eljárási bírsággal.

(4) Az adóhatóság a felfüggesztésre okot adó, méltányolható körülmények körében különösen értékeli az adós tartási kötelezettségébe tartozó személyek számát, az adós vagy az eltartott személy tartós és súlyos betegségét, az adóst is sújtó, a végrehajtás során bekövetkezett elemi csapást vagy ipari katasztrófát.

(5) Az eljáró adóhatóság a végrehajtási eljárást törvényben meghatározott esetben felfüggeszti.

Forrás: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?… - Wolters Kluwer - Minden jog fenntartva!

ZZ24 # 2024.10.10. 13:49

Köszönöm az észrevételeket, a megadott számot mindenképp felhívjuk,, nincs vele vesztenivaló

eulimen # 2024.10.10. 06:23

Arra van esély, hogy a behajtási osztállyal lehessen még egyezkedni?
Az adósnak szerintem elemi érdeke, hogy a végrehajtást kérővel keresse a megegyezést, amennyiben a végrehajtás alá vont vagyontárgy megőrzése kiemelten fontos számára.
Jelen esetben a végrehajtást kérő a NAV, amelynek a mozgásterét nem az ügyintéző személyes jóindulata, hanem törvény határozza meg.

Egy konkrét telefonszámot is megadtak az ügyben?
Nekem??? NEKTEK biztos van számtalan leveletek a NAVtól, talán még közvetlenül a végrehajtási osztálytól is. Hát hívjátok fel a telefonszámot a fejlécben!

Ha jól tudom, akkor végrehajtási kifogással a becsértéket is meg lehet támadni
Igen, az önálló bírósági végrehajtó, illetve a NAV által foganatosított végrehajtási ügyeknél a vonatkozó törvények egyértelműen leírják az eljárásokra vonatkozóan a becsérték jogosrvoslatának (végrehajtási kifogásának) menetét.
Ez az ügy (a termőföld-árverés kitűzése és az árverés megtartása) azonban véleményem szerint a termőföldnek mezőgazdasági szakigazgatási szerve által foganatosított eljárása a becsérték meghatározásával együtt még akkor is, ha az ingatlan zár alá vételét a NAV foganatosította a NAV adóhatósági végrehajtási törvény alapján NOHA NEM VAGYOK JOGÁSZ.

liciten hogyan lehet túllicitálni a több, mint 100 hektáron gazdálkodó, legerősebb elővásárlási joggal bíró helyi haszonbérlőt?
Meglepődsz, milyen egyszerűen: többet kell ajánlani, mint ő.

A helyszíni eljárás feltétel nélkül a licit előszobája[?]
Rossz a kérdés. Az árverés megtartásának egyik feltétele a helyszíni eljárás (adatfelvétel). Bár ezt megakadályozni nem tudod, a NAV akkor is kimegy körülnézni, ha nem vagy ott, vagy "nem járulsz hozzá".

vagy egy utolsó dobást még ki lehet harcolni?
Az adósok többsége úgy gondolja, hogy mindig van még egy utolsó utáni utolsó dobásuk, de legalábbis járna nekik.
Az utolsó dobás kb. az, hogy fizesd meg a tartozásod...

ZZ24 # 2024.10.09. 20:20

Köszönöm szépen mégegyszer! Kezd összeállni a kép.

Arra van esély, hogy a behajtási osztállyal lehessen még egyezkedni? Egy konkrét telefonszámot is megadtak az ügyben?

A helyszíni eljárás feltétel nélkül a licit előszobája, vagy egy utolsó dobást még ki lehet harcolni?

eulimen # 2024.10.09. 19:14

A folyamat így néz ki:

  1. NAV megkeresi a kormányhivatalt az értékesítés feltételeinek bekövetkeztétől számított 60 napon belül (itt a lényeges alaki feltétel, hogy a becsértéket megállapító döntésnek is rendelkezésre kell állnia. Azt nem tudom, hogy ezt melyik szerv és milyen határidővel adja ki. Talán az önkormányzat adóirodája)
  2. a kormányhivatal a megkereséstől számított 45 napon belül kitűzi az árverést a hirdetménnyel.
  3. Az árverési hirdetményt elektronikusan is közzéteszik, az árverést pedig a kitűzéstől legalább 60, legfeljebb pedig 90 napra tartják meg.
  4. Ha az automatikus fizetési könnyítési kérelmet adtok be és arról a NAV a közléssel jogerős, számotokra pozitív határozatot 15 napos határidővel meghozza ÉS ezzel már nem áll fenn a földárverés feltétele, erről a NAV haladéktalanul köteles értesíteni a kormányhivatalt. Ha az értesítés az árverés kezdetéig megérkezik a kormányhivatalba, az árverést nem lehet megtartani.

Olvasd végig a teljes rendeletet, érdemes.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

ZZ24 # 2024.10.09. 19:06

Illetve liciten hogyan lehet túllicitálni a több, mint 100 hektáron gazdálkodó, legerősebb elővásárlási joggal bíró helyi haszonbérlőt?

Ha jól tudom, akkor végrehajtási kifogással a becsértéket is meg lehet támadni, ezzel még lehet időt nyerni

ZZ24 # 2024.10.09. 18:52

Ez a 45 napos matek hogyan befolyásolja a képletet?

eulimen # 2024.10.09. 13:49

Mi egyéni vállalkozásban vagyunk
Vagy úgy! Akkor valóban működik az általad alkalmazni tervezett mechanizmus az Art. 199.§-a szerint - minősítési vizsgálat nélküli automatikus részletfizetés minden évben kérhető 1M Ft-ig.

Akkor számolgattan
bocsánat, van még egy ilyen lépés is az árverési kormányrendeletben:
2.§ (1) "A [NAV] megkeresés[e] alapján a mezőgazdasági igazgatási szerv a megkeresés kézhezvételétől számított 45 napon belül az árverést árverési hirdetménnyel tűzi ki."