Társasház, szomszéd felújít


Haldor30 # 2025.04.07. 12:44

Amikor a tudomásomra jutott a dolog (egy másik szomszédtól értesültem ), a lakszövnél azt mondták, kimennek és ha valósak az általam elmondottak, akkor elrendelik a teljes visszaállítás, ahogyan ez mér több ízben történt. Ez nyáron volt. Majd most, amikor érdeklődtem, hogyan áll az ügy, már valami 2024-ben kijött jogszabályra hivatkozva azt mondták, meg van kötve a kezük, a vécé áthelyezésével (Ami kapcsán becsövezte a közös falat) kapcsolatban pedig azt mondta az új tulaj, ezt már így vette. Ami persze nem igaz.
Mindenesetre köszönöm a válaszaitokat, lehet, futok még a lakszöv jogászánál egy kört.

nanemaaa # 2025.04.07. 11:41

eulimen
Bár tételesen igazad van, de ha nem így lenne se javasolnám az ügyfélnek, hogy pontosan idézze be a jogszabályt, melynek megsértését feltételezi, mert ezzel túlzottan megkönnyíti a hatóság dolgát akár egyik, akár másik irányba. Okosabb, ha csak azt írja le, hogy mi a panasza, és majd a hatóság megkeresi hozzá azt a jogszabályt, melyet ő alkalmazhatónak ítél. A konkrét rámutatás elegendő lesz majd a jogorvoslati szakaszban, a bírósági keresetben, ha ne adj isten érdemi döntés születik, ahol a hatóság figyelmen kívül hagyja a tényeket, és a jogszabályokat.

eulimen # 2025.04.07. 11:27

(június 30-ig az OTÉK-ot és a TÉKÁ-t biztosan párhuzamosan kell olvasni és a megfelelő rendelet megfelelő szabályát alkalmazni [->TÉKA r. 135.§-137/A.§] - jelen esetben ez nem okoz értelmezési hibát, mivel ez a szabály az OTÉK-ból szó szerint átörökített [76.§-77.§]. Csak arra az esetre felkészülve pampogok zárójelben, ha a kormányhivatalnál a TÉKA rendeletre hivatkozó beadványra esetleg eldobnák a ceruzát, mondván, nem azt a jogszabályt kell alkalmazni)

nanemaaa # 2025.04.07. 10:47

TÉKA (280/2024. (IX.30.) Korm. rendelet:
101. § (1) Az építménybe úgy kell becsatlakozni, hogy a víz- és a szennyvízvezeték között – védőcső hiányában – legalább 1,0 méteres vízszintes távolság legyen, vagy a vízvezetéket a csatornavezeték felett kell bevezetni.
(2) Vízvezetéket nem szabad – biztonságos átvezetés kivételével – vezetni

  1. nagyfeszültségű berendezések elhelyezésére szolgáló helyiségben, transzformátor-, főkapcsoló helyiségben és ezek falában, födémében, padozatában,
  2. olyan helyiségben, amelynek belső hőmérséklete +2 °C alá süllyedhet,
  3. önálló rendeltetési egységek közötti elválasztó falban, födémben, ha az huzamos tartózkodás céljára szolgáló helyiséget határol,.....stb

102. §
(4) Csatornavezeték nem vezethető, csőkapcsolat, tisztítóidom nem létesíthető

  1. huzamos tartózkodásra szolgáló helyiségek légterében, e helyiségek födémében, padozatában, továbbá megfelelő hangszigetelés nélkül önálló rendeltetési egységek közötti elválasztófalban, valamint .......

(6) A gyógyítás és betegellátás céljára szolgáló helyiség, valamint élelmiszer tárolására, feldolgozására, forgalmazására, fogyasztására szolgáló helyiség légterében és a felette lévő födémben, álmennyezetben csatornavezeték nem vezethető, az egy lakáson vagy üdülőegységen belüli csatornavezeték kivételével. Ha nem kerülhető el, vízszintes irányban csatornavezeték csak üzemi víz ellen szigetelt és lefolyást biztosító módon vagy a födém felett vezethető. Függőleges irányban csatornavezeték átvezethető, ha az mechanikai sérülés ellen védett és oldható csőkapcsolatot, továbbá tisztítóidomot nem tartalmaz.

Magyarán fordulhatsz nem csak a szövetkezet vezetőségéhez, de akár az építésfelügyeleti hatósághoz (Kormányhivatal) is.

osztap # 2025.04.07. 08:59

Haldor30,

Első körben a lakszövnek lehet igénye - nézd meg az alapszabályotokat, kié a fal. Jó eséllyel a szövetkezeté. Akkor azt átalakítani, pl. csövet vezetni benne, csak az elnök engedélyével lehet. Adott engedélyt az elnök?

Te a károsodás veszélye alapján léphetsz fel a szomszéd ellen:
Ptk. 6:523. § [A károsodás veszélye]
Károsodás veszélye esetén a veszélyeztetett kérheti a bíróságtól, hogy azt, aki a veszélyt előidézte, az eset körülményeihez képest
(a) tiltsa el a veszélyeztető magatartástól;
(b) kötelezze a kár megelőzéséhez szükséges intézkedések megtételére;
(c) kötelezze megfelelő biztosíték adására.

A lakszövnek szerintem jó esélyei vannak fellépni, Neked sokkal rosszabbak. A kárveszély nekem nem tűnik olyan mértékűnek, hogy az beavatkozást igényelne. Persze, ezt nem én döntöm el. Sőt, mivel a bíró sem ért majd hozzá, ki fog rendelni egy szakértőt, aki néhány százezer forintért ír egy szakvéleményt, ami alapján a bíró majd ítél.

Haldor30 # 2025.04.07. 06:50

Tisztelt Fórumozók!
Társasházban (lakásszövetkezeti) lakom. A szomszéd lakást eladták, az új tulajdonos természetesen felújított, amivel semmi gond. Aztán mint később kiderült, funkcionális helyeket is módosított, ami azzal járt, hogy a velem közös falba vízvezeték és szennyvízcső is került. Van erre valami jogorvoslat?
(Sajnos mivel földszinten lakom, így is rengeteg a dugulás, nem hiányozna még egy hibaforrás, hiszen a vécét is elvitte konkrétan a spájzba, aminek nyilván már nincs olyan esése, hiszen messze esik az eredeti helyétől)
Segítségeteket nagyon megköszönöm!