Végrendelet


osztap # 2025.04.07. 12:39

Bernadett,

Először is, remélem, autóba sem ülsz a lányoddal, mert sokkal nagyobb esélye van, hogy meghaltok, mint a repülőn. A közös séta pedig még az autónál is veszélyesebb. Nézd meg a táblázatokat itt:
https://etsc.eu/…al-overview/

Ettől függetlenül, szerintem úgy nem lehet megcsinálni, ahogy szeretnéd, azaz ha adott időpontig (amíg meg nem jöttök) meghalnál, akkor x és y örököljön, utána meg a lányod. Ez az utóörökös-nevezés tilalma, Ptk. 7:28. §.

Ami működhet, az a helyettes örökös nevezése, Ptk. 7:27. §, azaz a végrendeletbe azt írod, hogy a lányod az örökösöd, de ha ő kiesne (pl. meghalna), akkor x meg y az örökösöd. Ha Te meg a lányod egyszerre halnátok meg balesetben, akkor mind a ketten kiestek, Ptk. 7:4. § (1), tehát nem lenne azon sem vita, hogy Ti ketten egymás között örököltök-e.
További előny, hogy az ilyen végrendeletet nem kell minden közös útnál újraírnod. Ehhez viszont érdemes keresned ügyvédet/közjegyzőt, nem pedig otthon barkácsolni, és a Végrendeletek Országos Nyilvántartásába bevezetni. Akkor biztosan nem veszik el, a hagyatéki eljárásban a közjegyző hivatalból lekéri.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Bernadett # 2025.04.07. 11:30

Sziasztok!

Végrendelet témában kérném a segítségeteket.
Két törvényes örökösöm van, a lányom és a férjem (aki nem a lányom apja). A férjem lemondott a hagyatékról közokiratban, tehát a lányom az egyedüli örökösöm. Most viszont tengerentúlra utazunk a lányommal ketten és felmerült bennem, hogy ha például lezuhanna a gép (OK, tudom kicsi a valószínűsége, de nem lehetetlen) akkor mindenemet az állam örökölné. Ezért arra gondoltam, hogy írok saját kezűleg egy olyan végrendeletet, melyben leírom hogy ha ez alatt az utazás alatt mindkettőnk életét vesztené (a lányom és én), akkor ki az a két ember akire hagynám a vagyonomat. De ez a végrendelet csak addig lenne érvényes, amíg vissza nem érünk az utazásból. Ez után a közokiratban foglalt férjem általi lemondó nyilatkozat kerülne újra érvénybe.

A kérdés hogy lehet-e ilyet írni. Beszéltem már ügyvéddel, aki azt mondja hogy ő „ilyet még nem is hallott”, ezért kíváncsi lennék más ügyvéd véleményére is. Közjegyzőnek nem akarok ezért fizetni, a kézzel írt végrendeletet átadnám a férjemnek és visszakérném hazautazásunk után. Amúgy meg mindegy is lenne hogy visszaadja vagy sem, mert úgyis hatályát vesztené visszaérkezéskor.

Köszönöm előre is, ha tudtok segíteni.