munkaviszony felmondás


dógozó # 2011.01.12. 11:39

Kérdésem volna a hozzáértőktől.

Munkaadóm fel akar mondani én általam elkövetett hibák miatt.A rendkívülit nem akarja.
Melyiket válasszam?
Felmond, fizet végkielégítést beleírja a felmondásába a hibáimat.Ezek után elmehetek egyből munkanélkölire?És egyébként ugyanannyi hónap jár mintha közös megegyezéssel megyek el?
Közös megegyezés, 3 hónap helyett a felét adná (1,5 hó) végkielégítésként, de viszont tiszta lappal megyek el.
Munkanélküli segély szempontjából melyik a jobb?

reka79 # 2011.01.12. 12:47

Segítséget kérek,előre is köszönöm! Gépesítik az üzemet,ezért létszámleépítés várható.GYES-en vagyok,tartósan beteg kisfiammmal,8 Órában dolgozok,2009.07.24-től vettek vissza.2000.11.01-től van itt munkaviszonyom.Kérdéseim:a munkáltató felmondhat GYES alatt?Munkanélküli járadékra jogosult leszek-e?jár-e végkielégítés?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.12. 12:51

A gyerek három éves kora után fel. Végkielégítés járna, és álláskeresési támogatásra is jogosult lennél.

De valami nem stimmel, én úgy tudom, hogy már nem jogosult a gyesre az, aki heti 36 órát meghaladó munkaidőben dolgozik. Nehogy vissza kelljen majd fizetned.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.12. 12:51

A gyerek három éves kora után fel. Végkielégítés járna, és álláskeresési támogatásra is jogosult lennél.

De valami nem stimmel, én úgy tudom, hogy már nem jogosult a gyesre az, aki heti 36 órát meghaladó munkaidőben dolgozik. Nehogy vissza kelljen majd fizetned.

reka79 # 2011.01.12. 12:59

Válaszát köszönöm!Ha a gyermek betöltötte az első életévét,tartósan beteg,ill.súlyosan fogyatékos,ez esetben továbbra is lehet 8 órában dolgozni GYES mellett.

szamóca5 # 2011.01.12. 13:53

Kedves Fórumozók!
A segítségeteket szeretném kérni.
A kérdésem a következő.
Ha a munkaszerződés sokkal rosszabb kondíciókat tartalmaz mint a munka törvénykönyve, akkor is törvényes?
A munkáltató 232 órában határozta meg a havi óra keretet. 12 órában dolgozunk, folyamatos munkarendben.A munkáltató hetente készíti el a beosztást, Hónap elején még nem tudni, hogy hónap végén hogyan dolgozunk.
Heti 5, vagy 4 napot dolgozunk, ritkán 3 napot.
Ha esetleg nincs meg a megállapított óra, szabadsággal pótolja, amit persze 8 órában számolnak el.
Na és a 232 úgy tevődik ki, hogy 18 nap 12 óra dolgozás és 2 nap szabadság. évente 24 napot úgy ki ír, hogy nem is vettem ki szabit, mert hát arra a szabadnapra írja ki ami különben járna is.
Egy heti beosztás így néz ki:

H K Sze Csü Pé Szo Va
N É - N É - N és folytatódik

N- nappal É -éjszaka - pihenő
7-től 19-ig, 19-07-ig dolgozunk

Szóval ennyit dolgozhatunk a törvény szerint, ha a szerződésben ez van?
Kérem válaszoljatok!!!Köszönöm előre is

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.12. 14:02

Jé, Réka, tényleg! Na, ebben nincs semmi logika!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.12. 14:02

Jé, Réka, tényleg! Na, ebben nincs semmi logika!

reka79 # 2011.01.12. 16:13

Sajnos ez a világ nem a logikus döntésekről szól:(Én örülnék neki a legjobban,ha nem kellene egy súlyos beteg gyerek mellett dolgozni,így is örülünk,hogy eddig meg tudtuk oldani.Gondolom nem kell ecsetelni,hogy GYES-ből hosszútávon nem lehet megélni.Mégegyszer köszönöm a választ!

zsula # 2011.01.12. 20:55

Köszönöm a segítséget.
Ma szerencsére megkaptam a szerződésemet holnap viszem is a munkaügyi központba.

dógozó # 2011.01.13. 06:49

Valaki a lentebb említett kérdéssel kapcsolatban valamit?

Erre gondoltam:
2011.01.12. 12:39

Veci # 2011.01.13. 07:10

dógozó
Szerintem, ha a felmondás eredő oka a te hibádból következett be, még szerencsés, ha közös megegyezéssel és nem rendkívüli felmondással szűnik meg a munkaviszonyod.

  • A rendkívüli felmondás esetén 3 hónapig nem kaphatsz munkanélküli ellkátást.
  • Azt ezért ne várd, ha te követtél el vétséget, hogy a munkáltató rendes felmondással szüntetné meg a munkaviszonyt, és fizessen mint a "katonatiszt" felmondási idő/felmentési időt és még végkielégítést útravalónak. Ekkor kaphatnál munkanélküli ellátást.
  • Közös megegyezéssel azt kaphatsz, amiben megegyeztek, akkor szűnik meg a munkaviszonyod, amiben megegyeztek. A közös megegyezés esetén nem kötelezhető a munkáltató (főleg, ha a munkavállaló vétett), hogy bármi pluszt is fizessen. Még elég humánus lenne a munkáltatód ezzel a megoldással, és mielőtt bármiféle "követeléssel" állnál elő, gondold meg, akár rendkívülivel is elküldhetne. Ekkor kaphatsz munkanélküli ellátást.

Főleg, ha nagy a vétséged, légy szerényebb, és megfontoltan állj elő az elvárásaiddal. Amit csak tudsz próbáld meg elérni, de vedd figyelembe a fenti tanácsomat. nem vagyok szakértő, de némi ismerete magamba szívtam már.


Üdvözlettel Veci

Mucus74 # 2011.01.13. 08:51

Tisztelt Szakértő!
Az alábbiakban kérném válaszát:

Táppénz után újból dolgozom, de állásom instabil. A munkahelyemen SZMSZ módosítás történt, ennek következményeképpen mindenki valószínű új munkaszezrődést kap, amiben nagy valószínűséggel csökkentett bér fog szerepelni. Ha ezt a munkabért nem fogadom el, akkor gondolom a felmondás közös megyezés címszóval fog történni. Mivel táppénzről jöttem vissza, és több mint 30 napot voltam betegállományba így is megillet a felmondási védelem, illetve gondolom a 30 napos felmondási idő? Vagyis ha nem fogadom el a munkaszerődésben foglaltakat akkor a munkáltatónak ha eltekint a felmondási időtől is ki kell fizetnie 2 havi bért?
Köszönöm a választ!

dógozó # 2011.01.13. 16:50

Köszönöm Veci.Megpróbálok tárgyalni a munkaadómmal.

Mucus74 # 2011.01.13. 20:32

Az előbb kérdeztem a felmondássalkapcsolatban, de már megoldódott a helyzet közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszonyom és még jól is jártam. Mint a piacon alkudoztunk!:)

zsula # 2011.01.13. 20:43

Tisztelt Fórumozók!
Ma bevittem a munkaszerződésemet a munkaügyi központba és mivel munkába álltam megszüntettem a munkanélkülimet amiből még volt bő 2 hónap.Kaptam egy nyomtatványt amit ha kitőlt a munkáltatóm és 30 napon belűl leadom a munkaügyi központban kifizetik a fennmaradó munkanélküli ellátást.Viszont az lenne a kérdésem ha nem kérem a kifizetést ez a pénz elvész? Mert arra gondoltam mi van akkor ha ennél a cégnél pár hónap múlva megszünik a munkaviszonyom mivel nem egy stabíl hely.Akkor már semmilyen ellátásra nem leszek jogosúlt? Ha viszont nem kérem a munkanélküli kifizetést megszünés után még igénybe vehetem a fennmaradó hónapokra a munkanélkülit?
Köszönöm.

nandy # 2011.01.14. 16:14

Ha kéred a kifizetést, akkor úgy tekintik, mintha kimerítetted volna az álláskeresési járandóság idejét, azaz újból indul a munkaviszony gyűjtögetés.

acgirl # 2011.01.14. 17:28

Tisztelt Szakértők/Kedves Fórumozók!

Sürgős segítséget szeretnék kérni. 2006. májusában szolgálati időmet 2004.12.31-ig 34 év 154 napban állapították meg. Azóta is folyamatos a biztosítási jogviszonyom. Tavaly július óta betegállományban vagyok. Idén februárban betöltöm az 59. évemet, szeretnék elmenni előrehozott öregségi nyugdíjba. A kérdésem az lenne, hogy felmondhatok-e a betegállomány ideje alatt vagy csak keresőképesként. A nyugdíj bejelentéshez szükséges K01-es nyomtatványt elküldhetem-e korábban, vagy csak a felmondási időm lejártakor, illetve az életkor betöltése után. Bocsánat, hogy elég összetett lett a kérdés.
A segítséget és gyors választ előre is köszönöm.
Zsóka

Royal # 2011.01.14. 23:17

Sziasztok,

Szeretnék munkahelyet váltani, és reményeim szerint előbb utóbb valóra is válik. Azonban egy kollégám esete meghökkentett, akivel a vezetőség, a felmondás kézhezvétele után közölte, hogy nem engedi el a törvényben meghatározott 30 napon belül, hanem 90 napot határozott meg felmondási időnek, merthogy "speciális munkakört lát el". Így szól az indok. (nem vezető, és néhány éve dolgozik csak a cégnél) Ez elég kellemetlen szitu, hiszen így két szék közül könnyen a pad alá lehet esni. Nem minden munkáltató tud hónapokat várni valakire, amíg az előző cége elengedi.

Elkezdtem forgatni a MT jogszabályokat, hátha meglelem benne az igazat, és erre jutottam:

Hacsak a munkaszerződés másképp nem rendelkezik, (nincs erre vonatkozó kitétel) akkor az MT a mérvadó: Tehát minimum 30 nap, maximum 1 év lehet a felmondási idő. A vállalatnál eltöltött évek arányában a felmondási idő, definiált módon növekszik. De speciális munkakörre való hivatkozást nem találtam. Ennek az egésznek olyan kicseszés szaga van.

Szóval tényleg változtathatja a munkáltató a felmondási időt kénye kedve szerint, vagy itt valami jogszerűtlenség történt?

Köszi.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.15. 09:35

Nincs ilyen lehetősége a munkáltatónak, de lehet, hogy kollektív szerződésetek van.

justwork # 2011.01.15. 09:46

Kedves KBS!
Már annyiszor válaszoltál és segítettél, bízom benne, hogy most sem lesz ez másként.
A volt munkáltatómmal szemben megnyertem II. fokon egy munkaügyi pert (közbenső ítélet született összegszerűség hiányában), természetesen ő felülvizsgálatot kért, ezért az I. fok nem tudott összegszerűsíteni, mert az összegszerűsítési tárgyalás előtt a legfelsőbb b. felfüggesztette az első fokú eljárást mindaddig amíg ő nem dönt.
Közben kiderült, hogy a volt munkáltatóm 2010.októbere óta végelszámolás alatt áll. Mit lehet ilyenkor tenni?
Köszönöm a választ
justwork

Royal # 2011.01.15. 10:14

KBS köszi a választ. Kollektív szerződés nincs, munkaszerződésben nem találtam erre vonatkozó kikötést.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.15. 10:31

Justwork: nem tudják befejezni a végelszámolást, amíg a per le nem zárul.

justwork # 2011.01.15. 10:33

Kedves KBS!
Azt mondod, hogy erről a végelszámolónak tudnia kell? És ha nem közli vele a volt munkáltatóm?
Gyanítom, hogy pont azért csinálják, hogy ne kelljen kifizetniük nekem a majd megítélt összeget.
Amúgy egy jól menő cég.... emiatt is gondolom ezt.
Nagyon köszi!!!! (ez jó hír)
justwork

dareno # 2011.01.15. 14:15

Kérem segítsen valaki mert szorít az idő.

Jelenleg gyesen vagyok, viszont febr. 1-től ÚJ 8 órás állásom lesz.
A régi munkáltatómnál jelenleg fizetés nélküli szabadságon vagyok (gyes alatt) dec. 09-ig, különben náluk határozatlan idejű munkaviszonyom van.

Ha visszamondom a gyes-t a mai szabályok szerint ( 8órában nem dolgozhatok mellette) akkor fel kell mondanom vagy maradhat a két munka párhuzamosan decemberig? Vagy fel kell mondanom és csak akkor indíthatok új munkaviszonyt?