munkaviszony felmondás


moszatka # 2009.03.21. 13:44

Kedves Mindenki!
Kérlek segítsetek mert nagyon sürgős, hogy dönteni tudjak.Beadtam a munkaügyi bíróséghoz a kárigényemet, mert a munkáltató jogellenesen szüntette meg a munkaviszonyomyt.Fogadtam ügyvédet,aki a keresetet már be is adta.Elmondtam neki, hogy nem azzal a bérrel voltam bejelentve, mint amit kézhez kaptam,nagy részét zsebbe,amit az előterjesztésben bele is írt.Azt mondta, hogy a követelést a kézhez kapott bér után indítjuk meg.Mi lesz ha nem tudom bizonyítani, hogy mennyit adott borítékba a főnök?Adjak be keresetmódosítást, a papíron létező összegre,figyelembe veszik-e a módosításnál az előző összeget.Milyen szankciói vannak ennek, vagy még az első tárgyalás előtt szüntessem meg a kerestet.Igy talán még mindíg kevesebbet bukok mint ha tárgylásra kerülne a sor.Lehet hogy a feketét nem is kellett volna beleírni, akkor nagyobb eséllyel indultam volna.
SÜRGŐS!!
moszatka

monalisa1 # 2009.03.21. 19:40

Te pedig személy szerint személyi jövedelemadó csalást követtél el, mert a "zsebbe" felvett keresmény után nem adóztál le, ahogy azt a jogszabály előírná.

Az adócsalást a törvény külön is bünteti.

Ezt saját magadtól is tudnod kellett (...) de az ügyvédnek külön is el kellett volna mondania mielőtt...

Azt hogy a munkaviszonyod megszüntetése jogsértő-e vagy sem, arról a bíróság dönt - ha a fentiek után is fenntartod a pert?!

Monalisa
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2009.03.21. 19:44

Módosítani a keresetet a "zsebbe" kitétel teljes kihagyásával.

moszatka # 2009.03.21. 21:33

Azért fizettem az ügyvédet, hogy azt írja, ami számomra kedvező.Hogy lehet hogy Ő nem tudja, milyen következményekkel jár?Ha módosítok, akkor az előzőt figyelmen kívül hagyják, vagy a megszüntetés a legkedvezőbb?Sajnos a munkáltatók 70% így fizet, vagy nincs munkád.Ha rákényszerülsz elvállalod,és is kényszerből tettem.

monalisa1 # 2009.03.21. 22:40

Az utolsó két mondatodban sok igazság van, vagyis rákényszerűlhet a munkavállaló az "együtt csalásra". És ezzel mindaddig különösebben nincs is baj (...) amíg nem történik egy súlyos betegség és/vagy baleset, mert egyáltalán nem mindegy hogy mekkora bevallott kereset után számítják ki a táppénzt vagy a rokk.nyugdíjat.

De hát ezzel mindenki tisztában van.

Az ügyvéd arról készített keresetlevelet amit elpanaszoltál neki, a többi - lásd pl. amire felhívtam figyelmedet - mondhatni legyen már a te gondod...

Persze azért szólhatott volna (...) hiszen ha utólag módosul is a bírósághoz beadott kereset, az eredeti is ott marad az aktában...

Igaz, azzal a bíróság külön már nem foglalkozhat, de azért "tud rólad" is, mámint az adócsalásodról...

Menj és beszéljed át újra a dolgot az ügyvéddel, elvégre ő a jogász.

Zárójelben: én csak azért "huhogok" mert itt a Fórumon többször is volt olvasható: "zsebbe" történő fizetést nem célszerű hivatalos helye felpanaszolni...

monalisa1 # 2009.03.21. 22:51

Itt egy bérkalkulátor: http://www.euber.hu/berkajk2.php
Írd be azt a keresetet amit ténylegesen kapnod kellett volna - és nem zsebben a 70%-át. Aztán a "munkavállalót terhelő adók" rovaton csodálkozz el (...), és az általad x hónap/év óta be nem fizetett adó összegét add össze - és ezt tőlem és sok másoktól te loptad el!...

Bárhogy is van, de ez az igazság.

monalisa1 # 2009.03.21. 22:51
szerill # 2009.03.22. 03:06

Kedves Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni az alábbi témában:
2004 júliusa óta dolgozok a jelenlegi munkahelyemen, többször hosszabbított határozott idejű szerződéssel. Az utolsó hosszabbítás most április 4-én lejár. Újabbat nem köt a cég, mert ismeri a törvény azon részét, miszerint 5 év az ilyen jellegű munkavégzés maximális ideje. A munkám 2 periódusból áll évente és az egyiknek most van a befejező része, tehát ezért nem várja ki napra pontosan az 5 évet.
Bár a cég továbbra is igényt tart a munkámra, de ezt most 6 hónapig egy munkaerő kölcsönzéssel foglalkozó cégen keresztül teszi.(megjegyzem, számomra sokkal kedvezőtlenebb feltételek mellett) Azután pedig újra kapok határozott idejű szerződést, mert meg lesz a 6 hónap megszakítás.
A kérdésem a következő: jogosan jár-e el a cég, mit lehet ilyen esetben tenni?
Utána olvastam a témának, találtam jó néhány bírósági esetet, de igazából én dolgozni szeretnék, nem pereskedni, tehát gyakorlati tanácsot várok, hogy milyen jellegű érveléssel állhatok elő. Mire érdemes hivatkozni és egyáltalán, hogyan szokták ezt fogadni a munkáltatók?

websas # 2009.03.22. 06:41

kedves monalisa1!

"az általad x hónap/év óta be nem fizetett adó összegét add össze – és ezt tőlem és sok másoktól te loptad el!…"
Ő csak magánál tartotta, hogy mások ne tudják ellopni.
Pl: tocsik, princz, "cuslaug", stb.
Egyébként pont annyi adót, járulékot fizetett mint szeretett képviselőink az500 e.ft.-os klts.térítésük után.Ő nem tett mást csak a "0"%-os adókulcsba sorolta magát.

websas

websas # 2009.03.22. 07:23

Kedves szerill!

Sajnos megteheti.
A jelenlegi de a korábbi szabályozás is nagyon költségessé teszi a munkavállalótól való "megszabadulást", (akár csak gazdasági okok esetén is) ezért a munkaadó törekszik a költségeinek a csökkentésére.Ez egy ilyen ország!
Csinálhatsz BT-t (bár 6 hónapra nem éri meg) kiválthatod a vállalkozói igazolványt és akkor Te számlázhatsz a volt cégednek, Lehet hogy megtetszik nekik és sokáig igy működhetsz, persze "munkabiztonságod" akkor sem lesz.

websas

szerill # 2009.03.22. 12:21

Köszönöm a választ!
Nem igazán ilyen jellegű választ szerettem volna olvasni.
A törvényt olvastam, abból egyértelműen kirajzolódik, hogy esetemben a munkáltató az én –mint munkavállaló- jogaim csorbítására törekszik. Illetve meg is valósítja azt. De mint azt az előzőben is írtam én nem pereskedni, dolgozni akarok.
Nem olyan jellegű munkát végzek, amit vállalkozóként szokás, tehát ez sem megoldás.
Ne haragudj a tájékozatlanságomért, de mi az a BT?
Ha esetleg ismersz vagy ismer valaki jogi kiskaput, ami szükségtelenné teszi a féléves megszakítást, az legyen szíves írja meg.
Felvetődött az a megoldás is, hogy ha elhelyezkedek másik munkahelyen mondjuk 1-2 hónapra, akkor az megszakításnak számít. Ez valóban így van? Azután kezdődhetne egy újabb 5 éves periódus? Igazából a munkáltatóm is szeretne hosszútávon foglalkoztatni csak éppen nem ad határozatlan szerződést, valami ködös cégpolitikára hivatkozva.
Így abba a helyzetbe kerültem, hogy a törvény nem megvéd, hanem kiszolgáltat. Ha nem lenne az az 5 éves kitétel, akkor a fejünk sem fájna, dolgozhatnék nyugodtan tovább.
Köszönöm!

szerill # 2009.03.23. 09:56

Szép Napot Mindenkinek!
Esetleg van valakinek jogilag alátámasztható ötlete a problémámra?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.23. 10:40

Bíróság jó eséllyel megállapítaná, hogy a munkaszerződésed valójában határozatlan idejű. De ezt csak perben tenné meg, és a pereskedés aligha tenné meghitté a kapcsolatodat a munkáltatóval.
Ababn viszont, hogy a joggal visszaélő munkáltatónak magad nyújts segítséget a további trükközéshez, a Jogi Fórumon aligha kapsz támogatást.

Detti1 # 2009.03.23. 11:24

Kedves Fórumozók, mit javasoltok?
Szeptemberben akarok visszamenni gyed-ről dolgozni, ezt a munkáltatómnak múlt héten szóban bejelentettem (írásban kell-e?). Ő azt mondta, feladat hiányában nem akar foglalkoztatni. Bizonyára rá fog jönni, hogy felmondási védelem alatt állok, ugye?
A kérdésem az, előnyösebb lenne-e nekem ha találnék egy úgy állást? Attól tartok, hogy ellehetetlenít, s ezzel felmondásra kényszerít. Ebben az esetben elesek a végkielégítéstől.? Gyes folyósítását nem befolyásolja a m.hely váltás?
Mi a véleményetek, mit javasoltok? Miben lehetne megegyezni a m.tatóval? Köszönöm a válaszokat.

szerill # 2009.03.23. 11:29

Köszönöm!
Teljesen igazad van a trükközéssel kapcsolatban. Miközben kétségbeesve próbálok kiutat találni ebből az áldatlan állapotból és valami elfogadható megoldást találni, addig eszembe sem jut, hogy ezzel is a munkaadóm malmára hajtom a vizet.
Na persze az sem mellékes, hogy a megélhetésem függ tőle és így talán érthető a kapálózásom.
Üdv!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.23. 11:38

Detti, normál esetben elegendő lenne szóban bejelenteni. De ha úgy kezdődik, hogy a munkáltató beszól, akkor valószínűleg jobb, ha írásban, tértivevényes levélben közölöd a fizetés nélküli szabadság megszüntetésének pontos dátumát. Írd bele azt is, hogy az előző évek ki nem adott szabadságait lehetőleg a tényleges munkábaállás előtt adja ki.
Nem nagyon van miről egyezkedned, nincs olyan dolog, amit a munkáltatóból kaphatnál bármiféle engedményért cserébe.

ancsa10 # 2009.03.23. 17:48

Tisztelt Uram !

Kérdésem a következő:

Jelenleg GYED-En vagyok. Szeretnék 2 hónap múlva visszamenni dolgozni.
Szeretném visszakapni a régi pozíciómat, de sajnos az megszünt mikor eljöttem szülni.( csak elvileg, mert egy másik kolléganőm ugyanolyan munkakörben van kb 1 hónapja mint én voltam...)
Ragaszkodhatok-e a pozíciómhoz, vagy úgymond be kell érnem bármilyen pozícióval amit fel tudnak kínálni ugyanolyan fizetésért?

Válaszát előre is köszönöm,

Üdv,
Ancsa

Detti1 # 2009.03.24. 09:23

Kedves kbs!
Köszönöm válaszod!
Detti

Detti1 # 2009.03.24. 17:19

Kedves kbs!
Újabb kérdéseim akadtak - egy kissé összezavarodtam.
A munkáltatóm köteles foglalkoztatni, munkát adni a munkaszerződésemnek megfelelően a gyes mellett? Vagy csak akkor, ha lemondok a fizetés nélküli szabimról?

ancsa10 # 2009.03.25. 07:02

Tisztelt Szakértők !

Megtennék, hogy válaszolnak a március 23-án 18.48-kor feltett kérdésemre ?

Köszönöm
Anita

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.25. 08:04

Kedves, Detti, a kettő nem függ össze. A fizetés nélküli szabadságot meg kell szüntetned - világos, hogy az alatt a munkáltatónak nincs foglalkoztatási kötelezettsége. A gyesről viszont le ne mondj, azzal megszűnne a rendes felmondással szembeni védettség.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.25. 08:07

Kedves Ancsa, már válaszoltunk. Még azelőtt, hogy egyáltalán kérdezted volna. Hiszen annyiszor elmondtuk már: a munkáltató - ha közös megegyezéssel nem módosítják a munkaszerződést - változatlan feltételekkel köteles foglalkoztatni a fizetés nélküli szabadságról visszatérő munkavállalót.
De ha egy picit belegondolsz: meg lehet változtatni valakinek a munkakörét vagy az alapbérét egyoldalú munkáltatói döntéssel?

Detti1 # 2009.03.25. 10:13

kbs! Rosszul írtam: "Vagy csak akkor, ha lemondok a fizetés nélküli szabimról?" a gyesről? Ettől függetlenül akkor foglalkoztatni kell,? ha nem tud munkát adni akkor fizeti az állásidőt? Bocs, ha nehézkes vagyok, de egy ügyvéd tegnap azt mondta nem köteles munkát adni, hanem maradok itthon gyesen a huszonegynéhány ezer forinttal vagy keresek másik munkát és felmondok. Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.25. 10:14

Igen , igen.
(A kollégáról pedig nem mondok semmit, mert az etikai szabályzatba ütközne, amit gondolok. Fizettél is ezért jó tanácsért?)

Detti1 # 2009.03.25. 10:19

nem, ingyenes volt - jogpont hálózat. Köszönöm, megnyugodtam.