munkaviszony felmondás


nevtelen28 # 2011.02.28. 10:53

Elnézést, nem akarta ennyiszer feltenni a kérdésemet.

pazs # 2011.02.28. 11:01

A munkáltatód nem, de a TB igen. A táppénz nem jövedelempótló szolgáltatás, hanem a keresőképtelenség idejére szól. Ha nem vagy keresőképtelen, nem veheted igénybe.
Amúgy te meg akarod szüntetni a munkaviszonyodat egyáltalán?

nevtelen28 # 2011.02.28. 11:24

Miután kimondták a felmondást, felesleges lenne maradnom a jelenlegi munkahelyemen. Innentől kezdve bármilyen kisebb hiba elegendő a rendkívüli felmondáshoz.Felmerült már korábban is bennem a váltás lehetősége, de egyenlőre maradni akartam még egy darabig. Ami miatt táppénzre akarok menni az az, hogy a hónapok óta tartó stressz miatt tényleg kikészültem és kell egy kis idő, hogy összeszedjem magam, hogy újabb állás után tudjak nézni.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.28. 11:34

Innentől kezdve bármilyen kisebb hiba elegendő a rendkívüli felmondáshoz.

Ahogy azt Móricka elképzeli. Tudod, mit mondott a munkajog professzor, mikor élhet a munkáltató jogszerűen rendkívüli felmondással? "Ha a munkaidő kellős közepén tetten éri a mattrészeg munkaválllalót, hogy egy 424-es mozdonyt akar kilopni a személyportán. Akkor. Talán."

nevtelen28 # 2011.02.28. 11:50

Igazából a legfontosabb kérdés az az, hogy létezik-e olyan, hogy szóbeli felmondás, jogszerű az?És amíg nem kapok semmilyen papírt róla, elmehetek táppénzre, hogy ne legyen bajom belőle? Vagy pedig már a szóbeli felmondás is felmondásnak minősül és már csak passzív táppénzre vagyok jogosult?

Előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.28. 11:53

A felmondás csak írásban érvényes.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.28. 11:53

Arról nem beszélve, hogy a közös megegyezésre tett ajánlat pedig egyáltalán nem felmondás. Még írásban sem.

nevtelen28 # 2011.02.28. 12:08

Köszönöm a segítséget. Valóban én is megtaláltam a 87-es §-ban h csak írásban érvényes.

Agi977 # 2011.02.28. 16:49

Tisztelt szakértők!
köszönöm az eddigi segítséget.

Most ismét kérdeznék (korábban megírtam a pontos adatokat magamról, azaz 2004.01.01 óta vagyok közalkalmazott, határozatlan idejű szerződéssel, gyermekem 2011.06.15-el tölti be a 3 évet, jelenleg gyes mellett dolgozom 8 órában)

A városi közgyűlés döntött 4 fő létszámleépítésről a m.helyemen, úgy tudom, illetve minket arról tájékoztatott a munkáltató, hogy 2011.04.01-el. Mivel ezt korábban megtette már, így tudtuk, hogy lesz leépítés, de nem tudtuk, kiket érint majd.

A munkáltatóm 2011.02.25-én szóban bejelentette, hogy meg fogja szüntetni az én munkaviszonyomat is. Rendes felmondással. Először 2011.04.01-el akarta. Azonban jeleztem számára, amit korábban itt nekem Önök is írtak, hogy a gyermek 3 éves koráig felmondási tilalom alatt állok. Ez után szóban arról tájékoztattak, hogy amint a felmondási tilalom lejár, azaz a gyermek 3 éves korában mondanak majd fel nekem. Azt is mondta még az igazgató, hogy az intézmény költségvetéséből kigazdálkodja a júniusig járó béremet. Ezt mind egyelőre csak szóban közölték velem. Papírt eddig még semmit nem adtak.

Kérdésem: ha nem 2011.04.01-el szűnik meg a munkaviszonyom, hanem 2011.06.15-el, hogyan, milyen indokkal tud a munkáltató felmondani nekem?

ez volt az előző kérdésem.
Most kiegészíteném azzal, hogy a munkáltató ma oda adta az írásos felmondást. Ez a felmondási tilalom végével, azaz 2011.07.16-al szól.
Indok: hogy meg fog szűnni a m.helyem 2011.03.31el
Most akkor
1: közölhetnek velem felmondási tilalom ideje alatt felmondást? (merthogy ezt tették)
2. valós e az az ok, hogy azzal mond fel 2011.07.16án "majd" nekem, hogy 2011.03.31el megszűnt a munkaviszonyom? Akkor ezzel a pár hónappal mi is van?

válaszukat előre is köszönöm!

Musuka # 2011.03.02. 09:03

Tisztelt Szakértők!

Nyudíjba kívánok vonulni, ezért kértem munkaviszonyom közös megegyezéssel történő megszüntetését a 30 napos felmondási időmet figyelembe véve. A felmondást írásban kértem, melyre a mai napig nem kaptam választ. Illetve szóban annyi választ kaptam, hogy váratlanul érte őket és miért nem jeleztem korábban, hogy mi a szándékom.
Kérdésem, mit tehetek, ha nem reagálnak a felmondásomra? Azt sem tudom, hogy egyáltalán ilyenkor milyen szabályok érvényesülnek.


Musuka

nandy # 2011.03.02. 11:10

A munkáltatót nem lehet kötelezni a közös megegyezés aláírására.
Ha másképp nem megy, kénytelen leszel rendes felmondással megszüntetni a munkaviszonyod (visszamenőlegesen nem lehet!), azt el kell fogadnia a munkálatónak, de nem köteles felmenteni a felmondási idő alatti munkavégzés alól, és nem jár végkielégítés sem.

nandy # 2011.03.02. 11:13

Agi77:

Felmondási védelem ideje alatt a rendes felmondás jogszerűen nem közölhető.
Az indoklás lehet valós és okszerű, de ha már 04.01-től nem tudnak neked munkát adni, akkor kénytelenek lesznek az állásidőre járó bért fizetni.

Arra külön felhívnám a figyelmed, hogy a védettséged nem a gyes lejártával szűnik meg, hanem még utána 30 nappal, azaz 2011.07.15-én!

McRae # 2011.03.02. 11:29

Üdvözletem Mindenkinek !

A következő dologban szeretnék segítséget kérni.
2,5 éve dolgozom egy Kft.-nél. Az utóbbi 1 évet táppénzen töltöttem egy betegség miatt. A táppénzem lejár és jeleztem a munkahelyemen, hogy szeretnék visszamenni. A munkáltató viszont a gyenge forgalomra hivatkozva nem kíván tovább foglalkoztatni. Ha jól tudom a táppénz után vissza kellene vennie még legalább 2 hétig és csak utána mondhatna fel. Ezt közöltem vele is, de az volt a válasz, hogy ha meg tudja indokolni, hogy miért mond fel akkor nem köteles visszavenni még arra a kis időre sem. A tavalyi megmaradt szabadságomat kifizeti. Közös megegyezést ajánlott fel,nem szívesen fogadom el, de ezek után ottmaradni sem szeretnék. A Kft. munkahelymegtartó támogatást akar beadni, viszont ha rendes felmondást kérek akkor ennek van hatása erre a támogatásra ? Nem a munkáltatót féltem, hanem azokat akik ott maradnak vagy maradhatnának.
Lenne anyagiakban számomra különbség, hogy rendes felmondás v közös megegyezés készül ?
Van egy biztosításom ami 3 hónap múlva jár le és egy kis átmeneti segítséget nyújtana a munkanélküli időszakra. Van valami lehetőség arra, hogy meg tudjak egyezni a munkáltatóval h erre a 3 hónapra foglalkoztasson ? Vagy ez csak rajta múlik ?

Köszönet a válaszokért.
Üdv.
M.

Spy32 # 2011.03.02. 12:01

Tisztelt Szakértők!

Kénytelen voltam felmondani a munkáltatómnál mivel elég sok részemről elfogadhatatlan dolgot művelnek! Egyrészt a fizetés papíromon szállítmányozás van megjelölve (gondolom ez a munkaköröm lenne), de semmi köze nincs az általam végzett munkának a szállítmányozáshoz. Jelenleg személy és vagyonőrként dolgozom a cégnél egy bankban. Másrészt szabadság fizetés csak papíron létezik a cégnél. Bizonyíthatóan nem vettem ki a szabadságaimat és mégis kényszerítettek a papírok aláírására. Ha nem írom alá akkor többet nem kell dolgoznom. Ezeket mondták. Így papíron és a bérbapíromon látszódik a szabadság fizetése, de úgy hogy közben én dolgoztam. A bérem is ennek rovására alakult. Egy közeli példa: decemberre 6 napot vettem ki papíron, a valóságban egyet sem! Mivel felmondtam a cégnél így valószínűleg ismét alá fogják íratni velem a papírjaikat, hogy nem tartoznak semmivel stb. Ilyen esetekben fordulhatok e münkaügyí bírósághoz illetve van e reális esélye annak hogy nerhetek az ügyben? Hozzátartortozik még az is a dologhoz hogy nem rendes bérünkön vagyunk bejelentve. Hiába kértem őket többször is nem voltak hajlandóak a rendes fizetésünk után járó járulékokat megfizetni. Erre is az volt a válasz, hogy lehet máshová menni... Hát most ementem és most ezért kérek segítséget.

Mckay # 2011.03.02. 12:35

Tisztelt Fórum!

Munkaügyi által indított tanfolyamon veszek részt, ami után támogatást kapok, azért hogy bejárok... Mikor jelentkeztem elmondták, hogy akkor lehet ott hagyni a tanfolyamot, és akkor nem kell visszafizetni a támogatást, amit havonta kapok, ha egy munkaszerződést felmutatok. A kérdésem, hogy a munkaszerződés lehet-e 4órában bejelentett (határozatlan) vagy milyen feltételei vannak? Minden apró információt szívesen elfogadok! Üdv!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.02. 15:51

Ha jól tudom a táppénz után vissza kellene vennie még legalább 2 hétig és csak utána mondhatna fel.

Ez esetben harminc napig. A felmondást azonban közölheti, csak a felmondási idő nem kezdődhet el. (Az nagyon pongyola fogalmazás, hogy "vissza kellene venni". Egész egyszerűen, ha már munkaképes vagy, akkor foglalkoztatnia kell, mert munkaviszonyban állsz. Ha nem tud feladattal ellátni, fizetheti az állásidőt - bár szerintem a múlt évi szabadság és az idei időarányos lefedi azt az időszakot.)

nandy # 2011.03.02. 21:19

Nocsak, eddig az volt az álláspont, hogy felmondási védelem alatt nem közölhető a felmondás ténye.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.02. 21:27

Mikor mondtam ezt? Már az előző Orbán-kormány idején megváltoztatták ezt a szabályt. (Bár a szövegezése az épp olyan szar, mint a legtöbb kodifikációs remek legújabb kori jogunkban.)

Borsika82 # 2011.03.03. 13:37

Tisztelt Szakértők!

A következő problémával állok szemben, amiben a segítségüket szeretném kérni:

2007. 01.03-tól határozott idejű közalkalmazotti kinevezésem van, melynek lejárta minden év 08.31-é, amit 09.01-jén hosszabbítanak.

Ha jól tudom, mivel 2 alkalommal hosszabbítottak és a szerződések hosszabbítása között nem telt el 60 nap, így végkielégítésre vagyok jogosult.

Csak adható, vagy tényleg megkapom?
Milyen kjt-s § alatt találhatok pontos információt, amit be tudok mutatni a főnökömnek, aki semmiről nem tud!

Előre is köszönöm!

ronix # 2011.03.10. 07:32

Üdvözlök Mindenkit!

Betegállomány alatti felmondással kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.
1., Betegállomány (táppénzre vétel ideje) alatt a dolgozó felmondhatja a munkaviszonyát?
2., Hogyan?
3., Ha van felmondási ideje, azt a betegállomány letelte után kell ledolgoznia, vagy a felmondás időpontjától betegállományban töltött napok is beleszámítódnak a felmondási időbe?
4., A munkáltató felmondhat a betegállományba került dolgozójának?
5., Ez esetben hogyan alakul a felmondási idő letöltése?
A segítséget előre is köszönöm!
ronix

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.10. 07:40
  1. Igen.
  2. Írásban.
  3. Bele.
  4. Rendkívüli felmondással legfeljebb.
  5. A rendkívüli felmondás azonnali hatályú.
ronix # 2011.03.10. 09:22

Sándor!

Köszönöm a gyors választ.
Néhány kérdés még felmerült bennem.
1., Ha ma délután orvoshoz megyek, és ha ő ma beutal vizsgálatokra, akkor már ez a nap is beleszámít a betegállományba?
Hallottam valami olyasmit, hogy az első napok (talán az első 15 nap) betegszabadságnak számítanak.
Még soha nem voltam betegállományban, betegszabadságon és nem tiszták nekem ezek a fogalmak.

2., Ez a betegszabadságos időszak is beleszámít a betegállományba, vagy majd csak utána (a 16. naptól) jönne, ha hosszabb ideig lennék beteg?
3., Amikor az orvos betegállományba vesz, egyből kapok valamilyen dokumentumot erről, vagy csak a legvégén, amikor újra munkaképesnek nyilvánít?
4., Mikor kell a munkahelyre továbbítani ezt a dokumentumot?
Ma, holnap, vagy csak akkor, ha újra dolgozni megyek?

Köszönettel: ronix

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.10. 10:07

Hogy az orvos keresőképtelennek nyilvánít-e a mai nappal, azt ő tudja. A felmondási védelem nem a "betegállományhoz" kötődik, hanem a keresőképtelenséghez. Teljesen mindegy, hogy a munkavállaló betegszabadságot kap-e vagy táppénzt vagy éppen egyiket se.

Az úgynevezett táppénzes papírt az orvos meghatározott időszakonként állítja ki (vagy ha az rövidebb, a keresőképtelenség megszűntével), értelemszerűen leadni is a végén kell.

Még sose voltál beteg?

ronix # 2011.03.10. 10:41

De igen.
1990 óta dolgozom. Ha régebben elkaptam valami nyavalyát, azt mindig kihevertem lábon, munka mellett.
(Orvosnál természetesen voltam, de ha ki akart írni, kértem, ne tegye. Általában csak akkor mentem dokihoz, amikor már nagyon a kidőlés előtt álltam.)
Ellenben az utóbbi ~10-15 évben a gyerekeim ha hazahoznak valami kórságot az oviból, suliból, azt én mindig elkapom tőlük és nehezebben heverem ki. Azonban ilyenkor sem szoktam kiíratni magam. Orvoshoz is ritkán megyek.
Saját vállalkozásban dolgozom és nem tudom elodáznia feladatokat. Nincs ki megcsinálja helyettem időre.
Ha nagyon muszáj, egy hétvégét ágyban töltök, s aztán újra hajrá.

Természetesen a kérdéseimet nem a saját helyzetem miatt tettem fel.
A párom érdekében aktuális a dolog, de még ő sem volt soha betegállományban.

Összefoglalva:
1., A felmondási védelem a keresőképtelenséghez kötődik.
2., Az számít keresőképtelennek, akit az orvos annak nyilvánít.
3., A "betegállományba" vétellel történik gyakorlatilag a keresőképtelenné nyilvánítás hivatalossá tétele.

Még egyszer köszönöm, hogy segítettél!
ronix

mopxmopx # 2011.03.10. 13:50

Segítséget szeretnék kérni.
Egy Kft.-nél dolgozom 6. éve. A cégnél leépítés várható. Ha elmegyek betegállományba, mielőtt aláírnék vmit. akkor ez idő alatt engem kirúghatnak, és ha igen akkor hány havi végkielégítés jár.

Köszönöm mielőbbi válaszát.