Mikor nem kell fizetni gyerektartást?


drbjozsef # 2024.11.28. 21:22

Daliszo3,

Mi a kérdés?
Hogy mit tegyél?
Hát vezesd elő ezt a sok szép betűt a bíróságon is majd, az exed is ezt teszi, aztán a bíró dönt. Nagyon mást nem tehetsz, szerintem.

A tartásdíj összegét elsősorban a gyerek szükségletei határozzák meg, csak másodsorban a szülő teherviselő képessége - a kiskorú gyermek tartására a szülő a saját tartásának rovására is köteles. Ami esetleg számít, hogy van másik kiskorú is a háztartásodban.
Ha engem kérdezel, a 70ezer manapság nem számít soknak.

Esetleg annyit tehetsz, hogy felhívod a férjed figyelmét, hogy mostantól majd amire nem kötelez az ítélet, azt nem fizetsz, ellenben a láthatást másodpercre pontosan betartatod. Ez persze neked is teher lehet, mert az téged is kötelez, ha önhibádból mulasztasz akár egy percet is, már bukod a láthatást, többedik alkalomra pedig ismét bírósághoz fordulhat a férjed.

Daliszo3 # 2024.11.28. 14:38

Üdv!

Kis segítségre szorulnék, én mint édesanya.
2010ben született egy kisfiam az édesapjával azóta elváltak útjaink.
Az életem úgy hozta, hogy 2016.ban a gyermek apukához került. Akkor a bíroság havi 20e forint tartasdíj megfizetésére kötelezett. Illetve kéthetente hétvégi láthatásra ill szünetek felezésére.
Fizettem, ha pedig nem tudtam egyszer a gyereket nem adta oda és aztmondta neki, hogy nem érek rá. A kétheti hétvégéket nem biztositotta, mert a gyermek sportol akkor epp meccse volt. Belementem a gyermek javára.
2018ban elköltöztem a városból a férjem munkája miatt. Akkor már az első közös gyerekünket várva. 2020ban megszületett a második gyerekünk.
A helyzet azóta úgy áll, hogy 200kmre lakunk így ritkább a találkozás de megyünk érte elhozzuk stb. Ha apuka úgy dönt, hogy jó az időpont. Nyáron is kevés az idő mert edz a gyermek stb. Én idén szeptembertől vagyok munkakereső de a család távolléte miatt nehézkes. Ahol élünk nem is sok a lehetőség.
Nyáron a férjem súlyos fejsérülést szenvedett ami miatt 2hónapra kiesett a munkából. Ezt jeleztük apukának is, mert táborba ment a gyermek aminek összege 110e forint. Mondtam neki, hogy most nem áll módunkban ez. (Tavaly is volt akkor a felét mi álltuk)
Most az apuka értesítés nélkül bíroságra adta a dolgot a régi lakhelyemre,(a lánykori nevemre) (az újat is ismeri) ahol a nagyszüleim élnek.( 70éves mamám ment a levél után. )
Kéri a bíróságtól 70e forintra emelni a tartásdíj összegét mert bár nem tud nyilatkozni a helyzetemről de nyaraltunk… így gondolja, hogy belefér. A gyermeknek a vitaminokat mi vesszük, ágyat, íróasztalt, ruhákat vettünk neki. Mi illetve az én rokoni köröm is.
Nem zárkózom el a magasabb tartásdíjtól, de szeretném tudni mit tegyek… 70e forintot sokallok a férjem az egyedüli családfenntartó gyakorlatilag 4főt tart el.
Apuka az édesanyjával él egy háztartásban a gyermekkel, ő rendszeresen nem főz főtt ételt hanem apuka pizzat rendel mekizni járnak. A birósági papírban pedig az áll, hogy havi 140e forint az étkeztetése a gyermeknek. Illetve, hogy havi 20e forintot ad neki zsebpenzkent… ezek hamis állítások.
Köszönöm a válaszokat

Kovács_Béla_Sándor # 2024.09.10. 12:12

P01 lesz az, és majd a bíróság ad neki ügyszámot.

igazsagot_akarok # 2024.09.10. 10:54

Üdvözletem!
Ha apaként megszűnt a munkahelyem és nem tudom tovább fizetni a gyerektartást, akkor milyen módon kérhetem annak csökkentését?
Jelenleg munkanélküli vagyok, bevételem mindössze a korm.hivataltól kapott járadék, ami semmire sem elég.
A korábbi ügyszám alatt tudok benyújtani egy (mondjuk P23-as jelű) beadványt az elsőfokú bíróságra? Vagy más menete van?
Köszönöm!

Delena1985 # 2024.09.10. 10:26

gerbera317
Levèlben kèrtem válaszokat az èrintettektől válasz nem èrkezett. A keresetet benyújtottam az illetèkes bíróságra a mai nappal a nekik írt levelek mellèkkelve ès minden rendelkezèsre alló okirattal pl.a tanulói jogviszony megszűnèst igazoló dokumentummal. Az ügy bonyolult hiszen kèt kiskorú gyermek is van mèg a háztartásomban. Az ügyben èrintett gyermek az iskolát azèrt hagyta ott mert lakhelyètől távol volt a kollègiumból a magatartása miatt kirúgták így nem kívánt napi 100 km oda vissza buszozni. Egyenlőre nem maradt más mint várni a bíróságra. Majd beszámolok a fejlemènykeről.

gerbera317 # 2024.09.10. 06:51

@Delena
A gyermektartásra szorultság vélelme megdönthető, de azt csak perben tudod megtenni. A perben a bíróság meg fogja kérdezni, hogy tettél-e kísérletet a peren kívüli megoldásra, és nem hátrány, ha erre igennel tudsz válaszolni, majd pedig bizonyítani is tudod.

drbjozsef # 2024.09.10. 06:04

DAS,

Nem kérdeztél semmit, szóval nem válasz volt. Az "újabb információid" alapján pedig nem gondolom, hogy megint javítgatnom kéne, higgy annak, és tégy ahogy jónak látod.

DAS # 2024.09.10. 05:26

drbjozsef,

Na ez komoly válasz volt, gratulálok! Pfff....

drbjozsef # 2024.09.09. 10:37

Delena1985,

A tértis levelet küldd el, ezzel a bíróságon is tudod igazolni, hogy te megpróbáltad rendezni az ügyet.

Ahhoz a bírósághoz kell fordulnod, amelyik a tartásdíjról a végzést hozta.

Delena1985 # 2024.09.09. 10:11

drbjozsef köszönöm szèpen a gyors választ.
Sem a jogosult sem a gyermek nem hajlandók sem együttmüködni sem bármit közölni, így marad a bíróság.

drbjozsef # 2024.09.09. 09:57

Delena1985,

A kiskorú gyermek tartásra való rászorultsága mellett törvényi vélelem áll. Ptk. 4:214.§, 4:215.§

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Ezért főszabályként fizetned kell a gyermektartást a jogosultnak.
Ha saját jövedelme fedezi a tartását, akkor nem vagy köteles fizetni, de ha ítélet, vagy jóváhagyott egyezség kötelez a gyermektartásra, akkor annak fizetését önhatalmúlag nem szüntetheted be.

Ha a tartási kötelezettségben változás van, akkor azt a jogosult köteles jelezni a bíróságnak.
Tehát a helyedben először szóban, majd ha szükséges, egy tértivevényes levélben jelezném a jogosultnak (akinek fizeted a gyerektartást), hogy teljesítse a kötelességét, és jelentse be a változást, mert ha nem teszi meg (mondjuk) 8 napon belül, akkor te fogsz a bírósághoz fordulni, és akkor a jogosulatlanul felvett tartásdíj visszafizetése mellett a bíróság meg is fogja őt büntetni.
Majd a bíróság változtathatja meg a gyermektartás módját, összegét, vagy szüntetheti meg, akár visszamenőleg, ha szükséges.

Delena1985 # 2024.09.09. 09:33

Jó napot!
17 èves gyermekem otthagyta az iskolát megszűnt a tanúlói jogviszonya, erről kikèrtem az igazolást az iskolától.
Tudomásom szerint dolgozik de ezt nem vallja be ès azt sem tudom be van e jelentve a munkahelyèn.
Kèrdèsem az lenne, hogy köteles vagyok gyerektartást fizetni ebben az esetben is?

drbjozsef # 2024.09.09. 05:42

Olyasmi, de te tudod.

DAS # 2024.09.08. 21:27

Nos mivel nagykorú gyermek tartása áll szemben gyerektartással, így a legújabb információim szerint a gyerektartást fizetni kell a kisebbik után és a nagyobbik költségeit kell felezni, de az anya nem nekem, hanem a gyereknek utalja már. Gyerektartást viszont csak a másik szülőnek lehet.

drbjozsef # 2024.09.07. 12:24

DAS,

Szerintem az ügyvédi ellenjegyzés itt nem kell. Nem kötelező a közokirat (közjegyző általi ellenjegyzés), és a bírósági jóváhagyás sem, de a sima (akár teljes bizonyító erejű) magánokirat nem alkalmas a közvetlen végrehajtásra.
Ha a jogosult nem biztos a teljesítésben ezer százalékban, akkor érdemes közjegyzőhöz, vagy bírósághoz fordulni az egyezséggel.

DAS # 2024.09.07. 06:10

Köszönöm a válaszokat. Abban az esetben, ha megegyezünk, akkor elég egy ügyvédi ellenjegyzés vagy mindenképpen bírósághoz be kell adnia?

drbjozsef # 2024.09.06. 14:28

DAS,

Ha ("sima", nem bírósági) megegyezés alapján fizeted, beszéljétek meg, és módosítsátok. Ha nem sikerül megegyezned, akkor bírósághoz fordulhatsz.

Ha eleve bírósági végzés vagy bíróság által jóváhagyott egyezség alapján fizeted a tartásdíjat, akkor az azt kiállító bíróságon kell kérnie a JOGOSULTNAK a módosítást, ha a feltételek - mint esetetekben most ez a költözés - megváltoztak. Ha van megállapodás közöttetek, akkor csak az aszerinti módosítást kell kérnetek. Ha a jogosult nem kéri, akkor figyelmeztesd rá, hogy neki kell, ha nem teszi meg, akkor neked kell a bírósághoz fordulnod.

gerbera317 # 2024.09.06. 14:02

A gyermektartás az a gyermek jövedelme, ami azt jelenti, hogy rá kell tölteni. Mégis, a másik fél betegesen szokott ragaszkodni ahhoz, hogy ő kapja meg a pénzt, ne pedig az, akinél a gyerek ténylegesen tartózkodik.
Próbálj megegyezni a másik féllel, hátha ő kivételesen nem ilyen.

DAS # 2024.09.06. 13:25

Tisztelt Szakértők!
Két gyermekemet válás után édesanyjuk nevelte, fizettem utánuk a gyerektartást. A nagyobbik a felsőfokú tanulmányai idejére hozzám költözik (másik város). Ebben az esetben mi a pontos forgatókönyv? Kell-e nekem továbra is fizetni bármit is? Gyerektartás feletti nagyobb kiadásokat mindig feleztük. Maradjon ez így továbbra is - ha nincs tovább gyerektartás -, vagy mindenki "intézze" a nála levő gyereket. Válaszukat előre is köszönöm!

EPH # 2024.08.28. 08:38

Köszönöm a válaszokat!

osztap # 2024.08.27. 09:11

Ha a kérdező továbbra is szeretne fizetni, ahogy írja, akkor nincs értelme azon vitatkozni, hogy jogosult-e még a gyerek a tartásdíjra. Ellenben szerintem alappal kérheti a kérdező a bíróságot, hogy a megfizetés módját változtassa meg. Eddig a gyerek anyjának kellett fizetnie, mostantól a gyereknek szeretne. Hát kérje!

drbjozsef # 2024.08.27. 08:54

Törvényi vélelem áll amellett, hogy a tartásra jogosult a gyerek.
Ezt nem is vitatom. A gyerek!

Kovács_Béla_Sándor # 2024.08.27. 08:36

Törvényi vélelem áll amellett, hogy a tartásra jogosult a gyerek. Ergo a megszűnés szorul bizonyításra.

drbjozsef # 2024.08.27. 08:27

Nem. Ezért írtam : nézzük meg, mit válaszol. Indokolja a jogosult, hogy miért NEM szűnt meg a tartási kötelezettség.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.08.27. 06:18

Ennyiből egyáltalán nem következik, hogy megszűnt a tartási kötelezettség.