Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


kicsikem80 # 2024.06.13. 18:50

Kedves KBS! Sajnálom, ha valamit félreérthető módon írtam le..

Kovács_Béla_Sándor # 2024.06.13. 17:41

Te kevered a végrehajtást ezzel az egy szál árverezéssel.

kicsikem80 # 2024.06.13. 13:25

igen, az adós kérte a polgári perben a végrehajtás felfüggesztését. A bíróságnak nem volt arról tudomása, hogy ilyen szakban van már avégrehajtás. A végrehajtó viszont ne adja birtokba, mert a felfüggesztő polgári (!) bíróság véleménye szerint a birtokbaadásra is vonatkozik a felfüggesztés..

papinianus88 # 2024.06.13. 13:17

Egyrészt: kérelmezte a jogerős elbírálásig a felfüggesztést, vagy felfüggesztette a bíróság? A Vht. 50. § (5) nem erre vonatkozik. A végrehajtási eljárási cselekmény fogalmát csak a bírósági gyakorlat definiálja, mégpedig olyan cselekmény, amely a követelés behajtását célozza, azt segíti elő. Ebből következően a birtokba adás, nem végrehajtási eljárási cselekmény, hanem intézkedés, mert nincs köze a követelés behajtásához.

kicsikem80 # 2024.06.13. 13:12

Tisztelt gerebera317! Semmi eszközöm, lehetőségem nincs, hogy kikényszerítsem a birtokbaadást? Jóhiszemű árverési vevőként hogy érhet ekkora érdeksérelem, hogy a jogerős árverés lezárása után 2 évvel indult polgári perben kérik a végrehajtás felfüggesztését arra az ingatlanra ami a tulajdonomba került? Egyszerűen nem értem!És a Vht. 50.§ (5) bekezdése szerint a birtokbaadás már nem minősül végrehajtási cselekménynek, csak a hirdetmény elkészítése, a vagyontárgy értékesítése, illetve a végrehajtás során befolyt vételár kifizetésére terjed ki a felfüggesztés, ahogy írja, a többi végrehajtási cselekményt a felfüggesztés tartama alatt is foganatosítani kell. Ezek szerint miért nem kerülhetek birtokba??Valaki, aki tud, kérem segítsen ezt értelmezni, vagy valamilyen ötletet adni...

Kovács_Béla_Sándor # 2024.06.13. 13:09

KIfogással élhet. Szerintem nincs oka rá a végrehajtónak, hogy halogassa a birtokba adást.

gerbera317 # 2024.06.13. 12:50

Ha nem vetted birtokba az ingatlant, akkor nem is vagy birtokos. Tulajdonosként pedig várni vagy kénytelen, hogy birtokba kapd azt.

kicsikem80 # 2024.06.13. 08:54

Tanácsot szeretnék kérni..Árverésen szereztem egy ingatlant, aminek a tulajdonojoga is bejegyzésre került az ingatlannyilvántartásban. Az adós egy másik perben kérte a végrehajtás felfüggesztését, így a birtokbaadást a végrehajtó már nem tudta megtenni. A vételár már a végrehajtó részére is kifizetésre került. A per több évig is elhúzódhat..Mit lehet tenni ilyenkor, milyen lehetőségeim vannak nekem, mint tulajdonosnak a birtokossal szemben?

gerbera317 # 2024.05.30. 08:23

Elbeszélünk egymás mellett, miközben ugyanaz az álláspontunk. Én nem folytatom tovább.

gerbera317 # 2024.05.30. 08:23

Elbeszélünk egymás mellett, miközben ugyanaz az álláspontunk. Én nem folytatom tovább.

eulimen # 2024.05.30. 06:48

@gerbera
a végrehajtó általi kilakoltatás helyett a lakáskiürítési perre elérése, mint időhúzási taktika az adós részéről abszolút logikus volna.

gerbera317 # 2024.05.30. 06:36

@eulimen
Az kicsit sem volna átlátszó a logikátlansága miatt, hiszen nem áll fenn érdekellentét a kiürítési kérelem és az adós teljesítési hajlandósága között.

eulimen # 2024.05.29. 13:55

@crea198412
Ugye nem azzal a feltétellel, hogy előbb vond vissza a végrehajtónál a kiürítési kérelmedet?
Mert akkor a csoda soha nem fog bekövetkezni...

crea198412 # 2024.05.29. 13:47

Köszönöm, a választ. Csoda történt mert pont nemrég keresett meg az adós, hogy átadja az ingatlant. Villámcsapásként ért, mert már biztos votlam benne nem teszi meg :) De a választ köszönöm mégegyszer!

gerbera317 # 2024.05.29. 09:22

Nem a közjegyzőt (annak semmi köze ehhez), hanem az ingatlan fekvése szerinti polgármesteri hivatal jegyzőjét értesíti a végrehajtó arról, hogy kiürítési kérelmet terjesztett elő az árverési vevő.
A 154. § szerinti eljárás téged nem érint. Azt azoknak javasoljuk, akiknél az adós ugyan nem adta át az ingatlant, de a vevő mégis birtokba tudta / tudja venni. Számodra csak a 154/A. § szerinti út a járható.

crea198412 # 2024.05.29. 08:32

Sziasztok!

Beköltözhetően vásároltam egy lakoingatlant árverésen az adós nem adta át az ingatlant a jogszabályban meghatározott időpontig, igy irok levelet a végrehajtonak, hogy kérem a birtokba adást. Beszéltem a végrehajtóval és ha beérkezett a kérésem küldik a közjegyzőnek és 60 nap után adják birtokba. Itt viszont olvastam olyat, ha ne a 154/a alapján hivatkozzanak az átadásra, hanem csak sima 154 ez nálam is érvényes? Illetve ilyenkor miben változik az eljárás vagy csak speciális esetekeben lehet ezt kérni? Köszönöm

pincode11 # 2024.05.24. 11:16

Köszönöm szépen! Így világos

papinianus88 # 2024.05.24. 09:30

árverés napja = árverési jegyzőkönyv aláírásának a napja.

Ha az árverési vevő a teljes vételárat kifizette, és az árveréstől számított 30 nap eltelt(...)

Konjunktív feltételek. Amennyiben együttesen teljesülnek, akkor. Fizethetsz előbb, de akkor legfeljebb ezt a tényt rögzíti az árverési jegyzőkönyvben a végrehajtó, hogy a vételárat teljesítetted az árverési jegyzőkönyv aláírását megelőzően. De az árverés napja, onnan kezdődik.

Az átadással pedig érhet meglepetés. De olvass vissza.

eulimen # 2024.05.24. 09:24

az árveréstől számított 30 nap eltelt
Akkor megvan, honnan indul ugye?
Inkább olvass vissza a topicban jó sokat, mert ez alapján lesznek itt még kérdéseid, amelyekre a válaszok többnyire már meg is vannak.
Van, amikor a szövegértés sokkal hasznosabb, mint laikusként logikázni.

pincode11 # 2024.05.24. 08:04

Sziasztok!
Valaki segít nekem kérlek értelmezni ezt a részét a jogszabálynak?

154. § (1) Ha az árverési vevő a teljes vételárat kifizette, és az árveréstől számított 30 nap eltelt, a végrehajtó az árverésen megvett ingatlant átadja az árverési vevőnek.

Honnan indul pontosan a 30 nap? Amikor engem 8napon belül megkeresett a végrehajtó, hogy aláírjam az árverési jegyzőkönyvet és a hátra lévő összeget kifizessem. Ha én megegyezek a végrehajtóval, hogy a hátra maradt összeget elutalom hamarabb minthogy aláírom a jegyzőkönyvet akkor onnan számít a 30 nap vagy ha mindkét dolog teljesítve van tehát kifizetve és aláírva a jegyzőkönyv akkor onnantól indul a 30 nap? Mert itt csak a kifizetés van feltüntetve de nekem logikusabb lenne ha ki van fizetve és a jegyzőkönyv is aláírva aztán indul a 30 nap. Illetve máshol fel van tüntetve a jegyzőkönyv aláírása
Segítsetek kérlek felvilágosítani honnan indul pontosan a 30 nap
Köszönöm előre is a segítséget

eulimen # 2024.05.07. 08:00

sikerült badarságot írnom, elnézést kérek.
Szóval „"A végrehajtás jogerőre emelkedése esetén ezt a tényt...”" helyett Az árverés jogerőre emelkedése esetén ezt a tényt..." értendő.

papinianus88 # 2024.05.07. 07:21

a bírósági végrehajtási ügyvitelről és pénzkezelésről szóló 1/2002 IM rendelet (Vüsz) 29/A. § (3) bek. is rendelkezik arról, hogy a biztonsági papírt 4 példányban kell elkészíteni, melyekből két példányt – a Vht. rendelkezései szerint – az ingatlanügyi hatóságnak, egy példányt az ingatlan vevőjének kell megküldeni, a fennmaradó egy példányt pedig a végrehajtási ügy iratai között kell elhelyezni. Az illetékes földhivatal - merem remélni - a te kérelmedre nem fogja bejegyezni a tulajdonjogot. Egyrészt 2 példányt kell kapnia, a végrehajtótól, akinek minden apró-cseprő dolgot konkretizálni kell, például azt is, hogy a vételárat megfizették és az árverés JOGERŐS. Ahogyan eulimen említette a jogerő tényét a szárazbélyegző is tanúsítja, de a precízebbek az árverési jegyzőkönyvön fel is tüntetik mikortól. A felfüggesztés tényéből következően érdekes ez a tényállás, valami nekem hiányzik, valami kimaradt, máshogy volt.

eulimen # 2024.05.06. 20:34

@wordgam
Itt valami nincs teljesen kibontva.
A végrehajtás jogerőre emelkedése esetén ezt a tényt a szárazbélyegzős árverési jegyzőkönyv tanúsítja.
Neked is, meg a földhivatalnak is.
Ezt megkaptad?
Nyilván nem - hiszen az árverés nem lett jogerős!
De akkor milyen dokentum alapján kérted a földhivataltól a tulajdonjog bejegyzést? Főleg, hogy árverés esetén a tulajdonjog bejegyzést a földhivatalnál sosem az árverési vevő kezdeményezi, hanem a végrehajtó, a Vht. alapján.
Az igen valószínűtlen, hogy a bíróság a végrehajtást megszüntette, az viszont annál inkább, hogy az árverést (vagy valamely végrehajtasi intézkedést) semmisítette meg az adós alapos kifogása alapján.
Nem akarnád esetleg pontosan leírni a tényállást, hogy tudjuk: új árverés lesz kiírva, vagy miről rendelkezett a bíróság?
"még enyém a ház”" ami egyetlen percre sem volt a tied...

wordgam # 2024.05.06. 17:07

Sziasztok,

Az alábbi kérdésem lenne. Árverésen tavaly licitáltam egy ingatlanra, amit megnyertem. Aláírtam a jegyzőkönyvet. Időközben az adós fellebbezett, az eljárást döntésig felfüggesztették- időközben a vételi árat kifizettem. Első fokon elutasították, majd megtámadta másodfokon. Az eljárást a bíróság döntésig ismét felfüggesztette, közben a végrehajtó jelezte nekem, hogy a földhivatalnál indítsam el a tulajdoni jog bejegyzését. A másodfok helyt adott az adósnak és az egész végrehajtást megszüntette. A földhivatalnál jelenleg széljegyzetben van a tulajdoni jog kérvényem. Arról, hogy másodfokon megtámadták es helyt adtak neki, a végrehajtó nem tájékoztatott ( csak az első beadványról tudtam) így azt sem tudtam, hogy a bíróság a döntésig leállított minden további intézkedést. Ebben az esetben, még az enyém a ház vagy marad az adósnál? Bejegyzik így a tulajdonjogot? Érhet engem bármilyen kár, hogy a végrehajtó annak ellenére átadta nekem az ingatlant, hogy a bíróság felfüggesztett minden további intézkedést?

Köszönöm a válaszokat!

osztap # 2024.05.06. 11:02

A kérdésem inkább arra irányulna, hogy bemehetek az ingatlanba?
Igen.

Jogom van ott lakni
Igen.

zárat feltöretni
Nem.

Jogod van bemenni és használni az ingatlant, a tulajdonostárssal együtt. HA a tulajdonostárs kizár, AKKOR tértis levélben követelheted, hogy vagy engedjen birtokba lépned, vagy fizessen havi x Ft többlethasználati díjat (annyit, mint a bérleti díj lenne). Amelyiket választod. Ha nem teljesít, akkor az előbbiért perre kell menned ellene, az utóbbiért fizetési meghagyást kell kiadatnod. A végén a végrehajtó fogja kikényszeríteni, ha máshogy nem megy.