Ügyvédi pályára való átlépés


Berényi Miki # 2010.12.02. 07:31

Én jogi ea. vagyok, szóval a hozzászólásom nem ellenük irányult, inkább arra vonatkozik, hogy igencsak vakarnám a fejem, ha egy büntetőügyben kéne védőként eljárnom. Persze ahogy Kacsa mondta, nem kötelező elvállalni.

A 20 év gyakorlattal rendelkező jogvégzett rendőr egy családjogi ügyben ütközhet nehézségekbe, szóval én továbbra is fenntartom, alapja van a javaslatnak - annak ellenére, hogy sokunk jövőjét megnehezíti - de a kivitelezés nem jó!

kfgabri # 2010.12.02. 07:56

Nagyon sok cég spórolásból kiszervezi a jogtanácsosi pozíciót ügyvédi iroda megbízásával.

Változatlanul fenntartom, hogy a jelöltködés sokat megmutat valaki ügyvédi habitusából.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.12.02. 08:22

Szerintem hülyeség. Amúgy valóban a 45 évesen nyugdíjba vonuló rendőrök ellen irányult az éle elsősorban.

kfgabri # 2010.12.02. 08:30

Bélám, te már voltál jelölt...

bandeeraz # 2010.12.02. 08:33

Nem tudom miért gondolja mindenki még mindig, hogy egy ügyvéd egyszerre kell, hogy értsen magas szinten a büntetőjoghoz, családjoghoz, polgári perekhez, és azt sem tudom, hogy hány ilyen van valójában. Én dolgoztam két ügyvédi irodában is, viszonylag nagyokban, de polgári jogon kívül még talán köziggel találkoztam, mással nem. Nyugaton is elterjedt az ügyvédek szakosodása, ha egy biztosítási ügyekre specializálódott ügyvédhez megy valaki válóperrel, akkor nagy valószínűséggel elhajtja. Nincs is szüksége ilyen ügyre, mert van elég más, amihez meg ért. Nem hiszem, hogy egy ilyen piac baj lenne itthon is.

Sz.Márton # 2010.12.02. 08:41

A több mint 20 éve, az amúgy sem igazán jogállamban végzett ügyvédeknél, főleg akik ilyen rendkívűli kamarai tagságot szigorító ötleteket szültek meg, esetleg elkélne egy pár újra vizsgázás és némi erkölcsi oktatás, (a kóros hazudozások) és a naprakész tudományosan megalapozott, alapvető tények újbóli megismerésére!

Dr.Attika # 2010.12.02. 08:42

A 80-as években az állambiztonság úgy akarta megfigyelni a jogi egyetemek hallgatóit, hogy egy sor rendőrt beiskoláztak. El is végezték a jogot. Viszont jött a rendszerváltás. Állambiztonságtól kitették őket. Hova menjenek? Ügyvédnek.Elkezdték a praxist, de annyi bakit vétettek, hogy a LB átiratot küldött az országos ügyvédi kamarának, hogy tartsanak képzést az új ügyvédeknek. Példaként emelték ki, hogy volt olyan "ÁB-bébi", aki postabelyegben rótta le az illetéket a kezdő iraton.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.12.02. 08:45

Bélám, te már voltál jelölt…

Úgy bizony. Tehát ha én mondom, hogy ez a szigorítás hülyeség, akkor azt érdek nélkül mondom.

Sz.Márton # 2010.12.02. 08:51

Dr.Attika!

Nekem az egyik egyedi kedvencem, amikor egy egyetemen 7 rendőr 12 perc alatt egy tanárnál mind ötöst kapott polgári jog I-ből, (mértem kívűlről a szupercsapat részidejét)úgy, hogy később egy(!) mezei hallgató csak a beugró előkérdések megválaszolásával majdnem ennyi ideig szenvedett és utána húzott tételeket, amit még 25-30 percig kifejtett ha tudta...!

Dr.Attika # 2010.12.02. 10:14

Nézzétek meg a KE határozatokat. Elég sok bíró mond le mostanában. Feltételezem, hogy ügyvédként akar praktizálni a többsége. Na most ez a január elsejétől hatályos módosítás többnek "coki", mert egy évig bizony alkalmazott ügyvédkedni kell. Jelöltködés szóba sem jöhet.

bandeeraz # 2010.12.02. 10:54

Egyébként most őszintén: ha egy ügyvéd szar, akkor az csak neki kéne, hogy fájjon, és nem az egész Kamarának. Én is voltam jelölt két évig, szal nekem ez nem téma, én csak az ilyen "ügyvédtudjacsakaszakmaszabályait" dumát rühellem, meg a nagyképű zugügyvédeket, akik ellenjegyeznek minden szar dokumentumot, mert a pecsétmennyiség alapján számláznak. No, ilyenek félnek a pályára özönléstől:)

kfgabri # 2010.12.02. 11:06

Azért nagytételben már fáj a kamarának is, mert azt a sok-sok-sok panaszt ők dolgozzák fel.

Egyjogász # 2010.12.02. 11:14

Egyértelműen nem arról van szó, hogy a kamarának az fáj, hogy néhány ügyvéd szakszerűtlenül jár el. Ha ez lenne, akkor - az orvosokhoz hasonlóan - elrendelnék az ügyvédeknek is (és nem csak a jelölteknek) a kötelező képzést, esetleg "szintentartó vizsgákat".
(Van jónéhány, akinek a Ptk., Pp., Mt., stb. időközbeni módosításai az újdonság erejével hatnak, azt hiszem már itt is írtam arról az ügyvédről, aki az egyik munkaügyi peremben 2007-ben 1994-es Mt-ből idézgetett....)

Nyilvánvaló, hogy ez is egy a kamara piacvédelmi törekvései közül, de mint írtam, a legnagyobb veszélyt, a jelöltek tömeges ügyvéddé válását ezzel nem védik ki.

Egyébként meg minden bírónak, jogtanácsosnak, stb. van jónéhány ügyvéd haverja, így valóban megoldhatatlan problémát fog jelenti, hogy pl. egy exjogtanácsos "bejelentkezzen" valakihez alkalmazott ügyvédnek (pláne, ha viseli a saját költségeit).

Ismételten és meg egyszer GRATULA BÁNÁTI!!!:)))

Egyjogász # 2010.12.02. 11:19

"Elég sok bíró mond le mostanában. Feltételezem, hogy ügyvédként akar praktizálni a többsége. Na most ez a január elsejétől hatályos módosítás többnek „coki“, mert egy évig bizony alkalmazott ügyvédkedni kell."

Hát igen. Egy évekig bíróként dolgozó jogász valóban lényegesen nagyobb veszélyt jelent az ügyvédi kar szakszerűségi szintjére, mint egy jelöltből ügyvéddé váló jogász, aki lehet, hogy mást se csinált, csak a földhivatal előtt állt sorban...

Szó sincs itt a szakszerűség védelméről.

wotan # 2010.12.02. 16:09

Egy bíró akkor mond le, amikor azt mondják neki, hogy akkor most következmények nélkül önként lemondhat, mert ha nem akkor egy másik verzió jön , nem pedig azért, mert hű de akar ügyvéd lenni. A nyugdíjas egy másik téma. Ők egy nem kevés bírói ( ügyészi) nyugdíj hátterével valóban okoznak gondokat, de ez nem segít a problémán.

Ez az egy éves alkalmazotti státusz semmit nem fog megoldani. Nincs piacvédelmi funkciója és nem is javítja a munka színvonalát.

Kacsa1111 # 2010.12.02. 16:12

megint csak ismételni tudom magam:

  • bánáti szarjon farfekvéses, alaposan megijesztett, erős pistába mártott, acélcsőre húzott süncsaládot!
  • a céhesedéssel pont azt érik el, amivel a piacvédelmi törekvéseiket legitimálni akarják: esni fog a szinvonal...

Kacsa11

Kacsa1111 # 2010.12.02. 16:17

Kedves wotan,

milyen problémán? az ügyvédkedés vállalkozás...ha megfelel a feltételeknek, akkor szabadon vállalkozhasson!


Kacsa11

Dr.Attika # 2010.12.02. 16:23

Bánáti Elnök úr nem is tudott a törvényjavaslatról csak, amikor már beterjesztették- saját nyilatkozata szerint. Viszont egyetért vele.
Kacsa!
Amikor a rendőrök sünöznek, akkor eme jókívánságot rövidítik?

godiwa # 2010.12.05. 12:24

Wotan! Nemcsak a fegyelmi elől lehet ám meglépni, hanem pl. büntetőbírók és ügyészek esetében az extrém munkateher és a kiégés miatt is.

Kacsa1111 # 2010.12.05. 20:56

Kedves godiwa,

bírák, ügyészek
extrém munkateher...

sosem gondoltam volna, hogy ezeket a szavakat egy mondatban fogom látni...:)))

néha 4 helyett 5kor vagy csak 6kor mehetsz haza? jujujj:)))


Kacsa11

wotan # 2010.12.06. 09:38

Miféle extrém munkateher?

Persze én sem ismerhetek mindenkit de aki onnan jött az ügyvédi pályára az vagy a nyugdíjazása miatt lépett át, vagy mert nagyon sürgős volt eljönni.

Megjegyzem, hogy ez utóbbi kategória jelentős része pár éven belül ügyvédként is megbukik és van aki pár év ügyvédkedés után már jogtanácsos vagy jegyző vagy egyéb hivatalnok.

Egyjogász # 2010.12.06. 11:28

Érdekes felfogás. Mint alább írtam, nálunk egy jogtanácsosi pozícióra az első héten 73 ügyvéd jelentkezett, ez most már 100 fölött van, és egyik sem "bukott" ügyvéd, hanem a legtöbbje fiatal, több nyelvet beszélő, ambíciózus ember.

Tőlünk pl. a "bukott", illetve úgy írom inkább, hogy a szakmailag meglehetősen tré jogtanácsosok mentek el ügyvédnek (azért, mert máshová nem tudtak menni), mégsem nézem le az ügyvédi kar egészét, és mégsem mondom azt, hogy aki jogtanácsosnak válik be, az ügyvédnek még elmegy.....

wotan # 2010.12.06. 15:58

Kettő nem zárja ki egymást.

A kamaránál igen hamar megszületik a kizáró határozat, ami azért érdekes rendszer. Az egyetlen kötelező felelősségbiztosítással járó tevékenység az ügyvédi, ahol a káresemény kötelező velejárója a szankció, ami akár a tevékenységtől történő eltiltást is tartalmazhat.

Másrészt viszont az is igaz, hogy a piaci versenyt nem mindenki bírja. Ez ugyanis nem szakmai vagy etikai alkalmasság kérdése és akárhogy is nézzük, egy alkalmazott jogtanácsosnak minden hónapban van fix fizetése. A havi fix nem kis dolog mostanában ezt el kell ismerni és bizony "havi 200 fixel az ember könnyen viccel"

Én mint írtam, csak a saját ismeretségi körömből hoztam példát. A nyugdíjas bírók, ügyészek ügyvédkednek gond nélkül.
Aki meg valami más miatt jött át, annak itt mind voltak gondjai és nem igazán húzták sokáig és kikerültek a pályáról vagy lecsúsztak.

Az megint már dolog amikor a biró vagy ügyész elmegy közjegyzőnek, mert az szerintem előrelépés a jelentős részüknek.

godiwa # 2010.12.06. 16:22

Bocs Kacsa, de 14 éven keresztül napi 12 órát dolgoztam, hétvégéket is, volt hogy éjszaka készültem tárgyalásra és le se feküdtem, és nem egyszerű ügyekben - Budapesten ez volt az általános, vidéken persze más ez, de Bp.-en horror volt.
Én csak ezt láttam, ebben éltem. Elegem is lett belőle.

godiwa # 2010.12.06. 16:27

wotan,azért ez erős hogy a legtöbbje megbukik, meg azért jönnek el, mert különben kirúgnák őket... legfeljebb te inkább ilyennel találkoztál.