Öröklés, köteles rész


drbjozsef # 2024.11.02. 19:29

Lilo,

Ha már úgy is tulajdonos vagy, úgyis zálogkötelezett kell legyél a hitelben, akkor meg már adós is lehetsz : vedd fel te a hitelt, fizesd te a saját pénzedből a törlesztőt.
Édesanyád meg annyi ajándékat ad neked, akár pénzben, amennyit akar...

Amúgy is öröklöd a hitelt, ha édesanyád meghalna. Igaz, ha a házastársával közösen veszik fel, akkor csak a felét. De ha a házra költik, akkor meg a felére megtérítési igénye lesz, szóval pont ugyanott leszel.

Lilo # 2024.11.02. 17:22

Köszönöm szépen, sokat segített!

drbjozsef # 2024.11.02. 13:41

Lilo,

Örökölni nem örököl, de más probléma ilyenkor már lehet.

Főszabály szerint a házastársak az életközösség alatt közös szerzők, és közösen terhelik őket a terhek is. Tehát ha hitelt vesznek fel - pont ezért szeretik a bankok, ha biztos ami biztos alapon a házastársak együtt adóstársai a hitelnek, de legalább készfizető kezes a másik házastárs -, akkor a törvényi vélelem az, hogy közösen is fizetik vissza. Ha erre hivatkozik a túlélő házastárs, akkor örökölni nem örököl a házból, sőt, tulajdonrészt sem követelhet, de megtérítési igénye lehet a házra költött hitel általa is fizetett részére. Magyarul pénzt azt követelhet, és főszabály szerint járna is neki.

Egyébként az, hogy "édesanyád fizeti vissza" eltérő megállapodás esetén tévedés : hiába az ő jövedelméből fizetik, az a jövedelem a házastársak estén - egyéb megállapodás, pl. házassági vagyonjogi szerződés hiányában - közös. Tehát közös a visszafizetés, ezért járhatna a megtérítés a házastársnak.

Ha nincs különvagyona, amiből fizetni tudná a hitelt, akkor az közös lesz.

De örökölni nem fog belőle.

Lilo # 2024.11.02. 13:33

Kedves drbjozsef!

Azt szeretném még kérdezni, hogy ha állami hitelt (otthontámogatási hitelt) vesz fel édesanyám az engedélyemmel, melyet ő fizet vissza, de kezesnek kötelezően a férjét kell megjelölnie, akkor ugye a felvett pénz a ház állagmegóvásába megy bele. Ilyenkor a férj továbbra sem örököl a házból?

Köszönöm!

Lilo # 2024.10.30. 15:38

Köszönöm a segítségét!

drbjozsef # 2024.10.29. 13:07

Nem, nincs ilyen korlátozás. Valami más lehetett az ismerősödnél. Esetleg pont hogy ugyan még házasok voltak, de az életközösség már nem állt fenn közöttük? Olyankor nem jár főszabály szerint.

Igen, csak az örökölt részre kapna haszonélvezetet.

Szomorú örökös # 2024.10.29. 11:46

drbjozsef

Ha édesanyád meghal, akkor az utolsó közösen lakott lakáson a házastárs holtig tartó haszonélvezetet örököl, de tulajdonjogot nem.
Én úgy tudom, hogy ehhez azért minimum 5 év házasság szükséges. Egy ismerősömnek pont azért nem adták meg, mert csak 4 év volt.
És itt jelen esetben csak az anyuka részére kapna haszonélvezetet, mivel a másik rész a kérdező tulajdonában van, nem?

drbjozsef # 2024.10.29. 08:09

(kiegészítés : a lakást is, és minden berendezési, felszerelési tárgyát is te öröklöd, a túlélő házastárs haszonélvezetével terhelten, csak az ezen felüli vagyonon osztoztok)

drbjozsef # 2024.10.29. 08:07

Lilo,

Az a kérdésem, hogy a mi házunkból bármi jár e a férjnek, ha anyukám hal meg előbb és a férj után jár e valami a saját gyerekeinek?

Ha édesanyád meghal, akkor az utolsó közösen lakott lakáson a házastárs holtig tartó haszonélvezetet örököl, de tulajdonjogot nem. Minden más vagyonból egy "gyerekrészt" örököl (ha egyedüli gyerek vagy, akkor feleztek minden mást).
Innentől a többi kérdés tárgytalan is.
Ha így jó, nincs semmi teendőtök, végrendelet, ilyesmi nem kell.

Ptk. 7:58.§

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Lilo # 2024.10.29. 06:06

Üdvözlöm!

Van egy családi házam édesanyámmal felesben. A házat édesanyám örökölte a szüleitől, melynek felét kb 3 éve nekem ajándékozta. Édesanyám ekkor elvált volt, egyedül élt. 2 éve újra férjhez ment, a férj hozzánk költözött. A férjnek semmi nincs a nevén itt. A férjnek 3 felnőtt gyereke és 4 unokája van a saját részéről. Az a kérdésem, hogy a mi házunkból bármi jár e a férjnek, ha anyukám hal meg előbb és a férj után jár e valami a saját gyerekeinek? Amennyiben igen, hogy lehet kivédeni, hogy ne örököljenek innen semmit? Továbbá ha haszonélvezeti jogot adunk a férjnek, az változtat e valamin az öröklésben? Köszönöm a válaszát!