Munkaidő beosztás, pihenőnap, túlóra


drbjozsef # 2025.04.06. 21:31

Eve1,

Ha jól csinálja a munkáltató, akkor igen, ilyen egyszerű, és igen, megteheti.
Ha a szombati nem rendkívüli munkavégzés, hanem beosztás szerinti, és mondjuk munkaidőkeretben vagy beosztva, akkor nem kell kifizetnie. Sőt. Ha abban lennél, akkor 40 óra is elég, és nem is kellene trükköznie, lásd. Mt. 106.§ (3).
Kellene tudni a beosztásodat, és a foglalkoztatásod részleteit.

Egyebekben pedig : a munkaidő beosztásának joga a munkáltatóé.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Eve1 # 2025.04.06. 19:23

Tisztelt Cím!

Szeretnék segítséget kérni munkaügy kérdésben.

Amennyiben heti 5 napot dolgozom 8 órában, szombaton pedig 4 órát megteheti azt a munkáltató hogy szombati nap utàn hétfőn 4 órával később menjek reggel dolgozni, hogy meg legyen a 48 óra pihenő idő és ennyivel le is van tudva a szombati nap az-az el is tűnt az a 4 órám mert ki sem választhatom mikor csúszom le és így ki sincs fizetve sem?

Köszönöm szépen válaszát!

eulimen # 2025.04.03. 06:30

@g.peter23
Tehát, úgy néz ki, hogy szombaton-vasárnap nem is dolgozok, hanem, pihenőidőn vagyok?
Dolgozok, de közbe jogszabály szerint meg otthon vagyok pihenőn?

Nem! Tessék már megérteni, hogy a pihenőidő nem a cselekvés leírása, hanem egy jogi fogalom. Azt jelenti, hogy akkor rendes munkavégzésre nem vagy beosztva. Nem azt jelenti, hogy neked alkotmányos alapjogod a pihenőidőben lógatni a lábad!
A munkáltató a pihenőidőd terhére rendkívüli munkavégzést rendelhet el. Nyilván nem pihensz és nem vagy otthon a pihenőidőd azon részében, amikor rendkívüli munkavégzést végzel a munkáltató utasítására...

Mert akkor nem számolnák el következő hónapban, hanem beleszámolnák keretidőbe.
A rendkívüli munkavégzés elrendelését nyilván nem tagadhatod meg. Viszont a munkáltató feltehetőleg kicsit jobb fej, mint az átlag, és választási lehetsőéget kínál a munkavállalóknak a túlóra ellentételezésére. A másik változat az, hogy ugyanúgy be kell jönnöd hétvégén, viszont majd úgy görbítik a munkabeosztást, hogy munkanap-áthelyezéssel rendes munkanapra leszel beosztva Szo-Vas.
Szerintem felemelő élmény hétköznapi bérérét dolgozni vasárnap!
És biztos lehetsz benne, hogy a HR-en az aktádba kerül egy rangsorjelző, amit akkor vesznek elő, amikor a csoportos leépítési hullám végrehajtásának eljön az ideje.
A választás nyilván a tiéd.

Szomorú örökös # 2025.04.03. 04:21

g.peter23

Még egy kérdés felmerült, eddig hozták a papírt, hogy írjuk alá a Pihenőnapi munkát. Megtagadhatom az aláírást?

Erről ez a vicc jut eszembe:

  • Kolléga akarsz szombaton dolgozni?
  • Most nem igazán érnék rá főnök!
  • Akkor máshogy fogalmazok :
  • Itt akarsz még a cégnél dolgozni hétfőn?
g.peter23 # 2025.04.03. 01:05

A szombati és a vasárnapi munkavégzés, (mivel Pihenőnapi pótlék jár rá), beleszámít a pihenőidőbe?”
Igen.
Mt. 143.§ (4) "A munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén száz százalék bérpótlék jár. A bérpótlék mértéke ötven százalék, ha a munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít.
”"

Tehát, úgy néz ki, hogy szombaton-vasárnap nem is dolgozok, hanem, pihenőidőn vagyok?
Dolgozok, de közbe jogszabály szerint meg otthon vagyok pihenőn?

Még egy kérdés felmerült, eddig hozták a papírt, hogy írjuk alá a Pihenőnapi munkát. Megtagadhatom az aláírást?
Mert akkor nem számolnák el következő hónapban, hanem beleszámolnák keretidőbe.

Köszi

eulimen # 2025.03.27. 06:56

@g.peter23
A rendkívüli munkavégzésnek van egy olyan elkerülhetlen alaki tulajdonsága, hogy az mindig pihenőidőben történik.
(Hiszen az a munkavégzés, ami beosztás szerinti munkaidőben történik, nem lehet rendkívüli munkavégzés.)
Mt. 107. § "Rendkívüli munkaidő
a) a munkaidő-beosztástól eltérő,
b) a munkaidőkereten felüli,
c) az elszámolási időszak alkalmazása esetén az ennek alapjául szolgáló heti munkaidőt meghaladó
munkaidő, továbbá
d) az ügyelet tartama."

Ez csak erre az adott ügyre érvényes, vagy át lehet ültetni egy hasonló szituációba?
A Mt. 106.§ (3) bekezdése az ítélet óta megváltozott. 2023. január 1-ig " [a] munkavállalónak hetenként legalább negyven órát kitevő és egy naptári napot magába foglaló megszakítás nélküli heti pihenőidő is biztosítható." szöveggel volt hatályban. Most így szól: "[a] munkavállaló számára havonta legalább negyven órát kitevő és egy naptári napot magába foglaló megszakítás nélküli heti pihenőidő is beosztható. Ebben az esetben a munkaidőkeret vagy az elszámolási időszak átlagában legalább heti negyvennyolc óra heti pihenőidőt kell beosztani."
Jól látható, hogy a törvény a hétvégi pihenőidő biztosítására immár jóval enyhébb keretszabályt ad. Heti 40 óra helyett immár elég havonta 1x 40 órát adni.

A szombati és a vasárnapi munkavégzés, (mivel Pihenőnapi pótlék jár rá), beleszámít a pihenőidőbe?
Igen.
Mt. 143.§ (4) "A munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén száz százalék bérpótlék jár. A bérpótlék mértéke ötven százalék, ha a munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít."

Szeretném elkerülni ezt a vasárnap éjszakát!
A faék módszer az orvosi igazolás vagy munkavállalói rendes felmondás. Esetleg ha a hülye forgás a kifogás tárgya, akkor talán meg tudod beszélni a munkáltatóddal, hogy ne ilyen hétvégi műszakokba legyél beosztva, hanem olyanba, ami jobban simul a következő heti rendes műszakbeosztásba. Vagy megegyezel abban, hogy a fenti jogszabályhely alapján te inkább szabadnapot kérsz (mondjuk a vasárnapot követő hétfőt).
És még van az a lehetőség, hogy türelmes vagy, és megvárod, míg a munkáltatód kimeríti az évi 250 óra túlóra kvótáját 16 ilyen hétvégével.

g.peter23 # 2025.03.26. 20:33

Üdv!

Két kérdést szeretnék feltenni,

egyik, a Kúriának a (BH 2022.6.161 vagy másik azonosítóval Kúria Mfv.IV.10.136/2021/4.) döntése, miszerint:

Az a 40 órát el nem érő időszak, melyre nem osztották be a munkavállalót munkavégzésre, nem tekinthető heti pihenőidőnek, mivel nem alkalmas a heti regenerálódáshoz szükséges időtartam funkcióját betölteni. Heti pihenőidőnek - az Mt. 106. § (1) és (3) bekezdésére figyelemmel - csupán a heti 40 órát elérő vagy ezt meghaladó időtartam minősül, így a munkaidőkeret átlagában is csak a 48 órát egybefüggően kitevő időtartam vehető figyelembe [a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 106. § (1)

Ez csak erre az adott ügyre érvényes, vagy át lehet ültetni egy hasonló szituációba?

Másik kérdésem:

A munkavállaló 4 havi munkaidőkeretbe dolgozik, egyenlőtlen munkaidő-beosztással, 3 műszakba, heti 40 óra, Hétfő-Péntek, napi 8 óra.
Szituáció:
A Munkáltató délelőttös hét szombatra (06-14óra) és vasárnapra(22-06óra) rendkívüli munkaidőt rendel el, majd ezt a következő hónap elején teljes egészében kifizeti (Alapbér + 100% Pihenőnapi pótlék + 50% éjszakai és vasárnapi pótlék).

A szombati és a vasárnapi munkavégzés, (mivel Pihenőnapi pótlék jár rá), beleszámít a pihenőidőbe?
Vagy mondhatom, hogy szabálytalan a hétvégi munkavégzés, mert nincs meg a minimális 40 óra (+ 1 naptári nap pihenő), annak ellenére sem, hogy Pihenőnapi pótlékot számol fel rá?

Szeretném elkerülni ezt a vasárnap éjszakát!

Köszönöm!

drbjozsef # 2025.03.15. 17:39

Nem gondolták, mert ez nem igaz.

efi99 # 2025.03.15. 13:46

Nem is tudom, az MT-ben mégis hogy gondolták azt, hogy ha 50% bérpótlék is kérhető, akkor szabadidőben ennek 0 óra az egyenrangú megfelelője, mint másik választható? Ennek természetesen úgy kéne lennie, hogy arányosítva, tehát pl 2 óra rendkívüli munkavégzésért 1 órát csökkenteni kellene a ledolgozandót is, vagyis legközelebb (pl másnap) nem 2 hanem 3 órával dolgozna kevesebbet.

drbjozsef # 2025.03.14. 05:20

Szabadidő jár Oszt mikor?
Azért azt vedd észre : a főszabály a bérpótlék, attól eltérni vagy kivételes esetben vagy csak a munka jellege miatt, vagy a felek közös megegyezésével lehet. Persze, az is igaz, hogy ha valaki hagyja magát "rábeszélni" (mint az akkugyári felmondások mostanában, ahol a papíron a munkavállaló "kéri" a felmondást), akkor az úgy jár sajnos. Nyilván még mindig a munkáltatóknál van általában az erő.

eulimen # 2025.03.13. 19:57

@efi99
A jogszabály nem pongyola, hanem rugalmas.
Ha nem tűnt volna fel: nem azért csökkent a munkanélküliség, mert annyira pörög a gazdaság, hanem mert a Fidesz olyan gumiszabálykönyvet alkotott Munka törvénykönyve címen, amellyel ide tudta csábítani azokat a cégeket, amelyeknek kedvez, hogy törvényesen a sz@rt is kipréselhetik túlóra címén a dolgozóktól, sőt: a munkaidőkeretes játékkal a tipikusan szezonális jellegű kampánymegrendelések szerint dolgozó gyárak tetszés szerint tudják sűríteni-ritkítani a dolgozók munkaidőbeosztását.
Teljesen törvényes 30 napos hónapra 29 munkanapot beosztani (az az egy pihenőnep azért legyen vasárnap), túlóra nélkül, ha elegendően hosszú munkaidőkereten belülről pakolják át a munkanapokat.
(Persze az a hülye, aki hagyja magát szívatni)

hiszen pont ugyannyi lenne az összesített szabadideje akkor is, ha normál munkarendben dolgozott volna.
Teljesen igazad van, a kérdező csoportvezetőjénél utólag eligazítást tarthattak, hogy valójában nem is túlóra történt, hanem csak a munkaidőkeretben pakoltak át pár órát, szerdáról 4-4-et keddre és hétfőre.
Ezt lehet kivédeni azzal, hogy írásban kér minden, a munkaidőre vonatkozó utasítást.

efi99 # 2025.03.13. 19:32

Elég pongyola egy MT szabály.
"Szabadidő jár" Oszt mikor?
A másik meg, hogy ha szabadidővel van kiváltva, akkor tulajdonképpen semmit nem kapott azért a munkavállaló, hogy - az egyébként jogszerűen simán elrendelhető - rendkívüli munkavégzés miatt össze-vissza dolgoztatták, hiszen pont ugyannyi lenne az összesített szabadideje akkor is, ha normál munkarendben dolgozott volna. Továbbá minden szir-szar írásban van kérve anyja neve 8 példányban, de egy ilyen fontos kérdésben, ahol munkabérre megy a tét, meg elég a szóbeszéd is. Kötelezővé kéne tenni az írásbeli elrendelést, állítom, hogy fele ennyi túlóra nem lenne az országban.

eulimen # 2025.03.13. 15:30

(OFF:
a munkavállalói tudatosság és érdekérvényesítés lehetősége időről időre, változik, sőt: adott időpillanatban az sem mindegy, ki milyen szektorban dolgozik, ráadásul teljesen egyénfüggő is. A jó dolgozó rosszabb időben is kérhet és megadatik; a rossz dolgozó meg konjunktúra idején is fityiszt kap, ha elkezdi pedzegetni a jogait)
:ON)

eulimen # 2025.03.13. 15:20

@nagyalaszlo
A Mt. szerint a túlóra akár szóban is elrendelhető. Azonban ha a munkavállaló azt kéri, akkor írásban kell elrendelnie.:
Mt. 108. § (1) "A rendkívüli munkaidőt a munkavállaló kérése esetén írásban kell elrendelni."

Annak érdekében, hogy a jövben ne érjen ilyen "baleset", adj le a HR-en egy kézzel írt egysoros kérelmet a fenti jogszabáyhelyre hivatkozva két példányban, az egyik átvétel igazolással nálad marad.

A rendkívüli munkavégzés ellentételezésére vonatkozó általános szabály:
Mt. 143.§ (1) "A munkavállalót a (2)–(5) bekezdés szerinti ellenérték a rendes munkaidőre járó munkabérén felül illeti meg.
(2) A munkavállalónak ötven százalék bérpótlék vagy – munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása alapján – szabadidő jár
a) a munkaidő-beosztás szerinti napi munkaidőt meghaladóan elrendelt rendkívüli munkaidőben,
b) a munkaidőkereten felül vagy
c) az elszámolási időszakon felül
végzett munka esetén."

A munkáltató eredeti állítását sokkal nehezebb bizonyítani, ha nincs leírva.
Ez egy ügyes technika: ki vállal "önkéntes" túlórát, aminek ellentételezésére utólag másképp emlékszik a munkáltató és a munkavállaló? Ki tudja, hogy mi volt a végleges szóbeli megállapodás?
Tudatos munkavállalói lépés az, ha a Mt. 143.§ (2) bekezdés a) pontjának alkalmazását munkavállalói beleegyezés hiányában, írásban kifejezetten kizárod.
Az időben visszamenni nem tudunk, de a következő ilyen lépésre már felkészülteb leszel.
Arra viszont készülj fel, hogy ha hangoskodsz, kiállsz az érdekedért, mindezt nem diszkréten, hanem látványosan teszed, akkor a munkáltató is sokkal több szálkát fog látni a szemedben.

nagyalaszlo # 2025.03.13. 10:48

Üdv!
Egy orvostechnikai eszközöket gyártó cégnél dolgozom 5+2-es munkarendben, napi 8 órában. Munkaszerződésem szerint ha szükséges 3 műszakban. A termelésvezető szóban közölte, hogy két egymást követő napon (hétfő és kedd) 12 órás éjszakás műszakot kellene vállalnom 18-06 óráig. Hozzátette, hogy természetesen ki lesz fizetve. Vállaltam. Kedden, a második 12 órás műszak előtt tudtam meg (a munkatársaimtól), hogy a délelőtti meetingen megváltoztatta a pénteken mondottakat. Miszerint mégsem lesz kifizetve a túlóra, helyette szerdán nem kell bemennem dolgozni, mert így le tudom csúsztatni a 2x4 óra túlmunkát.

A kérdésem az lenne, hogy ez így jogszerű? A munkáltató egyoldalúan eldöntheti, hogy a túlóra kifizetését választja vagy pihenőidőt biztosít? Ebben az esetben a műszakpótlékot sem köteles kifizetni?

eulimen # 2025.03.05. 18:40

a munkabérrel egy tekintet alá esik járulék- és adóügyi szempontból.
Ha azonban nem kezelik túlóraként, akkor nem is számít bele a törvény szerinti éves túlórakvótába. Talán még a "túlórára" felszólítás sem történik meg a törvény által előírt határidő előtt. Ebből lehet hátrányod, hogy számolatlanul túlórázol.
Ha kapsz éves bónuszt, aminek alapja a kifizetett munkabér, akkor lehet, hogy ismét rosszul jársz, hiszen az egyszeri prémium nem biztos, hogy alapja az éves prémiumnak.
Ha forintra elszámol veled a munkáltatód, ez azért jó neki, mert a szabályos túlórára vonatkozó kvóták és szabályok egyelőre kijátszatlanok és kihasználatlanok maradnak.
Korrekt, udvarias kommunikációval biztosan kideríthető a szürkezónázás valódi motivációja, és ha alapvetően elégedett veled a munkáltatód, talán ráterelhető a legális útra is.

Bori Bori # 2025.03.05. 18:14

Sziasztok. Havibéres munkaviszonyom van, 8 órás munkanapokkal. A munkáltatóm szóban elrendeli a túlórát, de hivatalosan prémiumként számolja el a ledolgozott túlórákat. Miért jó ez a munkáltatómnak, és jó-e ez nekem vagy rosszul járok. Például beleszámít-e a nyugdíjamba, illetve a munkáltató így járulékfizetés szempontjából kedvezőbb helyzetbe kerül? Kinek jó és kinek rossz ez és miért?

eulimen # 2025.02.06. 15:52

Én azt szeretném megtudni, hogy a szombati munkavegzés rendkívülinek számít-e ez esetben (100 százalékos pótlékkal) avagy sem.
Akkor komám, rossz helyen kérdezed.
Ezt a munkáltatód fogja tudni megmondani, itt a fórumon senki; mivel attól függ, hogy 1) mi a munkabeosztás 2) mi a heti mumkamennyiség, amire szerződtél. Harapós nők dolgoznak a HR-en? vagy nem tudom mi az akadálya hogy bedugd oda az orrod...
Egy kicsit előremenekülhetsz, ha (a HR-en) a munkáltatóddal írásban közlöd, hogy a Mt. 108. szakasz (1) bekezdése alapján írásban kéred a rendkívüli munkaidő elrendelését.
Így időben tudni fogod, mikor dolgozol túlórapótlékért. Az viszont hogy ez 50 vagy 100%, csak abból derül ki, hogy mi a munkabeosztásod.
(Ami ugye nincs, csak a bozóthíradó susogja!)
Èn itt feladom, ha hozol nèmi èrtèkelhető infót, továbbmehetünk.
Egyébként meg kitartás, néma gyereknek a februári bérjegyzékéből minden ki fog derülni.

Szomorú örökös # 2025.02.06. 15:41

Kenderice

Ha abból indulok ki hogy a másik részlegben ahol szintén 3 műszakozás van csak hétfőtől péntekig dolgoznak, akkor nálunk is úgy lesz mostantól. Ez így logikus.

Mi pedig abból indulunk ki mostmár, hogy fáradj be a HR-es kollégához és ott kérdezősködj.
Attól, hogy itt harmadik hete kattogsz ezen a témán, semmi nem fog megváltozni.

Az esetleges szombati munkavégzés csak pletyka szinten van jelen.
Ehhez képest harmadik hete túrázol ezen. Nem kicsit vicces! :D :D :D

Kenderice # 2025.02.06. 08:20

@Szomorú örökös,
Ezt nem értem.
Két részlegben van munkavégzés.
Az egyik részlegben 3 műszakban, H-P között dolgoztak eddig is.
A másik részlegben, ahol én vagyok, eddig kétnapozás volt. Egyik nap nappal, másik nap éjszaka.
Ez változott most meg és ugyanúgy 3 műszakozás lesz nálunk is, mint a másik területen. Ott nem dolgoznak szombaton.
A munkaltató nem adott írásban munkaidőbeosztást.
Az esetleges szombati munkavégzés csak pletyka szinten van jelen. Munkáltató részéről nincs infó csak annyi, hogy melyik héten milyen munkakezdés van.
Ha abból indulok ki hogy a másik részlegben ahol szintén 3 műszakozás van csak hétfőtől péntekig dolgoznak, akkor nálunk is úgy lesz mostantól.
Ez így logikus.

@Eulimen
Nem, nem figyel semmi ilyesmi a HR-en. Két papírt írtunk alá.
Az egyik a munkaszerződés amiben nincs semmi olyasmi, hogy heti 40 vagy 48 óra a kötelező, a másik meg egy megállapodás a 250 órán felüli plusz 150 óra önként vállalt rendkívül munkaidőről szól.
Értsd meg végre, hogy nincs írásban sem 40, sem 48 órás munkahét.
Én azt szeretném megtudni, hogy a szombati munkavegzés rendkívülinek számít-e ez esetben (100 százalékos pótlékkal) avagy sem.

eulimen # 2025.02.05. 12:35

Ha szombaton 14-22 között rendes beosztás szerint van munka (nem túlóra), akkor a hétfő reggeli munkakezdésig nincs meg a 40 óra pihenőidő, csak 32.
hányszor idézzem még a törvényt, hogy nem minden hétvégén kell meglegyen a 40 óra, hanem elég, ha havonta 1x megvan?
Hányszor idézzem még, hogy akár ott figyelhet a HR-en az az általad is aláírt megállapodás, ami még ez alól a havi 1x 40 óra heti pihenőidő alól is felmentést ad a munkáltató számára? Megkérdezted már, hogy aláírtál-e ilyet?

Ha a szombatot túlóklraként kezelik, azt előre kéne közölni, nem?
Hát utólag elég nehéz lenne.... :S
Egyelőre még arról is vita van, hogy a szombatot bármilyen törvényes formában közölték-e.
Egyébként pedig igen, a túlórát (=rendkívüli munkaidő) előre kell közölni.
Mt. 107. § "Rendkívüli munkaidő
a) a munkaidő-beosztástól eltérő,
b) a munkaidőkereten felüli,
c) az elszámolási időszak alkalmazása esetén az ennek alapjául szolgáló heti munkaidőt meghaladó
munkaidő,"

108. § (1) "A rendkívüli munkaidőt a munkavállaló kérése esetén írásban kell elrendelni."

No ezért kellene kiderítened, hogy heti 40 vagy 48 órára szerződtél-e.

elvileg szombatra nem lehet most beosztás...
Ha nem kérdezed meg a munkáltatódat, ez számodra sose fog kiderülni.

Szomorú örökös # 2025.02.05. 12:13

Kenderice

Ha ebből indulunk ki, akkor elvileg szombatra nem lehet most beosztás.

Akkor ne menj be! Van másik munkahelyed már? ;-)

Kenderice # 2025.02.05. 11:24

A szombati munhavegzéssel kapcsolatban.

  1. Ha szombaton 14-22 között rendes beosztás szerint van munka (nem túlóra), akkor a hétfő reggeli munkakezdésig nincs meg a 40 óra pihenőidő, csak 32.
  2. Ha a szombatot túlóklraként kezelik, azt előre kéne közölni, nem?

Ha ebből indulunk ki, akkor elvileg szombatra nem lehet most beosztás...

eulimen # 2025.02.05. 05:18

@efi99
az még hagyján, de majd mire a 22-06 éjszakás jön, nem ártana azt sem időben megtudni, hogy a "H éj" H 22-kor, vagy V 22-kor kezdődik!

efi99 # 2025.02.04. 20:15

Kenderice
Most már az én pulzusom is kezd felmenni 40-ről 41-re.
Hát, hogy folyik nálatok a párbeszéd? Szóban kihirdetik, hogy 14-22, meg 6-14, aztán ugyan senki nem tudja, hogy ebben a szombat benne van-e, de ettől még mindenki hallgat, mint a sült hal és nem kérdez semmit?