Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


gmailcom # 2016.11.07. 19:05

Tisztelt fórumozók!
Árverésen vásároltunk egy családi házat. Azt már tudjuk, hogy nem akarnak önként kiköltözni, így meg kell várnunk a moratórium lejártát. Ami aggodalommal tölt el bennünket az az, hogy azt mondta a bentlakó ( aki egyébként nem tulajdonosa az ingatlannak, csak a tulajdonos jogán lakik ott ) inkább felgyújtja a házat, de akkor sem költözik ki. Ebben az esetben mit lehet tenni? Valamint előfordulhat-e , hogy a moratórium lejárta után sem lehet kirakni? Van-e még fellebbezési vagy bármilyen joga, hogy megakadályozza a végrehajtást? Van-e elévülési ideje a végrehajtásnak?
Szívesen válaszokat előre is köszönöm.

Szunyogh # 2016.11.08. 00:23

Kedves Grave7!

Koszonom a hozzaszolasodat.

2016.10.26. 09:53 kelt kerdesedre, miszerint "Milyen módon bizonyított, hogy nem lakik benne az adós?"

  • a lakast az egyik ados mutatta meg nekunk szemelyesen, es tanuk elotti elmondasa alapjan 4 eve nem lakik ott senki
  • ferjemmel belulrol lattuk, hogy a lakas ki van uritve, nincs semmi butor benne, tehat eletvitelszeruen nem lakik ott senki
  • villany nincs, futes nincs, bojlert kiloptak, a zarakat feltortek es kiloptak az evek soran, ami mozdithato, elloptak
  • gyakorlatilag kulcs sem nagyon van, mert minden fel van torve, egy drottal van a kerti kapu becsukva
  • 3 szomszed elmondasa alapjan 1-2 hetente jonnek az adosok postat nezni
  • kertben elburjanzott, gondozatlan novenyzet van.

Ez - ugy velem - elegendo bizonyito erovel bir.

VH altal kikuldott jegyzokonyvet nem vette at a 3 ados egyike sem. A VH-tol kapott postai ragszam alapjan en megerdeklodtem a postan, hogy mi lett a hianyzo ertesito visszakuldesevel. A posta szerint, azt mar VH 10.13-an atvette. (Rejtely, hogy a 3 visszaerkezett es atvett ertesitobol a postatol az irodaig setalva, hogyan tunhetett el 1 db a VH ugyintezo kezebol, amire 3 hete varnak.)

Mivel az ingatlan ures es a fentiek alapjan bizonyitottan nem lakott, igy velemenyem szerint a 154/A. § (10-12) szerinti kiuritesi kerelmet sem kell irnom VH-nak. Ebben erosits v cafolj meg, kerlek!

Konkluziokent az a kerdesem, hogy helyes-e az a megallapitas, hogy ha megkerul a postai ertesito "nem kereste" cimszoval, es a 15 nap is eltelt (10.13. ota nyilvanvaloan), akkor a VH nem keslekedhet es huzhatja tovabb az idot a felosztassal, kikuldessel, 15 napos hatarido kivarassal stb, hanem meg kell kuldje a Foldhivatalnak, ami bejegyzi a tulajdonjogot es en belephetek a bizonyitottan nem lakott es kiuritett ingatlanba (akar kulccsal, akar anelkul).

Koszonom a megerositest vagy megcafolast.

Szunyogh # 2016.11.08. 01:24

Van a VH-knak valami felugyeleti szerve, ahol nem megfelelő ügyintézés miatt jogorvoslat kerheto es/vagy panasz tehető?

gerbera317 # 2016.11.08. 08:06

Szunyogh,

Nem panaszkodni kell, hanem - ha már úgyis tárva-nyitva van az ingatlan - beköltözni, lezárni, ennek tényét bejelenteni a végrehajtónak, osz' jónapot.

Szunyogh # 2016.11.08. 10:04

Kedves gerbera317!

Koszonom a tippet. En is igy gondolom, csak mindent a leheto legprecizebben es megtamadhatatlan modon kivanok intézni, hogy a kedves ados (aki meg a "kilepopenz kerelmi" segitsegemet sem fogadta el) nehogy illegális birtokfoglalasert feljelentsen. Meg kellene varni mig bejegyzik a tulajdonjogomat v jogerőre emelkedik, nemde?

Most megyek a postára a ragszammal, hogy a VH dilettáns ugyintezeset es idohuzasat valahogy rövidre zarjam.
Ha megvan ez a papir, mit javasolsz, mivel tudnam a leggyorsabb ugyintezesre rabirni i? Lszi, tv. hivatkozásokat is irj, ha van vmi uj. Az eddigiek nalam vannak, abbol "felkeszultem" a beszélgetésre.
Nagyon koszi.

Maler # 2016.11.08. 12:41

Tisztelt fórumozók!

Mi a menete a birtokba adási kérelemnek? Személyesen kell kérnem vagy elektronikus úton is elég esetleg ajánlott levélben? Szívesen válaszokat előre is köszönöm.

gerbera317 # 2016.11.08. 12:43

Körülbelül ugyanannyi ráfordítást igényel, mint itt megkérdezni.

Rumfo # 2016.11.08. 14:58

Meg tudnátok mondani ez mit jelent:
Az ingatlan perindítás a ...... Bíróság javára .....számon. feljegyzéssel kerül árverésre.
Milyen hatással van ez az árverés folyamatára?

Bela a Bela # 2016.11.08. 18:09

Tisztelt Hozzáértők!

Árverési vevő vagyok, ügyemben bírósági kifogással elvileg senki sem élt, a különbözetet időben kifizettem, a vh iroda szerint már értesítették a földhivatalt a történetről (VHT 153. §(2) alapján, közvetlenül a területileg illetékes hivatalhoz küldték az értesítést). A tulajdoni lapot lekérve viszont még egy árva széljegyet sem találtam az egésszel kapcsolatban. Ha jól tudom, akkor ezt a Földhivatalnak kutya kötelessége lenne ilyen esetben azonnal ráírni a tul. lapra. Szerintetek meddig érdemes ezzel kapcsolatban várni? A Földhivatal ilyenkor milyen eljárást követ?

A másik kérdésem még elborultabb, elvileg kiköltözött az adós (ezt megerősítette a ház gondnoka, aki látta a kiköltözésüket és a leendő szomszédom is), de senkinek nem adta eddig le a kulcsokat és nem is tudom azóta az adóst elérni (abban egyeztünk meg, hogy én is adok lelépési pénzt, ha birtokba kerülök múlt héten). Van esetleg valakinek valamilyen jó ötlete, hogy ilyenkor mit lehet / érdemes tenni?

A válaszokat nagyon szépen köszönöm!

Rumfo # 2016.11.09. 04:32

Ne várj, menj be a Földhivatalba. Nálam egy tértivevény hiánya miatt állt meg az élet. Bár a széljegynek azonnal rá kellene kerülnie, ha a Végrehajtó iratait befogadták. Ha nem tudsz birtokba kerülni, azonnal kérd a kényszer kiköltöztetést a végrehajtótól, ha még nem tetted meg, mert ennek van egy határideje, amíg kérheted. Ha közben sikerül mégis birtokba kerülnöd, akkor azt jelentsd a Végrehajtónak és örülj.

Rumfo # 2016.11.09. 04:37

Meg tudnátok mondani ez mit jelent:
"Az ingatlan Perindítás a ...... Bíróság javára .....számon. feljegyzéssel kerül árverésre. "
Milyen hatással van ez az árverés folyamatára?

Rumfo # 2016.11.09. 14:03

Kérdésem törölve!! Ezt találtam, amiből arra következtetek, hogy erre most nem licitálok!!
109/1999. (XII. 29.) FVM rendelet az ingatlannyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény végrehajtásáról
29. §91 (1) A tv. 64. §-ában meghatározott perek feljegyzését és a büntetőeljárás megindítása tényének feljegyzését (a továbbiakban együtt: perfeljegyzés) követően további jogokat - a jogszabályon, bírósági vagy hatósági határozaton alapuló, továbbá a tv. 16. § e) és f) pontjában meghatározott jogok kivételével - csak a per, illetve a büntetőeljárás befejezésének eredményétől függő hatállyal lehet bejegyezni. A feljegyzésben erre utalni kell.

(2) A perfeljegyzést követően az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett végrehajtási jogon alapuló árverés esetén az árverési vevő a per, illetve a büntetőeljárás befejezésének eredményétől függő hatállyal szerzi meg az ingatlan tulajdonjogát. A feljegyzésben erre utalni kell.

runningman # 2016.11.10. 22:45

cápariasztó...

gerbera317 # 2016.11.11. 07:28

A perfeljegyzések nagy része csak úgy ott maradt a múltból, maga a per már régen lezárult jogerősen. Ha a végrehajtó veszi a fáradságot, és megkérdezi a bíróságot, nem tagadják meg tőle a tájékoztatást. De a végrehajtó erre nem kötelezhető, a bóróság pedig akárkivel nem áll szóba.

milánka # 2016.11.11. 13:16

Tisztelt gerbera317! Sajnos elmúlasztottam (nem megfelelő tájékoztatás miatt) az adós ki nem költözését követően 15 napon belüli birtokbabadási kérelmet benyújtani. (mármint árverési jegyzőkönyv 30 +15 nap) Az adós csak a moratóriumot követően szeretne kiköltözni. Mi a teendő, előbb is kirakhatom onnan?

gerbera317 # 2016.11.11. 14:26

Ha nem mulasztasz és nem késed le a jogvesztő határidőt, akkor sem lehetne kirakni március 1-ig. Így, hogy jogvesztően mulasztottál, előnyösebb helyzetben érzed magadat, mint egyébként lennél? Érdekes ötlet.

milánka # 2016.11.11. 15:34

Értem, tehát a moratórium miatt semmi esetre sem tudom már kirakni onnan, csak március 1. után. Ha azonban akkor sem menne ki, tehetek valamit? Tehát nyilván nem maradhat ott, mert én nem kértem időben a kilakoltatását. A másik kérdésem, hogy ő még a villanybojlert és a kapcsolókat is szeretné elvinni a lakásból, megteheti?

gerbera317 # 2016.11.11. 15:47

Tehát nyilván nem maradhat ott, mert én nem kértem időben a kilakoltatását

Hol tanítják az ilyen zseniális következtetést? Vannak itt tanult emberek, meg józan parasztok, meg laikus gondolkozók, de ilyen újító elme, mint te, eddig nem volt.

milánka # 2016.11.11. 15:59

Értem én hogy hülyeséget kérdezek, de akkor sem tudom, hogy kerül ki onnan a moratórium után, ha magától nem megy.

gerbera317 # 2016.11.11. 16:51

Perrel, majd pedig végrehajtással.
Mivel kilakoltatás iránti kérelmeddel lekésted a jogvesztő határidőt, az alapvégrehatjásban ez a kilakoltatás nem foganatosítható. Ezért kell pereskedni, majd külön elrendelt végrehajtással kirakni onnan. Ami pénzbe ez belekerül, akár lelépési pénzt is kínálhatsz a bentlakónak.

milánka # 2016.11.11. 17:16

Hát ez remek..mennyi ideig tart egy ilyen per? A másik kérdésemre is válaszolsz, kérlek? Mit vihet el a házból? Boyler. villanykapcsoló, bármi? ez ellen sincs szankció?

Bori Bori # 2016.11.11. 18:27

Bojler, villanykapcsoló, kazán, radiátorok, parketta, szanitere, minden, ami mozdítható. Szemét marad. Árverésen mindig négyzetmétert veszel.

milánka # 2016.11.11. 18:46

Most nekiálltam olvasgatni. Olyan nincs, hogy az adóst nem értesítik erről a kérelemről, hogy én benyújtottam a kilakoltatási kérelmet? Tehát kötelesek erről az adóst értesíteni?

gmailcom # 2016.11.12. 09:37

Tisztelt Fórumozók!

  1. Kinek a dolga értesítenie az árverési vevőt, ha jogorvoslattal élt az adós?
  2. Van-e határideje a határozathozatalnak?
  3. Arról ki fog értesíteni?
  4. A végrehajtó felé a határozat megszületése után kell a végrehajtási kérelmet beadni?

Szíves válaszokat előre is köszönöm.

gerbera317 # 2016.11.13. 20:36
  1. Senkinek. A végrehajtó értesítheti, de nem kötelező.
  2. Van. Észszerű időn belül kell meghozni.
  3. A bíróság.
  4. A jogvesztő határidő előtt kell beadni, azon belül akkor, amikor akarod. És nem "felé".