Ablak kialakítása


gap # 2024.08.06. 00:24

Nagyon szépen köszönöm, hogy részletesen kifejtetted és segítettél nekem!

nanemaaa # 2024.08.05. 09:43

Akkor tegyük helyére a dolgokat, mert úgy látszik, túl bonyolult voltam korábban e kérdésben. A lényeg, hogy mindegy, hogy hová teszi az ablakot, arra építési engedélyt kérnie nem kell. Az emberek javában még régi beidegződések motoszkálnak a látható homlokzatok megváltoztatása tekintetében. Ez a szabály viszont már 2012-ben (pontosan X.8.-án) megszűnt.
Ugyanakkor az építésügyi törvény általános előírása továbbra is érvényes, mely szerint építési munkát végezni az általános érvényű építésügyi jogszabályokon túl csak a helyi építési szabályok betartásával lehetséges. Ezen előírás érvényes minden építési tevékenységre, függetlenül attól, hogy engedély köteles, avagy sem.
Az OTÉK 37. § (4) *  „Az épületnek a telek oldalhatárán vagy attól 3 m-en belül álló és a telekhatárral 60°-nál kisebb szöget bezáró homlokzati falában és a vízszintessel 30°-nál nagyobb szöget bezáró, a telekhatár felé lejtő tetőfelületén csak tároló-, közlekedő-, tisztálkodó-, főzőhelyiség és illemhely, legalább 1,80 m-es mellvédmagasságú és helyiségenként legfeljebb 1 db 0,40 m2 nyíló felületű szellőzőablaka, szellőzőnyílása lehet. Az épület pinceszintjén és alagsori szintjén lévő helyiségeinek, tereinek nyílásai, nyílászárói, szellőzői a telek oldalhatárán vagy a telek oldalhatárától 1 m-en belül álló határfalán nem lehetnek.

Tekintettel arra, hogy a kérdező eleve azzal indított, hogy az ablak a telekhatártól mért 3 m-en túl kerül elhelyezésre, innentől kezdve bármilyen helyiség ablakát jogosult ott beépíteni.

gap # 2024.08.03. 12:04

Köszönöm, tisztul a kép. Közben kicsit tudok pontosítani, a fal “oromfal”.

SolnesM # 2024.08.03. 09:40

Az oldalsó homlokzati fal mit jelent pontosan?

Nos tegyük világossá a helyzetet.

#Jelentem!2024.08.01. 23:52
Ikerházban lakom, mely társasházi alapítóval rendelkezik.
Ikerház egy műszaki -építészeti fogalom. Egy viszonylag kicsi telekre ....500 és 1000 nm telekre ez a leggazdaságosabb építési mód. Földszintes egy felületén teljesen összeérő,de két külön válaszfallal rendelkező lakás építmény.Minden közmű is külön külön.Most hogy ez társasház -lehet,de nem feltétlenül kell.

Amúgy minden épületnek 4 oldala van ( függőlegesen).Ezeket nevezik külső falaknak vagy homlokzatoknak. Az összeérő falak is homlokzatok,de arra ablakot rakni értelmetlen...ott az ikerszomszéd fala.Marad tehát 3 külső fal. Egy az utcai külső fal , az utcai homlokzat ,egy a szomszéd telek felé néző külsőfal az oldalhomlokzat és egy a hátsótelek felé néző külsőfal a hátsó homlokzat.

Van aki csak az utcára néző külső falat nevezi homlokzatnak. Pontosan az az utcai homlokzat.

gap # 2024.08.03. 08:40

Köszönöm a válaszokat!

“Ha a szomszédos telek felé eső falra alakítottak ki ablakot, akkor nem igazán tudnám elképzelni, hogy az nem oldalsó homlokzati fal”

Az oldalsó homlokzati fal mit jelent pontosan?

Majordomus # 2024.08.02. 11:36

Reméljük 10 évig nem tűnik fel senkinek.

Szomorú örökös # 2024.08.02. 10:31

osztap

Ha.....nem homlokzati falra került az ablak

Kétlem, hogy ennek a szabálynak megfelelne, ugyanis ezt írta a kérdező:

A szomszédos telek felé eső falra alakítottunk ki ablakot...

Ha a szomszédos telek felé eső falra alakítottak ki ablakot, akkor nem igazán tudnám elképzelni, hogy az nem oldalsó homlokzati fal

nanemaaa # 2024.08.02. 07:06

gap
Nem.

SolnesM # 2024.08.02. 06:10

Építész által terveztettük, statikussal hagyattuk jóvá, szakemberek által történt a kivitelezés.

A túltolt bicikli iskolapéldája

Anno kb.25 éve az építészfórumon egy naiv érdeklődő hasonló kérdést tett fel.

Javasoltam egy egyszerű megoldást - egy fő kőműves kettő segéd, ha igyekeznek másnap estére kész.
Azon a fórumon lincshangulat alakult ki anno.

drbjozsef # 2024.08.02. 05:20

gap,

Ha az átalakítás nem érintett tartószerkezetet, vagy nem homlokzati falra került az ablak, akkor nem kell engedély.
Ha jól értelek, az országos szabályoknak megfelel (nem homlokzat, 3 méternél távolabbi telekhatár), a helyi szabályzatot persze nem ismerjük, de ebben a kérdésben ritkán van eltérő szabály (ha igen, az leginkább a beépítési móddal összefüggő oldallal legfeljebb).

Az építész biztos, de valszeg a statikus is szólt volna, ha kell engedély.

gap # 2024.08.01. 23:52

Ikerházban lakom, mely társasházi alapítóval rendelkezik. A szomszédos telek felé eső falra alakítottunk ki ablakot. Építész által terveztettük, statikussal hagyattuk jóvá, szakemberek által történt a kivitelezés. A telekhatár 3 méteren túl van.
A kérdésem az lenne, hogy szükséges lett-e volna építési engedély/egyszerű bejelentés ehhez?