Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


enforcement # 2016.10.26. 06:34

@Grave7 :

Nekem kell állni a kiköltözés költségeit ???? Nem úgy van, hogy a beköltözhető lakást a végrehajtó " beköltözhetően", azaz üresen adja át nekem? Van erre valamilyen törvény ( rendelet, jogszabály, stb ...) ???

gerbera317 # 2016.10.26. 07:36

enforcement!

Ne értetlenkedj, légyszi!
154/A. § (1) Az adós és az adós jogán az ingatlanban lakó személyek (..) az árveréstől számított 30. napig (...) kötelesek az ingatlant ingóságaiktól kiürítve elhagyni, és biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek.
Tehát kiköltöznek, átadják a kulcsot a végrehajtónak vagy az árverési vevőnek, ezt követően pedig a végrehajtó átadja az ingatlant a vevőnek:
154. § (1) Ha az árverési vevő a teljes vételárat kifizette, és az árveréstől számított 30 nap eltelt, a végrehajtó az árverésen megvett ingatlant átadja az árverési vevőnek.
Ha ez nem történik meg, akkor:
154/A. § (10)Ha a kiköltözésre az (1) és (5) bekezdésben foglalt időpontig nem került sor az árverési vevő a kiköltözési határidő lejártát követő 15. napig kérelmezheti az ingatlan kiürítését. (12) A végrehajtó az árverési vevő kérelmére - szükség esetén rendőrség közreműködésével - akkor intézkedik az ingatlan kiürítése iránt a 182. § és a 182/A. § megfelelő alkalmazásával, ha a (11) bekezdés szerint a jegyző részére megküldött tájékoztatástól 60 nap eltelt.
És a lényeg:
154/A. § (13) Az ingatlan kiürítése során a végrehajtást kérő jogai és kötelezettségei az árverési vevőt illetik meg, illetve terhelik.
Vagyis a kiürítás során a vevő végrehajtást kérőnek minősül, és ebben a minőségében a költségeket neki kell előlegeznie, ha az az adóson egyébként nem hajtható be. Márpedig az árverés után 3-4 hónappal ritkán akad felosztható pénz a vételárból.
Azt pedig vedd tudomásul, hogy a "beköltözhető" nem azt jelenti, ahogy te azt gondolod, hanem azt jelenti, ahogy azt a 141. § (3) definiálja.

enforcement # 2016.10.26. 07:49

Ha így van, hát így van. Igazság-érzetem azért háborog, mert én a végrehajtónak fizettem- vagyis vele állok " jogviszonyban", az adóshoz semmi közöm nincs. És hogy mégis nekem kelljen egy vadidegen ember költözését fizetnem ???!!!
De ha ez van, hát ez van. Arra van előírás, hogy a holmijait HOL kell tárolnom? Lehet ez a lakás is , amiből " kirakják" az adóst? Tehát a bútorokat fizikailag is el kell vinni, vagy lehet úgy, hogy én a lakásba őrizem meg 30 napig? ( úgy sem költöznénk még oda)

Grave7 # 2016.10.26. 07:53

@enforcement: Nem értem az olyan árverési vevőket, akik az árverést követően gondolkoznak el és tesznek fel olyan kérdéseket, amiket már a licitet megelőzően megtehettek volna (akár végrehajtót megkérdezve, akár itt fórumon visszaolvasva - mert ezek ismétlődően előjönnek).

Gerbera317 egyébként leírta a lényeget, én még a következő két jogszabályhelyet is figyelmedbe ajánlom:
1994. évi LIII. törvény 34. § (1) bek, 182. § (2) bek.

Az ingóságok tárolási helye alapvetően külön raktárhelyiség, de lehet végrehajtóval meg tudod beszélni, hogy a lakásban legyenek tárolva (kérdezd meg őt).

.
@Szunyogh: 1994. évi LIII. törvény 154/A. § (12) bek, 182/A. §
Milyen módon bizonyított, hogy nem lakik benne az adós?

Madar71 # 2016.11.01. 11:36

Ha az árverezett lakás 1/1 tulajdonosa éppen börtönben vagy előzetes letartóztatásban van akkor hogyan lehet birtokba venni az ingatlant? Arra kicsi az esély, hogy kiengedik összepakolni és a kulcsot átadni.
Mi lenne a jó taktika ebben az esetben?

gerbera317 # 2016.11.01. 16:21

Csak a kényszerátadás lehetséges.

zsofar # 2016.11.06. 05:56

Ebben kérnék jogi tanácsot:
Megpróbálom röviden leírni a problémánkat. FHB lízing bank felmondta a szerződést, de a fennmaradó tartozást ingatlan adásvételi szerződésbe foglalva engedélyezte, hogy megvegyük az ingatlant.
1.700.000.- ft be is tudtunk fizetni, de a fennmaradó 1.000.000.- sajna nem tudtuk rendezni mert banktól nem kapunk hitelt a KHR lista miatt.
A mai nap feleségem telefonon tájékoztatták, hogy nincs több határidő a birtokbavétel elindul és értékesítni fogják az ingatlant amiben még lakunk 3. személynek.
Én ezek után személyesen bementem a bankhoz ahol kiderül, hogy még nem írta alá senki az ügylet lezárását mert a vezetők szabadságon vannak és csak Hétfőn lesznek. Így kaptunk még pár napot, hogy pénzt szerezünk.
A kérdésem az, hogy ha nem sikerül befizetni az összeget mit jelent a birtokbavétel? Ki kell költözni a lakásból vagy jönnek a végrehajtók kilakoltatni?
Hogy tudom az ingatlant visszaszerezni utána, mert nem fogom engedni 1.000.000.- elveszni az 12.000.000.- ingatlant.

gerbera317 # 2016.11.06. 06:32

Hogyan tudom az ingatlant visszaszerezni utána?
Ahogyan egyébként is szokás ingatlant szerezni: adásvétellel.

zsofar # 2016.11.06. 07:21

KÖszönöm!
de ki kell költözni? Kilakoltatás?
Holnap reggel 8:00- ra megyek a banka.
Tanácsot kérnék szépen

zsofar

gerbera317 # 2016.11.06. 08:08

Hogyan tudom az ingatlant visszaszerezni utána?
Ahogyan egyébként is szokás ingatlant szerezni: adásvétellel.

gerbera317 # 2016.11.06. 08:11

??? Milyen kiköltözés? Milyen kilakoltatás? Milyen birtokba vétel? Még tiéd az ingatlan, nem?

zsofar # 2016.11.06. 08:28

FHB lízing volt. A bank nevén van az ingatlan. Adásvételi szerződés. Mi vagyunk a vevők de 1.000.000.- nem tudtunk összeszedni.

gerbera317 # 2016.11.06. 09:06

Ja igen, lízing. Az gáz.
Ha tényleg csak 1 milló hiányzik, azt akárhonnan is összekaparható, nem csak banktól.

zsofar # 2016.11.06. 09:14

köszönöm
igen azon dolgozunk...
de ha holnap reggel nem adnak nekem több időt akkor mit csinálhatok még?

ius latratus # 2016.11.06. 14:16

Mennyi az a "több idő", amennyi idő alatt a hiányzó összeget elő tudod teremteni?

zsofar # 2016.11.06. 15:13

November 30 maximum

gerbera317 # 2016.11.06. 18:58

Arra csak akkor nem kapsz haladékot, ha már megvan, melyik csókos veszi meg bagóért a lakást, egyébként jók az esélyeid.

gerbera317 # 2016.11.06. 21:49

Súgás hol lapít ilyenkor?

ius latratus # 2016.11.07. 08:39

:)

Szunyogh # 2016.11.07. 09:46

T. Forumozok!

Arveresi vevokent alairtam a jegyzokonyvet a VH elott 2016. szept 20-an, a fennmarado osszeget 21-en atutaltam. A VH tv.szerint 30 nap mulva jogerore emelkedik a vegzes, azaz tulajdonjogot szerez az arveresi vevo es atveheti az ingatlant. Nem igy van?

Ehhez kepest most (kb 6 hettel kesobb) meg mindig varnak a 3-bol egy adost kiertesito postaszelveny visszaerkezeset (2 db idoben visszaerkezett okt 11-en).

Ezt kovetoen kivanjak felosztani a befolyt osszeget, azt kipostazni a hitelezoknek, varni 15 napot, majd megkuldeni a Foldhivatalnak, ami kb 1 het alatt bejegyzi es kikuldi reszemre a tulajdonjogot igazolo papirt. Ez alaphangon is meg kb 4 het.

Valoban ez az ugymenet es mindezeket kovetoen kerulhetek birtokon belulre, azaz kaphatok kulcsot (vagy vagathatok lakatot)?

Legyszives erositsetek v cafoljatok meg, hogy valos ez az ugymenet es tenyleg meg kb 4 het, vagy mar reg kulcsot kellett volna kapnom!

Nagyon koszonom.

Rozália87 # 2016.11.07. 12:49

Tisztelt szakértők!

Az mbvk oldalán szeretnénk megvásárolni egy ingatlant, voltunk bent a végrehajtónál akik előre figyelmeztettek minket, hogy mivel Dec 1-jétől életbe lép a téli moratórium Márc. 15-íg nem adhatjá birtokba nekünk az ingatlant. Egy 5 éve lakatlan ingatlanról van szó ami ráadásul az mbvk oldalán úgy van meghirdetve, hogy “beköltözhető”. Korábbi fórum hozzászolásban olvastam egy olyat , hogy a végrehajtónak különbséget kell tenni birtokba adás és ingatlan kiürítés között. Ezek alaján a birtokba adásra nem terjed ki a téli moratórium csak a kiürítésre , ezt jól értelmezem?
Magyarul jogilag mi birtokba vehetjük az ingatlant téli moratórium alatt is ha nincs “mit” kiüríteni?persze csak azok után, hogy a tulajdoni jogunk bejegyzésre került. Hogyan tudjuk ezt bizonyítani, hogy nem “ lakoltattunk” ki senkit vagy nem tettünk ki személyes tárgyakat?

ius latratus # 2016.11.07. 13:52

Ejjh'!, Rozália...

Ezek alaján a birtokba adásra nem terjed ki a téli moratórium csak a kiürítésre , ezt jól értelmezem?

Hát, nem. S nem csak nem jól értelmezed, de a kérdés eleve hülyeség.
Birtokba tudod venni az ingatlant? Mert ha igen, akkor mi a bajod ezzel a moratóriumosdival?

Magyarul jogilag mi birtokba vehetjük az ingatlant téli moratórium alatt is ha nincs “mit” kiüríteni?

Megpróbálnád a szánkba rágni, hogy miről írsz?

Dr.Attika # 2016.11.07. 14:00

Ingatlant lakottan vagy beköltözhetően lehet. Nyilván más a kezdő licit. Lakott ingatlant is lehet árverezni, de a moratórium alatt nem lehet kirakni a bentlakókat. beköltözhetően árverezett ingatlannál a moratórium szóba sem jöhet. Végrehajtó trükkösködik valamit.

gerbera317 # 2016.11.07. 15:20

A "beköltözhető" nem azt jelenti, hogy nem lakik az ingatlanban senki, hanem azt, hogy akkor is birtokba adható kényszerrel, ha laknak benne. És ennek a kényszernek az alkalmazhatóságát korlátozza ideiglenesen a moratórium-szabály:
182/A. § (1) A végrehajtó a lakóingatlan kiürítésének foganatosítását (174. § d) pont) a december 1-jétől március 1-jéig terjedő időszakot követő időszakra halasztja el, ha a kötelezett magánszemély. Nincs helye halasztásnak az önkényesen elfoglalt lakás kiürítése során, vagy ha a kötelezettel szemben korábban rendbírságot szabtak ki.
Árverést követő kiürítésnél a kötelezetten az adóst, illetve az adós jogán az ingatlanban tartózkodó személyeket kell érteni.

Grave7 # 2016.11.07. 18:07

@Szunyogh: Az árverési jegyzőkönyv kézbesítését meg kell várni, mert ha átvételtől számított 15 napon belül kifogással élnek, akkor annak jogerős bírósági elbírálásáig az árverés sem jogerős, árverési vevő tulajdonjogát nem lehet bejegyeztetni, se birtokba adni az ingatlant.
A végrehajtóval beszélj és kérd, hogy postának küldjön tudakozványt, ragszám alapján nézzenek után a levélnek, igazolják kézbesítést.

Ha a kézbesítéstől számított 15 nap eltelt és nincs kifogás, akkor már küldheti végrehajtó a tulajdonjog bejegyzési kérelmet földhivatalnak (hiszen vételár meg van fizetve, árveréstől 30 eltelt - Vht. 153.§), vételár felosztását nem kell megvárnia.

Kiürítési / birtokba adási kérelmet küldtél már, vagy jegyzőkönyvben nyilatkoztál? Ezt árverési jegyzőkönyv aláírásától számított 30 + 15. napig kellett megtenned. Ha lakóingatlanról van szó, kiürítési kérelmedről végrehajtó tájékoztatja jegyzőt, onnantól pedig 60 nap után adhatja át végrehajtó az ingatlant (Vht. 154/A. § (10)-(12) bek.). Ha a 60. nap a "téli moratóriumba" esik, akkor március 1. után lesz az átadás.
Egyébként végrehajtónak alapesetben nincs kulcsa (kérdezd meg őt, van-e), kiürítési időpontra árverési vevőnek kell ingatlant felnyitó és zárat cserélő lakatost, továbbá otthagyott ingóságok elszállítását és 30 napig történő tárolását biztosítania.

Ha ez mind meglepetésként ér, olvasd el ami ugyanezen témában 2016.10.26. 09:53-kor írtam.

.
@Dr.Attika: Mostani és korábbi hozzászólásaid alapján láthatóan nem értesz a végrehajtási joghoz. Erre tekintettel tisztelettel kérlek, ne adj tanácsot/nyilatkozz ezzel a jogterülettel kapcsolatban, mert csak félrevezeted a kérdezőt, továbbá alaptalanul rontod a végrehajtók megítélését.