Ingatlanügyek


csodak # 2020.10.27. 20:40

Tisztelt Fórumozók!

Ingatlan ajándékozással kapcsolatos kérdésre keresem a választ:
2017-ben vásárolt ingatlan 1/1 tulajdonomba került, melyet szeretnék Nagymamám részére ajándékozással átadni. Vételár 6,7m Ft volt, az ingatlan jelenlegi értéke ~12m Ft.
Ajándékozás esetén keletkezik-e adófizetési kötelezettségem? Jól gondolom, hogy illetékfizetés ilyen esetben nincs?

köszönettel,
A.R.

lemon # 2020.10.27. 19:54

Vevői nyilatkozat, hogy az ingatlant legkesobb 3 even belul a tulajdonjog megszerzesetol birtokba veszi es a birtokbalepestol 10 evig okologiai gazfalkodast folytat.(Fétv 18/A.(3))Ennek ismeretében megszűnik az ügyvedi megbizás vagy újból kell írnia?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.27. 19:50

Attól függ, milyen nyilatkozat hiányzott, és kinek a mulasztásából.

lemon # 2020.10.27. 19:20

Kedves Fórumozók!Kötöttünk termőföldes adásvételi szerződést, azonban nem kapott jóváhagyást,mert egy nyilatkozat hiányzott. Ilyen esetben az ügyvéd köteles új szerződést írni és újból jegyző,mezőgazdasági szerv ,földhivatal előtt képviseletet ellátni vagy az elutasítással a megbízása is megszűnik es új ügyvédet keressünk?

bimbus # 2020.10.06. 09:06

Tisztelt Szakértők!
Vitám van a terep térképazonos pont értelmezéséről. Egy 1974-es méréskor nem tudjuk, hogy a telekhatár sarokpontjában állt-e épület vagy tereptárgy a mérés időpontjában. Ma egy 2000-ben épült épület sarokpontja. A mai mérés szerint ez a pont 15 cm-rel tér el a 74-es mérési eredménytöl egy biztosan térkép terepazonos ponthoz viszonyítva. Ez az eltérés megengedett.
A 8/2018. AM rendelet Értelmező rendelkezése szerint:
„ 14. térkép-terepazonos pont: az állami térképi adatbázis azon pontja, amely a 7. mellékletben megengedett eltérésen belül a természetben egyértelműen, pontszerűen azonosítható;”
A vitapartnerem szerint, ha anno nem volt ott tereptárgy, csak egy elméleti pontról van szó, amire nem lehet alapozni. Az én véleményem, hogy jelenleg a pont jól beazonosítható, és a megengedett eltérésen belül van, tehát térkép terepazonos pont. Melyik a helytálló álláspont?

drbjozsef # 2020.10.06. 06:43

ha na nevemre kerülne a kifüggesztés utàn,úgy hogy még nem fizettem ki, akkor végrehajthatnà rajtam.

Tévedsz. A kettőnek nincs köze egymáshoz. Ha ki van függesztve, akkor már megkötötted a szerződést. Aláírtad. Azt be kell tartani.
Ha elállsz tőle azzal, hogy nem fizeted ki a hátralévő vételárat, akkor az eladó eldöntheti, hogy nem vesződik veled, megtartja a foglalót és keres másik vevőt, vagy vesződik veled, és bíróságon kéri a szerződés teljesítésének végrehajtását.

"Pacta sunt servanda", ahogy KBS mondaná a fenti rizsa helyett... :)

Geriii85 # 2020.10.05. 15:11

Nem azért akarok elàllni,sőt.. nem szeretném ha a nevemre kerülne,mert akkor nem tudnék màr elàllni. Úgy gondolom, ( de szólj ha rosszul gondolom) ha na nevemre kerülne a kifüggesztés utàn,úgy hogy még nem fizettem ki, akkor végrehajthatnà rajtam.
Köszönöm a segítségedet mégegyszer.????

Bianconero10 # 2020.10.05. 15:08

Tisztelt Illetékesek!

A következő lenne a kérdésem:

Ki szeretnék bérelni egy ingatlant, amelynek a következő ingatlan-nyilvántartási besorolása van:

  1. kivett tanya, b) erdő

Namármost, engem kicsit zavar az erdő besorolás. Jelenthet ez nekem bármiféle akadályt a bérlet tekintetében? Nem vagyok földműves, erdővel sem foglalkozom. Nem akarok erdőgazdasági tevékenységet végezni, az erdőt maximum arra akarom használni, hogy bográcsozáskor gallyat szedjek, illetve rendezvény esetén sátorhelynek. Az ingatlant egy magánszemélytől bérelném.

Előre is köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.05. 15:04

Geriii: nem és igen.

gerbera317 # 2020.10.05. 14:55

Geriii, te most tényleg azért akarsz elállni a vásárlástól, mert még nincs neveden az ingatlan, és valóban azért nincs neveden az ingatlan, mert a foglalón kívül még nem fizettél mást?

Geriii85 # 2020.10.05. 14:49

Köszönöm a válaszokat.

Gerbera317! ...tehàt ha én elàllok az adàsvételtől és nem fizetem ki a vételàrat,hanem nàla hagyom a foglalót, ekkor az eladó kénytelen ezt elfogadni vagy követelheti,hogy fizessek, ill. végrehajthatnà a vételàrat arra hivatkozva, hogy ő "ebbe nem megy bele"?

drbjozsef # 2020.10.05. 13:14

Ha meg ki van függesztve akkor meg is történik a bejegyzés nem?

Miért? Mi köze a kettőnek egymáshoz?

Csuklósbusz # 2020.10.05. 13:06

Erről jut eszembe, újabban a részletre vásárolt tanyák is mennek kifüggesztésre holott ott sincs kifizetve a vételár.
Ha meg ki van függesztve akkor meg is történik a bejegyzés nem?

gerbera317 # 2020.10.05. 12:54

Visszaléphetek az adásvételtől?
Persze.
Mi történik abban az esetben, ha a vételár fennmaradó részét (nem tudom! /akarom) megfizetni?
Ezt eldönti majd az eladó. Ha elállásnak veszi, akkor buktad a foglalót. Ha nem veszi annak, hanem hagyja, hogy a tulajdonjogodat bejegyezzék, akkor pedig nem fizetted meg a vételár fennmaradó részét, amit követelhet tőled.
Nem igazán világos, hogyan kerülhetne a tulajdonodba (a te szavaiddal: a nevedre) az ingatlan, ha nem fizetted meg a teljes vételárat. Illetve megfordítva: ha nem fizetted meg a teljes vételárat, mire fel várod azt, hogy a nevedre kerüljön?

Geriii85 # 2020.10.05. 12:17

Tisztelt Illetékes/ek!

Következő lenne a sztori...

Ügyvéd jelenlétében ill. ellenjegyzésével készült adásvételi szerződéssel megvettem egy zártkerti ingatlant, amely nincs kivonva a művelési ág alòl. Foglalòt fizettem! Az eljárásra, amire előirtan 80+60 napot kellene várnom, hogy a tulajdoni lapon én szerepeljek, mint tulajdonos már rég lejárt! Több, mint 2 hònapja. ( Tehát letelt a 80+60 nap, + már azòta is 60 nap)

1. kérdés:
Visszaléphetek az adásvételtől? (Foglalò összegét akár eladònál hagyva)

2. kérdés:
Mi történik abban az esetben, ha a vételár fennmaradò részét ( nem tudom! /akarom) megfizetni? (Azon kivül, hogy a foglalò marad az eladònál)

Válaszokat köszönöm!

Csuklósbusz # 2020.10.05. 09:53

Pont az ilyenek miatt kérdezem. :-)

Mert átminősíttetni kb lehetetlen, de ebben az esetben mikor egyértelműen nem földművelésre van hasznosítva.. esetleg lehet.

De az egyik tulajdonrészre van szerződéssel vállalva hogy 5 évig művelik..

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.05. 08:33

Aha. A földvédelmi díjat pedig elfelejtették. Olyanok ezek.

Csuklósbusz # 2020.10.05. 07:59

Kivett tanya, tehát földtörvényes ingatlant szeretnék átminősíttetni.
Mert a gyakorlatban egy 4 lakásos társasház van rajta.

Önkoriban az egyik ügyintéző azt javasolta nézzek utánna, elvileg 20 ezer Ft-os szemledíjért volt olyan hogy felmérték a területet és át is minősítették...

A szomszédos telkek külterületi lakóingatlanok, akkor a kettő lakóingatlan közötti ugyanolyan épületet át lehet minősíttetni tanyáról lakóépületre?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.04. 07:52

Nem.

szüpi # 2020.10.04. 05:14

Tisztelt Illetékesek!

Az lenne a kérdésem:

A településünkön szeretnék venni egy föld területet,a földhivatali nyilvántartásban(belterületű kivett beépítetlen területként szerepel. A kérdésem az lenne, hogy ezt ki kell e függeszteni, illetve a tulajdonosokon kívül bárkinek van-e elővásárlási joga (szomszéd)?

Segítségüket előre is köszönöm

gerbera317 # 2020.10.03. 19:29

@berke
A végrehajtónak mindegy, hogy pénztartozás adósa, vagy pedig meghatározott cselekmény kötelezettje vagy. Ő mindkettőt adósnak hívja, mert a törvény is így rendeli. És ha kell, és éppen nincs moratórium (márpedig nincs), akkor kirakja ezeket az utcára, akár önérzeteskeskednek ezek, akár nem.
Személyeskedés helyett neked is inkább arra kéne gyúrnod, hogy halasztást engedélyezzen a végrehajtást kérő, de hát ilyen szájtépős stílusban ez nem lesz egyszerű mutatvány...

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.03. 11:08

(Sose mondta senki, hogy gerbera ügyvéd. Amúgy pedig érdemes megbecsülni a gratis tanácsait, némelyik kolléga rosszabbat ad pénzért. "Keserű orvosság durva fakanálban...")

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.03. 11:04

Te ki vagy? Ki bántott?

MajorDomus # 2020.10.02. 18:51

Vannak törzs "neandervölgyi" fórumozók...

wers # 2020.10.02. 12:22

Nem hittem, hogy egyszer hiányozni fog nonolet. Ha nem is érti, de biztos válaszolna.