Ingatlanügyek


drbjozsef # 2019.07.02. 17:22

Mariannka72,

Nem, nem lehet. Hiszen nem vettél semmit.

Mariannka72 # 2019.07.02. 12:45

A férjem 2017.10.25-én meghalt. Az ingatlan, amiben lakunk kiskorú kislányommal annak az 5/8-ad része volt a férjem nevén. 2019.01.03-n emelkedett jogerőre a hagyatéki végzés, ekkor állt elő a sógornőm igényével, hogy fizessem ki az ő 3/8-ad részét. A megállapodott vételárat csak úgy tudtam kifizetni, hogy kp-t és egy külterületi telek ¼-ét (amit én a férjem után örököltem) adtam oda.
Eredetileg azt beszéltük meg, hogy a szerződésben én leszek a lakóingatlan vevője és ugyanannyi értékben adom el a külterületi telek ¼-ét. Így 3.500.000 Ft-ért eladom a telket és veszem meg a lakóingatlan 3/8-ad részét szja miatt.
Az ügyvéd a szerződéskötéskor azt mondta mivel a ház 5/8-ad részét a kiskorú gyerek örökölte vegyük meg az ő nevére, mert elővásárlási joga van, és gyámhivatali engedély kell hozzá, hogy a nevemre vegyem meg. Az ügy gyorsítása véget belementem.
A hagyatéki végzésben a külterületi telek ¼-e 350.000 Ft ér.
Lehet-e nekem beszámítani az eladást és a vételt (szja fizetés miatt), hiszen a kiskorú gyereknek nincs jövedelme?

MajorDomus # 2019.07.01. 18:39

Egy bontható faházat odahelyezel,ha kész a ház,és megvan a használatbavételi engedély,akkor elviszed hátra raktárnak.
Ha az emlitett választ írásban kaptad,akkor az hivatkozási alap!

Zsolt_1986 # 2019.07.01. 13:09

Üdv!
Hátha valaki járt már ilyen cipőben!

Tavaly egyszerű bejelentéses építkezésbe kezdtem. A helyi szabályzás szerint az előkert mérete 5 méter. Az utcafronti telekhatártól 9 méterre volt egy ásott kút, ezért írtam a helyi építésügynek egy kérelmet, hogy az én alapom pont oda esne, nem-e lehetne eltérni az 5 m-től és 10 méteres előkertet kialakítani? A válaszban azt mondták, hogy a ház külön eljárás nélkül megépíthető!

Most kb. 90 %-os készültségnél jött egy ellenőrzés az illetékes építésügyi felügyelettől (más mint a helyi hatóság) és felhívta a figyelmemet, hogy ott nem lesz jó a ház... Bírsággal fenyegetőzött, de még nem írt le semmi ilyet. Nem érdekli semmilyen korábbi tájékoztatás, ragaszkodnom kellett volna a rendeletben leírt 5 méterhez. Azt javasolta, hogy építsek a ház elé valamit vagy hosszabbítsam meg az egyik falat, így elérve az 5 métert!
Nem szívesen csúfítanám el a házat egy ilyen abszurd dolog miatt!
Valakinek valami tanács?

  • Köszönöm!
MajorDomus # 2019.06.26. 19:54

Helyi önkormányzat településképi bejekentési eljárás,de ez mindenhol más,érdeklődj az épitési hatóságnál.

sutululu # 2019.06.26. 12:53

Tisztelt Fórumozók!

Milyen engedélyek szükségesek, ha a saját erdőterületemen szeretnék egymagam egy kb. 50 m2-es, kétszintes rönkházat építeni?

mimoe # 2019.06.26. 12:45

Kedves Fórumozók, Tisztelt Szerkesztőség!

A következő probléma miatt szeretném a segítségüket kérni, mert elég tanácstalan vagyok.

Adott egy budapesti belvárosi pince, amit már nagyon rég óta nem használtak, az áramot nagyon rég lekötötték, így egyáltalán nem szerepel az ELMŰ rendszerében. Másfél hónapja vettem meg, azóta próbálom beköttetni az áramot, mindeddig sikertelenül. A jelenlegi tényállás az, hogy a mérnök, aki a tervet készítette ezt írta: "ELMÜ kábelfej feletti csomózó helyére be kell építeni egy első túláramvédelmi készüléket tűzeseti főkapcsolóval ami az egész házra vonatkozik.
Innen sorkapcson vagy inkább sínszekrényen keresztül kell visszatáplálni a meglévő házi lemez főelosztót és a pince részére kialakított 30x30 szekrényt". A közös képviselő válasza az volt, hogy csak a szerelő akar magának plusz munkát és foglalkozzak csak a saját áramommal, a ház áramelosztásához semmi közöm. A szakember szerint a jelenlegi állapotában is tűzveszélyes a ház elektromos hálózata. Azóta nem tudunk egyről a kettőre jutni. Most megkérdezek még egy szakmebert a tervkészítéshez, de mit tehetek ha tényleg cserélni kell a bekötésemhez és a közös képviselő nem hajlandó? Tudom ezt jogi útra terelni, így hogy most sem szabályos?

Nagyon köszönöm a segítséget!

petyka13 # 2019.06.25. 10:22

Nem, de az arveresen "nem bekoltozheto" kent volt meghirdetve a tulajdonreszem.
Szeretnek segiteni a testvereimnek, hamar ilyen helyzetbe sodortam oket.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.25. 10:07

Úgy gondolod, hogy a többség a kisebbséget kizárhatja a közös tulajdonú ingatlan használatából, birtoklásából?

petyka13 # 2019.06.25. 09:50

Igen, joggal haragszanak, de sajnos ez van mar nem tudok mit csinalni, de megprobaljuk kihozni belole amit ki tudunk. Tehat akkor milyen jogai vannak? Mennyi penzt kerhet ilyen tobblethasznalat cimen? Illetve milyen formaban koltozhet be? Hiszen o a tobbiekkel szemben csak egy kisebbsegi tulajdonos. A tobbiek 6/7ed resze all szemben az o 1/7ed reszevel.

drbjozsef # 2019.06.25. 09:41

Nincs jogi akadálya. Megvásárolhatja.
(Ha a jelzálogjogosult nem kötött ki elidegenítési tilalmat).

Ezekkel a terhekkel vásárolja meg a vevő. Adott esetben tűrnie kell, hogy a jelzálogjogosult kielégítse magát az ingatlanból, vagy végrehajtás keretei között lefoglalják és elárverezzék.

Egyszóval elveszítheti simán az ingatlant.

Csuklósbusz # 2019.06.25. 08:38

Adott egy ingatlan nav jelzálogjoggal, és végrehajtási joggal terhelten de csekély összeggel de egyikkel sem lehet tárgyalni.

Szóval van jogi akadálya ezt így megvásárolni, a jelzálogjog és végrehajtási jogosult belegyezése nélkül?

Milyen következményei lehetnek ez a vevő részére?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.25. 08:31

valojaban mihez van joga a kedves uj tulajdnak?!
Amihez a régieknek.

(Nem jogi természetű megjegyzés, de nem bírom megállni: a testvéreid okkal háboroghatnának, hogy ilyen helyzetbe hoztad őket, de a te hőbörgésed elég visszatetsző.)

petyka13 # 2019.06.25. 08:10

Szep napot!
Lenne egy eleg kis problemam, amiben a segitsegeteket szeretnem kerni.
Adott egy lakas, aminek a resz tulajdonosa (voltam) 1/7-ed reszben.
Volt sajnos par tartozasom igy arverezesre kerult (lakottan) a tulajdon reszem. Megvette egy ilyen ingatlanokkal foglalkozo ceg aki most meg akar allapodni velem hogy mennyiert veszem visza toluk. Egyelore nincs penzem viszavasarolni, viszont fenyegetoznek, hogyha nemteszunk hamarosan pontot a vegere, akkor bekoltoztet az amugy ott elo 5 testverem koze hajlektalanokat stb.. (hiszen neki van 1/7 ed tulajdonjoga).
Azt szeretnem megtudni hogy valojaban milyen jogai vannak? Hiszen az arveresben ugy volt meghirdetve a tulajdon reszem hogy nem bekoltozheto.

Tovabba..

Kovetel meg minden egyes ott lako testveremtol havi 25000 forint tobblethasznalati dijat?!?!
Ezt milyen jogon. Nem tulajdonos/foberlo lett belole, csak egy 1/7ed resztulajdonos ugyanugy mint a tobbi testverem.

Ebben szeretnem a segitseteket kerni, hogy valojaban mihez van joga a kedves uj tulajdnak?!

Elore is koszonom a segitsegeteket!

MajorDomus # 2019.06.24. 19:56

Valamelyik családtagnak,ha szereted őket. Ha nem.akkor az OCö-nak!

gerbera317 # 2019.06.24. 19:23

Az Állam szívesen elfogadja.

yogi80 # 2019.06.24. 19:23

Szívesen elajándékoznám, de kinek?

MajorDomus # 2019.06.21. 22:55

Yogi
Ajándékozd el!

drbjozsef # 2019.06.20. 19:07

sutululu,

írsz egy emailt a helyi önkormányzatnak az illetékes építési osztályra, és kéred a helyrajzi szám alapján adják meg az övezetet, és a beépítési paramétereket (mit, mekkorát, milyen magasat, hova, stb). Nekem, igaz megyeszékhelyen, 2 óra alatt válaszoltak emailban teljes részletességgel tavaly.

sutululu # 2019.06.20. 17:57

Kedves Fórumozók!

Pár éve örököltem egy osztrák határ menti 8 hektáros Natura 2000 erdőt Rábagyarmat határában.
Azt szeretném tudni, hogy ez beépíthető-e egy 30-40 nm-es rönkház vonatkozásában?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.20. 16:21

(Valószínűbb, hogy a közös eladás érdekében leszüneteltették a pert; ami - a folytatás kérése híján - hat hónap múltával megszűnt.)

gerbera317 # 2019.06.20. 14:09

Szerintem az „a bíró azt mondta, hogy”, az egy jogerős ítélet vagy egyezség a közös tulajdon megszüntetéséről, csak a felperes (ügyvédi tanácsra - megjegyzem, rossz tanács) nem adott be Vht. 162. § szeriniti kérelmet. Ezt még pótolni lehet.

yogi80 # 2019.06.20. 13:17

Így van ezért nem is erőltete. Egyszerűen a részemtől szeretnék megvállni, hogy ne kelljen más adóságát fizetnem, ha haza költözök. Szeretnék saját ingatlant.

aprilismajus # 2019.06.20. 13:16

Kedves Yogi80, ha jól értem, közös tulajdon áll fenn az ingatlanon, a törvény pedig a közös tulajdon kapcsán azt mondja, hogy a saját tulajdoni hányadával mindenki szabadon rendelkezhet, tehát Ön eladhatja a tulajdoni hányadát vagy elajándékozhatja.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.20. 13:08

(Mondjuk, ha ingyen se kell senkinek, akkor sok értelme nincs.)