Munkaviszony megszűntetése


nandy # 2010.09.03. 12:06

renoci:

ide is leírom, hogy akkor jár táppénz, ha valóban keresőképtelen vagy, annak eldöntése pedig az orvos feladata!
De ha te már most tudod, hogy hamarosan táppénzre mész... érdekes.

renoci # 2010.09.07. 12:12

Szeretném megkérdezni, hogy az üzemi jogutódlásnál az előző cégtől áthozott idővel lenne meg az öt évem. Így van még az a törvény hogy nekem 2 hónap végkielégítés jár? A könyvelőnk szerint, holnap meg is mutat valami törvényt, hogy 2006 körül eltörölték. A szabikat át lehet hozni, de a végkielégítésre nem vonatkozik. Ez elég érdekes, lehet így??

nandy # 2010.09.07. 12:18

Nem lehet így... a könyvelő pedig általában nem ért a munkajoghoz...ennek ellenére sokan kontárkodnak önszorgalomból, hogy miért, nem tudom...

nandy # 2010.09.07. 12:20

Hogy egyértelmű legyen:

A munkáltatói (üzemi) jogutódlás nem szakítja meg a munkaviszonyt. Így ha 5 éve dolgozol a cégnél és a jogelődjénél, akkor neked tv. szerint kéthavi végkielégítés jár, és a felmondási időt is 5 év után kell számítani.

MoniquaP # 2010.09.07. 13:19

Kedves Segítségnyújtók!!

Elég összetett dologban kérem a segítségüket! Jelenleg GYES-en vagyok (szept.24.-ig), de amíg itthon voltam a "babával", felszámolás alá vették a céget, ahol dolgoztam. 2006.06.06-án kezdtem a munkaviszonyomat ennél a cégnél (bruttó 150000.-, 30 napos felmondási idővel), és előtte is folyamatos volt a munkaviszonyom. Azt szeretném megtudni, hogy mire számíthatok a munkáltatómmal kapcsolatban, és ha nem találok munkát, mikortól jelentkezhetek be a munkaügyi hivatalba?

Válaszukat előre is köszönöm,
moniqua

nandy # 2010.09.07. 13:22

Szerintem jobb lenne, ha sürgősen felvennéd a kapcsolatot a cég felszámolójával.
Itt tudod megnézni, hogy ki az:

www.cegjegyzek.hu

Barika2009 # 2010.09.19. 14:42

Kedves Szakértő Fórumozók!

Munkáltatóm külföldre helyezte azt az osztályt, ahol dolgozom. Az áthelyezés csak a cég egyes osztályaira vonatkozik, a munkavállalók többségét nem érinti.
Azt szeretném tudni, hogy ha nem írom alá az új szerződést a másik országban való munkavégzésre vonatkozólag, akkor ki tud-e EMIATT bármilyen indokkal bújni a rendes felmondás, ill ami a lényeg: végkielégítés kifizetése alól.
A munkaszerződésem határozatlan, 6 éve vagyok a cégnél.

Köszönöm szépen a segítséget!

lilu8 # 2010.09.19. 21:31

Szeretnék segítséget kérni! 5 évig egy munkahelyen dolgoztam, közben a cég nevet
váltott,és áthelyezett a másik céghez. a munkaviszonyom mindig
határozott idejű volt. A legutolsó határozott idejű szerződés
2010.07.01-2010.08.31ig szólt. közben betegállományba kerültem,
(07.08tól 08.31ig) már kipostázták a munkaviszony
megszűnését,2010.09.01.én de még betegállományban voltam. a kérdésem,
hogy így elküldhetnek e a cégtől, és semmiféle végkielégítésben, nem
részesültem!2005.-ben még őstermelői igazolványt is kiállítottak a
nevemre. 2009-ben, kaptam levelet az MVH-tol hogy kapok támogatást, az
MVH-val felvettem a kapcsolatot, és ott mondták, van őstermelői
igazolványom kiállítva. keressem meg a falu gazdászt, hogy mi is a
helyzet, de őt nem tudtam elérni.ennek ellenére is, rendesen adóztam,
ezután az összeg után. 2009.12.25-én, küldte az MVH az értesítőt, hogy
megkaptam a támogatást mivel van 1.22 ha földünk, amit művelünk. és a
levelezési cím nem az én címemre jött, hanem a cég címére, és felhívott a
cégvezető hogy kértem-e támogatást, és mikor jövök dolgozni. és aztán
nem kellett többet dolgozni menjek. segítségüket előre is köszönöm!!!

nandy # 2010.09.20. 09:37

Ha a munkáltató jogszerű és valós indokot talál a felmondásra, akkor sehogy.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.20. 10:00

Ami azért nem olyan könnyű.
Mellesleg pletykára jobb nem alapozni.

Ba.G # 2010.09.28. 14:39

"egyébként a munkaviszony megszűnésekor el kell, hogy számoljanak veled, azaz mindent meg kell kapnod amivel a munkáltató tartozik"

Ezzel kapcsolatos a kérdésem: mit tehet a munkavállaló olyankor, ha a munkáltató - ahogy ez ma már szinte általános - külső vállalkozást bíz meg a bérszámfejtéssel és ezzel kapcsolatos adminisztrációval, de mivel ott is súlyos fizetetlen számlák terhelik a kapcsolatot, ez a cég (tkp. érthetően) nem hajlandó semmilyen feladatot elvállalni az inkriminált munkáltatótól. Ez adott esetben az elhelyezkedés korlátja lehet, mert nem minden munkáltató humán osztálya hajlandó munkaszerződést kötni "hozomra"...

EIK!

nandy # 2010.09.28. 16:04

Ne a te gondod legyen az, ha a munkáltató nem tudja kiadni a papírjaidat!
Azt nem tudom, hogy milyen cégek kérik már előre a papírokat, de elvileg a papírok hiánya nem lehetne jogszerű akadálya a munkaviszony létesítésének.

Tapasztaltabb munkaügyisek ilyenkor nyilatkozatják a dolgozót, hogy nincs levonása, mennyi betegszabit vett ki az adott évben, melyik nyugdíjpénztár tagja stb...

bimbus # 2010.09.29. 07:24

Szeptember 30-án a munkáltató felmentése alapján megszűnik a közalkalmazotti jogviszonyom. Okt. 1-től rokkantsági nyugdíjas leszek. (2009. nov. 30-tól lehetnék rokkantnyugdíjas, de a munkaviszonyom miatt nem állapítotak meg nyugdíjat.) Kérdésem: Jár-e nekem a 40 éves jubileumi jutalom? A munkáltatóm szerint eleget teszek 2 feltételnek, megszünik a jogviszonyom, meg van a legalább 35 év közalkalmazotti jogviszonyom. De szept. 30-án nem vagyok nyugdíjas, ami tény és így nem teszek eleget annak, hogy a munkaviszony megszűnésének napján nyugdíjasnak minősüljek. Én azt gondolom, hogy a törvényhozói szándék nem az volt, hogy aki rokkant nyugdíjba negy, azt büntessék, mert ha előrehozottba mennék, minden további nélkül járna a jubileumi jutalom. Tévedek? ( A nyugdíj folyósítására vonatkozó kérelmem bent van, napokon belül a határozat is a kezemben lesz.)

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.29. 07:38
  1. Ha a munkáltató szerint jár, ki fogja neked fizetni. Nehogy már visszautasítsd!
  2. Nyugdíjasnak minősülsz. (Lényegében a jogosultságon múlik, nem a tényleges igénybevételen.)
  3. Ki mondta, hogy nyugdíjasnak kell minősülni ahhoz, hogy megkaphasd a jubileumi jutalmat? (Ez már harmadik feltétel lenne.)
bimbus # 2010.09.29. 07:59

KBS!
Köszönöm a gyors választ.
A munkálató nem akarja kifizetni. Arra hivatkozik, hogy a Kjt 37/B. § (1), illetve(3) bekezdésének nem teszek eleget. (A közalkalmazotti jogviszony megszűnésének időpontjában nem minősülök nyugdíjasnak.)

Lyonee # 2010.09.29. 15:54

A munkáltatói felmentést ki kezdeményezte?
Te kérted a felmentésedet a kjt. 30.§ 1) e)-re hivatkozva, vagy egészségügyi alkalmatlanság miatt mentettek fel?
Végkielégítést kapsz?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.29. 16:08

Lehet, hogy igazuk van. Azt hittem analóg az öregségivel, de nem.

Mt. 87/A. § (1) E törvény alkalmazása szempontjából a munkavállaló akkor minősül nyugdíjasnak, ha276

  1. a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény szerinti öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik (öregségi nyugdíjra való jogosultság), illetve278
  2. az a) pontban említett korhatár betöltése előtt öregségi nyugdíjban, vagy
  3. korkedvezményes öregségi nyugdíjban, vagy
  4. előrehozott (csökkentett összegű előrehozott) öregségi nyugdíjban, vagy
  5. szolgálati nyugdíjban, vagy
  6. korengedményes nyugdíjban, vagy
  7. más, az öregségi nyugdíjjal egy tekintet alá eső nyugellátásban, illetőleg

h) rokkantsági (baleseti rokkantsági) nyugdíjban
részesül.

(2) A munkavállaló akkor részesül az (1) bekezdés b)-h) pontokban felsorolt nyugellátásban, amikor a nyugellátást kérelmére megállapították.
(3) A munkavállaló köteles tájékoztatni a munkáltatót, ha az (1) bekezdés hatálya alá esik.

Lyonee # 2010.09.29. 17:47

Sőt, biztos igaza van.
Még egy esetben minősül nyugdíjasnak, de csak a kjt. alkalmazásában:

"37/B. § (1) E törvény alkalmazása szempontjából a közalkalmazott akkor minősül nyugdíjasnak, ha
...
(3) Az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően, e törvény alkalmazásában nyugdíjasnak minősül az a közalkalmazott, aki az előrehozott nyugdíj feltételeivel rendelkezik, és felmentésére a 30. § (1) bekezdése e) pontja alapján kerül sor."

"30. § (1) A munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt - a 30/A-30/B. §-ban foglalt korlátozással - felmentéssel akkor szüntetheti meg, ha
...

  1. az előrehozott öregségi nyugdíjjogosultság életkori, valamint szolgálati idővel kapcsolatos feltételeivel legkésőbb a felmentési idő utolsó napján rendelkező közalkalmazott azt írásban kérelmezi."

Ez csak előrehozott nyugdíj esetén alkalmazható!

kriszti1222 # 2010.09.29. 19:57

Tisztelt Szakértők!

Lenne egy hatalmas problémánk, amiben a segítségüket kérnénk.

Édesapámat egy hete a cég tulajdonosa indokolatlanul (bizonyíték nélkül) elmarasztalta, miszerint a munkahelyén az ő műszakja 5 milliós kárt okozott, de értesítést csak ő kapott, és alapja nincs, nem igaz az állítás. A műszakban 10 ember dolgozott. Ezért másnap bement a főnökhöz, és ajánlotta, hogy közös megegyezéssel bontsák fel a határozott idejű szerződés, amit a főnök elutasított, sőt! A szerződése 2010 november 20-ig tart.
Tudni kell, hogy apukámat műszakvezetőként bírálta, bár a munkaköri leírásában ez nincs benne.
Ezek után apukám továbbment dolgozni a munkahelyre, mert nem tudta mitévő legyen.
Ma, kb. egy hét elteltével ugyanúgy bement dolgozni, ledolgozta a műszakját, majd mikor hazaért hívták telefonon, hogy menjen be a munkahelyre, mert ki van rúgva!!!
Indok:Nagy értékű kárt okozott a cégnek, és nem jól látta el feladatát a munkahelyen. "A cég területére nem teheti be a lábát."
(Ez a cég 2 hónapja állt át egy új termék előállítására, melynek gépátalakítását a dolgozókkal végeztették, s mely nem a várt mennyiségű terméket állította elő a kezdetektől. Nem a gép összerakásában van a hiba, hanem az egész szerkezet nem arra van kitalálva, amit a főnök elképzelt)
Tehát az összes dolgozóból csak apukámat rúgták ki, marasztalták el, vonták felelősségre, míg mellette, az ugyanazt végző munkatársak maradtak.
Az összeg hiány nem bizonyított, hasra ütött megállapítás. Alapja nincs, mint ahogy annak sem, hogy a gép nem lett jól összerakva.
Nem tudja apukám, mi tévő legyen. Hova fordulhat ilyenkor. 18 éve dolgozik a cégnél, mely a nyáron felmondott mindenkinek, és 4 hónapos szerződéssel vett vissza mindenkit augusztustól.
A bérét holnap bér-számfejtik és postán utalják, de hogy mennyit azt nem tudni.
Ilyen esetben ki kell-e fizetni a fennmaradó hónapokat, vagy sem?
Érdemes-e kiállni az igazáért, és hogy teheti ezt?

Bízok minél előbbi válaszukban! Nagyon fontos lenne.

Előre is köszönettel: Kriszti

nandy # 2010.09.29. 20:23

A legfontosabb az, hogy bármilyen felmondás, vagy más megszüntetési mód csak írásban lehetséges! A telefonon közölt "kirúgás" az nem kirúgás! De apukád könnyen alapot adhat egy valódi, jogszerű rendkívüli felmondásra azzal, ha ezek után nem megy be dolgozni (igazolatlan távollét).
Ezért holnap menjen be mindenképp munkakezdésre, és addig el se jöjjön onnan, míg a munkáltató fel nem menti írásban a munkavégzés alól és/vagy át nem adja -írásban- a felmondását.
Aztán irány az ügyvéd! Ingyenes jogi segítséget itt találsz: www.jogpont.hu

Arra figyeljetek, hogy ha felmondanak apukádnak, 30 napotok van bírósághoz fordulni. a jogpont-on peres ügyekben nem segítenek, de talán azt megmondják majd, hogy érdemes-e bármit tenni és hogyan tegyétek.

bimbus # 2010.09.30. 06:00

Kedves Lyonee, KBS!
A felmentést a munkáltató kezdeményezte eü. alkalmatlanság miatt.
A törvényt diszkriminativnak tartom, hogy a rokkantnyugdíjas nem kaphatja meg a jubileumi jutalmat. De van rá megoldás, okt. 1-től a nyugdíj mellett a tanár úr elhelyezkedik mondjuk 1 napra portásnak valamelyik iskolában és ha az a jogviszony megszűnik, a törvény szerint is jár a jubileumi jutalom. Kell ez?
Köszönöm, hogy gondolkodtatok rajta.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.30. 07:52

Kriszti, azt apukádnak kell tudnia, hogy csinált-e olyat, ami a munkaviszonyból eredő lényeges kötelezettsége szándékos vagy súlyosan gondatlan megszegésének minősül. Ha nem, akkor indítson pert a jogellenes felmondás miatt. (Mert nem írt alá közös megegyezést, ugye?) 30 napja van rá a felmondás írásbeli közlésétől számítva.

Azt nem értem, milyen fennmaradó pénz után érdeklődsz.

kriszti1222 # 2010.09.30. 12:40

Tisztelt szakértők!
Köszönöm szépen a gyors tanácsokat!
Kriszti

bubi66 # 2010.09.30. 17:11

TIsztelt Szakértők!

Most derült, hogy babát várok. Tudomásomra jutott, hogy a munkáltatótm jövőre be akarja zárni az irodánkat. Kérdésem: a terhesség alatt vagy utána felmondhat a munkáltatóm?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.30. 18:19

Rendes felmondással nem. De ha maga a munkáltató szűnik meg, akkor a munkaviszony is vele.