Munkaviszony megszűntetése


Egyjogász # 2008.07.28. 12:29

A kölcsönzött munkaerő nem a kölcsönvevő munkáltatóval áll munkaviszonyban, hanem a kölcsönvevő őket a kölcsönadótól "bérli".

Így a kölcsön munkaerők munkaviszonyát a kölcsönvevő nem tudja megszüntetni, hanem a kölcsönszerződést mondhatja fel a kölcsönbeadóval.

A csoportos létszámleépítés a Munka Törvénykönyve által használt fogalom, ez - fentiekre figyelemmel -csak saját munkavállalókat érinthet.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.28. 14:45

Miért kerülne neki sokba?

Mert a gyes alatti felmondás jogellenes. És utána sem úgy megy az, hogy "viszlát". Indokolni kell, az indoklásnak valósnak és okszerűnek kell lennie. Ha nem az, akkor a felmondás megint csak jogellenes.

Busó # 2008.07.28. 19:49

Na igen az rendben van, hogy csoportos leépítésnél csak a sajét munkavállalót lehet elküldeni, de az, hogy van, hogy sokkal több kölcsön munkavállaló van már mint saját? Ha elmegy egy megrendelő, és le kell építeni, akkor miért nem a kölcsön munkavállalók számát csökkenti a vállalat.
Tudtommal a kölcsön munkaerőt azért alkotta meg a jog, hogy kisegítse átmenetileg a létszámot, nem pedig erre kell a vállalat strukturáját építeni.

Egyjogász # 2008.07.28. 20:06

Az, hogy munkáltató kit küld el, általában gazdasági döntés kérdése.
A kölcsön munkaerő a kölcsönvevőnek olcsóbb (nincs utána bérköltség). Vélhetően ha a saját munkavállaló lenne az olcsóbb, nem azokat küldenék el.
(Ill., ha nem érné meg kölcsönözni, nem lennének tömegével munkaerő- kölcsönző cégek.)

Kölcsön munkaerővel általában olyan munkákat lehet végeztetni, amely egyszerű betanítású munka, nem igényel sok gyakorlatot, tapasztalatot (pl. call centeres, kézbesítő, árufeltöltő, stb.)
Arról még nem hallottam, hogy felelősségteljes, nagy gyakorlatot igénylő munkakörökbe kölcsönöznének.

Patree # 2008.07.31. 15:11

Kedves Fórumozók, Szakértők!
A következő szituáció kapcsán kérnék segítséget:
Munkavállaló 2,5 év után rendes felmondással szeretné megszüntetni a munkaviszonyt, a munkaszerződésben ez áll:
Szerződő felek jelen munkaviszony tekintetében a felmondási időt a törvényes mérték szerint állapítják meg (minimum 60 nap), melynek mértéke minden ledolgozottt év után 30 nappal nő, de maximum 60 napot érhet el.
Most akkor mennyi az annyi? Törvény szerinti 30 nap, vagy amit a munkáltató kikötött, 90 vagy 120 nap?

Előre is köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.31. 15:28

Gratula a szövegezőnek; de 60.

Patree # 2008.07.31. 15:39

a maximumot elírtam, bocsánat, az 6 hónap, de akkor is kicsit zavaros nekem az egész.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.31. 16:23

Akkor 90.
Tényleg zavaros, de csak azért, mert a "törvényes mérték" nem "minimum 60 nap".

bobabi # 2008.08.01. 17:58

Tud valaki segíteni?
8 éve dolgozom egy vállalkozónál, természetesen minimálbérre vagyok bejelentve, becsületesen dolgoztam végig, túlóráztam feketén stb., stb. Most adódott egy lehetőségem Ausztriában, kezdenem kellene egy héten belül (négyszeres fizetéssel). Munkáltatóm egyből a jogaira hivatkozva ledolgoztatná velem a 30 napos felmondási időt. Tudom, hogy többet is kiköthetne, de tényleg élnem kellene ezzel az ausztriai munkalehetőséggel. Beszélni nem lehet velük, szemetek, mint mindig. Nem lehet valahogy kikerülni a felmondási időt? Vagy fenyegessem meg a törvénytelenségek miatt, ha nem engednek el (fizetés, túlóra)

bobabi # 2008.08.01. 18:17

Vagy elmehetek táppénzre felmondási idő alatt? Vagy ezzel 4 hétig 2 munkahelyem lenne 2 országban?

Egyjogász # 2008.08.01. 19:54

Táppénzre nem elmegy az ember (az ugyanis nem a szabadság egyik formája), hanem az orvos kiírja, ha ez a dolgozó betegségsége miatt indokolt. (Gondoltam leírom ezt, ha már Jogi Fórumon vagyunk.)

nandy # 2008.08.02. 00:16

A felmondási idő nem véletlenül van. Ez lehetőséget biztosít a munkáltatódnak arra, hogy helyetted mást keressen és ez idő alatt se álljon a munka.
Ha ő mondana fel, akkor neked jönne jól a felmondási idő...

A fenyegetéssel nem biztos, hogy eléred amit szeretnél.
Ha bejelented az APEH-nak, hogy te papíron a tényleges jövedelemnél jóval kevesebbet kaptál, neked is fizetési kötelezettséged keletkezik. A munkáltató/kifizető által le nem vont szja-t, járulékokat ugyanis köteles a magánszemély saját maga után megfizetni.
És ezt valószínűleg a főnököd is tudja, szóval gondold meg jól.

A táppénzt felejtsd el, egyre könnyebb lebukni. Főleg, ha a főnököd bejelenti az OEP-nek, hogy te külföldön dolgozol.

Ha mindenképpen menni akarsz, akkor menj, de számíts arra, hogy a munkáltató perre viszi az ügyet, és fizethetsz. Bár ha az ausztriai munka tényleg olyan jövedelmező, akkor talán nem jelent akkora anyagi megterhelést...

István1987 # 2008.08.25. 19:32

Kedves Szakértők!

November 1-én járna le az egy éves határozott idejű munkaszerződésem!Én most a munkaszerződés lejárta előtt szeretném otthagyni a céget! Tisztában vagyok vele , hogy van fizetési kötelezettségem! Az egyik kérdésem az lenne, hogy pontosan mennyit is kell fizetnem? A másik kérdéésem pedig az lenne , hogy van-e ebben az esetben felmondási idő?
A választ előre is köszönöm!
István

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.25. 19:36

Pontosan nem tudjuk megmondani. Alapból meg kell fizetned az október 30-áig hátra lévő időre járó átlagkeresetedet - de az ezen felül okozott károkat is.
Felmondási idő értelemszerűen nincs, hiszen ez nem felmondás, hanem a munkaviszony jogellenes megszüntetése.

István1987 # 2008.08.25. 19:41

Kedves KBS úr!

Nagyon köszönöm a gyors választ!
AZ,"ezen felül okozott károk"alatt mit értünk?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.25. 19:49

Minden olyan anyagi hátrányt, amelyet a munbáltató a jogellenes (szerusz, én vagyok az idősebb) munkaviszonymegszüntetésed miatt szenved el. Tipikusan ilyen, ha csak úgy tud valakit alkalmazni a helyettesítésedre, hogy többet fizet, mint a te béred. De szóba jöhet a bevétel kiesése, a hiányod miatti kényszerű szerződésszegés is. Etc.

Ugyanakkor a kár bekövetkeztét, mértékét és a munkaviszonymegszüntetéssel való okozati kapcsolatot a munkáltatónak kell bizonyítania.

serike # 2008.08.26. 05:55

Tisztelt Szakértők

A problémám a következő:
2007 október 1-től határozatlan időre szóló munkaszerződésem van a jelenlegi munkahelyemen.
Előtte,2006-tó GYES-en vagyok, ikergyermekekkl,várhatóan 2010-ig.
Amikor ide felvettek,előtte megszüntettük,majd a jelenlegi munkahelyemről újból igényeltük a GYES-folyósítást.
A munkahelyemen jelenleg átszerveződések vannak, a fenntartó átadta egy másik fenntartónak(oktatási intézményről van szó), és nyáron felhívtak telefonon, hogy várhatóan hamarosan, majd megszünik a munkaviszonyom, és merő jóindulatból szólnak, hogy keressek másik munkát .Kérdésem a következő:
ha GYES-en vagyok jogosultak e a munmkaviszony megszüntetésére,illetve mégha státusmegszünteéssel is oldják meg, van e valamilyen védettségem.
Ha 2010-ig maradhatnék, pont lejárna a 3 éves gyakornoki időm is, ezért is lenne fontos.
Ha nem lehet mit tenni, akkor mire vagyok jogosult egy ilyen procedura során?( jelenleg 3/G kategóriás vagyok,jövőre léptem volna eggyel magasabbra, azaz,be nem töltött 9 éves munkaviszonyom van)
Válaszát köszönöm előre

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.26. 07:23

A gyes igénybevétele alatt - de legfeljebb a gyermekek 3 éves koráig - védve vagy a rendes felmentés alól. (Ideértve a csoportos létszámleépítést is.)

csibe31 # 2008.08.26. 09:37

Egy kérdéssel fordulok Önökhöz!

Négy éve dolgoztam egy munkahelyen, majd terhes lettem. Már ekkor megpróbáltak felmondani," közös megegyezéssel". Persze nem írtam alá. Megszületett a kislányom, és holnap lejár a 180 napos Terhességi Gyermekágyi Segély.Már tegnap megkaptam postán a felmondásomat.
Kérdésem, hogy Gyed alatt felmondhat-e a munkáltató?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.26. 09:43

Nem a gyedhez kötődik a felmondási védelem, hanem a gyermeknevelés céljára biztosított fizetés nélküli szabadsághoz.
Mivel indokolták a felmondást, és milyen dátumot jelöltek meg a felmondási idő kezdeteként?

csibe31 # 2008.08.26. 10:40

A Tgyes lejár 27-én, és 28-ától szűnik meg a munkaviszony.
Az indoklás, az, hogy nem fognak tudni nekem munkát biztosítani, ha visszamegyek dolgozni, mert a cég máshova helyezte át a székhelyét ( ez egy munkaerő-közvetítő cég)
Az én valódi munkahelyem és a kölcsönző cég felbontotta egymással a szerződését.
Tehát, ha visszamegyek dolgozni, akkor egy másik munkaerő kölcsönző cégen át tudok csak visszamenni.
Ez volt az indok. De honnan tudják, hogy nem fognak tudni 2 év múlva nekem munkát biztosítani?
Itt dolgoztam 4 évig.Ennél a munkaerő-kölcsönző cégnél.Végkielégítés nem járna?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.26. 11:12

Állj! Kölcsönzött munkaerő voltál? Mert akkor tényleg nincs védelem.

Bencze Csilla # 2008.08.26. 11:28

A következőkben szeretném segítségüket kérni.
2008.09.24-én kislányom betölti második életévét és szeretnék visszamenni dolgozni gyes mellett 8 órában jelenlegi munkahelyemre. Ők azonban közölték velem, hogy nem vesznek vissza, mert nem KÖTELESEK a gyed lejárta után foglalkoztatni, csak a gyes után.
Érdeklődnék, hogy ez valóban így van-e illetve ha nem egy paragrafus számot tudnának Nekem írni.
Várom mielőbbi válaszukat, köszönettel: Bencze Csilla

csibe31 # 2008.08.26. 11:31

Ez elég szomorú.
Mármint, hogy a kölcsönzött munkaerőt nem védi senki és semmi, csak a hasznát húzza le rólunk a cég.
Eredetileg fél éves szerződésem volt a rendes munkahelyemen, majd amikor az lejárt, akkor "jött" a kölcsönző cég... Szóval ő nem is keresett nekem munkát, mert én már akkor ott voltam...

Szomorú, hogy a magyar törvények ezt megengedik. Ugyanúgy fizettem mindent a fizetésemből, mindent levontak, mert az " jár" Nekik, de nekem a védelem már nem jár... Érdekes. Ennél a cégnél több ezer ember dolgozik így.
Ezek szerint én évekig dolgozom, kirúgnak szó nélkül, de végkielégítés sem jár.
És Magyarországon egyenjogúság van.Csak nem tudom, hol... :((((

porszem # 2008.08.28. 16:00

Kedves Szakértők!

A köv. kérdésem lenne Önökhöz:
Férjem augusztus közepén kezébe kapta a rendes felmondását. Munkaviszonyának megszűnése szeptember közepén lesz, de az utolsó munkában eltöltött napja az holnap (29-e).
A munkáltató a felmondásban hivatalosan vállalja, hogy holnap kifizeti férjem fizetését + végkielégítését. A helyzet viszont az, hogy a cég fizetésképtelenség miatt kezdte elbocsájtani az alkalmazottakat, és még a júliusi fizetést sem utalták át (szept. közepére ígértek az elmaradt 2 havi fizetést).
Mi a teendő akkor, ha a cég holnap mégsem fizeti ki férjem összes járandóságát, annak ellenére, hogy ő ezt papíron vállalta? És mit tehetünk akkor, ha szept. közepén, munkaviszonyának megszűnéséig sem fizet a cég?

Válaszukat előre is köszönöm!