Munkaviszony megszűntetése


nandy # 2009.09.13. 20:44

PappaB:

Elvileg kötelező jelenléti ívet vezetni, melyet te aláírsz, a munkáltató pedig igazolja.

Ha ilyen nem volt, az szerintem mindkét félnek felróható. Ha kíváncsi vagy, mennyi az esélyed, fordulj bírósághoz.

/De szerintem az előzmények ismeretében ne remélj túl sokat.../

nandy # 2009.09.13. 20:40

csilla77:

Nagyon sürgősen utána kellene járni a dolgoknak, lehetőleg ügyvédi segítséggel.
Több eset is lehetséges, pl. csak nevet változtatott a cég - bár ennek legkisebb az esélye, és erről is tájékozatni kellett volna a munkavállalókat.

Ha nem névváltoztatásról van szó, akkor gubanc van, mindenképpen ragaszkodni kellene a korrekt tájékoztatáshoz és a papírokhoz /pl. munkaszerződés módosítás, vagy felmondás, vagy valami/.

Amennyiben kiderül, hogy a régi munkaviszonyt felmondta a cég, tehát az új cégbe nem jogfolytonossággal vette át az alkalmazottakat, akkor végső megoldásként bírósághoz kell fordulni az elmaradt járandóságok kifizetése végett.

A munkáltatónak minden esetben kötelessége lett volna tájékoztatni a munkavállalót, és a megfelelő papírmunkát is el kellett volna végezni.

kori28 # 2009.09.13. 19:15

Kovács Béla Sándor, Egyjogász

Köszönöm a hozzászólásotokat!!!

Pofátlannak azt tartom, hogy még csak fel sem hívott senki a cégtől, hogy történt egy ilyen tévedés a részükről, és próbáljuk már meg közösen megoldani. Szerintem sokkal korrektebb lett volna. Ehelyett kipostázzák az új megállapodást egy cetlivel miszerint aláírás után küldjem vissza.
De biztosan én vagyok túlságosan naiv… :(

PappaB # 2009.09.13. 00:17

Tiszteletem újra!
Először is köszönöm a választ, másodszor még ahhoz kapcsolatban egy felmerült kérdés, van ugyebár olyan, hogy a munkaviszony megszűnése után a munkáltató köteles kifizetni a ki nem vett szabadságokat. Ez áll mindenféle felmondásnál? Akár én mondtam fel akár nekem mondtak fel? És ha nincs papirom arról, mikor mennyit vettem ki mert a munkáltató csak közölte mikor kértem hogy jól van, az a cégnél elérhető ha igényt tartok a ki nem vettek kifizetésére? Vagy ha én nem kaptam semmit, illetve nem is irtam alá akkor úgy veszik hogy semmit se adtak ki vagy hogy mindent? Illetve ha bizonyitanom kellene hogy nem kaptam meg mindet mivel tudom alátámasztani, elég az hogy nem irtam alá erről papirokat?

Veci # 2009.09.12. 20:27

benevar
Köszönöm a válaszod, eddig efölött elsiklottam, erre utalt nandy is.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.09.12. 20:26

sakrina
Már miért neked kellene befizetni a nyugdíjadat. A korengedményes nyugdíj esetén a munkáltató állapodna meg a munkavállalóval és a munkáltató fizetné be a nyugdíjat és a postaköltséget és nem a munkavállaló.
Ha a munkáltató mondana fel és 58 éves vagy, és megvan a 38 év szolgálati időd (akár a gyermekkedvezménnyel), akkor te elmehetsz előrehozott (teljes összegő) nyugdíjba (ha 1951-ben születtél és nő vagy). mint előzőleg írtam, ha min. 33 év van, akkor csökkentettel.

Ha ezt nem vennéd igénybe, és megtörténne a munkáltató rendes felmondása, akkor szerintem regisztálni kellene a Munkaügyi Központban és az álláskeresési járadék/segély, a nyugdíj előtt állók segélye (igaz hogy nem magas ez utóbbi összege, de növelné a szolgálati időt).

1991. évi IV. törvény a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról a 24-30.§ olvasgassad:
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

VAGY itt is informálódhatsz:
http://www.afsz.hu/engine.aspx?…
ÉS
http://www.afsz.hu/engine.aspx?…

Ki jogosult álláskeresési segélyre?

Az álláskeresési segélynek három típusa van.

Az álláskeresési segély első típusa annak az álláskeresőnek jár, aki legalább 180 napig álláskeresési járadékra volt jogosult, és a járadék folyósítási idejét kimerítette. Ebben az esetben az álláskeresési segély folyósítása iránti kérelmét az álláskeresési járadék megszüntetésétől számított 30 napon belül kell benyújtania.

Az álláskeresési segély második típusa azon álláskereső részére állapítható meg, aki álláskeresési járadékra nem jogosult, de az álláskeresővé válását megelőző négy évben legalább 200 nap munkaviszonyban töltött nappal rendelkezik.

Az álláskeresési segély harmadik típusára jogosult az az álláskereső, akinek maximum 5 éve hiányzik a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséhez a segély iránti kérelem benyújtásának időpontjában. További feltételei, hogy legalább 140 napig részesült álláskeresési járadékban, és a járadék folyósítási idejének kimerítését követő három éven belül betölti a rá vonatkozó öregségi nyugdíjkorhatárt, továbbá rendelkezzen az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel.

Milyen időtartamra állapítható meg az álláskeresési segély?

Az első és második típusú álláskeresési segély folyósítási időtartama 90 nap. Amennyiben az álláskereső a kérelem benyújtásának időpontjában az 50. életévét betöltötte, az álláskeresési segély első típusának folyósítása 90 nappal meghosszabbodik, így 180 napra válik jogosulttá.

Az álláskeresési segély harmadik típusa az öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj jogosultságának megszerzéséig folyósítható.

Az álláskeresési segély folyósításának kezdő napja a kérelem benyújtását követő nap.

Olvass bele Előrehozott öregségi nyugdíj topicba, ott sokmindent megismersz. http://www.jogiforum.hu/forum/16/4752
Űdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

csilla77 # 2009.09.12. 16:04

Tisztelt Szakértők!

A párom egy építőipari kft-nél dolgozik.Már év eleje óta lehetett tudni hogy a vállalat problémákkal küszködik de ez idáig nem történt semmi.Viszont utólag vettük észre hogy az utolsó fizetés papíron már nem az a cég név szerepelt hanem egész más.Tehát a vállalat közben nevet változtatott és erről a dolgozókat nem tájékoztatta.Az utóbbi időben már hallani hogy már nem sokáig húzza a cég lehet hogy a hónap végéig.Sok dolgozó van akik évek óta ott vannak és most félnek hogy ha elbocsátják őket a név változtatás miatt veszélybe került a vég kielégítés kifizetése.Kérdésem tehát az hogy tehet-e ilyet egy vállalat?

sakrina # 2009.09.12. 14:59

kedves veci !
Nagyon köszönöm a gyors választ, megerősitettél pár dologban amit én is igy gondoltam. Köszönöm a kalkulátort, kiszámitottam a várható nyugdijamat, de nem lettem tőle boldogabb..:-))))
Az esetemben 14 évi munkaviszony után 3 havi végkielégités jár + 3 hónap a védett kor miatt, összesen 6 hónap, de ebből nem tudnám befizetni a hátralévő hónapjaimra a teljes nyugdijamat. Igy azt hiszem dolgozgatok még egy kicsit...

benevar # 2009.09.12. 04:00

Kedves Veci!

27. § (5) Ha a munkaviszonyt az álláskeresővé válást megelőző 90 napon belül a munkavállaló rendes felmondással, továbbá a munkaadó rendkívüli felmondással szüntette meg, az álláskereső részére álláskeresési járadék az előbbiekben meghatározott módon megszüntetett munkaviszony megszűnését követő 90 nap elteltével folyósítható, tekintet nélkül arra, hogy az álláskeresési járadék folyósításához szükséges feltételekkel rendelkezik.

Veci # 2009.09.11. 19:32

Kedves nandy!

Hol található az, hogy 90 nappal később kaphat munkanélküli ellátást az, aki önmaga mond fel. Lehet, hogy elsiklottam felette a törvényben.

1991. évi IV. törvénya foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Köszönöm Veci


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.09.11. 19:25

sakrina

Véleményem szerint a rendes felmondási védelem a választott szakszervezeti tisztségviselőket illeti.
Ha a munkáltató felajánlotta a korengedményes nyugdíjra a megállapodást plusz mellé a végkielégítést én elfogadnám. Tudod sokan örülnének, ha akár korengedményes nyugdíjba elmehetnének, de a munkáltatójuk nem fizeti ki a nyugdíjukat.

Ha az 58 évet betöltötteknek ajánlják fel, akkor az ő esetükben (1951-ben születettek), ha megvan a 38 év (nekik még a gyermekek után jár kedvezmény, ha nincs meg a szolgálati idő), akkor teljes összegű nyugdíjra jogosult, ha 33 éve van, akkor csökkentett előrehozott nyugdíjra jogosult.

Ha viszont arról van szó, hogy az előrehozott nyugdíj feltételeivel rendelkező, 58. évüket betöltött dolgozóknak felajánlja a (dolgozói) rendes felmondás esetére felmondási időt és végkielégítést, akkor az a nyugdíjszámításnál javít az összegen. Egyébként a nyugdíjbavonuláskor a törvény nem írja elő a végkielégítést, a te munkáltatód pedig igen, ezt azért fontolóra venném. Az idén mentem nyugdíjba, ezért azt tudnám ajánlani, hogy meggondolnám a helyedben és elfogadnám az ajánlatot, az idén elég jó a szorzó.

HA viszont a munkáltató mond fel rendes felmondással, akkor a felmondási/felmentési időt kifizeti, a végkielégítés pedig + 3 hónappal megnövekszik, mivel védettkorban vagy.
1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvéről a 95.§ vonatkozik a végkielégítésre, a rendes felmondásra a 89-94.§.
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Itt mellékelet tájékoztatásként egy nyugdíjkalkulátort, amely alapján tájékoztatólag láthatod mennyi nyugdíjra számíthatnál, ha még 2009-ben elmennél nyugdíjba.
TB nyugdíj kalkulátor 2009
http://www.adozona.hu/…nyugdij.aspx

Ha van szolgálati idő megállapításod, ott megírták évenkéti jövedelmet, a kieső időt, azokat az adatokat beírod a kalkulátorba, a szolgálati idő alapján kiszámolja a várható nyugdíjat (attól valamivel több lesz a tényleges várhatóan).

ITT a nyugdíjtörvény az 1951-ig születettek esetében, a 9-10. §-t olvasd át:
1997. évi LXXXI. törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Itt olvashatod a korengedményes nyugdíj lehetőségét, de ez esetben a munkáltató megállapodást köt a dolgozóval, és kifizeti a nyugdíjat és a postaköltséget (de úgy értelmezem a beírásod, hogy nálatok nem erről van szó, hanem az előrehozott nyugdíjról):
Közlemény a korengedményes nyugdíjazásról
http://www.onyf.hu/index.php?…

Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

sakrina # 2009.09.11. 14:15

Tisztelt Főrum,
Munkahelyem felajánlotta az 58. évet betöltött dolgozóknak, hogy ha úgy döntenek, hogy korengedményes csökkentett nyugdijba mennek, kifizeti nekik a rendes felmondás esetén járó végkielégitést. Mivel ez az én esetemben egy meglehetősen alacsony összeg lenne nem választanám ezt a megoldást.
A vállalati felügyelő bizottságnak dolgozói képviselője vagyok, az a kérdésem, hogy ad-e ez valamiféle védelmet arra az esetre, ha a nemleges válasz esetén rendes felmondással szeretnének elküldeni. Nem vagyok sem üzemi tanácsi tisztségviselő, sem szakszervezeti, csak a szekszervezet által ajánlott dolgozói küldött a felügyelő bizottságban.
Válaszukat köszönöm...

nandy # 2009.09.11. 13:09

tippke:

Munkanélkülire csak 90 nap múlva leszel jogosult.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.11. 08:37

Én sem mondtam mást. A bíróság nyilván nem fog hivatalból vizsgálódni, ha a munkavállaló nem fordul hozzájuk. De ezúttal ő van igen jó alkupozícióban, nincs oka, hogy olyan közös megegyezést fogadjon el, amely lényegesen rosszabb a pertől várható eredménynél.

Egyjogász # 2009.09.11. 08:34

A joggyakorlat szerint a munkaviszonyt megszüntető egyoldalú jognyilatkozat a másik fél kifejezett hozzájárulásával visszavonható.

Így véleményem szerint ha egy megállapodásban a munkavállaló hozzájárul a munkáltató által korábban közölt felmondás "hatályon kívül helyezéséhez", és egyidejűleg a felek megállapodnak a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésében, nem biztos, hogy ez jogszerűtlen lesz, ill. hogy ezek után eredménnyel lehet perelni a munkáltatót a munkavállaló hozzájárulásával visszavont felmondás jogellenessége miatt.

De ismerve a munkaügyi bíróságok munkavállaló-párti gyakorlatát, ill. egyes bírók eltérő jogértelmezési gyakorlatát, munkaügyi perben minden megtörténhet, és az ellenkezője is.....

Ha sérelmes számodra a megküldött közös megegyezés, ne írd alá, vagy kösd nagy pénzhez az aláírását.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.11. 07:41

Az első pontban hatályon kívül helyezi az általam 31-én aláírt munkaviszony megszüntetőt.
Nekem úgy tűnt, világosan megmondtuk: jogellenes felmondást utólag nem lehet javítgatással, hatályon kívül helyezéssel orvosolni.
Viszont úgy tűnik, hogy maguk is észlelték a jogellenességet, és szeretnék elkerülni a jogkövetkezményeket. Ez már egészen biztosan az a pont, ahol már nem neked kellene tárgyalni a közös megegyezés feltételeiről, hanem az ügyvédednek.

(Nincs ebben semmi pofátlanság. A munkáltató védi a saját érdekeit, te is véded a tieidet.)

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.11. 07:33

PappaB, ez egy kicsit erős. Úgy tűnik van egy megalapozott rendkívüli felmondásod, és még te akarsz pert indítani?
Mellesleg a kárpótlás egészen mást jelent, és kártérítésre sincs jogalapod. Elvileg is csak elmaradt járandóságok kifizetésére lehet igényed.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.11. 07:29

Milyen dátumot jelöltek meg a munkaviszony megszűnéseként?
(Harmadszor nem fogom megkérdezni.)

Sz.Vera # 2009.09.10. 22:00

A felmondást szeptember 30-ra írták (35 nap rendes felmondási idővel). de a levél kézhezvétele szeptember 8-án volt.

tippke # 2009.09.10. 20:41

Tisztelt Segítők!

Azt szeretném kérdezni, hogy ha én mondok fel a munkahelyemen, utána részesülhetek e valamilyen segélybe (álláskeresési járadék, álláskeresési segély)? Ha igen, mikor kaphatom először és mennyi ideig, illetve mit kell nekem ennek érdekében tennem.

Előre is köszönöm a válaszokat!

t

kori28 # 2009.09.10. 17:53

Kedves Wasp!

Ismételten a segítségedet kérem. A volt cégem a mai napon tértivevényes levélben kiküldött egy megállapodást. Az első pontban hatályon kívül helyezi az általam 31-én aláírt munkaviszony megszüntetőt.
A második pont:
A munkáltató és a munkavállaló egybehangzó kijelentéssel megállapodnak abban, hogy a közöttük 2008.09.01 óta fennálló határozatlan időtartalmú munkaviszonyt, a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII.tv. 87. § (1) bekezdés a) pontja alapján 2009. augusztus 31. napjával , közös megegyezéssel megszüntetik.

A többi pontban részletezi, hogy az utolsó munkában töltött napomon adjam át a folyamatban lévő ügyeket stb. És persze a céggel kapcsolatos titoktartást is belevették.

A megállapodás keltezése 2009. augusztus 31.- tehát visszadátumozták. A volt főnököm már aláírta és lebélyegezte.

Véleményed szerint ennek az iratnak van valamilyen jelentősége az ügyemet illetően? Módosíthat valamit egy esetleges per esetén?

Olyan pofátlannak tartom ezt az egész eljárást!:((

PappaB # 2009.09.10. 16:03

Tiszteletem!
Egy kérdésem lenne, ahogy olvastam még ilyen problémával nem fordultak önhöz! Munkahelyemről táppénz alatt küldtek el rendkivülivel, arra hivatkozva hogy a cég eszközeit mqgáncélra hazsnáltam, autó telefon szerszámok amikre én engedélyt nem kaptam irásban. Ezzel kapcsolatban lenne e értelme munkaügyi birosághoz fordulni kártéritésért, olyan indokkal hogy a cég nem biztositotta a nekem járó szabadságokat, ugyanis semmilyen papirt nem vezettek alkalmazásom alatt amiket utolag megtudva kellett volna, se jelenléti papirokat nem irtam alá se szabadságról, függetlenül attól megkaptam-e minden napot amit törvényileg irnak. Tehát visszamenőleg kérhetek-e kárpótlást, és ha jogilag is, akkor a biróság is megitéli? Előre is köszönöm válaszát, remélem jó helyre cimeztem üdvözlettel B. István.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.10. 10:48

Milyen dátumot jelöltek meg a munkaviszony megszűnésekét?

Sz.Vera # 2009.09.10. 10:21

Tisztelt Segítők!

Segítségüket szeretném kérni.
Édesanyámnak felmondtak a munkahelyén, ami ebben a gazdasági helyzetben még érthető is lenne, csak az elintézési módjával én nem értek egyet, valamint azzal, hogy egyik nap még dolgozik, másiknak pedig már majdhogynem munkanélküli.
Egy alapfokú művészetoktatási intézményben dolgozott határozatlan idejű szerződéssel 4 évig, drámatanárként. Mivel bejött egy rendelet, miszerint sima drámapedagógusi diplomával nem taníthatja a tantárgyat, így a munkahelye beiskolázta magyar tanár szakra. Amit ő végez is rendesen, két sikeres év van mögötte.
Most, a felmondásában az szerepel indokul, hogy végzettsége nem felel meg a törvényben előírtaknak, holott ugyanez az intézmény iskolázta be 2 évvel ezelőtt.
A másik, amivel nem értek egyet, hogy a felmondási levelének kelte szeptember 7-e, és 8-án kapta készhez. A levélben úgy szerepel, idézem szó szerint:
"A Mt. 1192. évi XXII. tv 89 §-ban foglaltak alapján 35 nap felmondási idővel 2009. szeptember hónap 30. napjára rendes felmondással ezennel megszüntetem."
Én úgy gondolom, ha 8-án kapta készhez a levelet, csak azután kezdődhetne a felmondási idő.
Másrészt, bár nem vagyok biztos benne, nem kell megelőznie ezt valamiféle előzetes tájékoztatásnak, mivel szerződése határozatlan időre szólt.
És lényegében ami miatt írtam, hogy joga van-e ezek miatt munkaügyi bírósághoz fordulnia?

Köszönettel: Szíj Vera

Sz.Vera # 2009.09.10. 10:21

Tisztelt Segítők!

Segítségüket szeretném kérni.
Édesanyámnak felmondtak a munkahelyén, ami ebben a gazdasági helyzetben még érthető is lenne, csak az elintézési módjával én nem értek egyet, valamint azzal, hogy egyik nap még dolgozik, másiknak pedig már majdhogynem munkanélküli.
Egy alapfokú művészetoktatási intézményben dolgozott határozatlan idejű szerződéssel 4 évig, drámatanárként. Mivel bejött egy rendelet, miszerint sima drámapedagógusi diplomával nem taníthatja a tantárgyat, így a munkahelye beiskolázta magyar tanár szakra. Amit ő végez is rendesen, két sikeres év van mögötte.
Most, a felmondásában az szerepel indokul, hogy végzettsége nem felel meg a törvényben előírtaknak, holott ugyanez az intézmény iskolázta be 2 évvel ezelőtt.
A másik, amivel nem értek egyet, hogy a felmondási levelének kelte szeptember 7-e, és 8-án kapta készhez. A levélben úgy szerepel, idézem szó szerint:
"A Mt. 1192. évi XXII. tv 89 §-ban foglaltak alapján 35 nap felmondási idővel 2009. szeptember hónap 30. napjára rendes felmondással ezennel megszüntetem."
Én úgy gondolom, ha 8-án kapta készhez a levelet, csak azután kezdődhetne a felmondási idő.
Másrészt, bár nem vagyok biztos benne, nem kell megelőznie ezt valamiféle előzetes tájékoztatásnak, mivel szerződése határozatlan időre szólt.
És lényegében ami miatt írtam, hogy joga van-e ezek miatt munkaügyi bírósághoz fordulnia?

Köszönettel: Szíj Vera