Munkaviszony megszűntetése


_Wasp_ # 2009.09.16. 12:26

le tudod írni (azonosításra alkalmas adatok nélkül) a pontos szövegét?


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

maressz # 2009.09.16. 12:20

Határozatlan volt a munkaviszony.

_Wasp_ # 2009.09.16. 12:18

rendes felmondásra a gyes alatt nincs a munkáltatónak lehetősége, rendkívülire például viszont van - bár nem gondolom, hogy itt erről van szó.

A megszüntetés szó viszont gyanús. Nem határozott idejű volt a munkaviszony?


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

maressz # 2009.09.16. 12:10

Tisztelt Fórumozók!
Segítségeteket szeretném kérni!Ma postán kaptam egy levelet,hogy a közalkalmazotti munkaviszonyomat megszüntetik,felmondanak.Most gyesen vagyok 18 hónapos kislányommal, ígyis gyes alatt is felmondhatnak, mert sok embertől úgy hallom hogy nem szüntethetik meg a munkaviszonyomat gyes alatt?

_Wasp_ # 2009.09.15. 15:28

ez nem kötvény, hanem bankbetét? tehát bármikor vissza lehet váltani?


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.15. 13:24

Elvileg lehetne - csak a munkavállalók nem hitelképesek. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.15. 13:23

Elvileg lehetne - csak a munkavállalók nem hitelképesek. :)

Egyjogász # 2009.09.15. 12:49

Ha nálatok "időbank" van, akkor ez fordítva is működik?

Azaz pl. te mondhatod, hogy most 10 napot kiveszel az időbankból (azaz 10 napig nem dolgozol, de fizessenek erre az időre is), aztán majd ha kedved van "visszateszed" (azaz ledolgozod) a 10 napot?

Mert ha bank, legyen bank!!:)

Egyjogász # 2009.09.15. 12:42

Ezen az "időbankon" én is jót szórakoztam, de úgy látszik egyes munkáltatóknak a törvény kijátszására és a munkavállalók átverésére irányuló leleményei kifogyhatatlanok.....

Bicska, mond meg a főnöködnek, hogy kérdezzétek már meg együtt a Munkaügyi Felügyelőségen, mi az az "időbank", mert az Munka Törvénykönyvében ilyet nem találtál.

Van viszont az Mt-ben olyan, hogy "állásidő", azaz
a munkavállalót, ha a munkáltató működési körében felmerült okból nem tud munkát végezni, az emiatt kiesett munkaidőre (állásidő) személyi alapbére illeti meg.

Azaz amikor a munkáltató működési körében felmerült okból nem tudott munkát adni, ezt az időt semmi fajta "időbankba" nem teheti, hanem a kiesett időre pont úgy meg kellett fizetnie, mintha dolgoztál volna.

Ebből következően - mivel ilyen nem létezik - az "időbankos napokat" nem lehet "ledolgoztatni".
(Illetve most is, külön meg kell fizetnie a munkádat.)

nandy # 2009.09.15. 12:40

A multik szótárában biztosan szerepel ez a szó...
A mi szótárunkban a kizsákmányolás címszó alatt kellene keresni. Vagy a grátisz túlóránál.:)

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.15. 11:59

Igen, így is lehet mondani. :)

Dödölle1 # 2009.09.15. 11:19

Ami lefordítva azt jelenti, hogy ilyen jogintézményt a munkajog nem ismer.

Üdv. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.15. 10:32

Időbank. Röhej. De akivel meg lehet tenni, azzal meg is teszik.

bicska # 2009.09.15. 10:00

A gazdasági válság miatt kevesebb munkánk volt és így a cégem ,időbankba rakta azokat a napokat amikor nem dolgoztam.Most,hogy több a munkánk ezeket az időbankos napokat dolgoztatja lefele.Az szeretném meg kérdezni,hogy az időbankos napokat át lehet-e vinni a jövő évre vagy csak a tárgy évben lehet ledolgoztatni.
A válsz előre is köszönöm!

nandy # 2009.09.15. 09:25

vanda1:
A régi cég felszámolójához kellene fordulni a kilépőpapírok ügyében. Ő köteles intézkedni.

Az új céggel kapcsolatban nem tudsz mást tenni, írni kell az OEP-nek egy levelet, benne a tényekkel.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.14. 21:17

előre is köszönöm az esetleges válaszokat.

Előbb talán a kérdést halljuk.

nandy # 2009.09.14. 17:51

PappaB:
A választ már rég megkaptad... Csak nem akarod tudomásul venni.

vanda1 # 2009.09.14. 17:04

T.Fórumozók!
Munkaviszony és táppénz
Rövid tényállás:
2009.dec. 12-től a mai napig munkaviszonyban állok egy cégnél. Ténylegesen - pulti eladóként -2009. március 30.-ig dolgoztam. A cégnél eluralkodott belső problémák miatt konyhára helyeztek szakácsnak, képesítés nélkül. Április 7.-ig végeztem a konyhai teendőket, de a cég anyagi gondjai miatt lehetetlenné vált a munkavégzés, ezért április l8-án felmondást nyűjtottam be a cég székhelyére, viszont a levelem (tértivevénnyel) felbontatlanul visszaérkezett. A cég részéről munkát nem biztosítottak, viszont a szerződésemet sem szüntették meg, ezért - betegségemből adódóan betegállományra kényszerültem 2009. május 19.-től.
A táppénzes dokumentumokat is továbbítottam a cég felé, de ismét visszakaptam őket, majd az OEP-hez fordultam. Megjegyzem: az ügyfélkapun keresztül tudomásom volt róla, hogy továbbra is a cég alkalmazottja vagyok. Az OEP kéri tőlem az előző munkahelyem által kiállított kilépésre vonatkozó dokumentumokat, valamint a jelenlegi cég által kiállított munkaszerződésemet, valamint bérkifizetési jegyzékemet. Az előző munkahelyemről annyit kell tudni, hogy felszámolták és a kilépő dokumentumokat nem tudtam beszerezni, a jelenlegi cégemtől pedig nem kaptam bérkifizetési jegyzéket. Jelenleg is betegállományban vagyok. 2009. szeptember 11.-én tudomásomra jutott, hogy a vendéglátóipari egységben leadták a kilépő dokumentumaimat 2009. április 30.-i időponttal, melyet nem vettem át, mivel a cég nem hozta tudomásomra semmiféle dokumentummal, hogy a munkaszerződésemet megszüntette. Megjegyezni kívánom, hogy a februári és a márciusi fizetésemet sem kaptam, meg a cég anyagi gondjai miatt.
Az ügy bonyolultságára való tekintettel előre is köszönöm az esetleges válaszokat.

_Wasp_ # 2009.09.14. 13:13

Természetesen jogosult vagy a táppénzre ha keresőképtelen vagy.

(a felmondási védettség más kérdés)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Ozorai # 2009.09.14. 13:10

Tiszteletem!

A következő a problémám. 2009. szeptember 10-ig Gyes-en voltam a kisfiammal. Időközben felszámolás alá került a munkahelyem. Mt.90.%./1/ bekezdése alapján 30 nap védettségi idő jár. Ez október 11-ig tart. Munkaviszonyomat 2009. október 12-től kezdődően 55 napos felmondási idővel 2009. december 07-re rendes felmondással megszüntetik. Az időközben felgyülemlett szabadságokat a védettségi és felmondási időben kivetetik velem, a fennmaradt részt pedig kifizetik.

Kérdésem a következő lenne: 2009. szeptember 11-25-ig táppénzen vagyok. Erre jogosult vagyok-e vagy sem. A munkaügyön közölték velem, hogy nem mehetek táppénzre, mivel szeptember 11-én átvettem a munkáltatómtól a levelet, mely a fentebb leírtakat tartalmazza.

A válaszokat előre is köszönöm !

PappaB # 2009.09.14. 13:05

Tiszteletem!
Összegezve az információkat amit kaptam, akkor ha nincs vezetett jelenléti iv az azt jelenti arról sincs papir hogy kaptam egyáltalán szabadságot? Biróságon ha jól olvastam ugye mindent a munkáltatónak kell bizonyítani, de elég-e ez egy kárpótlási követelésért (hogy nincs papir ami igazolja)?

kori28 # 2009.09.14. 09:22

Kedves Wasp! Nem tudom igénybe venni a felajánlott ügyvédi segítséget, egy pár 100 km-el messzebb élek! :) De azért köszönöm!!!

_Wasp_ # 2009.09.14. 09:12

Kedves Wasp!

Ismételten a segítségedet kérem. A volt cégem a mai napon tértivevényes levélben kiküldött egy megállapodást. Az első pontban hatályon kívül helyezi az általam 31-én aláírt munkaviszony megszüntetőt.
A második pont:
A munkáltató és a munkavállaló egybehangzó kijelentéssel megállapodnak abban, hogy a közöttük 2008.09.01 óta fennálló határozatlan időtartalmú munkaviszonyt, a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII.tv. 87. § (1) bekezdés a) pontja alapján 2009. augusztus 31. napjával , közös megegyezéssel megszüntetik.

A többi pontban részletezi, hogy az utolsó munkában töltött napomon adjam át a folyamatban lévő ügyeket stb. És persze a céggel kapcsolatos titoktartást is belevették.

A megállapodás keltezése 2009. augusztus 31.- tehát visszadátumozták. A volt főnököm már aláírta és lebélyegezte.

Véleményed szerint ennek az iratnak van valamilyen jelentősége az ügyemet illetően? Módosíthat valamit egy esetleges per esetén?

Olyan pofátlannak tartom ezt az egész eljárást!:((

....

Kedves Wasp!

Egyrészt írtam pénteken a fórumra és kíváncsi lennék a véleményedre. Másrészt a következőben kérném a véleményed:
Két ügyvédnek mutattam meg az első munkaviszony megszüntetőmet. Az első ügyvéd véleményét leírtam a fórumban, miszerint közös megegyezésként értelmezhető a szerződés és max. az egy hónap felmondási időt lehet kérni.
A másik ügyvéd teljesen máshogy értékelte szerinte ez csak egy közös tévedésen alapuló okirat, és szerinte 3-4 hónap kérhető.
Nem értem, hogy hogyan lehetséges ugyanazt az íratott ennyire eltérően értelmezni.
Valamit kell lépnem a cég felé és teljesen tanácstalan vagyok, hogy melyik ügyvéd méri fel reálisabban a helyzetemet.

Kedves Kori28,

visszaolvastam, és Te voltál az aki "véletlenül" aláírt egy közös megegyezéses munkaviszony megszüntetés jellegű megállapodást.

Nem akarlak lerázni, de fogalmam sincs, melyik ügyvéd véleménye hihetőbb, hiszen ők ismerik csak az iratokat, a tényállást, és az összes egyéb körülményt, de ha tudnám is, akkor sem lenne etikus (és helyes) bármelyikük véleményét kritizálnom.

Előzetesen annyit, hogy a felmondások gyakran egy egy szó értelmezésén múlnak, ezért juthattak eltérő véleményre.

Másodsorban egyik per sem biztos.

A ötletelnem kellene, akkor azt javaslnám, hogy kérdezd meg az ügyvédeket, hogy mennyi a munkadíjuk, és mennyi esélyt adnak a per megnyerésére (mennyire becsülik azt). Ha pl. azt mondják 1000 Ft a munkadíjuk, és a pernyertesség esélye 66%, megteheted, hogy felajánljasz 1000/0.66=1500 Ft (+ valamennyi ráhagyás) összegű sikerdíjat. :)

Ha komolyan gondolják a becslésüket (és nem csak téged akarnak bevinni egy rossz perbe) akkor megéri elfogadniuk a sikerdíjas ajánlatodat, ám ha nem, akkor vissza kell utasítaniuk.

Sajnos nem tudom innen eldönteni, hogy melyik ügyvédnek van igaza, ha viszont véletlenül GY-M-S megyében lennél, akkor tudnék ajánlani egy munkajogászt, aki megnézné a papírokat, és esetlegesen el is vállalhatná az ügyet.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

nandy # 2009.09.13. 21:59

Ha lenne munkáltató által aláírt jelenléti ív, mely bizonyítja, hogy te nem vetted ki a szabidat, akkor biztosan lenne esélyed.

Papír nélkül nem sok. A tanúvallomás önmagában nem elég - szerintem, de én nem vagyok jogász.

PappaB # 2009.09.13. 21:56

Köszönöm a választ Nandy! A dilemmám igazából még mindig az, hogy mivel nem volt jelenléti iv kitöltve, ha birósághoz fordulok ki nem adott szabadságom kifizetéséért, lehetséges-e mint munkás igazolni hogy pontosan mennyi az elmaradás (feltéve ha maradt), vagy kinevetneknenek a birosagon és még én fizethetnék rá?