Munkaviszony megszűntetése


Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.12. 10:29

Ez nem polgári jogi jogutódlás, hanem úgynevezett "üzemi jogutódlás", munkajogi fogalom.
Az, hogy a munkáltató mit trükközik, az ő dolga. HOgy te hogyan hagyod magad átverni, a tiéd. Mondtam: ügyvéd.

kovkoni # 2010.01.12. 18:20

Köszönöm, megfogadom a tanácsot!

Kornéliusz # 2010.01.13. 15:54

Rövid kérdés a hozzáértőknek:

A (határozatlan idejű) munkaszerződés nem tér ki a felmondási időre.
Mennyi ilyenkor a felmondási idő? 30 nap?
Köszönöm

K.

hunfrakk # 2010.01.13. 18:12

92. § (1) A felmondási idő legalább harminc nap, az egy évet azonban nem haladhatja meg; ettől érvényesen eltérni nem lehet.

(2) A harmincnapos felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött

  1. három év után öt nappal,
  2. öt év után tizenöt nappal,
  3. nyolc év után húsz nappal,
  4. tíz év után huszonöt nappal,
  5. tizenöt év után harminc nappal,
  6. tizennyolc év után negyven nappal,
  7. húsz év után hatvan nappal

meghosszabbodik.

93. § (1) A munkáltató rendes felmondása esetén köteles a munkavállalót a munkavégzés alól felmenteni. Ennek mértéke a felmondási idő fele.

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Kornéliusz # 2010.01.14. 14:12

Köszi, de a válasz ebből nem derül ki.
Mint írtam, a munkaszerződés nem szabályozza a kérdést.
Vagy ilyenkor a felmondó fél választhat? Tehát, ha a munkavállaló mond fel, akkor választhaná a 30 napot, viszont ha a munkáltató, akkor az 1 évet?
Vagy az ítélkezési gyakorlat szerint mondjuk 30 nap?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.14. 14:47

No, te sem nyernél jogszabályértelmezési versenyt, az tutti.

_Wasp_ # 2010.01.14. 14:53

:) ez nem volt valami kedves beszólás, de legalább 3 percig röhögtem rajta. N1!


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

_Wasp_ # 2010.01.14. 14:58

Kornéliusz, szerintem a "jogszabályértelmezés" helyett inkább mondd meg konkrétan, mennyi a munkaviszonyod, és megmondjuk, mennyi a felmondási idő, amitől közös megegyezéssel persze el is lehet térni, és ha netán neked mondanak fel, akkor aminek a fele alól fel kell majd téged menteni.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

isihawaii # 2010.01.14. 20:20

Van még 1 problémám.
Dióhélyban:Ér­deklödnék hogy mi a véleményetek a történettel kapcsolatban.

Pár éve dolgoztam egy média cégnél gyorshajtáson kaptak lakott területen 96-al mentem,megbüntettek 45 ft-ra amit a volt cégem kipostázott hogy fizessem be.Akkor már 3 hónapja kiléptem a cégtöl.Bevoltam jelentve 2 órára utána 4re.Amikor a fénykép készült 13 óra volt.A munka kezdésem reggel 8 óra.A menetlevél a nevemre van kiállitva.
Persze a cég ügyvédje irta hogyha nem fizetek bírosági per lesz.Hogy én vezettem elismertem de mivel 2 órában voltam foglalkoztatva akkor mi van?
Őket meglehet büntetni ezért?

jeje # 2010.01.14. 20:57

Tisztelt Szakértők!

A problémám szorosan kapcsolódik a 2010.01.05-i témához. Múlt héten beadtam a felmondásomat, melyben kértem, hogy a felmondási időm felétől tekintsenek el. (Korábban a főnököm azt ígérte, hogy ha valamikor erre sor kerülne a részemről, akkor ő ebbe bele fog egyezni). Nos, a felmondásomat elfogadta, de nem írta alá és továbbította az ügyvezető igazgatónak, aki szintén elfogadta (de csak szóban!), mivel azt akarja, hogy kitöltsem a teljes felmondási időt.

  1. Érvényes így a felmondásom? (A munkáltató nem írta alá)
  2. Ha nem, akkor mit lehet ez ellen tenni?
  3. Nyújthatok be ezzel kapcsolódóan valamilyen okra hivatkozva rendkívüli felmondást?

Előre is köszönöm a segítségüket!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.14. 21:42

1. Naná. És le kell töltened a teljes felmondási időt.
(A felmondást a másik félnek nem kell elfogadni, az egy egyoldalú aktus.)

Kornéliusz # 2010.01.15. 18:33

25 év munkaviszony.
90 nap?

Kornéliusz # 2010.01.15. 19:05

úgy értem, hogy akkor, ha 30 nappal mondom fel a munkaviszonyt

pazs # 2010.01.15. 19:28

Kornéliusz, annál a munkáltatónál vagy 25 éve, ahol fel akarsz mondani? Akkor 90 nap a felmondási idő, kivéve, ha munkáltatóddal másképp állapodtok meg (írásban!). Tehát még 90 napig fennáll a munkaviszonyod, attól a naptól kezdve, hogy átadtad a felmondásodat és a 91. naptól kezdve nem dolgozol ott.
Egyébként csak kíváncsiságból: mi történt, hogy 25 év után ott akarod hagyni?
Ha viszont összesen dolgozol 25 éve, az más, akkor a kérdés az, hogy ennél a munkáltatónál mióta dolgozol.

Kornéliusz # 2010.01.15. 20:18

Kedves Pazs!
Köszönöm a választ. Külön köszönet a cinikus megjegyzések mellőzéséért. :-)
Jogutódlás volt kb. 18 éve.
Viszont, bocs, hogy akadékoskodok, de az alábbi beidézett szakaszban az van, hogy a "harmincnapos felmondási idő meghosszabbodik".
Ezek szerint, ha 31 napot jelölök meg a felmondásban, az nem hosszabbodik meg? Ha a jogalkotó azt akarta volna, hogy minden felmondási idő meghosszabbodjon, akkor miért nem azt mondta, hogy a "felmondási idő meghosszabbodik".

Még egy furcsa dolog: képzeljük el, szóban bejelentem (és nem tudom később sem bizonyítani): 30 napra felmondok. Erre a munkáltatóm felmond nekem a kellő írásos formában 1 évre, amivel eléri azt, hogy még legalább fél évet még ott kell dolgoznom. (Persze ráfizetés neki, hogy fel kell menteni a munkavégzés feléig, de lehet, hogy neki míg így is megéri!) Annyi pénzért amennyit keresek, nem megy oda senki dolgozni.

Miért akarom otthagyni: nyugdíjas vagyok és pár év óta továbbfoglalkoztattak.
Köszi
K.

jeje # 2010.01.15. 20:50

Kedves Kovács Béla Sándor!

Köszönöm a gyors választ!

_Wasp_ # 2010.01.16. 00:18

Kornéliusz, tényleg ne értelmezz jogszabályt. Nem egyszerű a kivülállóknak. Vannak laikusok, akinek megy a jogi nyelvezet megértése, de van aki önerőből csak nagyon hülye eredményre tud jutni.

A felmondási időd 90 nap. Pont.

A felmondás a közléssel hatályosul, tehát nincs olyan hogy átadod, és 30 napig meggondolhatod magad (vagy nem tudom mi másra akarsz kilyukadni) Tehát: 91 nappal azelőtt kell átadnod, hogy például máshova terveznél elhelyezkedni. Ha a munkáltató úgy akarja, akkor a teljes felmondási időt le kell dolgoznod, és természetesen a végkielégítésről is lemondhatsz - ettől csak közös megegyezéssel térhettek el.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Kornéliusz # 2010.01.16. 09:29

90 nap, ha én mondok fel, feltéve hogy a felmondásban 30 napot jelölök meg, de akár 1 év is lehet, ha előbb főnököm mond fel nekem, és a felmondásban 1 évet jelöl meg.
Tehát nem arról beszélek, hogy meggondolom magam, hanem arról, hogy ki mond fel előbb (vagy a szóbeli bejelentés már felmondás? Nem hiszem.)
Nem válaszoltál a 30 nap 31 nap problematikára.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.16. 11:08

Jaj.

Kornéliusz # 2010.01.16. 11:33

Jaj: na, ez nagy segítség volt! Nem voltál hasznos kis mozdony! Megbüntet a kövér ellenőr :-)

hunfrakk # 2010.01.16. 12:08
_Wasp_ # 2010.01.17. 16:29

Kornéliusz, te szivatsz minket? Ha igen, akkor szép volt, de ha nem, akkor még egy kisérletet teszek.

A lényeg, hogy csak annyit kell tudnod, hogy "a felmondási időd 90 nap - akár te mondasz fel, akár a munkáltatód mond fel neked"

A "felmondási idő" annyit jelent, hogy a közléstől pontosan ennyi idő telik el a munkaviszony megszűnéséig.

(Ne keverj a 30 napoddal semmi értelme - nagyon nem jól értelmezed a rendelkezést)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Kornéliusz # 2010.01.18. 12:23

Köszi a választ, _Wasp_.
E-mail ment.
Üdv.
Kornéliusz

jeje # 2010.01.18. 17:25

Tisztelt Szakértők!

A 2010.01.14-i hozzászólásomhoz kapcsolódóan szeretném megkérdezni, hogy a munkáltató részéről a közös megegyezéssel történő munkaszerződés felmondására csak a munkáltatói jogkörgyakorló személy (jelen esetben a német anyacég igazgatója) jogosult vagy ezt a cég részéről pl. az adott leányvállalat ügyvezetője, személyzeti vezetője vagy egyéb vezető beosztásban lévő személy is megteheti? Ezt azért kérdezem, mert a munkaszerződésemet, ill. az ehhez kapcsolódó szerződésmódosításokat a vállalat részéről minden esetben a munkáltatói jogkörgyakorló írta/írja alá.

nandy # 2010.01.18. 22:23

a vállalat részéről minden esetben a munkáltatói jogkörgyakorló írta/írja alá.

Mert neki van joga hozzá.