Munkaviszony megszűntetése


Veci # 2010.10.29. 11:48

rebarbara4
Anyagi szempontból bizony lehet buktató. A közös megegyezés esetén annyit kap, amennyiben megállapodnak. Azért akarja így a munkáltató, mert nem kívánja kifizetni, ami a törvény szerint járna rendes felmondás esetén.
Nem mennék bele ebbe a helyzetbe, mert a közös megegyezés nem a dolgozó érdekét szolgálja általában. Azonkívül akár azonnal megszűnhet a munkaviszonya. DE azért próbáljon minél többet elérni a közös megegyezéssel, akkor megfontolandó.
Ne hagyja magát megvezetni. DE arra vigyázzon, hogy ne adjon okot a rendkívüli felmondásra (pontosan járjon dolgozni, tartsa be az előírásokat, munkafegyelem, szünetek, munkakezdés, -befejezés, ne menjen haza ha csak szóban küldenék haza, ha a munkáltató hazaküldené azt adja írásba).

Az előbb írtam (61 éves esetében) 6+3 havi végkielégítés jár és a 3 havi felmondási idő, ha a munkáltató rendes felmondással szünteti meg a munkaviszonyt. Ha le akarják építeni, akkor megközelítőleg annyit próbáljon kiharcolni.
Ha mégsem jönne össze a megegyezés, ami anyagilag is megfelelő lenne, akkor a munkáltató akár elhúzhatja az alaklmazást 62. éve betöltéséig, és akkor semmi plusz pénzre nem lehet számítani. Nyugdíjba vonulás esetén nem jár végkielégítés.

Szurkolok, hogy jól jöjjön ki a dologból.

Remélhetőleg munkajogban járatosabb fórumozó is fog válaszolni.


Üdvözlettel Veci

rebarbara4 # 2010.10.29. 11:14

Közben új helyzet állt elő, nem felmondás, hanem közös megegyezés a javaslat.
Van ennek valami buktatója anyagi szempontból?

rebarbara4 # 2010.10.29. 11:04

Kedves Veci,
köszönöm a választ és a bíztatást is, mindkettőt továbbítom az érintettnek!

Veci # 2010.10.29. 10:49

rebarbara4
Jó indulattal mondom, hogy örüljön neki, mert így megkapja a 9 havi végkielégítést, a 3 havi felmondási időt (ebből a fele időre a munka alóli felmentést). Ezzel legalább jó anyagiakkal engedik el nyugdíjba, egyébként nyugdíjba vonulás esetén nincs végkielégítés. Ne rossz szájízzel vegye, mert így még jót akarnak neki.

  • Szép nyugisan és jó hangulatban töltse le a felmondási időt, legkésőbb az utolsó napon ki kell fizetni a végkielégítést.
  • Ezután adja be a nyugdíj irányti kérelmét és türelemmel várja a határozatot és utána legyen boldog nyugdíjas, jó egészségben. Teljes összegű nyugdíjat számítanak, a nyugdíjalapból kiszámolt átlagkereset 86 %-át a ma még hatályos törvény szerint (12. §)

Itt a nyugdíjtörvény:
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Hidd el saját tapasztalat.


Üdvözlettel Veci

rebarbara4 # 2010.10.29. 10:38

Igen, Veci, a 43 év egy munkahelyen volt és most akarnak felmondani az illetőnek.

Veci # 2010.10.29. 10:27

rebarbara4

Kérdés, hogy ez a 43 év egy munkahelyen volt-e?
ITT a Munka törvénykönyve: http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

A felmentési időre a 92-94 §. vonatkozik:
92. § (1) A felmondási idő legalább harminc nap, az egy évet azonban nem haladhatja meg; ettől érvényesen eltérni nem lehet.

(2) A harmincnapos felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött

  1. három év után öt nappal,
  2. öt év után tizenöt nappal,
  3. nyolc év után húsz nappal,
  4. tíz év után huszonöt nappal,
  5. tizenöt év után harminc nappal,
  6. tizennyolc év után negyven nappal,
  7. húsz év után hatvan nappal

meghosszabbodik.

A végkielégítésre a 95. § (4)-(5)-t nézd meg, neked + 3 havi végkielégítés is jár, mivel 5 éven belül vagy az öregségi nyugdíjkorhatáron. Így 6+3=9 havi jön össze, ha egy munkahelyen dolgoztad át az életed.

(4) A végkielégítés mértéke

  1. legalább három év esetén: egyhavi;
  2. legalább öt év esetén: kéthavi;
  3. legalább tíz év esetén: háromhavi;
  4. legalább tizenöt év esetén: négyhavi;
  5. legalább húsz év esetén: öthavi;
  6. legalább huszonöt év esetén: hathavi

átlagkereset összege.


Üdvözlettel Veci

rebarbara4 # 2010.10.29. 09:48

Sziasztok!

Mennyi a felmondási idő és a végkielégítés 43 év, a munkáltatónál eltöltött munkaviszony és 61 éves kor esetében, ha a munkáltató mond fel a munkavállalónak?

A választ előre is köszönöm.

bolondmelós # 2010.10.28. 21:49

Naina: szerintem egy az egyben idézheti a bíróságon.
Na most ha egy törvény jogot: egy másik tv-t és alkotmányt sért, akkor az ab. a jogorvoslati hely?
Ez a beadvány még 3 napos sincs:
http://www.helsinki.hu/…tviselok.pdf
(remélem gyorsan megsemmisítik- márha marad még hatáskörük rá)

Kormánytisztviselő: elég erősek a melletted szóló indokok, képzettség, elvárt végzettség megvan (főnöknek se!!!), több tapasztalat, mint a többségnek.
Fordulj az állampolgári jogok biztosához!EBH is beugrott, de nem tudok diszkriminatív indokot-
tudom ez nem vicces, de ha pl. BOCS valami komoly eltérő tulajdonságod lenne, amiben eltérsz a többitől akkor itt lenne a panasz helye,

Komolyan a nyugdíjasok maradhattak???????
Egy üzemben pl biztos a nyugdíjast "szerelik le",
volt olyan hogy többeknek azonnali hatállyal
szüntették meg a nyugdíj mellett még fennálló jogviszonyát, műszak közben szóltak nekik, hogy menjenek leszerelni.

Hivatkozhatnál arra is hogy az mt. 87§/A pont szerint említett 5 éven belül vagy, tehát különösen indokolt esetben szüntethető meg a jogviszonyod- jah ez sajnos kjt. alá tartozik.Ez nem jó akkor.De meg kéne nézni, hogy van e hasonló a kjt.ben?
60 évesen nem hiszem, hogy könnyű lenne elhelyezkedni.

Naina # 2010.10.28. 20:10

Kormánytisztviselő, ajánlom figyelmedbe az alábbi hírt!

http://www.jogiforum.hu/hirek/24003#…

Kormánytisztviselő # 2010.10.28. 10:28

No ez nem megy!
Úgy látszik ideges vagyok.
"rendeltetésellenes joggyakorlás" akart lenni!

Kormánytisztviselő # 2010.10.28. 10:26

Elnézést kérek a hibámért!
Javítanám a "rendellenes joggyakorlást" "rendeletetés ellenes" joggyakorlásra.

Kormánytisztviselő # 2010.10.28. 10:22

2010.10.31.-gyel indoklás nélkül felmentéssel megszüntették a munkaviszonyomat a kormánytisztviselők jogállásáról szóló 2010. évi törvény LVIII. törvény (Kjtv.) 8 §(1) bekezdés b.) pontja alapján.
A jogorvoslati lehetőséget a Ktv. 59. § (3) bekezdése alapján biztosítják.
A 2 364 000Ft végkielégítést illetve a prémium éveket felajánlották.
Van-e mód arra, hogy az előbbi felmentést eredményesen megtámadjam a bíróságon?
Indokaim:
Szakmailag és emberileg is méltánytalanak érzem azt, hogy engem távolítanak el.
Hatósági ellenőrként dolgozom. Okleveles könyvvizsgálói képesítéssel és 5 éves hatósági ellenőri gyakorlattal rendelkezem. 8 éve dolgozom a hivatalban.
Szemben velem többek közt a 3 nyugdíjasnak és többek az osztályon nincs meg a hatósági ellenőri Munkaköri leírásunkban előírt 9/1995(II.3.) Kormány rendelet 66.-os pontjában előírt végzettsége. Többek közt az osztályvezetőmnek sincs meg az előbbiekben előírt végzettsége.
A gyakorlatom is nekem a legtöbb egy nyugdíjas kivételével. A munkám ellen nem volt kifogás. A határozataimat sohasem dobták vissza. Szemben a többiekével.
70 000 Ft hitelem van a 44 négyzet méteres lakásomra, mert elváltam és csak nehezen tudtam lakást venni.
Édesanyám 87 éves március óta 250 km-re tőlem egy Gondozóházban fekvő beteg és őt is el kell tartanom.
Kérdésem, hogy milyen indokkal támadhatom meg eredményesen a felmentésemet? Lehet-e jó ok a "rendellenes joggyakorlás"?
Mit tenne a helyemben?
Előre is köszönöm a segítséget és hálás vagyok a fáradozásáért!
Most sokan vagyunk ebben a helyzetben.
Nagyon rossz érzés megélni az előbbieket 60 évesen.

zseton80 # 2010.10.28. 07:46

Tisztelt Hozzáértők!

Előre elnézést kérek, egyszer már leírtam ezt a kérdést ezen a fórumon (is), de mivel választ nem kaptam, ezért bátorkodom újra feltenni.

2008. áprilisa óta dolgozom jelenlegi munkahelyemen. A köztisztviselői jogviszonyomat 2010. júliusától kormánytisztviselői jogviszonnyá módosították. Ezzel összefüggésben munkaadómnál sorozatos felmentések indultak, határozatlan idejű státuszon lévő dolgozókat illetve határozott idejű kinevezéssel dolgozókat is felmentettek, indoklás nélkül, 2 hónap felmentési idővel.
Az lenne a kérdésem, hogy ha 2011. december 31-ig tartó, határozott idejű kinevezéssel foglalkoztatnak, mi történik abban az esetben, ha azt megelőzően felmentenek? Kötelezi a hivatalt a határozott idejű kinevezés arra, hogy a kinevezés lejártáig (2011. december 31-ig) kifizessék a munkabért?

Előre is köszönöm válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.28. 06:47

A felmondási védelmet a Mt. 90. §-a rögzíti. Az Mt. 193/P. § korábban valóban úgy rendelkezett, hogy ezt a szabályt a munkaerő-kölcsönzés keretében foglalkoztatottakra nem kell alkalmazni. Azonban az Alkotmánybíróság ezt a megkülönböztetést alkotmányellenesnek ítélte, és megsemmisítette. Jelenleg tehát a kölcsönzött munkaerőt is megilleti a felmondási védelem.

Tenzia52 # 2010.10.28. 05:33

Igen kedves nandy, az a helyzet ha a jogviszonyt kérem mondjuk áprilisig és azt mondják februárban van munka akkor mennem kell mert anno aláírtam egy áttelepülési megállapodást, de az élet úgy hozta hogy visszajöttem vidékre. Ezzel szemben úgy tudom hogy anyaként védett vagyok és korlátozva van km-es körzetben hogy max. milyen messze mehetek dolgozni és jelen helyzetben több mint 100 km-ről beszélünk.

Akkor arra is választ kaphatnék hogy ha véget ér a jogviszonyom mondjuk januárban utána csak gyesen lennék? Mert a gyes-t mindezek mellett kapom 2011. nyaráig. És ez jó vagy nem?

Köszönöm előre is a válaszokat és hogy segítetek, mert mielőbb döntést kell hozzak.

nandy # 2010.10.27. 20:19

Nem baj. megint tanultál valamit :)

(p.s. én is itt tanultam)

bolondmelós # 2010.10.27. 19:31

Fellapoztam, tényleg nincs említve.Bocsánat, illetve grat.
Jogos....a táppénzt tudtam, hogy nem véd kölcsönzés alatt.

nandy # 2010.10.27. 19:00

Tenzia52:
Először is: nagy szerencséd van, hogy a munkáltató hajlandó kifizetni szinte mindent, mert elvileg azt is mondhatná, hogy dolgozz csak a régi helyeden, nem ők tehetnek arról, hogy te közben elköltöztél. Ha nem tudod vállalni, maradj fizetés nélküli szabin, vagy mondjál fel te.

Ha ők mondanak fel nekem akkor rosszabbul járok?

Ők nem tudnak rendes felmondással elküldeni, mert felmondási védelem alatt állsz.

Mindenesetre te azzal járnál jól, ha legalább addig tartana a biztosítási jogviszonyod, míg másik munkahelyet nem találsz.

nandy # 2010.10.27. 18:55

paperkid: nem tudom hogy a gyes védelmet ad e munkaerő kölcsönző cégeknél is, de gyanítom, hogy igen.

A munkaerő kölcsönzéssel kapcsolatban olvasd el a különös szabályokat, nincs benne ilyen felmondási védelem! Táppénz, terhesség, gyes alatt ugyanúgy felmondhatnak. Mt. 193/I. szakasztól... Nincs benne felmondási védelem!

Tenzia52 # 2010.10.27. 18:42

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Legyen kedves válaszolni az alábbira:
2011.nyarán lesz kisfiam 3 éves. Jeleztem a cégemnél hogy 2010. szeptembertől szeretnék menni dolgozni, de mivel nem tudnak visszavenni (elköltöztem abból a városból)így ők kiadták a szabadságomat majd közös megegyezéssel meg is szüntetnék a munkaviszonyomat mert nem tudnak állást adni. Ezzel megkapnám jövő nyárig a havi béremet+védettség+felmondási idő+végkielégítést egy vagy maximum két összegben, akár már most is kifizetnék. Azt kérdezik tőlem hogy meddig tartson a jogviszonyom, amit én nem tudok. Mert ha mellette elmegyek máshova dolgozni akkor nem kaphatok táppénzt ezzel magyarázták. És még?
1.)Mitől tegyem függővé a jogviszonyomat? Munka után egyenlőre még nem nézek, talán tavasszal tudnék kezdeni új helyen.
2.) Ha ők mondanak fel nekem akkor rosszabbul járok? Azt mondták ez esetben állásidőt fizetnek havonta. Ennek más az adóvonzata?

Nem értem az egészet hogy van, melyikben mi a buktató.

Lenne kedves egy kicsit bővebben kifejteni.
Előre is megköszönöm válaszát.
üdvözlettel:

bolondmelós # 2010.10.27. 07:46

naina: még semmit.....de ezt az abszolút formai hibás dolgot nem lehet megúszni.+ van még perkövetelés.

Nandy /KBS:
őszintén : melyik munkaviszony megszüntetésre hajaz inkább az így leírt jognyilatkozat? Költői kérdés...

Mert ugye mondhatom hogy eszem ágában sem volt felmondani- főleg nem így. Előtte több hónapig passzíroztak- meg is látszik az eredménye.

Nandy: tudom hogy so9k múlik, de inkább az érdekelne, hogy kik írták.....ügyvéd ilyet hulla részegen se ír.
Mert a végén lévő csavarok (határidők betartása, követeléstől való elállás) először valami hozzáértőt sugallt- de a címzés, +rendes felmondás, azonnali (ez inkább a rendkívülinél van, de lehet közös megegyezéses is), jól összeturmixolták.

paperkid: nem tudom hogy a gyes védelmet ad e munkaerő kölcsönző cégeknél is, de gyanítom, hogy igen.
Állásidő és nem akar se közössel felmondani a hölgy.
Elmegy egy évig fizetetlenre. Valahol másutt dolgozhatna.

nandy # 2010.10.26. 21:03

Akkor már te is tudod, hogy sok múlik a fogalmazáson :)

Naina # 2010.10.26. 20:55

Szia bolondmelós!

és mit ítélt a bíróság?

bolondmelós # 2010.10.26. 18:38

nandy # 2010.10.24. 22:44
Hát minden hülyeséget írnak a neten :))))
amúgy tök igazad van...

Ha nagyon halkan ideírom, pont egy ilyen
nagyon ellentétes értelmű címben/tartalomban,
"felmondás" miatt támadtam meg a munkáltatóm írásbeli intézkedését:
Munkaviszony megszüntetése közös megegyezéssel
x cég m. munkáltató ÉS
y (ÉN)m. mnukavállaló z napon létrejött határozatlan idejű munkaviszonyt a mai napon azonnali hatállyal rendes felmondással megszüntetik. (Indoklási rész is van!!!)
A munkáltató cég megszűnik (!) (Okszerűség hiánya+ ok valótlansága )

Munkáltató a bért az utolsó munkában töltött napon , papírokat az előírt határidőn belül kiadja (zanzásítva.
)

Feleknek továbbiakban egymással szemben, sem anyagi, sem jogi, sem egyéb követelésük nincs.(kógens jogot sért...)

Dátum, (hiányos)

Munkáltató aláírása - az én aláírásom bezzeg hiányzik

És mindezt egy példányban rakták elém, amit elcsórtam.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.26. 15:11

Beleszámít. [Mt. 95. § (3) b) pont második fordulata.]