Munkaviszony megszűntetése


Veci # 2009.09.08. 16:40

sanyoca22
A munkavédelmi főfelügyelőséget keresném meg az ügyben http://www.ommf.gov.hu/index.html?…
A baleseti jegyzőkönyvet a baleset bekövetkezésekor kellett volna felvenni. Itt a munkáltató megsértette a törvényt. Az eset okozati összefüggésben van a kialakult egészségi állapottal az orvos szerint, akkor volna mit megpiszkálni. Leírok egy velem megtörtént esetet.
ANNO sok-sok évvel ezelőtt egy kisebb baleset érte a munkatársamat, kérésére nem vettem fel a baleseti jegyzőkönyvet, de a tetanusz injekció következtében a tűszúrás helyén begyulladt, fertőzést kapott, és a vizsgálat alapján elmarasztaltak. Indok: a kialakult fertőzést a balesettel összefüggésbe hozták, mivel ha nem történik baleset, nem kellett volna tetanusz injekció, én pedig nem írtam jegyzőkönyvet.

SZERINTEM járj utána a dolgoknak, akár jogi segítséget is kérjél.


Üdvözlettel Veci

sanyoca22 # 2009.09.08. 16:17

sziasztok!

az én problémám az lenne,hogy:
2008 márciusátol dolgozok egy amerikai cégnél!2009 áprilisában megsérültem munkaközben:fordultam egy nehéz munkadarabbal ,de beleakadt a sablonba és rántott rajtam egy nagyot
ez egy szombati napon épp müszakvége előtt történt!azonnal jeleztem közvetlen fönőkömnek!hétfőn mikor bementem dolgozni müszakfelénél már nem birtam dolgozni mert alig birtam lábra állni!mikor mondtam hogy legyenek szivesek felvenni baleseti jegyzőkönyvet és közölték hogy ez szombaton történt igy nem lehetséges mert utolagosan nem lehet baleseti jegyzőkönyvet felvenni
azota fokozatosan romlott az állapotom,többször voltam táppénzen is
és augusztusban egy rosszmozdulatot követően éles fájdalmat éreztem majd elkezdett zsibbadni a bal lábam!
egyből felvették a baleseti jegyzőkönyvet mejd felkisértek az üzemorvoshoz..aki azzonal irt beutalot az idegsebészetre.
megállapitották hogy porckorongsérvem van.és ha teljesen kifejlődött akkor műteni kell
ezt közöltem a cégemmel:akik felveték a hivatalos baleseti jegyzőkönyvet amit majd elküldenek az oephez:
és ezt ki is postázták nekem csak az a gond vele hogy amit elküldtek annak semmi köze ahoz amit én aláirtam
az uj verzióban azért volt balesetem mert én szerintük szabálytalanul végeztem a munkámat
és azt is sikerült megtudnom h most ki akarnak rugni mert a cég semmilyen kártéritést sem akar fizetni
szerintetek mennyi értelme van ezt bolygatni vagy esetleg munkaügyi bírósághoz fordulni?
előre is köszönöm

nandy # 2009.09.08. 11:54

Ha viszont a munkavállaló mond fel, akkor le kell dolgoznia a felmondási időt.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.08. 09:26

Ha a munkáltató él rendes felmondással, akkor a felmondási időnek legalább a felére fel kell mentenie a munkavállalót a munkavégzés alól.
A szabadság kiadására a felmondási idő alatt is az általános szabályok vonatkoznak, azzal a megszorítással, hogy értelemszerűen nem adhat a munkáltató arra az időre, amikor a munkavállaló fel van mentve a munkavégzés alól.

gombolyag # 2009.09.08. 09:25

Bocs, elírás történt, természetesen rendes felmondásról van szó

gombolyag # 2009.09.08. 09:18

Tisztelt Segítők!

Munkavállaló rendes elmondása esetén a munkáltató nem köteles felmentést adni a felmondási idő alatti munkavégzés alól?
Másik kérdésem, hogy amennyiben a felmondott munkavállalónak még ki nem vett szabadsága van, úgy e szabadságot a munkáltató köteles-e kiadni, vagy választása szerint a kiadás helyett pénzben kifizetheti-e azt?
Harmadik kérdésem, ha a munkáltató a felmondott munkavállalójának a szabadságot kiadja, akkor megszabhatja-e, hogy azt mikor veheti ki?

köszönöm a nagyon gyors választ.

Veci # 2009.09.08. 08:02

Dödölle1 és Kovács_Béla_Sándor
Köszönöm a megerősítést és a kiegészítést.
A helyzet az, hogy a sok, rendesen bejelentve foglalkoztatott munkavállalót írritálja az a helyzet, hogy mások akik borítékba kapva a fizetés kiegészítést, ugyanannyi jövedelemből, ha nem többől élnek, mint azok, akik nem tudják (vagy nem is akarják) ugyanezt a húzást megcsinálni, és tőlük keményen levonják a járulékokat és az adót.
Tudjuk, hogy a kényszer is belehúzza a munkavállalót a "fekete vagy szürke" munkába, de nem önmagát hozta helyzetbe a munkavállalót (hosszútávon), hanem a munkáltatót, aki kibújik a terhek fizetése alól. Nyilván nem lehet rossz adó- és járulékmentes jövedelemhez jutni, de ennek a sok előnye mellett hátránya is lehetnek (ld. a példát).
Nagyon hosszútávon a nyugdíjkor elérésekor jön a következő "nagy csalódás" és lehet szidni a mindenkori jogalkotókat, hogy kevés a nyugdíj, ami persze a befizetett járulékokkal arányos, mint a táppénz is.


Üdvözlettel Veci

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.08. 07:58

Nono. A zsebbe fizetett munkabér is járulékköteles, tehát alapja a baleseti táppénznek.
De sajnos, a bizonyítás nem könnyű; ráadásul a munkavállaló a dolog felvetésével saját magát is megvádolja. Ha sikeresen bizonyít, akkor pedig járulékhátraléka lesz.

Dödölle1 # 2009.09.08. 05:58

A következőkben kérném a segítséget :
Az egyik ismerős munkahelyi balesetből kifolyólag van otthon.
Mivelhogy a munkáltató egy minimál összeggel jelentette be (de ezenkivül volt borítékos pénz is),hogy ne kellejen nagy járulékokat fizetni,most egy minimális összeget is kap.
Mennyire van esélye a teljes bérre a betegállomány ideje alatt?

Köszönettel ------------------
  • Válasz

Az előző hozzászóló válaszát megerősítve:

Semmi. Csak a járulékalapot képező jövedelem vehető figyelembe a baleseti táppénz alapjaként.

Lásd az alábbi jogszabályi helyet:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

Alapelvek
2. §

(2) A pénzbeli egészségbiztosítási ellátások közül a pénzbeli ellátások a pénzbeli egészségbiztosítási járulékfizetési kötelezettséggel arányosan vehetők igénybe.

Üdv. :)

Veci # 2009.09.07. 21:24

cserko1
Szerintem a munkaszerződésben foglalt javadalmazás alapján számíthat táppénzre, csak ennek megfelelő száz százalékos táppénzre szerintem (csak ami után a járulékokat megfizették). Ez a teljes bér, hátha most is fizet borítékban.
Hát az ilyen helyzettel számolni kell, ha valakit zsebbe borítékkal fizetnek. Ezt mondják szürkegazdaságnak? Tudom, hogy ez a munkavállalónak is kényszerhelyzet, de ez az ára az adó- és járulékmentes jövedelemnek.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.09.07. 21:17

hradvice
Jobban teszed tényleg, ha munkajogban járatos jogászhoz fordulsz.
Veci


Üdvözlettel Veci

cserko1 # 2009.09.07. 20:57

A következőkben kérném a segítséget :
Az egyik ismerős munkahelyi balesetből kifolyólag van otthon.
Mivelhogy a munkáltató egy minimál összeggel jelentette be (de ezenkivül volt borítékos pénz is),hogy ne kellejen nagy járulékokat fizetni,most egy minimális összeget is kap.
Mennyire van esélye a teljes bérre a betegállomány ideje alatt?

Köszönettel

hradvice # 2009.09.07. 20:17

Veci:
Köszönöm a tanácsot!
Tanulmányoztam a hiv. anyagokat, de attól tartok ehhez én kevés vagyok.
nem szeretnék semmit sem félreérteni, s tévesen arra alapozni egy döntést.
Azt hiszem, keresek egy ügyvédet.
:)

Veci # 2009.09.07. 17:06
Veci # 2009.09.07. 17:02

hradvice
A helyedben én alaposan tanulmányoznám a Munka Törvénykönyvét. A munkaviszony megszűntetésére vonatkozó szabályt a 86-99. §-nál olvashatod, a munkaszerződés módosítása a 82-84. §. A munkaviszony jogellenes megszűntetéséről a 100-101. §.
A közös megegyezés általában nem a munkavállaló érdekeit szolgálja és a munkaviszony is azonnal megszűnhet. ASzerintem a munkáltató nem akar felmondási/felmentési időt, végkielégítést fizetni.

1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvéről
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…
A 174-187. § a munkáltató kártérítéséről ír.

Figyelmedbe ajánlom az alábbiakat is:
http://www.neki.hu/…orvoslat.htm#…

Mindenesetre munkajogban járatos fórumozók véleményére alapozz.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

hradvice # 2009.09.07. 15:49

Tisztelt Wasp! Tisztelt Fórum!

Cégem munkaviszonyom felmondását kezdeményezi, mert gyes-ről visszatérve nem tudnak munkát biztosítani.

Ugyanakkor a munkakörömet éppen betöltő felmondott, így munkaköröm elvileg szabad.

Munkáltatóm mégis közös megegyezést kezdeményez.

Kérdésem a következő:

  • az Ön által említett "kártérítési átalány" 2-12 hónapig terjedő munkabérnek megfelelő összege minek a függvénye.
  • azaz, mitől függ, hogy a kártérítés 2 v. 12 havi munkabér?

A cégem hamar le akarja zárni ezt a kérdést. A tárgyalások során szeretnék felkészült lenni, főleg tekintettel arra, hogy nem felmondani akar, hanem megegyezni.

Köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.06. 21:13
  1. Nem felmondás - a munkaviszony azonnali hatályú megszüntetése. Nem mindegy.
  2. Nem kéred megszüntetni a munkaviszonyt, hanem megszünteted. Ez sem mindegy.
  3. Ha a munkvaállaló mond fel, akkor is jár álláskereséséi támogatás - csak egy kicsit később.
Grád András # 2009.09.06. 17:40

Kedves Tigriske!

  1. Igen.
  2. Nincs jelentősége.
  3. Bevallom, nem emlékszem, majd valaki más megírja. :-)

Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Tigriske72 # 2009.09.06. 14:57

Tisztelt Fórum!

Sürgős segítségre lenne szükségem, és megerősítésre, hogy jól tudom-e az alábbiakat:
Próbaidő alatt bármelyik fél felmondhat.
1.Jól tudom-e, hogy ezt írásban kell közölni?
2.Ilyenkor is fontos a munkavállalónak a közös megegyezésre törekedni, vagy nincs jelentősége, elég egy papír, hogy kérem megszüntetni a munkaviszonyom?
3.Ha próbaidő alatt én szüntetem meg a munkaviszonyt, akkor is jár a munkanélküli segély (mivel ez nem igazi felmondás, és nem jár annak kötelezettségeivel), vagy nem jár (mivel én mondok fel)?

A választ előre is nagyon szépen köszönöm!

Tigriske

sixlaci # 2009.09.04. 18:43

Köszi, mi is így gondoltuk!:)
Pár kényszer vállalkozóval beszéltünk.
Hát......
Akkor inkább, othon ülünk és nézzük a tv-t.:o)

_Wasp_ # 2009.09.04. 16:32

Amíg nem történt meg a felmondás, addig megvan a munkahelye. Ezért hát nincs is addig miért jogi eljárást indítani, ugye?

(Ez ugyanakkor azt is jelenti, hogy mennie kell dolgozni. Ha hazaküldik, kérje azt írásba adni.)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

hradvice # 2009.09.04. 16:11

Wasp:
felmondást még nem kaptam, csak személyesen beszélgettünk, ami során elmondta, hogy nincs helyem, kénytelen kirúgni.

egyébként: én írásban jelentettem be neki, hogy visszamennék. ezt követően szintén írásban összefoglaltam a beszélgetésünk lényegét. (visszemnnék, nincs hely, kirúg, mehetek munkát keresni)
ezután üresedett meg a helyem.
úgyhogy én most arra várok, hogy felhívjanak,hogy mégis mehetek és közben állást keresek.

ha jól értem, amíg nincs felmondás a kezemben, és nem vett fel vkit a helyemre, addig nem tudok jogi lépést tenni?

bocs, kérdés kérdést hoz! Köszönöm!

_Wasp_ # 2009.09.04. 13:22

hradvice:

a felmondásban minden szó számít. Ha pontosan megmondaná (idézné), hogy mi lenne a felmondás indokolása, akkor lehet, hogy tudnék rá jogszerű magyarázatot.

így nincs értelme találgatni, a több millió lehetséges okból egyet-egyet kiszúrhatnánk, de annak se lenne sok haszna.

„a jelentős bevétel“ alatt mit kell értenem. úgy gondolom, hogy a végkielégítés+a felmondási időre járó bérről lehet szó
ehhez hozzájön a jogerős ítélet meghozataláig a munkabér (ami nem térül meg máshonnan) és még hozzájön 2-12 havi munkabérig terjedő átalány kártérítés. Ez szerintem nem kevés.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

_Wasp_ # 2009.09.04. 13:22

hradvice:

a felmondásban minden szó számít. Ha pontosan megmondaná (idézné), hogy mi lenne a felmondás indokolása, akkor lehet, hogy tudnék rá jogszerű magyarázatot.

így nincs értelme találgatni, a több millió lehetséges okból egyet-egyet kiszúrhatnánk, de annak se lenne sok haszna.

„a jelentős bevétel“ alatt mit kell értenem. úgy gondolom, hogy a végkielégítés+a felmondási időre járó bérről lehet szó
ehhez hozzájön a jogerős ítélet meghozataláig a munkabér (ami nem térül meg máshonnan) és még hozzájön 2-12 havi munkabérig terjedő átalány kártérítés. Ez szerintem nem kevés.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

hradvice # 2009.09.04. 13:13

"Wasp"! Köszönöm!

"valós és okszerű felmondási ok": szabad a munkaköröm és mégsem vesznek vissza. ezt mivel tudná indokolni a cég, hogy jogszerű legyen? Tudna példát mondani, hogy megértsem?

"a jelentős bevétel" alatt mit kell értenem. úgy gondolom, hogy a végkielégítés+a felmondási időre járó bérről lehet szó. Esetleg ha pert nyerek, akkor az egész procedúra idejére járó munkabéremet megkaphatom, vagy vissza kell állítsák a jogviszonyt?

Köszönöm!