Munkaviszony megszűntetése


_Wasp_ # 2009.09.04. 13:07

hradvice:

Ez a felmondási indoklás valótlan (és szerintem nem is okszerű), tehát perben nem állja meg a helyét.

Ez alapján a felmondás megtámadható és a per megnyerhető - ami jelentős bevételhez juttatna. Ha a "felmondás" mégis "közös megegyezés" formájú iratként születik meg, akkor az említett megtámadási lehetőség elveszik.

Általában annak kell bizonyítania aki állít valamit, és bár a munkajogban a felmondási ok valós és okszerű voltát a munkáltatónak kell bizonyítania, nem biztos, hogy nem jár sikerrel.

a Fórum :)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.04. 13:05

Rendes felmondással elküldhetnek engem is?
El.
Elvileg van valami törvény, amely garantálja, hogy a gyerek 10 éves koráig biztosítsák a határozatlan idejű munkaviszonyomat.
Nincs ilyen jogszabály. A védelem legfeljebb a gyermek három éves koráig áll fenn.

Egy módon tudja biztosan megakadályozni a felmondást: fizetés nélküli szabadságot vesz igénybe a gyes idejére. De akkor ugyanúgy nincs bérjövedelem.

hradvice # 2009.09.04. 12:49

Tisztelt Fórum!

Gyesről visszatérve főnököm közölte, hogy megszűntetik munkaszerződésemet, tekintve, hogy munkakörömet betöltötték.
Erről még csak szóban egyeztettünk, a felmondást még nem kaptam meg.

Néhány nappal később az én munkakörömet betöltő személy felmondott, tehát megüresedett a helyem.

Ennek ellenére a cég fel akar mondani nekem, és egy új dolgozót akar alkalmazni.

Az én felmondásom indoka az, hogy szervezeti változások miatt nincs helyem, tehát nem "minőségi cserére" hivatkozik.

Úgy érzem, hogy a nekem címzett felmondás ezzel az indoklással nem állja meg a helyét.
Mit tehetek?
Köszönöm!

Veci # 2009.09.04. 12:22

cargo
Mt. http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Rendkívüli felmondás

96. § (1) A munkáltató, illetve a munkavállaló a munkaviszonyt rendkívüli felmondással megszüntetheti, ha a másik fél

  1. a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
  2. egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. Ettől érvényesen eltérni nem lehet.

Végkielégítés

95. § (1) A munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha munkaviszonya a munkáltató rendes felmondása vagy jogutód nélküli megszűnése következtében szűnik meg.

Ha te mondasz fel rendkívüli felmondással, akkor nem jár végkielégítés, felmentési idő, és a felmondási időt le kell dolgozni.
Ha nem írtad alá a munkaszerződés módosítását közös megegyezéssel, akkor azt ajánlanám, hogy ne te mondj fel, mert ha a munkáltató rendes felmondással küld el, akkor ki kell fizesse ezeket.
DE ne adj okot a munkáltatói rendkívüli felmondásra, az nem ok hogy nem írod alá a számodra kedvezőtlen feltételekkel a közös megállapodással a munkaszerződés módosítását.
Bizonyára munkajogban járatosabb fórumtársak válaszolnak neked.
Veci


Üdvözlettel Veci

hajnalkadienes # 2009.09.04. 11:31

Tisztelt Béla!írtam már Önnek az ügyemben, de nem igazán értem a válaszod. Szóval, mégegyszer:6 éves gyermekemmel tartósan betegségi gyesen vagyok. Mellette teljes munkaidőben dolgozom, 1 éve.Létszámleépítést rebesgetnek, következő hónapban. Rendes felmondással elküldhetnek engem is? Elvileg van valami törvény, amely garantálja, hogy a gyerek 10 éves koráig biztosítsák a határozatlan idejű munkaviszonyomat. De szerintem rendes felmondással engem is elküldhetnek! Írna egy picit részletesebben, vonatkozó jogszabályokat is, ha tudna... Válaszát előre is köszönöm! Hajni

hajnalkadienes # 2009.09.04. 11:29

Tisztelt Béla!írtam már Önnek az ügyemben, de nem igazán értem a válaszod. Szóval, mégegyszer:6 éves gyermekemmel tartósan betegségi gyesen vagyok. Mellette teljes munkaidőben dolgozom, 1 éve.Létszámleépítést rebesgetnek, következő hónapban. Rendes felmondással elküldhetnek engem is? Elvileg van valami törvény, amely garantálja, hogy a gyerek 10 éves koráig biztosítsák a határozatlan idejű munkaviszonyomat. De szerintem rendes felmondással engem is elküldhetnek! Írna egy picit részletesebben, vonatkozó jogszabályokat is, ha tudna... Válaszát előre is köszönöm! Hajni

hajnalkadienes # 2009.09.04. 11:29

Tisztelt Béla!írtam már Önnek az ügyemben, de nem igazán értem a válaszod. Szóval, mégegyszer:6 éves gyermekemmel tartósan betegségi gyesen vagyok. Mellette teljes munkaidőben dolgozom, 1 éve.Létszámleépítést rebesgetnek, következő hónapban. Rendes felmondással elküldhetnek engem is? Elvileg van valami törvény, amely garantálja, hogy a gyerek 10 éves koráig biztosítsák a határozatlan idejű munkaviszonyomat. De szerintem rendes felmondással engem is elküldhetnek! Írna egy picit részletesebben, vonatkozó jogszabályokat is, ha tudna... Válaszát előre is köszönöm! Hajni

cardo # 2009.09.04. 11:14

Jó napot érdeklödnék ,4éve dolgozom a cégnél és most aláakarnak iratni egy olyan szerzödés modositást amiben leviszik a fizetésem jutalék százalékát,a dátum junius 28,de augusztus 1 gyel történne és csak ma kaptam meg.az a kérdésem ha rendkivüli felmondással akarnék eljönni akkor járna e a felmondási pénz meg a végkielégités vagy nem érdemes azonnali felmondást kérni.köszönöm a válaszát.R.L.

nandy # 2009.09.04. 06:49

sixlaci:

Mindenképpen jobb munkavállalóként mint vállalkozóként dolgozni, utóbbi sokkal rizikósabb.
Ha esetleg csődbe megy a munkáltató, akkor a munkavállaló számára ott a Bérgarancia Alap, egyéni vállalkozónál /vállalkozásnál/ nincs garancia a kifizetésre.
A munkavállalónak jár rendes szabadság, van munkaideje, míg a vállalkozónak nem jár szabi és nincs korlátozva a munkaideje sem, kvázi éjjel-nappal dolgozhattok ki tudja, mennyi pénzért.
A munkavállaló felelőssége korlátozott, a vállalkozóé korlátlan.
Az adózás szépségeiről már ne is beszéljünk..

nandy # 2009.09.04. 06:48

.

_Wasp_ # 2009.09.03. 21:41

sixlaci:
pontosan látod a kulcskérdéseket:
Egyáltalán kötelezhet bennünket, hogy aláírjuk a közös megegyezést?
már hogyan kötelezhetne??? szó nincs róla.

Mondjon fel ő és mi majd eldöntjük, hogy vállaljuk e a bizonytalan vállalkozói munkát.
Ezt én is így látom...


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

_Wasp_ # 2009.09.03. 21:37

hát tényleg sajnálom... gondolom elég fájó, hogy egy évi fizetésedbe került. Remélem, legalább a történetedet olvasó fórumozók óvatosabbak lesznek ezentúl.

több sikert a következő munkahelyeden!

üdv,

W.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

kori28 # 2009.09.03. 20:31

Kedves Wasp!

Tegnap voltam egy ismerős ügyvédnél, akinek a munkajog a szakterülete. Szerinte az elszámoló lapom formailag teljesen rossz, viszont tartalmilag az aláírásom által közös megegyezésként értelmezhető.
Na nem baj, egy tapasztalattal több. Azt hiszem mostantól sokkal „tudatosabb” munkavállaló leszek. Utólag is köszönöm a segítséget!:)

UI: Ma a volt főnököm jelezte, hogy még valami iratot legyek szíves bemenni és aláírni. Természetesen eszemben sincs.

sixlaci # 2009.09.03. 19:11

Sziasztok!

Egy építőipari Kft-nél dolgozunk négyen, padlóburkoló szakmunkásként.
A főnökünk bejelentette, hogy kirak bennünket vállalkozónak, mert az mindenkinek jó lesz.
Szerintünk ez inkább, neki lenne jó.
Én, ötödik éve dolgozom nála.
Beleolvasgatva a fórumba, gondolom járna nekem felmondási idő és végkielégítés is, ennyi idő után.
Van kollégám, aki 12 éve van a cégnél.
Szerintünk, azért akarja a közös megegyezést, mert akkor nem kell, semmit sem kifizetnie.

Plusszba, érdekes ez a vállalkozóvá kirakás is.
Bennünket meg sem kérdezett, akarunk e azok lenni.
Ő úgy gondolta megszerzi a munkát, nekünk kiadja, mi megcsináljuk ő meg, hónap végén kifizet bennünket.
Ő adná a szerszámokat-gépeket, céges autót, nekünk "csak" dolgozni kell.

Van valami biztosíték, hogy rendesen adja a fizetést, mint jelenleg, mikor még alkalmazottjai vagyunk a cégének és nem vállalkozók?
Mást sem hallunk, hogy körbe tartozások vannak.
A mi cégünknek is sokan tartoznak, majd 30 millió forinttal.
Egyáltalán kötelezhet bennünket, hogy aláírjuk a közös megegyezést?
Mondjon fel ő és mi majd eldöntjük, hogy vállaljuk e a bizonytalan vállalkozói munkát.

Szerintetek, mit tegyünk?
Legyünk vállalkozók és vagy bejön, vagy nem?
Van valami kötelezettsége felénk, ha már nem vagyunk az alkalmazottjai?
Hajtsunk rá, hogy ő mondjon fel nekünk és akkor legalább, kapunk valami kis pénzt tőle?
Utánna ugyis, csak az álláskereső támogatás marad, mivel pangás van az építőiparban.
Mi is nyolcan voltunk régebben, most négyen maradtunk.

Üdv:

Sixlaci

nandy # 2009.09.03. 14:12

Nézd, ha a cég pénzügyi helyzete annyira rossz, akkor szerintem meg kellene várni a munkáltatói felmondást. Sőt, már most nézd meg, hogy nem áll-e felszámolás alatt a cég. www.cegjegyzek.hu

A munkaviszonyba beleszámít a gyed, gyes stb. időszaka is, így jár neked 3 havi végkielégítés és legalább 55 nap felmondási idő.

Táppénzre ne menj, csak ha nagyon muszáj. Az első 15 munkanapot /kb. 3 hét/ valóban a munkáltató fizeti, és utána is előfordulhat, hogy elfelejti továbbítani a táppénzigényed...

Binya # 2009.09.03. 04:55

Azt elfelejtettem, hogy közben voltam szülni, de folyamatos munkaviszonyom volt akkor is. 2 évig voltam távol, ez csökkenti a végkielégítés összegét?
Mi alapján számolják a végkielégítést? Utolsó év vagy az utolsó három hónap átlagát?

Binya # 2009.09.03. 04:52

Köszönöm a válaszokat, ez már tényleg az idegek harca, ahogy Nandy írta.
Lehet, hogy a végén táppénzen kötök ki, de az a baj, hogy ott is az első 15 napot a munkáltató fizeti.
De még annyira sem méltat 11 év után, hogy vmit mondjon a fizetésről vagy a jövőről és ez már tart lassan fél éve. Az ember lánya ilyenkor nagyot koppan, hisz éveken át kitettem értük szívem-lelkem.
Ha rábírom, hogy mondjon fel rendes felmondással, akkor jól olvastam, hogy 3 havi végkielégítés jár?
Mire kell odafigyelnem, minek kell feltétlenül benne lenni a felmondásban?
Júniusig kaptunk étkezési utalványt, gondolom mivel adható, ez nem kérhető számon rajta?
Mi lenne, ha odaállnék elé és elmondanám neki, hogy már hallottam, hogy fel akarnak mondani? Hátha elhatározásra bírnám.Vagy várjak mindenképp, hogy ő lépjen?
Előre is köszönöm a választ!

nandy # 2009.09.02. 13:04

Hát nem tudom, elég vékony jégen táncolsz.

Egyrészt igen, hivatkozhat a nehéz gazdasági helyzetre, másrészt viszont több mint fura, hogy a családja tagjainak mindig időben, pontosan fizet (vagy nekik sem?). A bankkivonatot ne másold le, ha oda kerül a sor, a bíróság fogja őket kötelezni annak bemutatására.

De önmagában az, hogy pár nap csúszással fizet, még nem ad alapot egy rendkívüli felmondásra. Akkor lenne esélyed, ha magának és a rokonoknak mindig időben fizetne, neked meg állandóan késve.

A munkaidő csökkentése a munkaszerződés módosításával jár együtt, melybe te nem vagy köteles beleegyezni. Én a helyedben nem is egyeznék bele... rúgjon ki :))
Fizetés nélkülire sem küldhet, ha nem tud munkát adni, akkor az állásidőre bért kell fizetnie. Tudom, hogy ez már az idegek harca, az győz, aki tovább bírja.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.02. 13:02

A munkáltató egyoldalúan nem módosíthatja a munkaszerződést. Tehát nem rövidítheti le a munkaidőt sem. Azt megteheti, hogy hogy csak napi négy órában léát el feladattal, de fizetnie akkor is teljes munkaidőt kell.
Ugyanígy nem rendelhet el a munkáltató fizetés nélkülis szabadságot sem. Ha nem tud feladatot adni, felmenthet a munkavégzés alól, de állásidőt akkor is fizetnie kell.

Binya # 2009.09.02. 12:24

Kösz a választ Nandy!

Ha ő arra hivatkozik, hogy sok a kintlévősége és azért nem tud fizetni, akkor már vesztenék is a bíróságon?
Azzal bizonyíthatom, hogy lemásolom a bankkivonatot, amelyiken elutalta a teljes fizetését pár embernek, nekem viszont csak egy részét? Vagy ezzel is megüthetem a bokámat?
Mit tanácsolsz, hogy tudnék lépni? Ha legközelebb előáll azzal, hogy tovább csökkenti a munkaidőmet napi 4 órásba vagy kiadja a szabimat, utána elküld fizetetlenre kénytelen vagyok benyelni?
Jó lenne, ha felmondana rendes felmondással, de szerintem ez jut neki legutoljára eszébe.

_Wasp_ # 2009.09.02. 11:21

Wasp még egy fontos kérdésben kérem a véleményed.
Most néztem át az irataimat és a munkaviszony megszüntetőnek van egy pontja, ami eléggé aggályos. Ez a pont lényegében azt tartalmazza, hogy a munkaviszony megszüntetését követően semmilyen követelésem nincs a cég felé. Ez mennyiben módosítja a helyzetemet?

teljesen véletlenül nem közös megegyezéses munkaviszony megszüntetésére irányuló megállapodást írtál alá?!

Sorban menjünk végig ezeken: Aláírtál valamit, vagy csak a kezedbe adták a papírokat? Ha aláírtál, akkor mi volt pontosan amit, aláírásoddal elfogadtál?

Ha ugyanis ez nem közös megegyezéses munkaviszony megszüntetés volt, akkor az általad írott szakasz jogilag teljesen értelmezhetetlen. Tehát ez esetben, mint Nandy írta: nincs is jelentősége. Ha viszont közös megegyezést írtál alá, akkor nagyon más a helyzet, a korábbi tanácsaim sem vonatkoznak rá.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

nandy # 2009.09.02. 10:58

Binya:

Ha rendszeresen késve fizet, és ennek szándékosságát is bizonyítani tudod, akkor megáll a rendkívüli felmondás.
De a bíróság előtt mindent neked kell bizonyítani a szándékosságot!

Mt. 96. § (1) A munkáltató, illetve a munkavállaló a munkaviszonyt rendkívüli felmondással megszüntetheti, ha a másik fél
a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy

  1. egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. Ettől érvényesen eltérni nem lehet.

(4) A rendkívüli felmondás jogát az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon belül, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni.

nandy # 2009.09.02. 10:54

kori28:

Semennyire sem, ugyanis nem közös megegyezésről van szó, hanem munkáltató általi - jogtalan - felmondásról.

Binya # 2009.09.02. 06:15

Kedves KBS!

Szívem szerint nem mondanék fel, mivel kilátásban sincs új munkahely, de úgy sem lehet élni, hogy van munkahelyem csak fizetésem nincs.
Már lecsökkentettek 6 órásba és attól félek, hogy tovább csökkentik a munkaidőmet 4 órásba.
Felmondani nem akarnak, mert akkor járna a végkielégítés, inkább rákényszerítenek, hogy mondjunk fel magunktól. Már hallottam olyant is, ha van rá módjuk, elküldenek fizetetlen szabadságra. Ezért gondoltam a rendkívüli felmondásra vagy az, hogy nem kapjuk/kapom meg időben a fizetésem, nem elég ok erre a felmondási módra?
Van jobb ötlete?
Segítségét előre is köszönöm.

kori28 # 2009.09.01. 20:12

Wasp még egy fontos kérdésben kérem a véleményed.
Most néztem át az irataimat és a munkaviszony megszüntetőnek van egy pontja, ami eléggé aggályos. Ez a pont lényegében azt tartalmazza, hogy a munkaviszony megszüntetését követően semmilyen követelésem nincs a cég felé. Ez mennyiben módosítja a helyzetemet?