Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


gerbera317 # 2021.02.15. 13:23

Valahogy rá kellene venni a vevőt, hogy a telket is vásárolja meg, különben minden nyáron rainbow family-s hippitábor lesz a kertben, télen pedig hajléktalanmelegedő.

wers # 2021.02.15. 11:48

Én értettem, azt nem értem, mit nem értett a kérdező.

Azt is el tudom képzelni, hogy a ház vevője nem nagyon észlelte, hogy a telket nem vette meg - legalábbis nem akarja észre venni.

De mintha lennének ott valami "dolgok" is, nemcsak az üres telek.

gerbera317 # 2021.02.15. 11:27

Valószínűleg az történt, hogy a telket nem árverezték el, az az adósé maradt, viszont a házat elárverezték. És most az a baja, hogy a telkét ingyé' használják. Erre mondom neki azt, hogy akkor kérjen használati díjat a telek használatáért. Mire ő azt kérdezi, hogy hogyan és hol, ami valószínűleg azt jelenti, hogy kitől és hogyan.
Erre csak egy válasz létezik: a használótól, és határozottan. Feltéve persze, hogy a telek nem szolgálja szolgalmi joggal a házat.

wers # 2021.02.15. 10:57

Próbáld újra leírni, mi a kérdésed, mert nem érthető. (Talán ezért nem érted a választ)

pozsipapa2 # 2021.02.15. 10:36

Tudatosult bennem hogy "be mentem az oroszlán barlangba"
de kis szakmai segítséget reméltem nem lealázást.
Én kétkezi munkából élek és nem is rosszul. Használati díj?
Hogyan? Hol?
Tudom hogy amatőr vagyok de hátha segít valaki!

gerbera317 # 2021.02.15. 07:36

Jópofa, ahogy leírsz egy problémát, a végén pedig megkérdezed, hogy "hány éves a kapitány", de még azt is olyan talányosan.
Kérj használati díjat a telek használatáért. Feltéve, hogy nem terheli szolgalmi jog.

pozsipapa2 # 2021.02.14. 17:50

Üdv Mindenkinek!
Olvasgattam a fórumot de nem találtam benne a "másik oldal" problémáiról. Én azt "képviselem"
Rövid előzmény adott egy bedőlt építési hitel. Jobb helyzetbe kerültünk mégse tudtunk megegyezni a bankkal.
Árverezésre került a sor. A telek és a rajta lévő ház külön helyrajzi számon van telekkönyvileg felvezetve. Így is került meghirdetve.Nagyjából két éve megvették a házat. Mint jogkövető állampolgár a behajtó iroda megkeresésére kerestünk másik lakhelyet, kiürítettük az ingatlant és átadtuk a kulcsokat. Kértem infót hogy most mi legyen. Csak annyit kell biztosítanom hogy bejussanak a lakásba. Idén elindult a nagy telek takarítás -mondanom sem kell hogy a telken hagytam ott dolgokat ami az "enyém"- a ház felújításához szállítottak anyagokat. Magyarul használják a telkemet. Akkor nem lenne semmi bajom ezzel ha a banki függőségem nem lenne meg. Ez havi 70000 levonás.
Na mit tegyek?

drbjozsef # 2021.02.14. 09:31

A "lakatlan ház" és a "lesztek szívesek beengedni" együtt paradoxon.

Ha lakatlan, és tulajdonos vagy, pontosan olyan jogaid vannak, mint a többi tulajdonosnak. Birtokbavenni, használni, a többiek jogos érdekeinek csorbítása nélkül.

Ha mint (újdonsült, önjelölt) birtokos megakadályozod őket a használatban, akkor bírósághoz fordulhatnak, többlethasználati díjat követelhetnek.

Nem tudom mi a végső célod, de ha lakatlan, akkor az ő kérdezésük nélkül venném birtokba. Majd észreveszik. Vagy nem, de minél később, annál később kérhetik a t.h.díjat.

Csuklósbusz # 2021.02.13. 21:08

Ha lakatlan a ház résztulajdont mennyire kockázatos venni ha magamnak vagy ismerősöm lakhatási céljaira kellene?
Nem beköltözhetően árverezik, a terv az hogy most megtettem az aktiválási kérelmet a folyamatos árverésre, utolsó szakaszban sem lesz rámlicitáló akkor beszélek a többi tulajjal hogy én lennék az egyik új tulajdonos és lesztek szívesek beengedni. Amennyiben nem akkor nem fizetem ki a végrehajtót és bukom az előleget..
Előtte nem érdemes velük beszélni mert akkor még megveszik előlem, jártam már így.
Ti ezt hogyan csinálnátok másképp?

papinianus88 # 2021.01.29. 12:22

csuklósbusz, szerintem annyian megírták már ezt, hogy nézd meg a törvényben, ott mindent megtalálsz a kérdésedre:

Vht. 141. § (2)- (3) bekezdés

Csuklósbusz # 2021.01.29. 11:47

Ha tavaly egy tulajdonrész beköltözhetően volt hirdetve normál árverésen, most idén meg már folyamatosban nem beköltözhető akkor mégis mi változott rajta ha az ingatlan ugyanúgy lakatlan?

Tehát egyik kiírásban még beköltözhető, most meg már nem?

Ha nem beköltözhető akkor csak akkor kerülhetek birtokba ha beenged a tulaj?

István409 # 2021.01.21. 12:02

papinianus88

Köszönöm. Kicsit elkavarodtam magamat :)

papinianus88 # 2021.01.21. 11:22

ha megnézed a másik topikban válaszoltam neked... és igen, alkalmas, nyilván.

István409 # 2021.01.21. 11:13

Sziasztok !
Magánszemély árverési vevőként e-papíron tett kérelmem alkalmas a kívánt joghatás (kiürítési,átadási kérelem) kiváltására ?

papinianus88 # 2021.01.21. 10:13

Csuklósbusz:

Jogos a felvetésed, és valóban azt jelöli. Szvsz Elektronikus Árverési Rendszer hibája. A minimálárat hibásan hozza 90%-ra (pedig 70 v 50-nek kellene lennie). Remélhetőleg ezt javítják a rendszerben, mert ez így félrevezető. Simán elmegy valaki az ingatlan mellett, mert 90-ért nem kell neki, 50ért viszont vinné.

Csuklósbusz # 2021.01.21. 09:28

Más folyamatos árverést is megnéztem, ott sem enged az 1 szakasz áránál kissebbet licitálni folyamatosba.

AKkor mindenki szembejön az autópályán vagy én nézek el valamit? :-)

Csuklósbusz # 2021.01.21. 09:22

De a rendszer csak 90%-os ajánlatot fogad el, akkor felhívom a VH-t hogy valami nem kóser.

papinianus88 # 2021.01.21. 08:11

Csuklósbusz: Jól gondolod, nemcsak, hogy logikus, de így is van. A jogszabály ettől függetlenül nem egyértelmű, ezért írta ezt neked gerbera.

De akkor nem úgy lenne logikus hogy az 50%-os árral lehetne aktiváltatni és akkor indul a 3 szakasz?
Ehelyett csak a 90%-os árral enged aktiváltatni, akkor ezt elkúrta a vh?

Jó-jó, de ki tesz 90%-on vételi ajánlatot a folyamatosban, amikor éppen azért került a folyamatosba, mert 70%-ért sem kellet a kutyának se?

A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy pl 90-70-50 % volt a három szakasz az első árverés során, a kutyának nem kellett. A végrehajtó felteszi a folyamatosba, de ott a MINIMÁLÁR 50% lesz! Nem 90%. A hirdetmény csak felfogja sorolni a lehetőségeket, amennyiben érkezik egy érvényes vételi ajánlat, hogy utána, hogyan alakul(hat)nak a szakaszok.

Ebben az esetben a következőképpen fog kinézni. Valaki aktiválja magát a folyamatos minimáláron (50%), amennyiben nem érkezik az első 20 napban más ajánlat, akkor a licitnapló érvénytelenként elutasítja az ő minimáláras ajánlatát az első (90%-os) szakaszban, ugyanez a sztori a második szakasznál (70%), a harmadiknál pedig már érvényesként megjelenik.

Előforduélhat az a csúnyaság, hogy 50%ért aktiválta magát, de már az első szakaszban valaki 90%ért tesz egy érvényes ajánlatot. Értesítést kap róla, aztán matekozhat, hogy licitál-e, amennyiben nem, akkor ezen első szakaszban véget is ér az árverés és a licitnapló ugyanúgy érvénytelenként jelöli meg az aktiváló ajánlatát.

Csuklósbusz # 2021.01.20. 16:49

De akkor nem úgy lenne logikus hogy az 50%-os árral lehetne aktiváltatni és akkor indul a 3 szakasz?
Ehelyett csak a 90%-os árral enged aktiváltatni, akkor ezt elkúrta a vh?

-----------------------
  • 2021. január 01. napjával módosultak a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) elektronikus árverésre vonatkozó rendelkezései. Felhasználói nevének és jelszavának aktiválása iránti kérelme és vételi ajánlata – annak megerősítését követően – továbbításra kerül az árverező végrehajtó részére. A vételi ajánlat megerősítését követően vételi ajánlatát nem vonhatja vissza. Amennyiben az ingatlanárverési hirdetmény közzétételének feltételei fennállnak, vételi ajánlata alapján a végrehajtó 15 napon belül intézkedik ingatlanárverési hirdetmény közzététele és vételi ajánlatának rögzítése iránt, egyúttal a kiírásra kerülő ingatlanárverésre aktiválja az ajánlattevő felhasználói nevét és jelszavát.

A Vht. módosítása folytán az árverés a tervezett lezárási időpontot (utolsó árverési szakasz befejezésének időpontja) megelőzően befejeződhet, ha megelőző árverési szakasz ideje alatt érvényes vételi ajánlat érkezett. Ebben az esetben az árverés annak az árverési szakasznak a lezárulásakor fejeződik be, amely árverési szakasz ideje alatt érvényes vételi ajánlat érkezett.

Csuklósbusz # 2021.01.20. 16:41

Rábukkantam úgy értettem, még nem fizettem semmit.
Ezt írta a VH:
Tisztelt Cím!

Amennyiben a folyamatos árverésre kitűzött ingatlanra aktiválási kérelmet nyújt be abban az esetben 15 napon belül árverési hirdetményt bocsátunk ki melyben megjelölésre kerülnek a becsérték leszállításának szakaszai.

------------------------
Tehát ha aktiváltatom akkor már nem kötelező vételi ajánlatot is tennem?
gerbera317 # 2021.01.20. 08:14

Hogy-hogy "belebuktál"? Fizettél előleget, tettél vételi ajánlatot, és már véget is ért? utóbbit nehezen tudom elképzelni.

Csuklósbusz # 2021.01.19. 23:12

Na épp itt az anomália amibe belebuktam már megint..

gerbera317 # 2021.01.19. 15:05

Jó-jó, de ki tesz 90%-on vételi ajánlatot a folyamatosban, amikor éppen azért került a folyamatosba, mert 70%-ért sem kellet a kutyának se?

Csuklósbusz # 2021.01.19. 14:48

Lakóingatlan de folyamatos árverésként, tehát mintha nem indult volna el egyik szakasz sem mert semmihez nincs dátum, valakinek ezt is "aktiválni" kellene.

gerbera317 # 2021.01.19. 13:57

A 159. § (3) szerint az ingatlanra az árverési vételi ajánlatra vonatkozó szabályok szerint tehető vételi ajánlat. Ami pedig a 147. §-ban van, tehát ha lakóingatlan, akkor 90-80-70% a minimálár az egyes szakaszok kezdetén. Nem lakóingatlannál ugyanez 90-70-50%. Az egyes szakaszokról a 145/B. § rendelkezik (20-40-60. napok). Olybá tűnik, mintha megfeledkeztek volna a folyamatos árverés szakaszainak a meghatározásáról. Mert egy évekig is eltartó folyamatos árverezésnél a 20-40-60 napos szakaszozásnak nem sok értelme van.