gyerektartás 18 év után


monalisa1 # 2010.04.11. 11:21

A férjed írjon pár soros levelet az iskola igazgatóságának és kérdezze a tanév végét - tértivevényként adja postára. (Általánosságban június 30-ig tart egy tanév.)

Ami a fiatalember bukdácsolásait illeti, az esetleges majdani felsőforú tanulmányok esetén, a továbbiakra nézve alkalmatlanság címén kérheti a bíróságot a t.díj kötelezésének megszüntetésére.

Addig is az un. felnőttartás összegét illetően mindenképp kérje a t.díj mérséklését: 1. az apának időközben két további kiskorú gyermekről is kell gondoskodnia, 2. a fiatalember elég szép havi össztöndíjjal rendelkezik - ezt mindenképp figyelembe veszi már a bíróság.

A városi bíróság heti egy nap panasznapján segítenek a férjednek a keresetlevelet megfogalmazni, vigye magával az előző itéletet valamint az újabb gyermekek születési anyakönyvi kivonatát.

Ha van aktuális jövedelemigazolást is.

"Lisa"
laikus hozzászóló

ObudaFan # 2010.04.11. 13:42

ancsa06

Az iskola nem szokott kiadni tapasztalatom szerint. Ha elindítja az apa a megszüntetési pert, akkor lesz köteles a tartásdíjra jogosult igazolni, hogy még jogosult erre.

ancsa06 # 2010.04.12. 16:34

Kedves ObudaFan, Monalisa,
köszönöm szépen a válaszokat!
És elnézést, hogy ennyit kérdezek, de egy dolog még nem világos nekem.
Ha beadjuk a megszüntetés iránti kérelmet, akkor a bíróság tárgyalást tűz ki? Vagy küld egy megszüntetési végzést a josgosultnak (exnek) és ők fellebbezhetnek, ha nem értenek egyet?
A mi esetünkben a munkáltató vonja a 20%-ot, 94-ben váltak a férjemék, és az exe 2000-től kérte a munkáltatói levonást (pedig a férjem mindig rendesen fizetett, ez volt a "válasz" az eljegyzésünkre...), de akkor nem volt semmiféle tárgyalás, csak egy határozat a férjemnek, hogy ezentúl 20% a mindenkori jövedelméből, amit a munkáltató von.
Köszönöm szépen!
ancsa06

Abacs # 2010.04.12. 17:52

Kedves ObudaFan és Fórumozók!

Lányom nemsokára betölti a 18 évet. A középiskolát majd 19 évesen fogja befejezni. Milyen lépéseket lehet tenni (csak elvileg érdekel most a téma), hogy ne legyen olyan magas a tartásdíj 18 éves kora után. Ugyanis az új házasságomban 2 pici gyermekünk van és a megemelt lakástörlesztők mellett már nagyon nehezen tudunk kijönni a fizetésünkből. Szenvedünk. A nagylány pedig nagyon jól él, mert az anyukájának is jó fizetése van és a nagyszülők is segítik zsebpénzzel rendszeresen.
Mikor mit lehet, illetve kell indítani? Semmit nem tudunk hogy merre szeretne továbbtanulni.Nincs még elképzelése semmi a nagylánynak.

ObudaFan # 2010.04.13. 11:55

Pert lehet indítani a csökkentés iránt, de ennyiből azt nem lehet eldönteni, hogy sikeres lesz-e. Ha nem tanul tovább, akkor a megszüntetés iránt lehet sikeres pert indítani.

monalisa1 # 2010.04.13. 14:05

Abacs

"Nincs még elképzelése semmi a nagylánynak" esetében be szoktak iratkozni valami kis egyetemre és/vagy főiskolára és elvannak ott további 3-4 évet még. Aztán az üres- gyakorlatilag semmire se jó diplomával a kézben még mindig nem fogják tudni hová- merre is az Életút.

Az egész leginkább arra jó hogy az apa kopasztva legyen még néhány évig.

"Lisa"
laikus hozzászóló

ancsa06 # 2010.04.13. 16:35

kedves Siegelinde,

köszönöm a választ! Akkor ez elvileg egy tárgyalás? És ha megszüntetik a tartást, akkor a volt feleség a pervesztes, ugye? Azt esetleg elárulnád, mennyi a perköltség? Mi nem szeretnénk feltétlenül pereskedni, meg hát a párom exének sem hiányzik majd ez a költség szerintem...Per nélkül nem megy?
Köszönöm szépen!
Ancsa06

monalisa1 # 2010.04.13. 16:44

ancsa06

Lentebb már írtam hogy a bíróság heti egy panasznapján segítenek a keresetlevelet megírni, egyben a várható költségről is tájákoztatást adnak.

A per csak akkor kerülhető el ha a kezdeményezett (= az anya) saját maga kéri a t.díj továbbiakra nézve a megszüntetését - indokolással.

"Lisa"
laikus hozzászóló

ancsa06 # 2010.04.13. 17:14

Lisa, köszi az újbóli választ!:)
Valami ilyesmire gondoltam én is, hogy ebben az esetben nem lenne per, viszont arra, hogy az ex maga kezdeményezze a megszüntetést, az esély szinte nulla. Ha tudnánk, hogy kb. mennyi (tényleg csak nagyságrendileg) a perköltség, úgy talán meggondolná...
Szép estét:
Anita

monalisa1 # 2010.04.13. 17:44

Ha valamelyik fórumozó jogász erre jár a kérdést bizonyára érdemben megválaszolja.

Magam vélem pár tízezer forint, de a várható összegről a bírósági ügyfélnapon is tudnak információval szolgálni.

Amúgy egy t.díj kötelezés beszüntetéséről kell a bírósági végzés, ezt kérheti maga a kezdeményezett (= az anya) vagy rendelkezhet ekként a bíróság a perbeli eljárás alapján.

bombázó # 2010.04.19. 12:20

Sziasztok!

Adott egy nagykorú első szakmát csak jövőre szerző gyermek. A szülője meg akarja szüntetni a tartásdíj fizetést érdemtelenségre hivatkozva.
Viszont ez hülyeség, mivel a gyermek nem viselkedett úgy a családból senkivel, hogy hivatkozni lehessen erre. "csak " tanúkat tud hozni a szülő, mással bizonyítani nem tudnja az érdemtelenséget.
ha ez az indok nem jönne be a tartásdíj megszüntetésére, hogy anyagilag nem tudja vállalni a gyerektartás fizetését.

lehet-e ez az indok elegendő?
mit takar az érdemtelenség?( pl. a gyermek nincs rosszban a szülőjével, de nem igazán találkoznak)

köszönöm

bombázó # 2010.04.19. 12:24

bocs.

a második indok lehet nem volt világos.
a teljesítőképesség hiányára hivatkozik a szülő, ezért nem akar fizetni.

helytálló ez így?

tudom, hogy még sok info kellene, de inkább privibe írnám meg (már ha valaki válaszolna rá úgy is)

mano18 # 2010.04.19. 15:53

T. Jogi Fórum!
Az lenne a kérdésem, hogyha a szülő nem közös háztartásban él a gyermekével, aki után a gyermektartást kapja, akkor jogosan veszi-e fel? Mi lehet rá a megoldás, hogy mégis a 18 éven felüli gyermek kapja meg?

monalisa1 # 2010.04.19. 15:56

Bocs de nincs itt mit különösebben részletezni: ameddig a gyermek tanul addig az apa fizet - legfeljebb kérheti a bíróságtól hogy mértésekelje a jelenlegi összeget.

Aztán a per során szóba jöhet az esetleges érdemtelenség dolga...

Külön írom: ha az apa jövedelme időközben csökkent saját érdeke hogy mielőbb bírósághoz forduljon és kérje a mérséklést, DE beszüntetni akkor sem lehet., a szülő akár a saját kárára is de köteles gondoskodni a gyermekéről.

"Lisa"
laikus hozzászóló

bombázó # 2010.04.19. 16:41

monalisa

a hozzáírásod kinek szól?

monalisa1 # 2010.04.19. 16:53

Neked.

monalisa1 # 2010.04.19. 16:56

mano18

Bírósághoz kell fordulni és kérni hogy továbbiakban un. felnőttartásról legyen szó, és onnantól a nagykorú fiatal jogosult lesz azt felvenni/átvenni.

"Lisa"
laikus hozzászóló

mano18 # 2010.04.19. 17:54

köszönöm a gyors választ!

monalisa1 # 2010.04.19. 17:58

Szívesen. Egyben javaslom olvasad vissza ezt a topicot és a címben közel azonosakat mert mások esetéből és válaszokból sokat lehet tanulni, hasznosítani. Úgy is mondhatnám: a téma itt a fórumon már elégé kivesézett.)

bombázó # 2010.04.21. 14:42

mi a teendő abban az esetben, ha a szülő (az érdemtelenség mellett) a teljesítőképesség hiányára hivatkozva kéri a tartásdíj fizetésének megszüntetését. a gyerek még középfokú tanulmányait folytatja.
el kell ezt fogadni az eltartónak? ha nem akkor hogyan bizonyítsa ennek ellentetjét (tehát hogy igenis tudna fizetni a szülő) csak nem akar

monalisa1 # 2010.04.21. 15:35

Legalább az első önálló szakma/végzettség megszerzéséig a t.díjat fizetni KELL, az esetleges nemfizetés miatt a tartozás felgyülemlik - annak késedelmi kamatával együtt és egyéb költségek. Valamint jogi vonatkozású kellemetlenséggel néz szembe a nemfizető.

Azt hogy valamit hogyan kelljen bizonyítani - hát elsősorban tényekkel, mesére/kitalációra/feltételezésre a bíróság nem kíváncsi.

Ezen topicban az érdemtelenség kifejezés a segítő jogászok általi hozzászólásokban ki van vesézve - tessék visszakeresni, elolvasni.

"Lisa"
laikus hozzászóló

bombázó # 2010.04.21. 16:36

ml

és ha teljesítés hiányára hivatkozik a szülő, mert azc érdemtelenséget nem tudja bizonyítani, akkor mi van?

magyarul nincs annyi bevétele, hogy fizetni tudjon.
most még vonja és utalja a munkáltató, és ő ezt akarja megszüntetni,

a bíróság megítélheti ha nincs annyi jövedelme.
hiszen a törvény is úgy szól: nem köteles mást eltartani, ha veszélyeztetei a saját és kiskorúja (mert van neki egy kiskorú gyermeke is) eltartásást.

monalisa1 # 2010.04.21. 17:16

A másik gyermeke meg még tanul, nappali tagozatos, ergo nemigen tud pénzhez jutni a saját fenntartására.

A bíróság majd megvizsgálja a körülmények időközbeni változását melyre hívatkozással a kötelezett kéri a t.díj mérséklését.

Hallkan mondom: tessék keresni másodállást és/vagy mellékfoglalkozást - vagy valami maszek melót, hiszen "a" pénz szinte mindenkinek kevés.

Ha van jövedelme (...) akkor abból valamenyit kell hogy tudjon fizetni.

Ellenben ha a kötelezett szociális segélyen tengődik - igazoltan, akkor abból valóban nincs levonás. (Ebben az esetben az állam 3 évig megelőlegez - utólagos behajtásra.)

bombázó # 2010.04.21. 17:34

van jövedelme,és sok fizetnivalója
erre hivatkozik és nem mérsékelni akar, hanem megszüntetni

köszönöm a válaszaid

Huncutka-1 # 2010.04.30. 08:38

Üdv mindenkinek!
21 éves lavaelező tagozatos joghallgató vagyok, a szüleim még 7 éves koromban elváltak. Apámmal 18 éves korom óta nem tartom a kapcsolatot (nem kíváncsi rám), így azt sem tudja, hol tanulok, milyen tagozaton. Az egyetemet nappali tagozaton kezdtem, de ezt az évet már levelezősként voltam kénytelen folytatni anyagi okok miatt. Apám erről sem tud, de a gyerektartás még jön. Jogosan kapjuk még a gyerektartást? Kinek kell bejelenteni a változást? Visszaperelhető az eddigi "jogtalanul kapott?" gyerektartás?