határozott idejű szerződés, felmondás


ObudaFan # 2013.11.02. 13:11

Davidos2008

A munkavállaló, ha a határozott tartamú munkaviszonyát szünteti meg jogellenesen, a határozott időből még hátralévő időre járó, de legfeljebb háromhavi távolléti díjnak megfelelő összeget köteles megfizetni.
A munkáltató követelheti az ezt a mértéket meghaladó kárának megtérítését is. Ezek együttesen nem haladhatják meg a munkavállaló tizenkét havi távolléti díjának összegét.

ObudaFan # 2013.11.02. 13:08

2010. január 1-jétől a Kjt. úgy rendelkezik, hogy a közalkalmazotti jogviszonyt határozatlan idejűnek kell tekinteni, ha a határozott időre történő kinevezés nem felel meg a Kjt. 21. §-ának (2) bekezdésében foglalt, a határozott idő kikötésére vonatkozó feltételeknek - vagyis, ha azt nem helyettesítés céljából, vagy meghatározott munka elvégzésére, illetve feladat ellátására kötötték ki.

klau001 # 2013.10.31. 13:50

Tisztelt Fórum!

Közalkalmazottként 1 éves határozott időre szóló szerződéssel vagyok alkalmazva.
A kinevezésemben nem szerepel, hogy helyettesítenék valakit, vagy hogy milyen konkrét feladatra vettek fel engem, csak az van benne, hogy 2013.06.30 - 2013.05.31, és hogy milyen munkakör. Ez így érvényes?

Továbbá milyen lehetőségeim vannak felmondani ezt a szerződést közös megegyezésen kívül? Milyen lehetőségem van, ha mégis el akarok jönni, de nincs rendkívüli indokom és nem akarnak közös megegyezéssel elengedni?

Segítségüket nagyon szépen köszönöm.

Davidos2008 # 2013.10.30. 14:14

Köszönöm a választ!

Remélem nem leszek telhetetlen, de még egy kérdésem volna. Kolléganőm szerződése március 31-ig tart, és érdeklődik, hogy ha a lejárat előtt felmond lesznek-e ránézve következményei! Válaszát előre is köszönöm! Üdvözletem!

annácska91 # 2013.10.30. 12:34

Tisztelt Fórum!

Eléggé megjártam a jelenlegi cégemmel, mert amikor felvettek, határozatlan munkaviszonyt ígértek, de hozzátették, hogy sajnos a pozíció még engedélyezésre vár, így addig munkaerő kölcsönző cégen keresztül kaptam dec. 31-ig szóló szerződést, de megígérték, hogy amint az engedélyezés megtörténik, szerződés ide vagy oda, átvesznek hivatalosra.
Időközben a felettesemet elküldték, és kiderült, hogy az egész engedélyezős szöveg csak duma volt, mert már nyitva volt a pozíció, és áttettek egy másik kolleginát a posztra, nekem meg azt mondták, hogy augusztus 31-ig biztosítanak számomra munkát, de ha odateszem magam és jól dolgozok, akkor továbbra is. Jól dolgoztam, mindent megtettem, rengeteget túlóráztam mindenféle plusz juttatás nélkül és azt mondták, maradjak novemberig és ha addig is így folytatom, felajánlanak egy pozíciót.
Most itt vagyunk, közeleg a november, be is mentem az igazgatóhoz, hogy hogyan lesz tovább.
Erre ő elkezdett dicsérni, hogy mennyire jól dolgozok, viszont ő mégsem gondolja, hogy nekem itt kellene dolgoznom, úgyhogy dec. 31-én lejár a szerződésem, és akkor menjek ahova akarok. (Mindezt persze nem indokolta meg, hanem felvesznek egy teljesen újat)
Csak most értesültem róla, hogyha nem ígérgettek volna, és elfogadom azt, hogy küldjenek el aug. 31-el, akkor fizetniük kellett volna. A munkámra már úgy érzem, így sincs szükség, mert ezek után a kijelentések után teljesen próbálnak tőlem mindent elvenni, így legfőképp csak tengődöm az irodában napi 8 órán keresztül.
A kérdésem: van-e annak valami módja, hogy elmenjek innen úgy, hogy valamit kapjak is? Valamilyen indokkal el tudnám azt érni, hogy felmondjanak nekem úgy, hogy engem ez ne érintsen hátrányosan? Azzal tisztában vagyok, hogyha találnék új munkahelyet, akkor elengednének (bár a gerinctelenségük után már ebben nem vagyok annyira biztos...).
Tudom, hogy a kérdésem eléggé hülyén hangzik, csak végső elkeseredésemben próbálok valamibe kapaszkodni, és szívom a fogam, hogy miért nem fogadtam el, hogy aug. 31-el elküldjenek indoklás nélkül.
Előre is köszönöm a választ!

ObudaFan # 2013.10.28. 18:32

Davidos2008

Jól olvastad, érdemes lenne pert indítanod, ha nem foglalkoztatnak tovább, és különösen ha nem kapsz végkielégítést vagy felmondási időre bért.

ObudaFan # 2013.10.28. 18:30

Alex de Large

Határozott idejű szerződés esetén a felmondásnak szigorú feltételei vannak, a te esetedben ezek fel sem merülnek.

eriszisza # 2013.10.28. 18:14

Tisztelt Fórum!

Határozott idejű munkaszerződésem 3 napja lejárt. Sem a papírjaimat, sem a béremet nem kaptam meg ez idő alatt. Ha jól tudom, az összes dokumentumot és a bért az utolsó munkanapon át kell, hogy adják. Ez valóban így van, vagy rosszul tudom?
Kérem, aki tud, informáljon.
Még egy kérdés. Lányom 13 hetes terhes, ugyanúgy határozott idejű szerződéssel, ami ugyancsak 3 napja járt le. Veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen volt. Mik az ő lehetőségei? Hogyan tovább?

Előre is köszönöm az információkat!

Davidos2008 # 2013.10.28. 08:56

Tisztelt szakértők, fórumozók!

Tanácsot szeretnék kérni a következő ügyben:
Dec. 31.-én jár le határozott idejű szerződésem munkahelyemen, amit nem akarnak meghosszabbítani, és végkielégítés nélkül ki akarnak rakni több mint 12 év után. Ez alatt 8-szor írattak alá velem határozott idejű szerződést, és azt olvastam több helyen, hogy 5 év után ez nem jogszerű, ha valami nem indokolja különösen. Mivel egy könyvtárban dolgozom, semmi nem indokolja, nem különleges munkakör...
Örülnék, ha valaki segíteni tudna valamilyen tanáccsal a kérdésben, holnap fog behívni az igazgató, akkor mondja meg hivatalosan, és úgy szeretnék már bemenni, hogy valami van a kezemben. Mind a 8 munkaszerződésem megvan, és több munkáltatói igazolás is, hogy 2001. óta az adott helyen dolgozom...!

Alex de Large # 2013.10.18. 15:27

ObudaFan

Azért nem néztem utána, mert fel sem merült bennem, hogy a szerződésben írtak esetlegesen nem valósak. 30 napos felmondási időben állapodunk meg, és semmifajta kártérítési kötelezettség nem szerepel.

A Munkaszerződésem részét képező tájékoztató mindkét fél által aláírt.
Számomra egyértelműnek tűnik, hogy az ebben foglaltak vonatkoznak rám és a munkáltatómra.

Arra kérnék véleményt, hogy a fentiek tükrében én felmondhatom a szerződésem a leírt feltételekkel határozott idő ide vagy oda.

Háttérként: A cég ahol dolgozom a piaci bérek feléért dolgoztat. Én pályakezdőként helyezkedtem el itt, mert a végzettségemnek megfelelő gyakorlat megszerzéséért bevállaltam az alacsonyabb bért. Szóban megállapodtunk előrelépési lehetőségben, de ez nem valósult meg. Szeretnék váltani, mert a jelenlegi feladatköröm már semmifajta szakmai kihívást nem kínál. Beadtam pályázatokat, elővettem a szerződésem, és rákerestem a határozott idejű szerződésre, és megtaláltam ezt az ellentmondást.
Ha elindítom a folyamatot szeretnék mindenre felkészülten lépni.

Alex

ObudaFan # 2013.10.18. 13:53

vicukax

A határozott idejű közalkalmazotti jogviszonyt a közalkalmazott írásban indokolt lemondással akkor szüntetheti meg, ha a lemondás indoka olyan ok, amely számára a közalkalmazotti jogviszony fenntartását lehetetlenné tenné vagy körülményeire tekintettel, aránytalan sérelemmel járna.
Ebből az következik, hogy a költözés indokának is lehet jelentősége.
Lemondás esetén a lemondási idő két hónap. Ezen időtartam egy részére, vagy annak egészére a munkáltató mentesítheti a közalkalmazottat a munkavégzés alól.

ObudaFan # 2013.10.18. 13:49

Igazából pontosítanék: nagyon kis esélyt sem látok.

ObudaFan # 2013.10.18. 13:48

Alex de Large

Én a magam részéről nagyon kis esélyt adnék a megtámadásra akkor is, ha még esetleg határidőben lennél (hat hónap elteltével a megtámadás joga nem gyakorolható). Minden lehetőséged megvolt, hogy előre utánanézz, hogy miről szól egy határozott idejű munkaszerződés.

Alex de Large # 2013.10.14. 16:20

Tisztelt fórum!

Egy éves határozott idejű munkaviszonyú szerződés keretében alkalmaznak jelenleg. Amelynek a felénél járok. Ezen szerződést már megelőzte egy egy éves. Megfogalmazódott bennem a váltás, a napokban elkezdtem pályázni, és kíváncsiságból elővettem a szerződésem, rövid keresgélést követően elég gyorsan kiderült számomra, hogy meg van kötve a kezem.

Az aláíráskor senki nem hívta fel a figyelmem a határozott szerződés jellemzőire.
Visszaolvasva a Fórumot, és egyéb cikkeket, világossá vált számomra, hogy a felmondás, súlyos anyagi terhet róna rám.

Kérdésem:
hivatkozva a Munka törvénykönyvének alábbi pontjára
26. A munkáltató írásbeli tájékoztatási kötelezettsége

  1. a munkáltatóra és a munkavállalóra irányadó felmondási idő megállapításának szabályairól

A Munkaszerződésem mellé csatolt tájékoztató erre vonatkozó pontja a következő:
"A munkáltatóra és munkavállalóra irányadó felmondási idő megállapítása: a felmondási idő harminc nap."
...és folytatódik a Törvénykönyv kapcsolódó Határozatlan! szerződésre vonatkozó részével.

Én annak tudatában írtam alá a szerződésem, hogy a fenti feltételekkel felmondhatom azt.
De valószínűleg kedves munkáltatom nem ezt érti a határozott alatt, és csak a munkaügyes trehányságáról van szó.

Ezek tudatában megtámadható-e a határozott idejű szerződésem, és jogi eszközökkel kicsikarható-e a közös megegyezéssel történő szerződésbontás, mindennemű engem terhelő anyagi kártérítés nélkül a félretájékoztatásra való hivatkozással?

A válaszokat előre is köszönöm!
Alex

vicukax # 2013.10.07. 17:57

Tisztelt Jogi Fórum!

2013.májusától van egy éves határozott közalklamazotti munkaviszonyom, amely 2014 májusáig tart. Családi okok miatt el kell költöznöm jelenlegi lakóhelyemről, amilyen gyorsan csak lehet, és az új lakóhelyemről nem tudok majd bejárni a munkahelyemre.

Szeretnék felmondani a munkáltatómnál a kltözés miatt. Szeretném megkérdezni, hogy 1 hónaposnál hosszabb felmondási időt megszabhat-e a munkáltató számomra?

A költözés miatt felmondhatom-e határozott idejű munkaszerződésemet? Mik a lehetőségeim, ha közös megegyezésbe nem megy bele a munkáltató?

Egyoldalúan felmondhatok-e a költözés indokkal, megállja-e a helyét az indoklásban? Ha nem egyezik bele a közös megegyezésbe a munkáltató, akkor is van lehetőségem egy oldalú lemondásra?

Mikortól kell közöltnek tekinteni az egyoldalú jognyilatkozatomat?

Köszönettel!!

Egyjogász # 2013.10.01. 15:41

Mióta olvasgatom a Fórumot, ez már a több századik ilyen jellegű utólagos jajkiáltás. Én csak azt nem tudom megérteni, hogy miért csak a munkahelyen írnak alá az emberek gondolkodás nélkül minden faszságot, amit az orruk alá tolnak.

Ha bemenne a szomszéd, hogy "No, jöjjön gyorsan és írja alá ezeket a papírokat!", amelyben az van, hogy eladod a 30 milliót érő lakásodat 1 millióért neki, azt is aláírnád? Ugye nem!

Ha a munkahelyen az ügyvezető bácsi összevonja a szemöldökét, akkor 40 ember haptákba vágja magát, lemond a végkielégítéséről (és a jogairól), és aláír bármilyen ökörséget? Hogy a tökömbe van ez?

Nem lehet azt mondani, hogy "Ügyvezetőkém! Én ehhez nem értek, mielőtt aláírom, megnézetem egy jogász haverommal. Hogy azt tilos? Akkor mondjál fel te bazdmeg, és fizesd ki a végkielégítésemet!"

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.01. 13:20

OFF
Elismerem, durvának tűnhetett a közbevetésem. Mentségemül azt tudom felhozni, hogy a tehetetlenség miatti elkeseredés bukott ki belőlem. Mert azt látom, hogy valaki lehetetlen helyzetbe hozza magát, és csak utána kér segítséget, amikor már nem lehet segíteni.
Nem kell ahhoz jogi szakértőnek lenni, hogy valaki tudja, de legalábbis gyanítsa, mi lehet a következménye annak, ha egyoldalúan aláírja a munkaviszony megszüntetését.
ON

wers # 2013.10.01. 10:47

Kedves szivar, nincs jó hírem, jogilag az van, hogy amikor aláírtad, beleegyeztél a feltételekbe. Még bíróság sem fogja mindezt sem felülbírálni, sem megsemmisíteni. Ráadásul ha aláírtál egy határozott idejű szerződést, a lejártáig gyakorlatilag fel sem mondhatod.

szivar # 2013.09.30. 12:47

Ön még valószínűleg nem volt ilyen helyzetben. Gyanítom, hogy önt a víz- és gázszerelő, a villanyszerelő, a kőműves és a burkoló ott károsítja meg, ahol azt nem szégyenli. Mert ön nem ért ahhoz. A mezei cselédség meg a jogi csiki-csukihoz nem ért. Ez ilyen egyszerű.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.09.30. 11:23

Aláírtátok? Alá? Akkor?

szivar # 2013.09.29. 08:32

Üdvözletem.

Jó pár hozzászólást átolvastam, de sajna a jelenlegi helyzetre nem találtam megfelelő választ. Megpróbálom a helyzetet röviden és tömören körbeírni.

Megjegyezném azt, hogy jelenleg még határozatlan idejű munkaviszonyban van az összes dolgozó, mindenkinek járna végkielégítés és felmondási idő, abban az esetben ha a munkáltató felmondana neki.

Múlt hét csütörtökön a Kft. ügyvezető igazgatója mindenkit behívott egyesével-kettesével az irodájába, s a "No, jöjjön gyorsan és írja alá ezeket a papírokat!" mondattal kezdte.

A 'papírok' között szerepel egy felmondás, amely állítólag közös megegyezéssel született, illetve egy munkaszerződés, mely határozott munkaidőre szól 2013.10.01-től, egy másik Kft. keretein belül - melynek tevékenységi köre ugyanaz, mint a jelenleg meglévőé, a tulajdonos és az ügyvezető is ugyanaz. A munkaszerződést többek kérésére sem kívánta kiadni a kezéből, s kik vonakodtak aláírni, azoknak megemlítette a fegyelmivel való elbocsátást, mint opciót - sok egyéb között. Végül is mindenkit sikeresen 'meggyőzött', így a szerződések és a papírok aláírásra kerültek.

Az ügyvezető igazgató kérésem ellenére sem írta alá a fentebb említett szerződéseket, s mindkét példányt magával vitte, a "Majd ha a feldolgozás befejeződött, akkor megkapja és akkor viheti akár ügyvédhez is, de addig nem adom ki a kezemből ezeket" jelszóval.

A szerződés tartalmával kapcsolatban (későbbiek során utána néztem az interneten fellelhető forrásokban, MT. és tsai.) szinte az összes felmerülő kérdésre valótlanságokat állított. Úgy is mint a felmondás témaköre, a bérpótlékokkal kapcsolatos kérdések, a határozott idejű munkaszerződés lejártakor történő következmények, stb.

Állítása szerint, a jelenlegi Kft. szüneteltetni fogja tevékenységét, így aki nem ír alá, az egy lyukas garast sem fog kapni, ámde dolgoznia azt továbbra is kell.

S amennyire az ügyvezetőt ismerem, elképzelhetőnek tartom azt is, hogy pár embernek 'elfelejti' odaadni az új munkaszerződést, s csak a közös megegyezéssel való felmondás egyik példányát kapja kézhez.

Kihez, miként, s hogyan lehetne jogorvoslatért fordulni?
Érdemes-e feljelentést tenni ismeretlen tettes ellen, csalás vétségének gyanúja miatt? Ha igen, akkor hol?

A válaszokat előre is köszönöm. Nem sürgős, mindössze negyven ember megélhetéséről van csak szó...

zsukka23 # 2013.09.19. 11:38

Szép, jó napot kívánok!Érdeklődni szeretnék, hogy 2011 márciusa óta munkaviszonyban állok, egészen ez év december 31-ig. Ezalatt az időszak alatt 7 db munkaszerződés módosításom volt, hol 3 hónapra, hol fél évre. Úgy értesültem, hogy a 2012-es Mt. módosítás előírja, hogy ha többször (nekem háromszori módosítást mondtak), hosszabbították meg a munkaszerződést, az határozatlan idejűvé válik.
Jók az értesüléseim, vagy sem? A munka törvénykönyv mely része írja ezt elő?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Rozika35 # 2013.09.16. 13:23

Szeretném megkérdezni, hogy határozott idejű munkaviszonyomat a próbaidő lejárta előtt felmondtam. A munkáltató azóta sem küldte meg a papírjaimat. Az új munkahelyemen ezért nem tudnak felvenni addig. Ennek már 2 hete. Szeretném tudni kihez fordulhatok ez ügyben, mert így munkabért sem kapok addig míg a volt munkáltatómtól nem kapom meg a leszámoló papírjaimat.
A megélhetésemet veszélyeztetik ezzel, hogy nem adják ki a papírjaimat.
Válaszukat előre is köszönöm!

angyalka1 # 2013.09.16. 12:31

Köszönöm szépen a segítséget !
Az ellen mit tehetek hogy kiderült hogy 8 helyet csak 2 órás alkalmiban voltam bejelentve ?

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.09.16. 10:47

Munkaügyi felügyelethez kell fordulni, akkor majd kiadja a munkáltató a papírokat.
Jelenleg a kormányhivatal keretében működnek.

_____________________________

Budapesti ügyvéd
www.bodnarugyvediiroda.hu