Munkaviszony megszűntetése


xxxIstvanxxx # 2009.03.12. 10:26

Tisztelt Hozzáértők!

2005 óta egy munkaügyi perben vagyok felperes, mivel -szerintem- jogtalanul bocsátottak el a munkahelyemről. A volt főnököm a közelmúltban megkeresett, hogy szeretne inkább megállapodni velem. Erre most lenne is lehetőség, egy kis zűrzavar miatt, de ezt inkább nem érinteném... Elkezdtem kiszámolni, hogy milyen nagyságrendű összegben tudnánk megegyezni. A kérdésem a következő lenne: tudomásom szerint jár nekem az összes visszamenő fizetésem (mivel a jogviszonyom egy esetleges nyertes per, vagy egy közös megegyezés esetén mostani dátummal szűnne meg), plusz 2-12 havi végkielégítés. (Ezt állítólag a bíróság ítéli meg, de nem tudom mi alapján...) A visszamenő fizetésemre szerintem késedelmi kamat jár. És itt van a kérdésem: a kamat kiszámításához milyen kamatlábat számoljak? Az MNB által közzétett jegybanki alapkamatot? Ha igen, azt havi lebontásban, (mert volt, hogy 2006-ban pl. havonta változott) vagy féléves időközönként módosítva? Mert ilyen hosszú időre számolva már ez is súlyos forintokat jelent... És vajon a végkielégítést mi alapján határozza meg a bíróság? Mert eddig hihetetlen negatív volt a hozzáállása az alperesnek, folyamatosan megnehezítette a tárgyalásokat, többször hazudott a bíróság előtt, ami később ki is derült, és nem volt hajlandó egyáltalán a közös megegyezésre... Most meg hirtelen megváltozott... Lehet érzi a vesztét... Ilyenkor vajon mennyi végkielégítést ítél a bíróság? Vagy mit vesz figyelembe a végkielégítés meghatározásakor?

A válaszokat előre is köszönöm!

Lótusz # 2009.03.12. 11:21

Tisztelt Szakértők!

Olyan kérdéssel fordulnék Önökhöz, hogy megszüntetheti-e a munkáltató a munkaviszont, "írásbeli figyelmeztetőkre" hivatkozva ?
Ha igen, akkor milyen háttere kell legyen ? Valahol ez rögzítve kell legyen, mint eljárási lehetőség vagy erre nincs szükség ?
Illetve ha nem, akkor hogyan lehet védekezni ez ellen ? Ha azzal fenyegetik a munkaválallót, hogy a "következő" írásbelinél megszüntetik a munkaviszonyt rendes felmondással ?

Válaszukat előre is Köszönöm
L.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.12. 12:50

Nanyka, valószínű, hogy a munkáltató bizonytalan abban, hogy valóban jogszerű-e a felmondása. Hiszen érdemi különbség épp abban van, hogy a közös megegyezést sokkal nehezebb bíróság előtt megtámadni.

Általában elmondható, hogy ha a munkavállaló maga nem kívánja a munkaviszony megszüntetését, akkor nem írjon alá olyan közös megegyezést, amelynek a feltételei nem sokkal jobbak a rendes felmondásnál.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.12. 13:02

Nagyjából úgy van, István, ahogy mondod. De az a 2-12 havi pénz nem végkielégítés, hanem a jogellenes felmondás szankciója. A végkielégítés ezen kívül jár, ha a Munka törvénykönyve szerint egyébként járna.

A számolással nem kell sokat vacakolni, ha egyezséghez kell. Nagyjából felbecsülöd a jogellenes felmondástól mostanáig járó béredet, hozzáadod a végkielégítést, meg - mondjuk - még hat havi összeget. Az így kapott összeghez csapj hozzá további 20%-ot. Ha ezt elfogadja, havaj, ha nem, akkor engedj belőle egy ötödöt.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.12. 13:05

Lótusz, az "írásbeli figyelmezetetés" - bármi legyen is az - önmagában jogszerű felmondás indoka nem lehet. Viszont egy esetleges vitában szolgálhat az "alkalmatlanság" vagy a rendkívüli felmondásra okot adó súlyos kötelezettségszegés bizonyítékaként.

enestis # 2009.03.12. 13:31

Tisztelt KBS, kedves Sándor!
Már voltál szíves segíteni kérdéseim tekintetében, ezúttal - vélhetően utoljára - kérem szakértésedet ebben az ügyben.
Jogtalan felmondás miatti perem közbenső ítélettel "zárult" javamra, s már csak a pontos fizetési összegek tekintetében akadnak bírói vizsgálatok, illetve peres felek közti véleményeltérések.
Alperes anno 2004. szept.1-én levélben közölte felmondását, majd számfejtette a végkilégítést és a felmentési időre járó összeget és ezzel lezártnak tekintette munkaviszonyomat. Ám a közbenső ítélet indoklása az akkori "felmondást" hatályon kívül helyezte, s a "munkaviszony megszűnése napját" az ítélet jogerőre emelkedésének dátumában állapítja meg (2008. január).
Arra szólít fel, hogy adjam elő pénzügyi követelésem e szerinti pontosítását, amit én a korábbi, jogellenes felmondás logikája szerint számoltam ki: felmondtak, majd kvázi utánam küldték a két fent nevezett összeget. Így én is a jogerő napját tekintettem a felmondás napjának, és utána számoltam ki a felmentési időre járó és a végkielégítést jelentő összeget.
Alperes vitatja ezt , mert szerintük a jogerőre emelkedéstől visszafelé számolandó a 140 napom, és nem utána.
Ha 2004-ben megállt ez a logika, akkor mi változik 2008-ra? Épp a két idézőjelben szereplő kifejezésben van elrejtve a jogszerűség mássága? Hogy az egyik jogtalan és azonnali felmondás volt, nem kérték ledolgozni a felmondási időt, most meg visszafelé kell számolni és a felmondás bírói ítélet szerinti dátuma ez lesz (jogerő, mínusz 140 nap), és amikor lejár a felmondási idő, akkor ÉR VÉGET igazából a munkaviszony?
Olvasom az MT-t de nem találom, melyik paragrafus ad igazat alperesnek, de azt sem, melyik mondja, hogy az én - róluk másolt - logikám a jogszerű.

Előre is köszönöm értő segítségedet!
Üdvözlettel
enestis

nanyka # 2009.03.12. 14:34

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Nagyon szépen köszönöm válaszát.
Már csak egy kérdésre szeretnék választ kapni:
Munkanélküli segély folyósításánál mindegy, hogy közös megegyezéssel vagy rendes felmondással küldenek el?

Köszönöm szépen előre is!

Tisztelettel:
Nanyka

Lótusz # 2009.03.12. 17:04

Tisztelt KBS!

Köszönöm válaszát. A cég rendes felmondást emlegetett az írásbeli figyelmeztetés "kiosztásakor" nem rendkívülit.
Ha adódik az a szituáció, hogy erre hivatkozva orrom elé tolják a papírt, akkor jogomban áll-e aláírás előtt ügyvédhez fordulni, vagy a felmondás érvénybe lép aláírás nélkül is ?

Válaszát előre is Köszönöm
L.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.12. 21:23

Bocsáss meg enestis, nem értem a kérdésedet. Fogalmam sincs, milyen 140 napról érdeklődsz; és az sem vágom, hogy tulajdonképpen mi is a kérdésed.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.12. 21:24

A felmondás egyoldalú jognyilatkozat, annak kell aláírnia, aki felmond.

xxxIstvanxxx # 2009.03.12. 21:49

Köszönöm szépen a gyors választ! :)

Lótusz # 2009.03.13. 06:47

Tisztelt KBS!

Köszönöm a válaszait. Nem túl kedvező kilátások. (bíróság)

L.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.13. 08:23

Miért, már fel is mondtak?

Rosta # 2009.03.13. 09:34

Tisztelt Cím!

41 éves munkaviszony után, 58 évesen felszámolás miatt felmondott a felszámoló. Kapok végkielégítést. Kérdésem, hogy a munkanélküli járadék jár-e a végkielégítés ideje alatt vagy csak regisztráltatnom kell a felmondásomat követően a Munkaügyi Központban?
Köszönettel:
Szilvia

Lótusz # 2009.03.13. 21:11

Tsiztelt KBS!

Még nem. De ha az írásbelikre alapozza a cég a rendes felmondásom, amit nem érzek jogosnak, mert sehol a szerződésemben nincs ez írásba foglalva, akkor nem fogom hagyni magam.

L.

rozália1 # 2009.03.14. 14:46

tisztelt szakértő!én gyesen vagyok de visszavettek mellette 8 órába most csoportos létszámleépités lesz.én ugy hallotam engem is elküldhet ha letelik a 3honap mert most munkába álltam.de ilyenkor már nem számit bele a gyes?mivel dolgoztam 3honapot elküldhet?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.14. 15:47

Aníg gyest is kapsz - de legkésőbb a gyerek három évs koráig -, nem szüntetheti meg a munkáltató a munkaviszonyodat rendes felmondással. (Hacsak nem vagy kölcsönzött munkaerő, de ezt nem mondtad.)

rozália1 # 2009.03.14. 17:17

köszönöm a választ.nem vagyok kölcsönzött munkaerö.5éve dolgozok ott.akkor amit mondanak hogy 3honapig köteles foglalkoztani és utána felmondhat az nem igaz.vagyis nem teheti meg.esetleg megkérhet hogy maradjak otthon mert gyesen mert nem tud munkát biztositani.

jovedek # 2009.03.14. 17:40

A gyermek 3 éves koráig teljes védettséget élvezel a felmondás alól!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.14. 20:49

Megkérni megkérhet, de akkor meg állásidőt kell fizetnie.

rozália1 # 2009.03.15. 10:05

ezt az állássidöt a gyes mellett kellenne fizetnie?és ha igen az a fizetésnek hányszázaléka?vagy jobban megérné ha elmennék táppézre ha mégis ugydönt maradjak gyesen otthon.

gyömbér # 2009.03.15. 17:12

Tisztelt Szakértő!
2008 áprilisa óta határozatlan idejű munkaviszonyban állok. 2009 óta nem kaptam meg a jövedelmem. Januárban még végig dolgoztam, februártól már munka sincs. Sem állás időt nem fizet a munkáltató, sem el nem küld. Tudomásomra jutott, hogy időközben kijelentett, majd később újra bejelentett a tudtom, és aláirásom nélkül. Állandóan hiteget. Mit lehet tenni? Mi szükséges ahhoz, hogy munkaügyi birósághoz forduljak? Feljelenthetem-e azért mert önkényesen kijelentett, és ha igen, akkor mi módon. Előre is köszönöm a segitőkész választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.15. 19:23

vagy jobban megérné ha elmennék táppézre
Nem járnál jobban. Az állásidőre alapbér jár, és semi köze a gyeshez. (A táppénznek annál inkább.)

meetas # 2009.03.15. 21:40

sziasztok,

nekem az lenne a kérdésem, hogy édesapám több, mint 25 év munkaviszony után a héten tudta meg, hogy április 1-től csődbe megy a cég, ahol eddig dolgozott, és kereshet új állást...

Ameddig ott dolgozott, a cég neve többször is megváltozott, legutóbb 1 éve, ezek szerint semmiféle végkielégítésre, vagy egyéb juttatásra / segítségre nem jogosult?

köszi előre is!

Veci # 2009.03.15. 23:29

Tisztelt meetas!

Apukája munkahelyének névváltozása, jogutódlás miatt következhetett be, ezért szerintem a 25 évre jár a végkielégítés a felmondás esetén.

1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvéről
Hatályos: 2009.01.01.- 2009.06.30. Itt ez olvasható:

A munkáltató személyében bekövetkező jogutódlás
85/A. § (1) A munkáltató személyében bekövetkező jogutódlásnak (a továbbiakban: jogutódlás) minősül

  1. a jogszabályon alapuló jogutódlás, valamint
  2. a munkáltató anyagi, illetve nem anyagi erőforrásai elkülönített, szervezett csoportjának (például gazdasági egység, üzem, üzlet, telephely, munkahely, illetve ezek része) a további működtetés, illetve az újbóli beindítás céljából, e törvény hatálya alá tartozó szervezet vagy személy számára történő, megállapodáson alapuló átadása és átvétele, így különösen adásvétel, csere, bérlet, haszonbérlet, illetve gazdasági társaságba való belépés vagyonbevitel révén.

(2) Jogutódlás esetén

  1. az annak időpontjában fennálló munkaviszonyból származó, továbbá
  2. amennyiben a jogutódlással a jogelőd megszűnik, az a) pontban foglaltakon túlmenően a már megszűnt munkaviszonyból származó

jogok és kötelességek a jogutódlás időpontjában a jogelődről a jogutód munkáltatóra szállnak át.
.
.
.


Üdvözlettel Veci