Munkaviszony megszűntetése


feklac # 2009.03.02. 13:36

A kérédsem az, hogy a munkavállaló rendes felmondása esetén is mentesíteni kell a munakvégzés alól őt a felmentési idő feléről?És annak időpontját a munkaváőllaló meghatározhatja, hogy mikor szeretné?

nandy # 2009.03.02. 14:19

Akkor nem kell felmenteni. De ha a munkáltató mégis eltekint a munkavégzéstől (bár nem kötelező), akkor is ki kell fizetnie a felmondási időre járó bért.

stutu # 2009.03.02. 17:43

Tanácsot szeretnék kérni, aki tud kérem segítsen!

Egy egyenruhás cégnél /Határőrség/voltam hivatásos állományban. 2006. november 30. napján létszámleépítésre hivatkozva megszüntették a munkámat, 2007. június 30. napjáig tartott a felmentési időszak, melyről a teljes egészében felmentettek a munkavégzés alól.
A felmentési időre járó járandóságot és 1 havi végkielégítést 2007. decemberében számlámra utalták.

Én még a munkaviszonyt megszüntető határozat aláírása és kézhezvétele előtt áthelyezési kérelmet írtam, melynek eredménye az lett, hogy 2007. február 15. napján a Rendőrség hivatásos állományába kerültem.

A Határőrség erre úgy reagált, hogy visszamenőleges hatállyal visszavonta a "kirúgásomat" és a Rendőrség állományába helyezett.Majd fizetési felszólítást küldött, hogy fizessem vissza a végkielégítést, azaz az egy havi munkabért.A felmentési időre járó összegről azonban szó sem volt. A felszólításnak eleget tettem, a végkielégítést visszafizettem.

Ezt követően 200. júniusában újabb fizetési felszólítást kaptam, miszerint fizessek vissza mindent, mert nem jár meg.

Mivel nem reagáltam a levelükre, így fizetési meghagyást követően munkaügyi bíróság lett a vége.
Első fokon számomra kedvező döntés született, azonban másodfokon elvesztettem a pert azzal az indokkal, hogy bár okiratok nem igazolják azt, hogy tudatában voltam a kifizetés jogosulatlanságával, ettől függetlenül tudnom kellett róla.

Most tartok azon a szinten, hogy még van pár napom, hogy felülvizsgálati kérelmet terjesszek elő.Nagyon gondolkodom rajt, mert véleményem szerint ők hibáztak azzal, hogy kifizettek engem és azzal is, hogy 2007 februárjában kizárólag azt nyilatkozták, hogy kizárólag a végkielégítés nem jár meg.

Aki tud segíteni vagy hasonló szituban van írjon!
Előre is KÖSZÖNÖM MINDENKINEK!

bubka # 2009.03.02. 18:17

Jó estét!

SOS segítségre lenne szükségem az alábbi, teljesen gáz szituációban (kérlek, ezt ne is minősítsétek, én 6 percig káromkodtam ismétlés nélkül miután meghallgattam), ami édesapámmal esett meg ma :

Szóval apuka dolgozik x cégnél, reggel 5-től délután 4-5-ig, havi nettó kb. 60 ezerért. Határozott idejű szerződése van, amit évente megújítanak (jó magyar szokás szerint). Ma, miután sokadik alkalommal jogtalanul akartak levonni 15 ezret az amúgy is baromi kevés fizetéséből, hirtelen felindulásból felmondott. Írásban.

Mi van ilyenkor?

  • jól sejtem-e, hogy akár valamifajta kártérítést is követelhetnek tőle – tekintettel arra, hogy sikerült a határozott idejű szerződést felmondania – ha igen, milyen mértékűt?
  • kötelezheti¬-e ilyen esetben a munkáltató felmondási idő letöltésére? Ha igen, mennyire?
  • és egyáltalán, mire számíthat?

Előre is köszönet a segítségért.

Üdv:
bubka

kriberion # 2009.03.03. 10:44

Tisztelt Fórumozók!
Szeretném kérdezni, hogy csoportos létszámleépítésnél létezik-e védettsége kiskorú gyermekét egyedül nevelő szülőnek. Vagy ez már megszünt?
Köszönöm: kriberion

gabogabo # 2009.03.04. 06:26

Szép napot mindenkinek!

Szeretnék kérni gyors tanácsot. Munkaviszonyomat megszüntették próbaidő alatt, természuetesen a válságra hivatkozva...
Viszont tegnap sírva hívott fel a kolleganőm, hogy újabb három embert küldtek el, köztük őt is, nem próbaidősök.
Mindenkivel közös megegyezést írattak alá, már úgy várták őket, előre aláírt kilépő papírokkal.
A kolleganőm MSZ-ben 3 ! hónap felmondási idő szerepel, de csak 2-ről szól a közös megegyezéses megállapodása, amit sajnos tegnap aláírt.
Van-e még lehetősége ennek megváltoztatására bármely módon ???

Megtévesztésre lehet-e hivatkozni, miután a gazdasági vezető (nem is a munkáltatói jogkört gyakorló volt bent) azt mondta neki, hogy jobb is a közös megegyezés, mint a felmondás, mert jobban néz ki a későbbi papírjaiban. Mtató részéről természetesen 2 ember volt jelen a beszélgetésen.
Nem támadható esetleg azzal is, hogy a mai válságban miért mondana le a dolgozó +1 hav béréről?
Előre is köszönöm gyors válaszaikat!
Üdv
Sgabi

Hegylako # 2009.03.04. 14:10

Tisztelt fórumozók,hozzáértők!

Hugom több mint 2 évet dolgozott 1 ruhaüzletben mint 4 órás alkalmazott.A fönöke február 27-én közölte hogy felmond neki,2án és 3-án dolgozott majd ma 4-én bement a felmondásért.A fönöke elétett egy közös megeggyezéses felmondást amit nem fogadott el merthogy ő nem akart eljönni.Kérte hogy irják át munkáltató általi felmondássá amibe a fönök nagy nehezen belegyezett.

A kérdésem az lenne hogy 4 órásként jár-e neki felmondási idő és ha igen mennyi?

Mert a fönöke azt mondta neki hogy nem jár neki és csak azért irták bele a munkaszerződésébe "hogy legyen valami odairva" és nem is fizet neki semmit a felmondási időre.

A felmondás szóbeli indoka az volt hogy a hugom nem tud mindig ott lenni(ez nem világos nekem hogy ezzel mit akart mondani),de szombaton a helyi hírdetési ujságban már munkarőt keresett 4 órás munkára.

Az ez évre részarányosan járó szabadságot ki kell-e fizetnie?
Amennyiben az a felmondás indoka hogy nem tudd 8 órás munkát vállalni a hugom de a helyére mégis 4 órás munkaerőt vesz fel akkor az nem teszi megalapozatlanná a felmondást?
Ez esetben esetleg kérhet jogorvoslatot vagy kártérítést?

Üdvözlettel és köszönettel:Marosvölgyi László

csárli69 # 2009.03.04. 19:44

Tisztelt fórumozók,

Kérdésem a következő:

  • elbocsájtáskor, mivel a "közös megegyezésbe" nem voltam hajlandó beleegyezni, "rendes felmondással" bocsájtottak el 3 év után.

    Indokként , a nem megfelelő minőségű munkavégzést nevezték meg, és koholt bizonyítékokat csatoltak a felmondáshoz.

Mivel ez a jövőbeli munkahelyeimnél , engem hátrányos helyzetbe hoz, rosszhiszemű és véleményem szerint a szakmai becsületemet sérti, perelhetem-e becsületsértésért a volt munkáltatómat?

Köszönöm hozzászólásaitokat

nandy # 2009.03.04. 19:53

Hegylakó:
igen, jár neki, mégpedig a Munka Törvénykönyve alapján.

Kérdés, hogy mi állt abban a "felmondásban".

Ha a testvéred úgy gondolja, hogy a munkáltató felmondása megalapozatlan volt, akkor pert indíthat. Ehhez ajánlatos ügyvéd segítségét igénybe venni, aki perindítás előtt átnézi a papírokat.

Hegylako # 2009.03.04. 20:53

Tisztelt Nandy!

Köszönöm a válaszát!
Azon a felmondáson amit ma kapott a testvérem,közös megegyezés szerepelt,amikor szólt a hugom a főnöknek,hogy Ő nem közös megegyezéssel megy el innen és hogy igenis elküldték akkor a főnök azt mondta hogy jobban jár ha közösmegegyezéssel megy el,mert ha Ő mond fel akkor azt meg kell indokolnia,és az rossz lesz majd a jövőbeni munkahelyénél ha Ő írja meg az indoklást!
Holnap kell vissza mennie a testvéremnek a munkahelyére,hogy megkapja az indoklást,ami valószínűleg nem lesz helytálló,amit abból gondolunk ahogy figyelmeztetett a főnöknő,hogy az neki rossz lesz!A munkájában nem találhatott semmi kivetnivalót,a vásárlók szerették,nem mellesleg nem 4 órát dolgozott sokszor hanem teljes munkaidőt!
A felmondási papíron ami a munkavállalóé,nem szerepel hogy mennyi az éves alapszabadsága és abból mennyit használt fel,azon a papiron ami a munkáltatónál maradt azon is csak annyi szerepel hogy mennyi az éves alapszabadsága,hogy használt-e fel belőle az nem.Viszont,a jelenléti ív szerint amit a testvérem mindig úgy írt alá ahogy a munkáltatója mondta,azon nem szerepel az idei évre felhasznált szabadság,és azt sem akarja kifizetni a főnök!
A 4 órás bérezése papiron jóval kevesebb volt mint amennyit valójában kapott,ezzel indokolta azt hogy nem fizeti ki a felmondási időre járó és a felnem használt időarányos szabadság illetményét!Persze azt tudjuk,hogy ezzel a testvérem is bajba kerülhet,hisz így Ő sem fizetett annyi járulékot amennyit kellett volna a tényleges kereste után!
Ha ügyvédhez fordul a testvérem,ezt felhasználhatja ellene a munkáltató?Nyoma annyi van ennek a "fizetésnek",hogy a testvérem minden hónapba felírta egy papír lapra hogy mennyi fizetést vett ki,mert hogy nem a főnök fizette ki személyesen hanem saját magának kellett kifizetnie az aktuális havi bevételből!
Válaszát előre is köszönöm,és elnézést a hozzászólás hosszúságáért!
Tisztelettel:Hegylakó

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.04. 22:47

Nem. Akkor mind a két hónapot le kell dolgozni.

Hegylako # 2009.03.05. 17:49

Tiszteletem,ismét itt vagyok!

Ma kapott a testvérem egy papirt:
Azonnali felmondás
Az indoklás:"A munkáját többször figyelmetlenül végezte.Az üzletben történteket más embereknek elmesélte,ami visszamondásra került a munkáltatóhoz."
A munkabérét,egyéb járandóságát az utolsó munkában töltött napon fizetünk ki.(ez persze nem történt meg,mintahogy a felmondási időről sem esik szó! )
Az azonnali felmondás dátumozása a mai nap,azaz 2009.03.05. Ez az indoklás jogos ha a munkavállaló már előző nap aláírta a felmondásáról szóló papírt,amit ugye javítottak a közös megegyezésről arra hogy a felmondás a munkáltató részéről történik.
Na már most!
Eddig csak dicsérte a munkáltató a munkavállalót,hogy milyen jó munkaerő,nem kell semmivel foglalkoznia mert mindent magától megold.Nem kapott soha semmilyen írásos figyelmeztetést arról hogy rosszul csinált volna valamit.Nem utolsó sorban üzleti dolgot idegen embernek soha nem mondott el,legfeljebb olyan dolgot mondhatott el amit a főnök a magánéletéből mesélt(pl. nyaralási élmény),ez pedig nem hat az üzlet forgalmára,se hátrányosan,se előnyösen!
Ezt a papirt a testvérem ma nem írta alá,hanem egy példányát elhozta,és meghagyta a főnökének,hogy szeretné egy munkajogásznak megmutatni mielött aláírja!
Ebből származhat kára a testvéremnek,milyen kilátásai vannak ebben az ügyben?Forduljunk ügyvédhez,vagy munkaügyi bírósághoz???Tanácstalanok vagyunk már teljesen!
Köszönjük a segítséget!
Tisztelettel:Marosvölgyi László

_Wasp_ # 2009.03.05. 19:46

a testvérednek ebből csak haszna származhat. Ha elviszi a felmondást egy munkajogászhoz, akkor ő elmondja a további teendőket.
(a felmondás kötelező elemeként megtett indoklással csak az a baj, hogy nem valós és nem okszerű. Egyéb szempontból kifogástalan.)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

_Wasp_ # 2009.03.05. 19:55

bubka 2009.03.02. 19:17

Jó estét!
SOS segítségre lenne szükségem az alábbi, teljesen gáz szituációban (kérlek, ezt ne is minősítsétek, én 6 percig káromkodtam ismétlés nélkül miután meghallgattam), ami édesapámmal esett meg ma :
Szóval apuka dolgozik x cégnél, reggel 5-től délután 4–5-ig, havi nettó kb. 60 ezerért. Határozott idejű szerződése van, amit évente megújítanak (jó magyar szokás szerint). Ma, miután sokadik alkalommal jogtalanul akartak levonni 15 ezret az amúgy is baromi kevés fizetéséből, hirtelen felindulásból felmondott. Írásban.
Mi van ilyenkor?
jól sejtem-e, hogy akár valamifajta kártérítést is követelhetnek tőle – tekintettel arra, hogy sikerült a határozott idejű szerződést felmondania – ha igen, milyen mértékűt?

ha jogellenes a határozott idejű szerződés felmondása, akkor a határozott idő végéig járó bruttó keresetet feltétlenül, az a feletti rész bizonyítás után.

kötelezheti¬-e ilyen esetben a munkáltató felmondási idő letöltésére? Ha igen, mennyire?
A határozott idő végéig kellene apukádnak dolgoznia. Nincs rendes felmondásra lehetősége.

és egyáltalán, mire számíthat?
Előre is köszönet a segítségért.
Üdv:
bubka

Több dolog van. Lehet, hogy édesapád által tett felmondás egy jogszerű rendkívüli felmondás. Akkor semmi gond - sőt édesapád megkapja a határozott idő végéig járó keresetét.

Az is lehet, ez a munkaviszony a látszat ellenére határozatlan idejű volt. Ez esetben sincs nagy baj - csak le kell dolgozni a felmondási időt.

Mindenesetre egy munkajogászt azonnal meg kellene keresni az ügyben, mert sokat lehet bukni rajta, de nyerni is lehet egy keveset.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

tomka # 2009.03.06. 09:40

A segítségüket szeretném kérni az alábbiakban:

  • a szabadságot munkanapokban vagy naptári napokban kell kiszámolnia a munkáltatónak?03.07.-én inditaná a 69 nap kiadását és szerinte ez 05.14 -ig tartana.

Ez így rendben van?

  • május 14.után következne a 60 nap felmondási idő,így a munkaviszonyom 2009.06.13-án szűnne meg szerintük.

Ha naptári napokban számolom a 60 napot,akkor sem tűnik jónak.Vagy mégis?

  • felmondás helyett közös megegyezést postáztak,amiben arra hivatkoznak,hogy én nem kívánok a cégnél dolgozni a továbbiakban.Valójában ők nem tudnak foglalkoztatni a korábbi munkakörömben.
  • eddig Gyes-en voltam,jól tudom azt,hogy a letelte után emelnie kellene a béremen?

A közös megegyezésben erről egy szó sincs és az sincs benne,hogy a járandóságaimat milyen bérrel fogja kiszámolni.

Válaszukat köszönöm,tisztelettel:S.M.

bubka # 2009.03.06. 09:42

jaj, de jó, hogy végre valaki válaszolt! köszönöm!!!!

de milyen az a "jogszerű rendkívüli felmondás"?

_Wasp_ # 2009.03.06. 11:57

A rendkívüli felmondás egyoldalú, címzett jognyilatkozát, amely a közléssel hatályosul, és megszűnteti a munkaviszonyt. Természetesen munkaügyi bíróság előtt meg lehet támadni, ha nem áll meg a rendkívüli felmondás jogszerűsége, akkor a felmondó fél viseli a jogellenes felmondás (elég súlyos) jogkövetkezményeit.

A határozott idejű munkaviszonyt a határozott idő előtt jogszerűen csak közös megegyezéssel, vagy rendkívüli felmondással lehet megszüntetni (munkáltató rendes felmondással is, de a lényeg nem változik)

A rendkívüli felmondásban meg kell jelölni valós és okszerű indokot, amely (bizonyíthatóan) alátámasztja, hogy a munkaviszony fenntartása a munkáltatónak felróható okból lehetetlen.

Azt, hogy az adott esetben ez milyen ok lehet, nagyon változó. Lehet pl: késedelmes fizetés, veszélyeztető munkakörülmények, bűncselekményt megvalósító dolgok, stb.

Ügyvéd javasolt a helyzet kezeléséhez, szerintem fórumozás helyett fordulj felelős szakemberhez.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

bubka # 2009.03.07. 19:10

nagyon köszönöm!

tomka # 2009.03.08. 20:33

A segítségüket szeretném kérni az alábbiakban:

a szabadságot munkanapokban vagy naptári napokban kell kiszámolnia a munkáltatónak?03­.07.-én inditaná a 69 nap kiadását és szerinte ez 05.14 -ig tartana.
Ez így rendben van?

május 14.után következne a 60 nap felmondási idő(felmentési idő),így a munkaviszonyom 2009.06.13-án szűnne meg szerintük.
Ha naptári napokban számolom a 60 napot,akkor sem tűnik jónak.Vagy mégis? máj.14.-jún.13.

eddig Gyes-en voltam,jól tudom azt,hogy a letelte után emelnie kellene a béremen?
A közös megegyezésben arről egy szó sincs,hogy a járandóságaimat milyen bérrel fogja kiszámolni.

Önök szerint a fent leírtak rendben vannak-e így vagy van benne tisztázandó dolog még aláírás előtt?
S.M.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.09. 08:29

Munkanapban. A bért a fizetés nélküli szabadság megszűnése után kell rendezni. Ha kell.

tomka # 2009.03.09. 21:45

Köszönöm a választ!

red power # 2009.03.10. 09:41

Üdvözlet!
Kérdésem lenne: testvérem egy kft-nél dolgozik, kb 6-7 éve. Most a cég megszűnik, jogutód nélkül, de alakul egy másik cég, amelyik a régi cég helyett továbbviszi az eddigi tevékenységét, és az összes alkalmazottat átveszik. A régi cégnél elvileg kapnia kellene végkielégítést, akkor is, ha átveszi őt ez az új cég, mivel nem jogutód, ugye?

red power

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.10. 10:58

Ugye.
Csakhogy az új cég - a munkaviszony szempontjából - valószínűleg jogutód. Úgynevezett "üzemi jogutódlás".

red power # 2009.03.10. 12:00

Köszönöm a választ.

nanyka # 2009.03.12. 09:44

Tisztelt Hozzáértők!

Most március 31.-ével el akarnak bocsátani a munkahelyemről a "nagy válság" miatt. Mivel több, mint három éve itt vagyok, így jár az egy havi végkielégítés, amint a főnökön szóban meg is ígért.
Két nappal később (ma) megint áthívott és elkezdett a közös megegyezésről beszélni meg arról, hogy ha így belemegyek, akkor ős így is odaadja az egy havi végkielégítésemet. Én nem nagyon értek ehhez, de a szavára nem adok sokat, ráadásul ő akar elküldeni, akkor küldjön el rendesen, én nem akarok innen elmenni.

Ma még azt is mondta, hogy április 30.-áig állományban lennék, és így adná oda az egy havi végkielégítésemet, mintha az az április havi fizetésem lenne, de viszont március 31 után már nem kellene bejönnöm dolgozni.

Kérdem én, hol van itt a nagy buktató?
Mit kezdjek a közös megegyezéssel?
Most már teljesen belekavarodtam a dolgokba!

Munkanélküli segély folyósításánál mindegy, hogy közös megegyezéssel vagy rendes felmondással küldenek el?

Előre is köszönöm válaszukat, ugyanis sürget az idő.