Munkaviszony megszűntetése


Rekam # 2010.06.29. 11:56

Tisztelt Szakértők!

Kérdésem merült fel a felmondásommal kapcsolatban. Munkáltatóm a holnapi nappal kívánja - közös megegyezéssel - felbontani a munkaszerz.-emet. 45 nap felmondási időt és 2 havi végkielégítést ajánlottak.
Én megegyeztem velük, h jövő hét péntektől felmentenek a munkavégzés alól, de ha hamarabb adok át mindent, akkor előbb.
Most fogalmazom a megállapodás szövegét a saját védelmem érdekében és ehhez lenne szükségem pár válaszra.

  • a munkaviszony 2010. június 30.ával szűnik meg és meg kell határozni a felmondási időt vagy aug. 13-ával?
  • a jövő hét pénteken kell megkapjak minden papírt és pénzt, vagy pedig a felmondási idő végén, tehát aug. 13-án?
  • az világos, hogy az alatt míg fel vagyok mentve a munkavégzés alól az átlag keresetem illet meg, de végkielégítésként "csak" a sima munkabérem jár?

Köszönöm előre is a gyors segítséget!
Rekam

bimbus # 2010.06.02. 07:40

A pedagógus szakvizsga a tanárok olyan továbbképzése, melynek során felfrissítik az eredeti szakjukhoz kapcsolódó ismereteket, kiegészítik tudásukat a szakma legújabb elméleti és gyakorlati eredményeivel. A képzés során okleveles szakvizsgázott pedagógus végzettség szerezhető. ennek birtokában végezhető olyan feladat, mint vizsgaelnök, vezetőtanár, stb.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.02. 06:58

Mi az a pedagógus-szakvizsga?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.02. 06:58

Szilvianyu, valami nagyon nem stimmel. Ezeknek a dolgoknak egymáshoz kevés köze van: munkaviszony, megbízásos jogviszony, tagság...

bimbus # 2010.06.02. 06:29

Pedagógus szakvizsga nélkül kinevezhető-e ma egy tanár igazgatónak, ha először pályázza meg ezt az állást? (Ha másodszor vagy többedszer pályázik nem, kell a közoktatás-vezetői szakvizsga.)
Köszönöm a segítséget.

Szilvianyu # 2010.05.31. 16:42

Tisztelt Szakértők!

Az lenne a kérdésem, hogy mi a teendő akkor, ha a munkáltató nem veszi át a felmondásomat? Egy bt-ben vagyok kültag és van egy megbízási szerződésem is itt, de jelenleg gyeden vagyok. Az üzlettársamat nem érem el sehogy, se telefon, se e-mail, sehogy, ezért is döntöttem úgy, hogy én ide már nem kellek. A levélben feladott felmondásomat nem vette át. Mit tehetek még? Mikor számít kézbesítettnek?
És hogyan tudom elérni, hogy a cégjegyzékből töröljenek,ha ő nem hajlandó intézkedni ez ügyben? Teljesen tanácstalan vagyok!
Várom a javaslatokat!
Üdvözlettel: Szilvi

gabogabo # 2010.04.29. 10:38

Tisztelt Fórumozók!

Szeretném kérdezni, hogy ha a munkaadó gazdasági okok miatt rákényszerül arra, hogy a 8 órás dolgozóit 6 vagy 4 órában foglalkoztassa tovább, akkor mire kell figyelnie, betartania? Hogyan ajánlhatja ezt fel a dolgozóknak? Szeretné megtartani az embereit, de nem tudja 8 órában foglalkoztatni őket. Ha valaki nem egyezik bele, akkor milyen lehetőségek vannak?
Nagyon köszönöm előre is a válaszokat.

pazs # 2010.04.29. 10:07

Az utolsó munkában töltött napon kell kifizetni a járandóságokat és átadni a papírokat. Ha ez nem történt meg (mármint írtad, hogy nem történt meg), akkor szólítsd fel őket erre (írásban, tértivevénnyel, nem emailben), ha nem reagálnak az általad szabott 8-15 napos határidőben, fordulj bírósághoz egy fizetési meghagyásos űrlap kitöltésével.
A felmondást egyébként nem kell elfogadni, az egyoldalú nyilatkozat, ezért nincs jelentősége, hogy mikor fogadták el.

stiga # 2010.04.29. 10:01

Tisztelt szakértők!

A mai napon megkaptam a felmondásról szóló okmányaimat 2010.02.14. dátummal.

Jogcím:dolgozó rendes felmondása.

2010. 04.28-án fogadták el a felmondásom.

Az e-mail kinyomtatva cég részéről aláírva lepecsételve.

Az elmaradt járandóságról, esetleges utalásáról szó sincs.

Most mi a teendő?

Előre is köszönöm a válaszokat, és az eddigi tanulságos válaszokat is.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.29. 07:33

Majd jön nandy, és mond biztosat, de szerintem van valami kiegészítő szabály, hogy hogyan kell számolni, ha az utolsó négy naptári negyedévben nincs meghatározott számú olyan nap, amelyen munkerőpiaci-járulékalapot képző jövedelmet szereztél.

Miliemili # 2010.04.28. 15:35

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Üdvözlöm!

Abban a reményben írok Önöknek hogyha segíteni nem is tudnak de legalább más gyesről- munkanélküli központba kerülő édesanya nem jár így ,mint én.
Esetem a következő.
2002-től dolgoztam a debreceni Tesco-ban. 2005- ben született meg a kisfiam 2007-ben a kislányom.
2010 április 3.-án lejárt a gyesem. Március végén bementem a munkahelyemre megbeszélésre. Sajnos eredeti munkakörömbe visszamenni nem tudok.
(2 kisgyereket és a három műszakot sajos nem tudom összahangolni. Férjem középvezetői beosztásban dolgozik hajnaltól késő délutánig. )
A munkaügyis kollegák nagyon segítőkészek voltak, megegyeztünk abban hogy közös megegyezzéssel eljövök a cégtől. Felajánlották hogy az időközben felgyűlt szabadságomat sem kell letöltenem mindet, hanem kiveszek egy pár napot a fentmaradó napokat kifizetik szabadságmegváltás címén. Ez így is lett.

Sajnos se ők sem én nem tudunk arról hogy január elsejétől megváltozott az álláskeresési járadék (köznyelven munkanélküli segély) számítása.

Idézem:

“ Az álláskeresési járadék összegét az álláskeresővé válását megelőző négy naptári negyedévben elért, a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló törvényben meghatározott munkaerőpiaci-járulék alap havi átlagos összegének alapulvételével kell kiszámítani.”

Tehát mivel az előző négy naptári negyedévben gyesen voltam (és az nem számít jövedelemnek ) így a munkáltató által leigazolt rendszeres jövedelmem 18.463 ft lett az alapja az álláskeresési járadékomnak.

Igaz hogy ezt 6 nap szabadságra kaptam…Csakhogy a munkanélküli Központban ez senkit nem érdekel. A 18.463-at elosztották 30-cal (mintha egész hónapban ennyit kaptam volna) és a kapott öszegnek vették a 60 % -át.
Így jött ki az hogy én ,mint gyesről munkanélküli központba kerűlő anyuka
napi 369 ft álláskeresési járulékra vagyok jogosult!!!! (Igazság szerint még ennyire sem mert ebből még lejön 9%)
Sajnos a mai törvények szerint ez így szabályos!!!
Lehet ez ellen tenni valamit? Minden ember egyenlő?? Csak a gyesről viszatérő anyuka nem?

Válaszát előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.28. 10:05

Ha ők is felmondásnak tekintik, akkor igen.
De ettől még fennállt a veszély, amire figyelmeztettünk.

stiga # 2010.04.28. 10:03

Köszönöm a válaszokat.

Tény, a törvény nem ismerete senkit nem mentesít a hatálya alól.

Egy felmondáshoz azonban ritkán fogad az ember ügyvédet.

Ez az utólsó üzenetváltás:

Ez már mindent megmagyaráz, nem tudtam a felmondásodról, most láttam először "(Kérem ennek megfelelően munkaviszonyomat megszüntetni sziveskedjenek.)"
Természetesen azt elfogadom és a mai nappal postárom elsőbbségi levélben minden papírodat.

/Állítólag a férje olvasta csak, akivel a közös megegyezésről tárgyaltunk./

Most megkapom az okmányaimat, gondolom így már minden "happy".

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.28. 09:35

Üdvözlöm!
A megállapodás feltételeivel nem értek egyet.
Kérem a munkaviszonyomat a Munka Törvénykönyve szerinti feltételekkel megszüntetni.
Az okmányokat nem áll módomban személyesen átvenni ezért kérném azokat részemre postázni.

Ezt tekintette felmondásnak. De ez nem az. Ráadásul nem is írásban történt.

pazs # 2010.04.28. 09:21

stiga: ez új, eddig egy szóval sem mondtad, hogy femondtál februárban, eddig csak azt mondtad, hogy közös megegyezést szerettél volna, de nem fogadták el. (A felmondást nem kell elfogadni, de írásban kell legyen - az email nem az.)
Visszamenőleg nem lehet felmondani.

stiga # 2010.04.28. 09:06

Hát ez az!

Még februárban felmondtam, éppen az imént kaptam az e-mailt, hogy az ügyvezető férjének az e-mail címére ment a felmondás és ő nem tudott róla.
/ez egy hatalmas csúsztatás/
Most elfogadja a felmondásom, csak nem tudom visszamenőleg ez mennyire lehetséges.

nandy # 2010.04.28. 09:01

stiga:

Miért nem mondasz fel te??

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.28. 07:15

Végkielégítés csak akkor jár, ha a munkáltató él rendes felmondással (felmentéssel); közös megegyezésben meg lehet benne állapodni.

Ha lemondasz, akkor a munkáltató simán kiadja a szabadságot a felmondási időre, és csak a maradékot fizeti ki. Ha marad.

Blacksky # 2010.04.27. 18:39

Tisztelt Szakértő !

Hétfőn írtam a fórumba egy kérdést, melyre nem jött válasz. Lehet, hogy vmi hiba történt.

Még egyszer ide írom.
Összefoglalnám helyzetemet és kérdésemet:

közalkalmazotti jogviszonyban lévő óvónő vagyok több évtizede.

Jelenleg táppénzen, mert egészségügyi problémáim miatt leszázalékolási bizottság elé kerültem.
Rehab járadékra utaltak, melyet Július 1-től kívánok igénybe venni. Addig táppénzen vagyok a betegségemmel.

Ahhoz hogy igénybe tudjam venni a járadékot, a munkaviszonyomat meg kell szüntetni.

Kérdésem az, hogy milyen módon tegyem meg ezt, amennyiben szeretnék végkielégítéshez jutni ( 8 hónap jár a ledolgozott idő után).
Lemondás vagy közös megegyezés?
Úgy vélem először ki kell hogy fizesse a munkáltatóm az ez évi esedékes szabadságaimat, azután pedig felmondási idő ????
Kérem segítsen.

Kérem, segítsenek!

Köszönettel :
Blacksky

törpilla2 # 2010.04.27. 14:03

Kedves kbs!

Köszönöm a választ. Telefonon beszéltem a Bíróságon a kezelő irodán egy hölggyel, aki nagyon segítőkész volt. A héten elmegyek személyesen is és valóban jó, hogy megnézhetem ki vette át azt a végzést. De ha az ügyvédnő esetleg, akkor nem kellett volna értesíteni engem? Még mindig hiteget csak, ha egyáltalán válaszol az e-mailre, mert telefonon sosem elérhető. És azt tudom, hogy egy hiánypótlás miatt utasítottak el, amiről nem tudtam, hogy pótolni kell.
Nem munkatársa, hanem megbízott ügyvédje annak a cégnek, bocsánat, rosszul mondtam, de a léányeg ugyanaz.

stiga # 2010.04.27. 13:51

Ez a jogi helyzet, kedves stiga. De mi ebben a hihetetlen? Ez így bono et equo.

Ez nem életszerű.

Febr. 15-től nem veszem fel a munkát.
A munkáltató tudja az okát, hisz a levelezés bizonyítja, még ha ez a bíróságon nem elfogadott bizonyíték akkor is.

A munkáltatónak, ha munkaviszonyba állok be kell fizetni a közterheket.

Miért tenné, vagy teszi ha nem is tud az alkalmazottjáról?

Az az érzésem megragadtatok egy fonalat és nem nézitek a másik oldalt.
Nem gond, okosabb viszont nem lettem.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.27. 13:42

Törpilla, a bíróság tértivevénnyel levelez. Az aktában ott kell lennie az aláírt tértivevénynek, abból láthatod, ki vette át a megszüntető végzést.

(Az ügyvédnő egészen biztosan nem lehet munkatársa egy cégnek. Vagy nem lehet ügyvédnő.)

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.27. 13:39

Ez a jogi helyzet, kedves stiga. De mi ebben a hihetetlen? Ez így bono et equo.

törpilla2 # 2010.04.27. 13:29

Kedves Fórumozók,Tisztelt Szakértők!

Tavaly szeptemberben be adtam egy keresetet volt munkáltatóm ellen a Munkaügyi Bíróságra. Mivel anyagi helyzetem indokolta,és a keresetem beadásakor tanácsolták, hogy vegyem ezt igénybe,így az Igazságügyi Hivatal, Jogi Segítségnyújtó Szolgálat engedélyezte a pártfogó ügyvédi képviseletemet. El is fogadta a megbízást egy ügyvéd, aláírtam a megbízást. Még el kellett intéznem a kerületi önkormányzatnál az adóigazolás kitöltését, amit úgy volt, hogy majd átadok az ügyvédnőnek, és amire azt mondta, hogy az idő rövidsége miatt kért 15 nap hosszabbítást , de ezután nem tudtam vele találkozni, kérte postán küldjem el neki és ő majd beadja a Bíróságra. Gondoltam, akkor miért küldözgessük annyit, beküldtem az ügyszámra hivatkozva a Bíróságra. Azóta nem tudtam soha telefonon elérni az ügyvédnőt, néha egy egy e- mailre válaszolt, ha kérdeztem, mindig elnézést kért, hogy utána néz és jelentkezik, de soha semmi nem történt. Most újra kerestem volna, mert pletyka szinten hallottam összevisszaságokat a volt munkáltatómtól. Mivel az ügyvédnőt nem találtam, ezért utána kérdeztem a Bíróságon. Kiderült, hogy hiánypótlást kértek, ami nem történt meg és így januárban elutasították a kérelmemet,és ezt meg kellett kapnia a jogi képviselőmnek, és még azt , hogy ott a gépben nem is látják, hogy volt nekem jogi képviselőm. Akkor viszont hova, kinek küldtek ki elutasító végzést? Előfordul, hogy postás szabin, postaláda feltörve, hogy én nem kaptam semmit, de nem tudom mivel magyarázni ezt, viszont az ügyvédnő finoman szólva furcsa volt a semmire sem reagálása végig. Az ügyvédnő, munkatársa egy kerülettel arrébb lévő ugyanolyan, ugyanazzal foglalkozó cégnek, amit nemrég tudtam meg. A Bíróságon mondták, írjam le, hogy nem tudtam kapcsolatot tartani a képviselőmmel és, hogy semmit nem tudtam eddig az ügyemről. Ez rendben van, csak az ügyvédnő ezt megteheti? Mit tehetek?
Köszönöm, ha válaszoltok!

stiga # 2010.04.27. 13:27

Nem vagyok jogász, de ugye ezt Te sem gondoltad komolyan.