Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék


tompika314 # 2013.07.04. 16:59

Jó napot kívánok!

Olyan kérdésem lenne,hogy érdemes-e nekem illettve lehet e saját kérelemre kérni komplex felülvízsgállatot.Én rokkantsági ellátást kapok most.2.csoportu rokkant nyugdijas voltam 2004 óta,2 éve munka nélküli lettem.Látás és hallás sérült fiatal ember vagyok.Szeretnék dolgozni,de a munkáltatok inkább csak az ilyen komplex vizsgálaton átesett megváltozott munkaképeségüeket alkalmazák szivesebben. Ha komplex vizsgállatra menék akkor vissza minüsithetnek? Nem szeretnék rosszabbul járni csak szeretném növelni az esélyemet,hogy munkát találjak ,mert ígí nem csak a fogyatékoságom miatt nem foglalkoztatnak,hanem már ilyen papirok meglétéhez is kötik,hogy alkalmaznak e valakit vagy sem. Válast előre is köszönöm.

WWallace # 2013.07.04. 16:40

Mara55,

2012.01.01-jétől rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásba fordult át a férjed rokkantsági nyugdíja? Tudni kellene az ellátás összegét, hogy legyen viszonyítási alap, de én is inkább azt javaslom, hogy várjátok ki a soros felülvizsgálatot. Ha rokkantsági ellátást kap, akkor a felülvizsgálat után sem járhat rosszabbul (az állapotjavulás estét kivéve, de amint látom ez nem áll fenn). Ha viszont rehabilitációs ellátást kap, akkor a felülvizsgálat után valószínűleg csökkenni fog az ellátása.

mikkamakka178 # 2013.07.04. 16:01

Kedves fórumozók!

A rokkantsági ellátás kiszámításánál mi számít jövedelemnek? 2009 nyarán indítottam el a leszázalékolást, akkor már önellátó sem voltam. Első fokon 40%, majd fellebbezés után 52, és 54% egészségkárosodást véleményeztek, persze nem minden betegség figyelembevételével, mindig tetszőleges másik 3-az vettek figyelembe. 3 év alatt kis javulás volt az állapotomban, azóta újra tanultam írni, újra tudok evőeszközt használni, fésülködni, sőt, pár száz métert pihenéssel meg tudok tenni. Rehabilitációs járadékom 2013 február 24.-én lejárt, 2 hónapnál korábban nem fogadták el a papírokat, így december 27.-én küldtem be. Március 27-én hívtak be felülvizsgálatra, ahol azt állapították meg, hogy 1 hónapig egészséges lettem, és március 27.-én következett be 70%-os egészségkárosodás. Újra számolták az ellátást, méghozzá a tavalyi minimálbér alapján. A rehabilitációs járadék nem számít jövedelemnek? És nem egyenrangú a rokkant nyugdíjjal e tekintetben? Azért ez kabaré. Csak sajnos nevetni nem tudok rajta. Másik dolog, hogy ma postázták az igazolást is, hogy március 27.-től alanyi jogon közgyógy ellátásra vagyok jogosult, mégis 3 hónapja normál árat fizetek a gyógyszereimért, és a gyógyászati segédeszközeimért. Nevetséges. Fellebbezési határidő még le sem járt, máris utalták az ellátást. És azzal próbálnak rémisztgetni,ne merészeljek fellebbezni, mert másodfokon biztos ezt is elveszítem. És egészségesebbnek találhatnak majd. Ennyit arról, hogy szigorúan, és országosan egységesen zajlanak a felülvizsgálatok. :(

joco4704 # 2013.07.04. 08:39

2007.-től 67 %-os rokkant vagyok, 56 éves. Most voltam komplex felülvizsgálaton, ha jól hallottam a c2-be soroltak be. Mennyi az az ellátás amire számíthatok. előtte 30 évet dolgoztam.

Debra01 # 2013.07.04. 07:32

mara 55 ne csinálj semmit! Ha szép nyugdíja van akkor várjátok ki, míg behívják. Mivel nagyon súlyos az állapota, orvosi igazolással házhoz lehet hívni a bizottságot. Sajnos nagyon kevés időt adnak a megjelenésre. Így a hozzátartozó személkyesen vigye be az orvosi igazolást a mozgás képtelenségről. Ha most állapot rosszabbodásra beadjátok, új belépő lesz, és a minimál bér 60 %-át kaphatja, ami lényegesen kevesebb, mint a jelenlegi nyugdíja.( de a 60 % sem biztos)

mara55 # 2013.07.03. 22:49

Sziasztok!Szeretnék tanácsot kérni,hogy mit csináljunk?A férjem már 20 éve rokkant nyugdíjas az akkori 50%-os,mivel vájár volt elég szép a nyugdíja.Már 3 éve rákos beteg és most került olyan állapotba,hogy deréktól lefele lebénult.Végső stádiumban van,itthon ápolom.Nem tudjuk,hogy beadjuk e a rosszabbodást,érdemes ?Ha esetleg behívnák felülvizsgálatra elmenni nem tudna,mert 2 óránál többet nem tud ülni a tolószékben.Attól fél szegény,hogy elveszik a mostani pénzét.Nem tudni meddig él még szegény,de nagyon sokba kerül a gyógyszer,pelenka stb.....Hova kell írni és mit kell csatolni?

muci58 # 2013.07.03. 19:46

WWallace! Köszönöm a kiigazítást! A lényeg ugyanaz!!

WWallace # 2013.07.03. 16:03

Olyan hogy "területileg illetékes nyufig" nem létezik. A NYUFIG (Nyugdíjfolyósító Igazgatóság) egy országos hatáskörű szerv, amely egyáltalán nem rendelkezik a megváltozott munkaképességű személyek ellátásainak megállapításával kapcsolatos hatáskörrel. Ő csak folyósít!

Ahova fordulnod kell, az az illetékes megyei/fővárosi kormányhivatal rehabilitációs szakigazgatási szerve (rszsz). A 2011. évi CXCI. törvény szerint, amennyiben 60 napon belül az ügyet lezárni nem lehet, azonban a jogosultság fennállása megállapítható, előleget kell az igénylő részére megállapítani. Szóval vedd fel a kapcsolatot az illetékes rszsz-szel, tudakold meg miért nem kaptál még határozatot, és amennyiben azt mondják, hogy még mindig nem tudnak határozatot hozni, közöld velük, hogy kéred előleg megállapítását, különben a felettes szervükhöz fordulsz.

muci58 # 2013.07.03. 14:08

Lonka1! Határozatért a területileg illetékes nyufignál kell "döngetni az ajtót" sajnos. 10 hónapig jövedelem nélkül lenni ez kegyetlenség. Olvastam valahol hasonlót, és azt tanácsolták az illetőnek, hogy ilyen esetben kötelesek megelőlegezni az ellátást. De ehhez kell a határozat!! Meg kéne próbálni.Sok szerencsét hozzá, és várjuk az új fejleményt, hiszen még sokan előtte vagyunk ennek az egész tortúrának(én is) !!

juhlaci # 2013.07.03. 13:11

lonka1!!!!!! ha megvan a határozat autómatikusan jár a közgyógy igazolvány jövedelemtől függetlenül. Nem csak telefonálni kell hanem ajánlott levelet írni a szarháziaknak.

lonka1 # 2013.07.02. 18:04

Kedves fórumozók! Tud valaki segíteni nekem? Tavaly szeptemberben adtam be a leszázalékolási kérelmet, az orvosi felülvizsgálaton 72%-os egészségromlást, D minõsítést állapítottak meg. Határozatot a mai napig nem hoztak. Érdeklõdésemre mindig csak annyit mondanak, hogy erre fel kell készülni, ez hosszú folyamat. 10 hónapja semmmi jövedelmem nincs, ez már komolyan fenyegetei a létfenntartásomat, ha hamarosan nem történik valami, gyakorlatilag hajléktalan leszek. Meddig húzódhat még el az ügyintézés, nincs valami felettes szervük, ahová fordulhatnék? Kérhetek bárhonnan, bármilyen szociális segélyt?
Milyen jogosultsággal jár ez a D minōsítés?

WWallace # 2013.07.01. 18:58

HorváthFeri, az 1095 napos jogosultsági feltételt már korábban leírták. Viszont a 2005-ben igényelt rokkantsági nyugdíjjal kapcsolatban amit írtál, az sántít. Ha volt elgendő mkcs-d és szolgálati időd, akkor meg kellett (volna) hogy kapd az ellátást. Az nem volt feltétel, hogy az igénybejelentéskor legyen jogviszonyod.

gerhelba # 2013.07.01. 14:48

120 ezer forinttal kapnak többet a rehabilitációs orvosszakértők2013. július 1. 12:29
Módosította a Kormány a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatalról, valamint a szakmai irányítása alá tartozó rehabilitációs szakigazgatási szervek feladat- és hatásköréről szóló rendeletét, hogy a rehabilitációs orvosszakértők bérproblémáira megoldást találjon.

A Kormány számára kiemelten fontosak a felelősségteljes munkát végző hazai orvosok, ezért korábban meg is valósította az egészségügyi bérfejlesztést.
Ebből azonban a rehabilitációs felülvizsgálatot végző 130 szakember kimaradt. A rehabilitációs orvosszakértők foglalkoztatásukat tekintve ugyanis kormánytisztviselők, így a jogszabály által meghatározott illetményük jóval alul maradt az egészségügyi ágazatban adható – hasonló kvalitású és végzettségű – orvosok béréhez képest. Így a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatalnál (NRSZH), valamint a Rehabilitációs Szakigazgatási Szerveknél dolgozó orvosszakértők bérfejlesztését most pótolja a Kormány.
Tekintettel arra, hogy az orvosszakértők átlagbére, illetve a hasonló végzettséggel és képesítéssel rendelkező egészségügyi foglalkoztatottak átlagbére között jelenleg kb. 140.000 Ft/hó a különbség, a 130 érintett státusznál – munkaköri pótlék címén – bruttó 120.000 Ft/fő/hó összegre, valamint járulékaira – így összesen 154.200 Ft/fő/hó - biztosítja a fedezetet a Kormány a jövőben.
Július 1-től ez 130 státuszra és hat hónapra összesen 120.276.000 Ft forrás biztosítását jelenti a kormányhivatalok, valamint az NRSZH orvosszakértői számára.
A Kormány ezzel is szeretné kifejezni az orvosok iránti megbecsülését és elismerését.
(EMMI-Szociális és Családügyért Felelős Államtitkárság)

nico56 # 2013.07.01. 14:32

Horváth Feri
Sajnos feltétel az 1095 nap biztosítási idő! Tehát nem jár,méltányosság sincs!

Nilandela!
Email ment olvasd.

juhlaci # 2013.07.01. 14:31

Nilandela!!!!!!!!!!!!!!!! A nyugdíjfolyosítót hívd fel vagy menj be a papírokkal. Szerintem ha C2 akkor az 57 % és csak akkor fellebbez ha 70 % ot szerintetek eléri mert akkor van közgyógy igazolvány

doli # 2013.07.01. 14:09

Nilandela ! Valami nem stimmel ezzel ha 57% akkor mi a 47% Olvasd el még egyszer azután írj.

HorváthFeri # 2013.07.01. 13:38

Sziasztok! Kérdésem: 2005-ben volt egy balesetem,a térdem műtötték.Akkor per pill nem volt munkaviszonyom.Ezért nem is kaphattam rokkantnyugdíjat. Helyette aktív korúak szociális segélyét.(nem voltam munkaképes)Ezután nem is tudtam dolgozni már.57-ben születtem,25 év hivatalos munkaviszonnyal.Az állapotom romlott,több probléma is jött még.Most 60 % felett állapították meg az állapotomat.Ahhoz,hogy rokkantnyugdíjat kapjak,kell 1000 nap munkaviszony az állapotromlás előtt.MIvel én évek óta nem tudok dolgozni,így nincs meg az 1000 nap. Ilyenkor mi van? Jár a rokkantnyugdíj,vagy nem? Köszi a válaszotok.

Nilandela # 2013.07.01. 11:06

Tisztelt Fórumozok!
Segítséget szeretnék kérni olyanoktól akik már jártasabbak a témában, akivel e-mailben esetleg telefonon fel tudom venni a kapcsolatot. Tehát édesapám kérelmét a rokkant ellátásra már tavaly beadtuk, volt bizottság előtt is már. Múlt héten kaptuk meg a határozatot a nyugdíjfolyósítótól, hogy január 1-től mennyi jár. A bizottsági papíron 57% szerepel, a határozatban már csak 47% (már ezt sem értem), tehát C2-es lett. Cukorbetegség, magasvérnyomás és egyik lába comb-ba amputálva.
A fellebezésre ugye 15 nap van, érdemes megpróbálni, mit kell írni, mivel jár ez újból illetve akkor meddig visszamenőleg kaphajta meg a pénzt?! Sajnos az összeg nagyon kevés és eddig is csak azért tudtak létezni, mert mi a gyerekek segítettünk, hiszen fél évig semmit nem kapott. Most is szeretnék segíteni nekik, de sajnos nem vagyok jártas a témában és az ismeretségi körömben sem tudok segítséget kérni.
Aki tud segíteni az kérem írjon a nilandela@citromail.hu e-mail címre.
Köszönöm.

Nilandela # 2013.07.01. 09:50

Sziasztok Tisztelt Fórumozok!

Segítséget szeretnék kérni olyantól aki már járatos a témában és esetleg személyesen is fel tudom venni vele a kapcsolatot e-mail vagy akár telefon formájában.
Édesapám rokkantsági ellátására már tavaly beadtuk a papírt, múlt héten kaptuk meg a határozatot. Az ellátáts január 1-től jár neki. Cukorbeteg, magasvérnyomás, illetve egyik lába comba amputálva lett. A bizottság döntése alapján 57%-os, viszont a nyugdíjfolyosító papírján márcsak 47% áll (már ezt sem értem), így C2-es lett. 15 nap van a fellebezésre.
Kérdésem, hogy van e értelme a fellebezésnek, mivel jár, mit kell írni bele, akkor meddig visszamenőleg fogja megkapni az ellátást? A pénzre nagyon szükségük van, mert ugye fél éve semmit nem kapnak és csak mi a gyerekeik tudjuk támogatni, amit természetesen meg is teszünk. Jelen esetben is segíteni szeretnék nekik, de sajnos nem vagyok jártas ebben és az ismeretségi körömben sem tudok segítséget kérni. Ha valaki tudna segíteni, akkor kérem erre írjon az alábbi e-mail címre: nilandela@citromail.hu
Hálás köszönet!

sorstárs55 (törölt felhasználó) # 2013.07.01. 07:46

facebook-ról,

"Ma, 17:00 - július 7., 18:00

Budapest, 56-osok Tere

Tavaly a legnagyobb hőségben a Hősök terén töltöttünk pár
napot, hogy az általunk meghívott képviselők válaszoljanak a fogyatékosok, rokkantak, hajléktalanok kérdéseire.
Tudni szerettük volna, mit gondolnak az ország házában tartózkodók az elesettek helyzetéről, és milyen intézkedéseket terveznek, hogy ne a lassú halál legyen a sorsuk ezeknek az embereknek.
Kevés képviselő jött el ezekre a találkozókra, bár a téren mindig voltak rokkantak, fogyatékosok, hajléktalanok, akik választ, megoldást vártak.

Úgy gondoltuk, egy év múlva újra kiállunk a jogainkért, az elvett járandóságokért, a becsületünkért, az igazságért, a demokráciáért.

Mindenkit várunk,
viszont a szélsőséges eszméket, a zsidózó, cigányozó, a neonáci és agresszív elemeket nem tűrjük meg a rendezvényen!
Célunk, hogy mindenféle előítéletek nélkül, egymást segítve, erősítve fogjunk össze.

Egy csoportként állunk ki:

  • a devizahitelesek érdekeiért,
  • a rokkantak jogaiért
  • a fogyatékossággal élők érdekében
  • a munkanélküliekért
  • azokért, akit a Munka Törvénykönyve változásai hátrányosan érintettek : tehát minden munkavállalóért
  • a hajléktalanokért
  • a közmunkásokért
  • a volt rendvédelmisek jogaiért
  • a szociális szférában dolgozók megalázó bére miatt

Tehát ez az egy hét a teljes összefogásról kell, hogy szóljon, pártsemlegesen.
Mindegy melyik csoporthoz tartozol kire szavaztál, vagy kire akarsz szavazni, ha a szociális helyzeted sérült, itt a helyed közöttünk!

A hét során az alábbi témák kerülnek terítékre:

  • devizahitelesek és a bankok ügye
  • a közmunkások foglalkoztatása, és helyzete
  • a munkanélküliek helyzete, a munkanélküliség okai
  • munka törvény könyvének módosítása miatti hátrányok a dolgozókra nézve
  • béremelések hiánya a szociális szférában dolgozóknál
  • visszamenőleges hatályú törvények
  • rokkantak és fogyatékosok elbírálása a társadalomban és a kormány részéről
  • az egészségügy helyzete
  • a hajléktalanság és az üres szociális bérlakások közötti lehetséges kapocs
  • az oktatás helyzete"
sorstárs55 (törölt felhasználó) # 2013.07.01. 07:39

facebook-on találtam, tud valaki bővebben erről valamit erről?

"Karl Krausz
Egy jó hír.
EU meg hozta az első rokkantakkal foglalkozó ítéletet. Elmarasztalták a Magyar Államot. Kártérítésre kötelezte az Államot az EU Bíróság. EU Bíróság precedens pert ismer, fogad el. Teljes jogszabályi hátért is meg fogják változtatni. Sokaknak rendeződhet a sorsuk, vége a népirtásnak. ;)

Add tovább, minél többen tudjanak róla az érintettek.
Mégsem tetszik · · június 25., 19:52"

h.anyu # 2013.07.01. 06:58

Sziasztok lehet drukkolni holnap megyek másodfokra ,hát kíváncsi vagyok hogy mi lesz ,az biztos hogy most nem állok meg ha nem jön össze megyek tovább szép napot mindenkinek

WWallace # 2013.06.27. 16:34

Ahogy korábban írta is valaki, ha a méltányossági közgyógy nem jön össze, az állapotrosszabbodásos eljárás eredményétől függően, akár alanyi jogon is jogosult lehetsz majd rá.

inzulinos # 2013.06.27. 16:29

BLMM!
Köszönöm a hozzászólásodat!
Ma már beadtam az önkormányzatnál méltányossági alapon a közgyógyhoz, és tegnap feladtam postára az állapot rosszabbodást is!
A többit meg majd meglátjuk, hogy hogyan lesz tovább...
Üdv: inzulinos

L.Hédi # 2013.06.27. 15:26

Jó napot!Tanácsot,útmutatót szeretnék kérni.2013.03.28.-án a Bács-Kiskun megyei kormányhivatal szakigazgatási szerve a megváltozott munkaképességű személyek ellátására irányuló kérelmemet elutasította mivel nem volt meg a szükséges 1095 napom.Ez után a helyi önkormányzathoz fordultam rendszeres szociális segélyért mivel 80%-os egészségkárosodott rákos beteg vagyok 2012.10.01-től visszamenőleg.Az önkormányzat meg is állapította részemre a segélyt havi: 30.810.-ot.Mivel középiskolás kiskorú gyermekemet egyedül nevelem rá kapok még 13.700.-ot.Ez összesen 44.510.-.Az szeretném megkérdezni,hogy tényleg ennyiből kellene fenn tartsam magunkat?Vagy esetleg van valamilyen lehetőség arra,hogy méltányosságból kapjak valamit ehhez? Hova forduljak?Az itteni hivatalban sajnos semmit nem tudnak segíteni mivel ez egy igen kis falu és kevés a keretük.Tényleg kétségbe vagyok esve!Utazásit sem tudom,hogy kaphatok-e mivel nem részesülök rokkantsági ellátásban.Orvoshoz sem tudok elmenni mivel a busz költségem alkalmanként 500.-/620.- . Kérem szépen legyen szíves segíteni mert így nem lehet létezni sem,nemhogy gyermeket nevelni,iskoláztatni,etetni,ruháztatni....és akkor még nem is beszélek a magam ellátásáról.Nem műthető előre haladott méhnyakrákkal kezeltek,kemó,sugár.. Sokan tudják mit jelent ez sajnos. Ahogy gyengül az immunrendszerem az folyamatos éhezéstől és depressziótól úgy lesz egyre nagyobb esélye annak,hogy egyedül maradjon a gyermekem mielőtt az iskolát befejezhetné.Nem értem én ezt.Kérem szépen segítsen,hogy tudjam mit kell tennem.
Köszönettel és tisztelettel: Lágler Hedvig 43 éves.