Hanggal való visszaélés


Szomorú örökös # 2024.11.19. 16:31

entropia

Néhány mm-re vagyunk attól, hogy a szakértő NE TUDJA megkülönböztetni a hamist a valóditól

És bizony van olyan eset, hogy ez egy vaskos boríték kérdése, nem több. :-O

entropia # 2024.11.19. 09:12

Megkönyvjelzőztem a topikot (-::

entropia # 2024.11.19. 09:11

Rendben! (-::

Kovács_Béla_Sándor # 2024.11.19. 06:53

Jó. Azt majd megbeszéljük akkor, ha ott leszünk. A működő fúziós reaktortól kb. harminc éve vagyunk öt évre.

entropia # 2024.11.18. 17:58

Oké. Tisztában vagyok azzal, hogy a jogi részét sokkal pontosabban látod. Azonban engedtessék meg, hogy a műszaki részét én lássam jobban. Néhány mm-re vagyunk attól, hogy a szakértő NE TUDJA megkülönböztetni a hamist a valóditól. Ezek után csak az két lehetőség van, hogy az összeset felvételt elfogadjuk vagy az összeset elutasítjuk. A probléma abból fog keletkezni, hogy ilyen hamisítványok előállítása NAGYON egyszerű lesz, sem különösebb előképzettség sem drága technika nem kell majd hozzá.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.11.18. 13:51

Látom, nem tudod, hogy megy ez.
Aki bizonyítani akar, bead egy hangfelvételt. Ha a másik fél nem vitatja a valódiságát, a bíróság elfogadja valódinak. (Magára vessen, aki egy hamis felvétel valódiságát nem vitatja.) Ha a másik fél vitatja a valódiságát, akkor a bizonyító fél igazságügyi szakértő kirendelését kéri. A bíróság a szakvéleménytől függően fogadja el a felvételt bizonyítéknak. (Természetesen a hamis felvételt benyújtóra is vonatkozik a költségviselés és a rendbírság.)
Így aztán nem éri meg se hamis felvételt készíteni, beadni, sem a valódi felvételről állítani, hogy hamis. Próbálkozni, persze, lehet, ha valaki szeret sok pénzt kockáztatni rossz esélyek mellett.

entropia # 2024.11.18. 11:30

Ezt értem. Azonban a helyzet ennél bonyolultabb. Nemcsak az a szituáció létezik, hogy kétségbe vonja valaki egy hangfelvétel hitelességét, pedig az valódi, hanem a fordítottja is: generált felvételt ad el/használ fel valódiként. Nem vagyunk messze attól, hogy a tökéletes hamisítványok megjelenjenek. Már rég nem ott tartunk, hogy egy "és"-t kicseréljünk egy "vagy"-ra egy vágógépen és a szakértő egy pillanat alatt kiszúrja egy spektrumanalizátorral.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.11.18. 09:15

Úgy, kérlek szépen, hogy azt a felet, aki kétségbe vonja egy hangfelvétel valódiságát, pedig tudja, hogy valódi, nem csak a szakértő többszázezres díjának a megfizetésére kötelezik (pernyertességtől, pervesztességtől függetlenül) hanem félnilliós rendbírságot is kirónak rá.

A többi butaság. egy ilyen "hangfelvételről" a szakértő könnyedén megállapítja, hogy hamis. (Arról, amit a Tisza csinált Orbán Viktorról, még a laikus is. Tudod, mesterséges intelligencia ellen a legjobb védelem a természetes intelligencia.)

entropia # 2024.11.18. 08:31

Köszönöm a véleményeket.

Annyit tennék hozzá, hogy kétségtelenül MP ügye juttatta eszembe a dolgot, azonban szerintem ennél tágabb a probléma. Hogyan fognak ezentúl képi és/vagy hangalapú felvételeket bárminek az igazolására is felhasználni, ha kvázi-tökéletesen hamisítható bármelyik? Ez kb olyan, mintha ujjlenyomatot lehetne hamisítani, mert attól kezdve az ujjlenyomat (még szélesebb körben: genetikai minta), mint bizonyíték nem vehető figyelembe. Úgy vélem, ezek reális veszélyek.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.11.17. 11:55

Semmi érdemi különbséget nem jelent sem az, hogy hang, sem az, hogy egy géppel készítették.

eulimen # 2024.11.17. 10:46

nem konkrét eset
Nem hàt... :) MP meg a büdösszájú szavazók

Tehát a kérdés az az, hogy a jogban miként tükröződik a MI által generált képi-hangzó anyag felhasználása, illetve azok jogi szempontból azonos elbírálás alá esnek-e.
Ptk 2:51-2:54. szakasz + 2013. évi CLXXVII. törvény 8/A. szakasz.
A törvény személyiségi jogot említ (figyelembe véve h közszereplőnek törvény szerint magasabb az ingerküszöbe). Abba bizony beletartozik a hangmás is, nem csak a képmás.
Tehát (laikusként) azt mondom, hogy az AI által előállított hangmás ugyanolyan elbírálás alá esik, mintha humorista parodista utánozná az illetőt - azzal a különbséggel, hogy a valódira megtévesztésig hasonlító hangszín és hanghordozást "illik" AI által előállítottnak feltüntetni, nehogy a (politikus) személyiségi jogának meg (nem) sértéséből rágalmazási Btk. tétel legyen (226. szakasz).
Persze ha kifejezetten becsületsértő tartalom készül AI-jal, akkor az AI-t feltüntetve is megvalósíthatja a Btk. 226/A-/B.szakaszainak tényállását is.

entropia # 2024.11.17. 06:55

Ismét egy akadémikus téma, nem konkrét eset. Mostanában egyre gyakoribb, hogy mesterséges intelligencia (MI) által generált felvételek jelennek meg a közösségi médiában.

Jól van szabályozva, hogy valakinek a képmásával történő visszaélést miként kell szankcionálni, de vajon mi a helyzet, ha valakinek a HANGJÁVAL élnek vissza? A beszéd vagy az ének akusztika paraméterei ugyanúgy jellemzik az embert, mint a képmás. A különbség csak annyi fizikai értelemben, hogy mi az információhordozó. A jog más helyen az információhordozó eszköztől függetlenül kezel és ítél meg helyzeteket.

Tehát a kérdés az az, hogy a jogban miként tükröződik a MI által generált képi-hangzó anyag felhasználása, illetve azok jogi szempontból azonos elbírálás alá esnek-e.

Érdeklődéssel várom a véleményeket!