Társadalombiztosítás


Szomorú örökös # 2025.01.15. 18:44

LaciSupreme

Mivel jelenleg nem rendelkezem jövedelemmel, az e-Papír felületén, a Kormányhivatal megfelelő osztályára
beadtam egy kérelmet, hogy ennek díját szíveskedjenek átvállalni szociális rászorultságom alapján.

Minek a díját vállalják át?

Eztán arra kaptam felszólítást, hogy különböző közszolgáltatási számlákat stb. csatoljak.
Ennek mi köze van ehhez? (Eleve nem is a saját nevemen van a lakás, ahol élek, így az órák sem.)

Pontosan ahhoz van köze, hogy mekkora kiadásaid vannak a nem létező jövedelmedből pl. Monduk ez érdekes, hogy nincs jövedelmed, de valamiből mégis csak fizeted a közüzemi számlákat, ez tuti szemet fog nekik szúrni. És akkor még csatolhatod pl. azt a szerződést is, ami alapján jelenleg a lakásban laksz és akkor abból már láthatja, hogy miért nem a te neveden vannak a közüzemi számlák.

Csak szórakozik az ügyintéző?

Dehogy, éppen a dolgát végzi, ez a feladata!

LaciSupreme # 2025.01.15. 16:35

Sziasztok!

Következőben kérek segítséget. Mivel jelenleg nem rendelkezem jövedelemmel, az e-Papír felületén, a Kormányhivatal megfelelő osztályára beadtam egy kérelmet, hogy ennek díját szíveskedjenek átvállalni szociális rászorultságom alapján. A kritériumoknak megfelelek. Kérelem, vagyonnyilatkozat mellékelve.

Elsőre visszaírt az ügyintéző, hogy a bevételeimről pótoljak egy nyilatkozatot. Annak elenére, hogy a kérelemben kijelentettem, ezt ismét megtettem egy külön nyilatkozat fomájában, miszerint nem rendelkezem bevétellel.

Eztán arra kaptam felszólítást, hogy különböző közszolgáltatási számlákat stb. csatoljak. Ennek mi köze van ehhez? (Eleve nem is a saját nevemen van a lakás, ahol élek, így az órák sem.)
Csak szórakozik az ügyintéző? Teendő?

Veci # 2010.12.08. 20:24

Köszönöm a választ, de én úgy tudtam, hogy a közoktatásban lévőknek van okt. 31 után 45 nap biztosítási ideje. A felsőoktatásban lévőknem nincs annyi.


Üdvözlettel Veci

x000 # 2010.12.06. 19:18

Válasz:

Debreceni Egyetem Hallgatói Szolgáltató Iroda
Munkaügyi Központ

Ugyanazt írta mind a 2.

dtida # 2010.12.06. 19:15

x000,

Elárulnád, mire alapozod, hogy az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság kötődik bármilyen formában is a diákigazolvány érvényességéhez?

x000 # 2010.12.06. 18:42

Válasz: ha már megvan a B.Sc. / B.A. (a záróvizsga), és még nem iratkozott be M.Sc. / M.A. -ra, akkor a diákigazolványa érvényességének lejárta után még 45 napig van társadalombiztosítás: új sejtem az övé is 2010.10.31.-ig érvényes, tehát 2010.12.15.-ig.
Ezek szerint 2010.12.16.-tól kell, 2011.01.31.-ig (tudomásom szerint ha nem február 1.-jén van a beiratkozás, akkor is visszamenőlegesen 2010.02.01.-től jelenti be az egyetem). Tehát ha mondjuk 2010.02.01.-jén megy orvoshoz, akkor szólnak hogy tisztázni kell vagy behajtják, de a beiratkozás után tisztázni lehet.

Veci # 2010.12.05. 07:31

Üdvözletem!

Nekem is van egy kérdésem. A fiamnak az egyetemen kimarad egy fél éve a mesterképzés kezdéséig. Van egy félév csúszása, ismétlés miatt. Az államvizsga 2011-ben lesz, a mesterképzésre 2011/2012-es tanévre jelentkezik.
Kérdés: társadalombiztosítása meddig érvényes és mikortól kell részére az egészségbiztosítást fizetni?


Üdvözlettel Veci

dtida # 2010.12.04. 20:44

A "nem egyet ismerek" típusú történetek mindig félrevezetők. Add meg a TAJ-számukat. :)

Viccet félretéve:
a öt év tulképp a végrehajtási jognak az elévülését jelenti adótartozás esetén. Ez az eset pedig annak minősül, ha nagyon akarnám, még adócsalásnak is.
Egy tisztes korú, behajtható vagyonnal nem rendelkező személynél oké ha arra bíztatod: lapuljon és csaljon, de egy pályája elején álló szerencsétlent (bár bocs fizikus barátom, de nem vagy toppon ez kiderült) inkább nem már. :)

Oké, persze hogy ellátják, de ha érvénytelen a TAJ-száma (értsd: nincs mögötte jogviszony), akkor a REP nem fizet a szolgáltatónak, ezt pedig egy tisztességesen dolgozó és elszámoló orvos nem kockáztatja senkiért. A REP azért hivatalból átadja az APEH-nek, aki megpróbálja behajtani...
Mindezt havi 4500 forint megspórolása miatt. Olcsóbb, mint egy BKV-bérlet, és legalább teljes körű egészségügyi ellátást kap érte; különösen, ha mondjuk baleset éri, amikor gyorsan százezrekre ugrik a számla egy sima csonttörés esetében is.

végrehajtó1 # 2010.12.04. 20:25

simán behajtják ugyanis a potyautas kiadásait, ha tudják, akár később is. (apehnak kell átadni, tehát ha később jövedelmed lesz, nem tudod eltitkolni)

5 évig csak.A többit csak a sajtó cifrázza.Nem egy olyanról tudok akiknek sosem volt és sosem lesz tb fizetése és nyugodtan jár orvosról orvosra.
Ezzel persze nem arra akarok biztatni senkit hogy ne fizessen de ha nincs miből...akkor is ellátják.

(No meg ne feledjük el hogy évtizedekig nem is kellett fizetni mert pl:háztartásbeliként biztosított volt)

Magyarán ami jogszerü volt egy tollvonással eltörölték és már nem is jogszerü.

Ez ma különösen aktuális.(lásd az"emberek" nevében hozott diktatórikus törvények)

dtida # 2010.12.04. 20:17

Kedves Honfitársam,

Nehéz higgadt maradni a beírásodat olvasva.

A legjobb, amit ajánlani tudok, hogy menj el dolgozni. (különösen, hogy a doktori képzésre való felvételed - úgy tűnik - egyáltalán nem biztos) Akkor jogosult leszel "társadalombiztosításra", az ugyanis munkavégzésre irányuló jogviszony létesítésével keletkezik.

Az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság egy szűkebb kategória, a Tbj. vonatkozó szakaszait nézd át, és ha dolgozni nem akarsz/tudsz, teremts olyan helyzetet, hogy legalább erre jogosult legyél. A regisztrált munkanélküli státusz pl jó ötlet. Ha nem megy, akkor meg fizesd a havi 4500 forintot, amiért teljes körű (pénzbeli ellátásokat nem) ellátást kapsz: háziorvos, járó- és fekvőbeteg ellátás, gyógyszerár-támogatás, stb.).

Végrehajtó1 tanácsa nem igazán célravezető: simán behajtják ugyanis a potyautas kiadásait, ha tudják, akár később is. (apehnak kell átadni, tehát ha később jövedelmed lesz, nem tudod eltitkolni)

Mellesleg: a hallgatói jogviszonyod a sikeres záróvizsga napján (vagy záróvizsga-időszak utolsó napján, TVSZ szerint) szűnik meg, nincs köze a diákigazolványod érvényességéhez.

x000 # 2010.12.04. 19:26

Köszönöm hogy válaszolt. Én is erre gondoltam, csak az a baj hogy szájsebészetre csak 2010.01.05.-re kaptam időpontot, és amikor néhány hónapja nem működött a rendszer, akkor is adták nyugdíjas édesanyámnak a papírt hogy tisztázza vagy behajtják. Amikor újra jogosult leszek, szeptemberig a fogam még be is gyullad ...

végrehajtó1 # 2010.12.04. 14:08

Ne csinálj semmit .Az orvosi ellátásokat megkapod.Ugyan azt amit a többiek.A tartozásod 5 év után elévül.De én még nem hallottam arról hogy valakit köteleztek volna arra hogy fizessen.

Ennek az egésznek nagyobb a legenda része mint a tényleges valóság.
Azaz csak nyugalom.

x000 # 2010.12.04. 11:55

Ha már senki se tudja, akkor valaki ajánlhatna olyan fórumot ahol tudják.
Esetleg itt a jogifórumon más kategóriába? De melyikbe?

x000 # 2010.11.28. 20:12

Na van akkor valami ötlet hogy hogy tudnám elkerülni ennek a díjnak a kifizetését?

x000 # 2010.11.25. 17:57

Társadalombiztosítási díj

Aki után senki se fizeti a társadalombiztosítást, annak magának kell fizetni. Ez néhány éve van így, a híradóban hallottam. Nekem az a problémám van hogy nyelvvizsga miatt az egyetem után nem tudtam rögtön elkezdeni a doktori iskolát, és mivel keresztféléves képzésben nincs államilag finanszírozott képzés, ez egy egész tanévet jelent (2 félév). Nappali tagozat volt az egyetem és az lesz a doktori iskola is. A társadalombiztosításom a diákigazolvány érvényességének lejárata (2010.10.31.) után még 45 napig érvényes, vagyis 2010.12.15.-ig. A nappali tagozatosoknak van társadalombiztosítás, remélem a doktori iskolákban is. Ez gondolom 2011.09.01.-től lesz. Addig van 8,5 hónap. Hogy tudnám megúszni? Úgy hallottam nagyjából 4700 forint/hónap, vagyis 40 000 forint. Megkérdeztem az egyetemet, a sikeres záróvizsgát utólagosan nem lehet visszavonni. Nyilván 1-es beírni se lehet mert az meg hamisítás. Nyilván később kellett volna letenni a záróvizsgát. A 40 000 forint megúszására van 2 ötletem, de nem tudom mennyire jók.

Az nem megoldás hogy azt mondom hogy külföldre költöztem és nem árulom el az államnak hogy hova, mert van távhő-támogatás, és átalánydíjas gáztűzhelyemre is van gázár-támogatás. Ez az amit évente igényelni kellett, aztán mindig meghosszabbították és így már több éve igényeltem, de még mindig kapom. Ugyanis (gondolom) ekkor nem szabad hogy legyen Magyarországon bejelentett (állandó?) lakcímem, de akkor abba a lakásba se lehetek bejelentkezve amire kapom a 2 féle támogatást, akkor pedig az nem jár.

Nem tudok róla hogy létezne méltányosság (jövedelmem nincs). Ha egyszerűen semmit se teszek, akkor ugyan lehet hogy most nem veszik észre, de számítógépes nyilvántartás van, így akár még több év múlva is észrevehetik hogy korábban 8,5 hónapig nem fizettem. Több éve ezt már megcsinálták a gépjármű felelősségbiztosítással (aki nem használta, annak is fizetnie kellett, utólag, holott amikor nem használta, akkor még központilag nem ellenőrizték, csak közúti ellenőrzésnél). Úgy néz ki hogy azalatt a 8,5 hónap alatt egyáltalán nem kellesz mennem orvoshoz. Azt nem tudom, hogy ekkor is kell-e fizetni. Úgyértem hogy ha például több év múlva kiderül hogy nem volt korábban fizetve, de orvoshoz se mentem, akkor követelhetik-e utólag. Ez lenne az egyik kérdésem. Másik kérdésem, hogy ingyenessé tették a tavalyról megmaradt új influenza elleni oltást. Azt beadathatom-e még? Ugyanis ha az orvos nem aznap jelenti, hanem mondjuk a hónap végén, akkor ugye gáz lehet.

A regisztrált munkanélküli státusz lehetne a legjobb megoldás. A probléma az hogy pályakezdő vagyok. Érdeklődtem a munkaügyi központtól, ők azt írták álláskereső lehetek, a regisztrált munkanélküli kifejezést nem is említették. De: "1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 16. § (1) bek. i) pontja alapján a hallgatói jogviszonyban állók társadalombiztosítási szempontból nem teljes körűen biztosítottak, csak egészségügyi szolgáltatásra jogosultak." Ezalatt nem tudom mit kell érteni. Eddig nem kellett fizetni, tehát gondolom az hogy "egészségügyi szolgáltatásra jogosultak" azt is jelenti hogy nem kell fizetni a társadalombiztosítást.
"A Tbj. 5. § (1) d) pontja szerint biztosítottnak minősül az álláskeresési támogatásban részesülő személy (álláskeresési támogatás: az álláskeresési járadék, álláskeresési segély, keresetpótló juttatás).
Álláskeresési támogatás illeti meg azt, aki álláskereső, továbbá rendelkezik az előírt tartamú jogosultsági idővel. A jogszabályban előírt feltételek fennállása alapján kétféle ellátási forma nyújtható: álláskeresési járadék vagy álláskeresési segély.
Az álláskeresési támogatás az álláskeresővé válást, illetve a kérelem benyújtását megelőző 4 évben megszerzett jogosultsági idő alapján kerül megállapításra. Jogosultsági idő: amely alatt az álláskereső az álláskeresővé válást megelőző négy év alatt munkaviszonyban töltött, vagy egyéni illetőleg társas vállalkozói tevékenységet folytatott, feltéve ez utóbbi esetben, hogy vállalkozói tevékenysége alatt járulékfizetési kötelezettségének eleget tett.
Az álláskeresési járadék megállapításának feltétele, hogy az álláskereső az álláskeresővé válást, illetve a kérelem benyújtását megelőző négy éven belül legalább 365 nap, álláskeresési segély esetében legalább 200 nap jogosultsági idővel (munkaviszonnyal, vállalkozói jogviszonnyal) rendelkezzen.
Amennyiben álláskeresési támogatás nem kerül az Ön részére folyósításra, úgy biztosítottnak sem minősül. Önmagában az álláskeresőként történő regisztráció nem jelent biztosítotti jogviszonyt."
Megnéztem a munkanélkülieknek készített honlapot. Mivel pályakezdő vagyok, semmilyen pénzbeli dologra se vagyok jogosult, mert még sose volt munkaviszonyom. És mivel a saját lakásomban lakok, még szociális támogatásra se. Ott viszont ezen pénzbeli juttatások nevében nem az "álláskereső" hanem a "munkanélküli" szó volt. Azokra azért nem vagyok jogosult, mert mindnek feltétele hogy korábban már legalább valamennyi ideig volt munkaviszony. Az álláskeresésinél ugyanez a helyzet. Tehát álláskeresésinél nem leszek biztosított. Viszont nappali tagozatosan is csak részlegesen voltam az, mégse kellett fizetni. Tehát az egyik kérdésem az, hogy biztosított ekkor nem lennék, de kellene társadalombiztosítást fizetni? Hogy regisztrált munkanélküli lehetek-e (úgy hogy nem kapok semmiféle juttatást se) azt nem tudom. Ha lehetek, akkor abban az esetben kellene-e fizetni?
Tehát összefoglalóan: nem tudom lenne-e bármi értelme annak hogy bejelentkezek regisztrált álláskeresőnek vagy munkanélkülinek. Az is probléma hogy nyelvvizsgára is kell készülni, és valami kutatómunka is kell ahhoz hogy felvegyenek, ráadásul publikált, lehetőleg idegen nyelven, mert arra több pont jár. Tehát ha olyan munkát végeznék amiért fizetnek is, akkor nem lehetnék doktorandusz. Most is dolgozok, tanulok és kutatok, csak attól még nem lesz társadalombiztosításom. Tehát ha regisztrált álláskereső vagy munkanélküli lennék, akkor még valahogy el kellene kerülni hogy munkát kapjak, mert akkor nincs doktori iskola. Csakhogy a regisztrált álláskeresővel álláskeresési szerződést is kell kötni. Ötleteket is várnék hogy ha meglesz a nyelvvizsga bejelentsem-e hogy megvan, és ha kiállítják az egyetemi oklevelet akkor azt bejelentsem-e (okleveles fizikus, ez egyetemi szintű), megmondjam-e hogy rendelkezek számítógépes alapismeretekkel, stb. Még semmilyen szakképesítésem sincs.

Volt tehát 2 ötletem (lapítsak illetve legyek regisztrált álláskereső/munkanélküli). Kérdezném hogy ezek mennyire jó ötletek, és egyéb ötleteket is várnék.