Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


drbjozsef # 2021.11.16. 10:14
  1. Igen, irreleváns, legalábbis a te ügyed szempontjából.
  2. Akkor és amikor a birtokossal azt leegyeztetted. Kizárólag vészhelyzet esetén mehetsz be önhatalmúlag. (Mondjuk hömpölyög kifele a víz a házból)
  3. Amíg át nem adja azt neked. Nem kell ott laknia, pakolásznia sem.
India # 2021.11.16. 10:37

Drbjozsef,
akkor ha elköltözik az ingatlanból, nem azt jelenti, hogy felhagyott a birtoklással?

gerbera317 # 2021.11.16. 12:02

ha elköltözik az ingatlanból, nem azt jelenti, hogy felhagyott a birtoklással?
Igen is, meg nem is. De nem ez a lényeg, hanem az, hogy a végrehajtó továbbra sem adhatja neked át a 154/A. § (12) szerint.

India # 2021.11.16. 13:01

Egyszerűen nem értem, hogy ha elköltözött az, aki használta a lakást, és csak azért nem adja át a birtokot, mert pénzt akar kicsikarni belőlünk, azt hogyan teheti meg jogszerűen? Ez nem meríti ki a joggal való visszaélést?

Akkor olyan opció nem létezik, hogy bemegyek, birtokba veszem, szólok két tanúnak, hogy felvegyük az ingóságokról leltárt, 30 napig megőrzöm ezeket, és erről csak egy értesítést küldök a végrehajtónak? Mert akkor neki nem kell semmilyen eljárási cselekményt foganatosítania, csak tudomásul veszi, hogy már nincs szükség birtokbaadásra, és kész..
Bár ez így leírva elég egyszerűnek hangzik, biztos ebben is van valami buktató, nehogy valami még működjön is ebben az országban..

Csak azért kérdezem, mert drbjozsef egy másik, "végrehajtótól árverésen vett ingatlan birtokbavétel" topicban ezt írta:
"Ha nem tudod/akarod elérni az adóst ,de eléggé biztos vagy benne, hogy nem lakik az ingatlanban, és nem is fog feltehetőleg szót emelni a birtokba lépésed ellen, akkor megteheted, hogy bemész, zárat cserélsz, birtokba veszed önhatalmúlag, és bejelented az átadást a végrehajtónak (mármint, hogy az adós átadta neked!) és kéred a 154.§ szerinti átadást. A végrehajtó nem fogja vizsgálni, igaz-e a bejelentésed, azt saját kockázatodra teheted meg. Mondjuk úgy, hogy bizonyos körülmények estén ez a célszerű, és nem is ritka, hogy így veszik birtokba az ingatlant."

Nyilván ez az én esetemre nem áll fenn, mert valószínűleg szót fog emelni.. Itt egy lényeges kérdésem van: mi az a kockázat? pontosabban mi, és milyen a szankció? csak mert lehet, hogy jobban járok, ha azt bevállalom, mintha még három évig nem jutok be a saját ingatlanomba, ahol már egyébként sem lakik senki...

Robiiot # 2021.11.16. 14:17

India:
Már rögtön az elején el kell kezdeni használati díjat kérni a ki nem költözőtől. Amit lehet most is megtehetsz, mondod hogy mióta a tiéd az ingatlan havi 50-100e ft -ot kérsz mert használja, de nem csak az adóstól hanem mindenkitől aki bent lakott.
Küldöd a fizetési meghagyást (5e ft a díja), amikor elkezdik vonni a fizetésből akkor lehet jobb belátásra térnek.
Általában úgy szokott lenni, hogy a családban egyvalakinek van tartozása, a többiek megpróbálnának tiszták maradni.

drbjozsef # 2021.11.17. 05:57

Amit lehet most is megtehetsz, mondod hogy mióta a tiéd az ingatlan havi 50-100e ft -ot kérsz mert használja
Ez sajnos nem igaz. Visszamenőleg az nem kérhető.
Kéri a birtokbaadást - igazolhatóan, tértis levéllel -, és ha ezt megtagadja a birtokos, akkor ONNANTÓL kérhet használati díjat.

Robiiot # 2021.11.17. 14:23

Akkor a jópofizást már az elején el kell felejteni, az árverési vevők jogai elég korlátozottak mostanában.
A törvényhozók sajnos nem forszirozzák, hogy a tartozások könnyen behajthatók legyenek és az ügyeket könnyen végig lehessen vinni.

Robiiot # 2021.11.17. 18:19

Amúgy ki számít birtokosnak? Előző tulaj, volt bérlő? Esetleg a kutya,macska gyerekek is?

drbjozsef # 2021.11.17. 18:36

Robiiot,

Meg fogsz lepődni : a birtokos.

India # 2021.11.18. 06:59

Tehát ha bemegyek én és birtokba veszem, akkor már én leszek a birtokos..

  1. Ez úgy is igaz, ha odamegyek reggel, és este csak aludni járok máshová?
  2. És ha két hét múlva odajönnek és verik a kaput, akkor kérhetek a jegyzőtől birtokvédelmet?
gerbera317 # 2021.11.18. 07:38

És ha két hét múlva odajönnek és verik a kaput, akkor
...rendőrt fog hívni, mert betörtél a lakásába.

wers # 2021.11.18. 07:48

Tehát ha bemegyek én és birtokba veszem, akkor már én leszek a birtokos..

Ha átadja. Ha nem, akkor nem veheted birtokba. Esetleg ha úgy értetted, hogy beköltözöl mellé/hozzá az felejtős, az birtokháborítás.

drbjozsef # 2021.11.18. 08:08

India,

Birtokot is csak a birtokostól szerehetsz, ahogy tulajdnt is a tulajdonostól (kivéve ha a bíróság adja).

Fordítsuk meg a kérdést : ha elmész egy hétre nyaralni, és beköltözök a lakásodba, akkor lakhatok benne onnantól?

India # 2021.11.18. 08:37

A lakás az enyém, én vagyok a tulajdonos.
Van egy felvett beszélgetésem, hogy ő kiköltözött az ingatlanból, már nem lakik ott. Ha bemennék, az üres lakásom fogadna.
Szóval nem mehetek be az üres lakásomba, mert a korábbi jogalap nélküli lakáshasználó úgy ment el, hogy nem adta át?

drbjozsef # 2021.11.18. 11:08

India,

Így van.
Ha nem lakik ott, menj el hozzá, kérd el a kulcsot, írjátok alá az átadási-átvételi jegyzőkönyvet.
Ezek hiányában jogosan kérne birtokvédelmet.

Mármint : ez a jogszerű eljárás.
Nem bíztatnálak én semmire, de a helyedben... hát igen.

gylab # 2021.11.18. 14:14

Ez a jkv fog kelleni az közművek átírásához is!

India # 2021.11.18. 17:10

Az átadás-átvételi jkv nem fog menni. Mint ahogy írtam korábban, magától nem fogja átadni a lakást. Megmondta, hogy habár elköltözött, csak akkor adja át önként, ha fizetünk 1 millió forintot. Egyébként várjunk a moratórium végéig és majd a végrehajtó átadja.

India # 2021.11.18. 17:14

Egyébként köszönöm mindenkinek, aki a szakértelmével próbál segíteni. Valahogy olyan visszás ez az egész. Van egy ember, aki az én tulajdonomban lakott, és habár már nem lakik ott, elkezd zsarolni, hogy fizessek, vagy különben belátható időn belül nem mehetek be a saját lakásomba..

drbjozsef # 2021.11.19. 06:49

India,

Az árverés ilyen műfaj. Bár adásvétel esetén se igen van más lehetőség, mint lakáskiűrítési pert indítani, ami szintén hónapok lehetnek, de ott a felek között legalább van egy szerződés, ami sok dolgot egyértelműsít.

Árverésen ne kötelező részt venni, és érdemes előre tisztában lenni a kockázatokkal. Ez például gyakran az.

Vársz, fizetsz, vagy nem jogszerűen jársz el. Ez a három lehetőséged van, és neked kell választani.

Robiiot # 2021.11.19. 23:19

India,
A várakozás közben azért küld el a tértis levelet, hogy te azért kérsz használati díjat azért mert birtokolja az ingatlant. Fizetési meghagyást küldhetsz 50e ft-ról is...

Csuklósbusz # 2021.12.27. 20:03

Ha tört tulajdonrészt veszek akkor milyen opcióim vannak a birtokbakerülésre, használatra?

Csak olyat vennék amiben életvitelszerűen nem laknak, a társtulajdonos nem lesz bent ha benyitnék, de "lakottan" árverezik.

De ha benyitok akkor birtokháborítás, betörés.
Társtulaj ha nem enged be:

  • kérhetek és meg is ítéli a bíróság nekem a többlethasználati díjjat?

Bejelentkezek, beteszem a seggem a nyitott ablakon keresztül és ha már van lakcímkártyám lehet a rendőr sem tesz ki?

Csuklósbusz # 2022.01.04. 19:26

Földárverésnél 8 hónap kb mire bejegyzik a tulajdonjogot sikeres vétel esetén.

Jogilag itt is úgy van mint a sima mbvk-s ingatlanvételnél hogy az árverés napjától az enyém az ingatlan, függetlenül attól hogy majd 1 év múlva lesz bejegyezve?

Azért kérdem hogyha 20.-án nyerek egy árverést, 21-én a volt tulajdonos elhordhatja-e onnan pl a házat?

gerbera317 # 2022.01.04. 19:49

Jogilag itt is úgy van mint...?
Itt IS??? Nem, itt SEM úgy van! Az ingatlan a tulajdonjog bejegyzésétől kezdődően a tied. Viszont az árverés napjától viseled az ingatlan adó- és közterheit.

zala69 # 2022.01.04. 20:15

Tisztelt Fórumozók!
Folyamatosan figyelem az árverési hirdetményeket, és azt látom, hogy az adós vagy a Magyar Állam, vagy valami Kft., legtöbb esetben. Tervezek indulni egy lakás árverésen, ahol egy kft. az adós. Ma felhívtam a végrehajtó irodáját, hogy várhatóan hogy lesz a birtokba adás, és azt mondta hogy moratórium alatt , itt sincs birtokba adás, hiába nem magánszemély, hanem kft a tulajdonos. Ez igaz,? Akkor miért írják ki az árverést, ha itt sem tudnak birtokba adni.? ( amúgy a lakás üres, a szomszédoktól tudom)
Köszönöm ha válaszoltok.

gerbera317 # 2022.01.04. 21:00

miért írják ki az árverést, ha itt sem tudnak birtokba adni.?
A végrehajtás közvetlen célja nem az értékesített vagyontárgy átadása a vevőnek, hanem a végrehajtást kérők követelésének a kielégítése. Ennek érdekében pedig akár árverezni is lehet.