Gondnokság...???


ObudaFan # 2011.09.08. 12:47

A gyámhatóság előbb-utóbb úgyis kezdeményezi. De ha a gyerek a saját ügyei vitelére nem képes önállóan, akkor jobb gondnokság alá helyezni, mielőtt elkezd olyan jogügyletekbe bonyolódni, amivel elveszti mindenét.

ildi1965 # 2011.09.15. 08:19

Sziasztok!
Tanácsra lenne szükségem,kérem aki tud segítsen!A nevem Ildikó,14 éve élek együtt a párommal,akinek van egy 32 éves,akinek a belátási képessége nagy mértékben csökkent,és gyerekkorától cselekvőképességet korlátozó gondnokság alatt áll,az apja a gondnoka,mivel édesanyja kiskorában elhunyt.Viselkedése,természete kibirhatatlan lett,ingerült,ideges,nem lehet hozzá szólni,csak nagyon kedvesen,bármit is tesz el kell türni,mindenkinek beszólongat,megsért embereket.Viszont nem önálló,semmit sem tud elvégezni,se főzni,se takarítani,se egyéb dolgot elintézni nem tud ,nincs saját ötlete,akarata,viszont meggyőzni se lehet igazunkról.Ha valami nem tetszik neki,bevonul a szobájába,bevágja maga után az ajtót.
A ház az apjával fele fele arányban van,de el kell adnunk,és szeretnénk elköltözni Bicskére ahol édesapám él,ott néztem ki olyan helyet,ahol egy telken két ház lenne,külön élete lenni neki,és nekünk is.Viszont ő a fejébe vette,hogy nem akar jönni,de csak azért mert akkor nem tud menni a víz zene virág fesztiválra.Külön akar egy lakást magának abból a pénzböl amit a házért majd kapunk.Azt kérdezném tőletek,meg teheti e ezt?Egyáltalán mi az amibe ő beleszólhat.Előre is köszönöm a válaszotokat. Ildi

Mimóka # 2011.09.15. 08:55

Tisztelt Szakértők!
Segítséget kérek az alábbi témában!
Édesanyám haláláig cselekvőképességet kizáró gondnokság alatt állt.Egyedüli gyermeke vagyok,gondnoka mégsem én lehettem,bár én törődtem vele.Ahogyan az lenni szokott,egy "rokon" kihasználva Édesanyám szellemi teljes leépülését teljesen rátelepedett Édesanyáőmra,anyagilag is kihasználta,behízelgő modorával bizalmába férkőzött,az egész család ellen fordította Édesanyámat.Hiába kértem a gyámügyet,ne ezt nevezzék ki gondnoknak,hisz ismerem életvitelét,viselt dolgait,figyelembe sem vették.Pedig Édesanyámnak van egy testvére,ő is lehetett volna.
Édesanyám életének utolsó hónapjaiban lórházban volt,a gondnok fölvette a nyugdíjat,a fizetési fölszólítók meg sorba jöttek,semmi közüzemi számlát nem fizetett ki.
Rendre beküldtem ezeket a fölszólítókat a gyámügyre,kértem váltsák le a gondnokot,azt hiszem ez elég alap lett volna,hisz megszegte kötelességét.Nem tették meg.
Végül kértem eseti elszámoltatását.
Ennek az lett a vége,hogy büntető följelentést tettem ellene.A rendőrségi vizsgálat lezárult,460.000 Ft-os sikkasztást állapítottak meg,az ügyet vádemelési javaslattal küldték át az ügyészségre.
Felelős a gyámügy a történtekért,hisz nekik ugyanazt kellett volna látni,mint nekem.Ha leváltja,nem tud ennyi kárt okozni?
Kérhetem a gyámügy felelősségének a megállapítását,ha bírósági szakaszba jut az ügy??
Az érthetőbbség kedvéért megjegyzem,van egy rossz érzésem,miért volt a gyámügy ennyire a gondnok mellett!
Édesanyámnak velem közösen volt egy takarékbetétje,tehát a kettőnk nevén volt,csak együtt vehettünk ki belőle,és elhalálozási rendelkezés is volt rajta.A gyámügy engem arra szólított föl,vetessem le a nevem a betétkönyvről,mert így a bank nem tudja a gyámügyi fenntartásos betétkönyvet megnyitni.Természetesen én ezt nem tettem meg,pontosan azért,mert már akkor láttam,mit akar a gondnok,be is bizonyosodott,hogy ő ezt az egészet anyagi haszonszerzés miatt csinálta.
Történtek próbálkozások a betétkönyvvel a bankban,de természetesen nem tudtak hozzájutni a pénzhez.
Vajon mi volt a gyámügyes és a gondnok közös terve??
A hagyatéki végzés után sem számolt el felém,mint egyedüli örökös felé.Édesanyám halála napján vette föl az utolsó nyugdíját,hiába volt benne a gyámügy fölmentő határozatában,hogy majd a hagyatéki végzés után el kell számolnia,nem történt meg,Édesanyám családi ékszereit sem adta vissza.
A gyámügynek nem kellett volna kontrollálni,hogy megtette-e az elszámolást?
Azt az eseti elszámolást,amit én nem fogadtam el,följelentést tettem,meg is állta a helyét a rendőrségen,a gyámügy miért fogadta el?
Nem kellett volna nekik följelentést tenni??
Megjegyezni kivánom mélységesen fölháborítónak tartom,kihasználni valakinek szellemi leépülését,egy gondolkodni nem tudó embert pont az károsít meg,akire azt bízták,hogy kezelje a vagyonát a gondnokoltnak.
Hát kezelte saját maga javára.
Legfölháborítóbb,hogy a gyámügy ehhez segítségére volt.
Gond lehet a gyámügy körül,azt hiszem.Ebben az időben történt városunkban,hogy a szoc.otthon vezetője fölakasztotta magát,mert kipattant,hogy nincsenek rendben a gondnokság alá helyezett idős emberek pénzei.Ebben a gyámügyynek is benne kellett lenni,úgy gondolom.
Természetesen az ügy agyon van hallgatva,de hát ez kis város,és a megkárosított emberek hozzátartozói nem fogják befogni a szájukat.

Kérem írják le véleményüket,és adjanak tanácsot arra vonatkozóan,hogy jól gondolom-e,van felelőssége a gyámügynek a történtekben
Mimóka

C a s a b l a n c a # 2011.09.15. 09:38

A jogerős büntető ítélet megszületése után kezdeményezheted államigazgatási jogkörben okozott kár címén a peres eljárást a Polgármesteri Hivatal Gyámhatósága miatt, amely perben bizonyíthatod, hogy Téged konkrétan kár ért, ennyi, meg ennyi a követelésed a büntető ítélet alapján.

Élhetel a sajtónyilvánosság, internet adta lehetőségekkel, a sztorit felvázolva. (Egy jó újságíró ismerős cikkezhetne ilyen visszásságokról...)

Bejelentéssel élhetel a NAV-hoz, kérve a pénzügyi átvilágítást, az Ombudsmanhoz, az illetékes önkormányzati miniszterhez, a minisztériumhoz.

Egyébként jó, hogy csupa képzett szakember ül a közszférában...

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.15. 09:56

Előbb meg kell próbálni a kárt okozó gondnokkal szemben érvényesíteni a kártérítési igényt. A hatóság felelőssége ilyenkor csak mögöttes.

peppa # 2013.02.26. 10:02

Szerintetek mi abban az esetben a teendő ha egy Angliában élő időskori elbutulásban szendvedő magyar állampolgárt az angol hatóság gondnokság alá helyezett, de Magyarországon az okmányirodán azt mondták a gondnok feleségnek, hogy ezt az angol határozatot nem tudják elfogadni akkor sem ha azt hivatolosan lefordítatja. A gondnokolt férj nevén lévő autót akarta kivonni a forgalomból, mert már a bácsi nincs abban az állapotban 3 éve, hogy hazautazzon Magyarországra és használja az autót. Van egy közös néven lévő házuk is Magyarországon amit most árulnak, így különösen fontos lenne, hogy valahogyan eljárhasson a feleség a férj helyett. Szerintetek mi a legegyszerűbb megoldás?

angel21 # 2013.04.28. 21:37

Tisztelt Szakértő!

Abban szeretnék segítséget kérni, hogy anyósomat gondnokság alá lehetne-e helyezni, úgyanis 59 éves sokszor nem emlékszik dolgokra hogy mit mond vagy mit csinál, nagyon sokszor iszik és olyankor nagyon bódult állapotban van. Sajnos megismerkedett egy nálánál fiatalbb férfival akibe nagyon beleszerelmesedett és sajnos a férfi telejsen kihasználja, állandóan pénzt kér tőle már több millió forintot adott neki anyósom és a férfi nem fogja neki visszaadni, mert nincs miből, uralkodik anyósom felett, mindig mindent úgy csinál anyósom ahogy a férfi mondja neki. Telejesen kiforgatja az összes vagyonából. A férjem és a húga már arra gondoltak, hogy valahogy gondnokság alá kellene helyezni, hogy ne herdálja el a vagyont egy idegen embernek, sokszor beszámíthatatlan is. Amit örökölt a férje után azt ennek a férfinak adja oda ésha rászorol akkor már nem lesz neki pénze.
Gondnokság alá tudnánk-e őt helyezni az ő beleegyezése nélkül?

monalisa1 # 2013.04.28. 22:31

Forduljanak a gyámhatósághoz, ők indítványozhatják a bírósági eljárást, ahol is majd igazságügyi elmeszakértői vizsgálat lesz és annak alapján dönt a bíróság a gondnokság alá helyezés kérdéséről.
Sajnos eltart egy ideig.

Mivel az orvosi vizsgálatra történő kötelezéséről előre írásban hivatalos értesítést kap "tiszta" állapotban fog elmenni (...), de a szakembert nem tudja megtéveszteni...

Legjobb lenne ha intézetbe kerülne, rövidebb-hosszabb időre., önmagának már nemigen ura...

----
  • laikius hozzászóló
Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.29. 05:22

Minek oda a gyámhatóság? Gyakran kérésre is azzal hárítanak, hogy ha van perindításra jogosult hozzátartozó, akkor ők nem perelnek. Ilyen bizonytalan tényállás mellett pedig borítékolnám, hogy nem mozdulnak.

lajcsó # 2013.04.29. 05:45

Attól, hogy valakinek a tettei mások számra nem követhetők, vagy irracionálisnak tűnnek, nem feltétlenül jelenti azt, hogy az illető belátási képessége hiányzik.

ObudaFan # 2013.04.29. 10:18

Ez azért nem egészen így van. Azt viszont szakvélemény nélkül megítélni lehetetlen, hogy ebben az esetben gondnokság alá fogják-e helyezni, vagy sem.

angel21 # 2013.04.29. 16:59

Köszönöm a válaszokat. Nem vagyon féltésről van szó, inkább arról, hogy anyósom, ha teljesen odaadja minden vagyonát akkor miből fog élni illetve akkor szerintem teljesen depressziós lenne mégjobban. Így is sokszor szokta mondani, hogy neki már nincs célja az életbe inkább felakasztja magát.
Meg a gyerekeit is fenyegeti állandóan, hogy majd elad mindent meg hitelt vesz fel a házrészére.
Sokszor sajnos nem emlékszik arra, hogy délelőtt mit mondott, azt este úgyanúgy elmondja, vagy nem is emlékszik már rá.

monalisa1 # 2013.04.29. 19:52

Végső "megoldásnak" ott az állami (elme)szociális otthon, tehát egy ágy/asztal/fél szekrény rendelkezésre állhat, ergo nem kell kútba ugrani...

A vagyonáról rendelkezhetne: vannak ingatlanos cégek akik nyugdíjas korúak lakását jogi szerződéssel megvásárolják de a tulajdonos élete végéig bentlakhat, az életkor és egészségi állapot függvényében havi tisztes életjáradékot fizetnek.
Valamint hát ott a saját pénze...

Vagy be lehet menni egy csendes, szép helyen lévő Nyugdíjas Házba = egyedi garzonlakások, az ellátáson kívül legtöbben van 24 órás nővéri felügyelet.
Hasonló korúak társasága.

Csak attól az "udvarlótól" kellene megszabadulni.
Valamint hát a piától, a bogyótól...

Próbáljátok elcsípni egy tisztább időszakát és beszélni vele: saját önös érdeke, hogy éljen még, és emberibb életet.

A gondnokság alá helyezés is az ő érdekét szolgálná, már amennyiben ezt megérti?!

Külön: ember legyen a talpán aki egy beteg embert pszichiáterhez el tud juttatni gyógykezelését elősegítendő.

Babi75 # 2014.04.24. 12:37

Segítséget szeretnék kérni a következő ügyben.
Apukám 9 évig volt ápolásin az anyukájával aki súlyos fekvő beteg.(le van bénulva, beszélni nem tud...)Apukám hirtelen meghalt. A házban anyukám, apukám és nagymamám lakott. A nővérem és én már angliában élünk de apukánk halála után ugy döntöttünk hogy anyukánkat ki szeretnénk vinni angliába magunkhoz. A házat el szeretnénk adni. Nagymamám korházba helyezése folyamatban van.Viszont neki haszonélvezeti joga van a házból. A háztulajdonos anyukám és apukám volt. (50-50) Nah most apukámon kívül nagymamámnak van 3 fia és ők nem nézik jó szemmel hogy el akarjuk adni a házat. Az lenne a kérdésem hogy ha valamelyik fiú a gondnoksága alá helyezi nagymamámat akkor a haszonélvezeti jog az ővék? Meg tudják akadályozni hogy eladjuk a házat?
Ki kell őket fizetni a haszonélvezeti jog értékét nekik?

Köszönöm

ObudaFan # 2014.04.25. 13:31

Attól még nem az övék a haszonélvezeti jog, de ebben az esetben a mama nem tud arról lemondani.
Egyrészt ha a mamát gondnokság alá helyezik, de a családban vita van, akkor nem a vitában érintett egyik családtag lesz a gondnok, ha más nem, a gyámhatóság majd kijelöl hivatásos gondnokot.
Másrészt a gondnokolt vagyona az nem a gondnok vagyona. Harmadrészt ha gondnokság alá kerülne a mama, akkor gyámhatósági engedély is kellene ahhoz, hogy a haszonélvezeti jogáról lemondhasson.

Heki65 # 2014.04.30. 12:26

Értelmi fogyatékos, otthonban élő Nagybátyám gondnoka az ő unokatestvére. Azt szeretném kérdezni, hogy halála esetén a takarékbetétben összegyűlt pénzt kizárólag a gondnoka örökli?

pazs # 2014.04.30. 12:43

Semmi köze az öröklés rendjének ahhoz, hogy ki a gondnok.

Heki65 # 2014.04.30. 12:59

OK Pazs, akkor úgy teszem fel a kérdést, hogy mi lesz azzal a pénzzel a halála után?

monalisa1 # 2014.04.30. 13:01

Heki65

pazs megválaszolta: az öröklés rendje szerint majd...

Heki65 # 2014.04.30. 13:04

Neki nincs szülője, sem testvére, sem gyermeke.
Tehát akkor mi ketten a két távoli rokon öröklünk?

pazs # 2014.04.30. 13:13

Ha nincs végrendelet, akkor sorban: a gyerek, ha nincs, akkor az unoka, dédunoka stb., ha nincs leszármazó, akkor a szülők és a házastárs, ha azok sincsenek, akkor sorban a nagyszülő, a nagyszülő leszármazója, a dédszülő, a dédszülő leszármazója (mindegyik akkor, ha az előző nem létezik vagy nem örököl), ha ezek nincsenek, akkor a távolabbi rokonok, ők fejenként egyenlő arányban.

A két távoli rokon te vagy és az unokatestvér? Ki kinek a kije?

Heki65 # 2014.04.30. 13:20

Ő az én anyukám (aki pár hete halt meg)testvére. A gondnoka pedig az unokatestvére.

pazs # 2014.04.30. 13:21

Akkor te örökölsz, mint a szülő leszármazója, az unokatestvér távolabbi rokon nálad (a nagyszülő leszármazója).

Heki65 # 2014.04.30. 13:23

Csak én? És őt azért hogy a gondnokságot ellátta, semmilyen részesedés nem illeti meg?
Az öröklési illeték ebben az esetben 18%?

Heki65 # 2014.04.30. 13:35

Még azt is szeretném megkérdezni, hogy ilyen állapotú készíttethet-e végrendeletet? Ha igen, ő kizárhatja a legközelebbi örököst? Vagyis ebben az esetben nincs köteles rész?