Gondnokság...???


Tordesillas # 2009.03.26. 18:55

Recus

3. Szerintem nem.
2. Attól függ mit akar vele kezdeni.

1. Nem tudom van-e a nagypapának valami készpénzvagyona, ha igen, akkor szerintem annak a terhére el lehet végezni a festést, fertőtlenítést,a gáz visszakapcsolását, ha szükséges, akkor a vízvezeték cseréjét. El lehet végezni a saját vagyona terhére is, aztán azt majd meg lehet fizettetni a nagypapával, gondnok és gyámhivatal közreműködése kell. Mindenről számla kell.
A WC, fürdőszoba létesítése a tulajdonost terheli.
Bérbe a lakást csak a nagypapa vagy nevében a gondnok adhatja.

Recus # 2009.03.27. 10:23

Kedves Tordesillas,

nagyon szépen köszönöm a segítségét!

Úgy néz ki, hogy a napokban átkerül a Nagyapám a belgyógyászatra, mert a vitális feltételi prioritásban előbbre kerültek mint a mentális problémái. Sajnos egyik következménye a másiknak.

Ha időközben újabb kérdéseim lennének, keresni fogom!

Még egyszer köszönöm a válaszait!

Üdvözlettel,
Recus

Tordesillas # 2009.03.27. 11:04

Kedves Recus!

Szívesen, én is tanulok belőle és hasznát veszem, ha utánagondnolok és utánaolvasok a jogszabályoknak és gyakorlati problémáknak.

Üdvözlettel:
Tordesillas

Slick # 2009.05.19. 21:45

Kérdéseim merültek fel a gondnoksággal kapcsolatosan, nem is tudom, hogy vajon ez jó megoldás lenne-e a problémámra.
Édesanyám 57 éves lesz ebben az évben. Egyedül él a saját lakásában, állása nincs, rokkantnyugdíja bőven fedezi a megélhetését. Sorozatos életvezetési kudarcait követően komoly pszichés beteg lett, azonban az orvosi kezeléseket nem veszi fel, illetve a felírt gyógyszereket nem veszi be. Az utóbbi néhány évben a kapcsolatunk véglegesen megromlott, főként agresszív viselkedésének köszönhetően. Az őt körülvevő embereket (családot, volt férjét, szomszédokat) rendszeresen zaklatja személyesen és sms-ben is. Egy hónappal ezelőtt rendőrségi feljelentést tett, mely szerint betörtem a lakásába és onnan iratokat tulajdonítottam el, ezért okirattal való visszaélés gyanújával eljárás indult. A feljelentést visszavonta, állítása szerint nem tudja mi történt, az iratokat megtalálta. (Én a lakásában huzamosabb idő óta nem jártam, mivel nem éreztem magam vele biztonságban és a 10 éves fiam is fél tőle.) A valóságtól teljesen elszakadt, az általunk is felajánlott és támogatott orvosi kezelést nem fogadja el. Jelenlegi ismereteim szerint - mivel mint betegnek, jogai vannak - akarata ellenére kényszerkezelésre nem küldhetem. A szociális gondozót, aki járt hozzá elküldte. Kiszolgáltatott helyzetét ismeretlenek kihasználják és a bizalmába férkőznek. A tehermentes lakását hetenként el akarja adni és új lakásokat foglalóz le, mely ügyletek rendre meghiúsulnak. Meglátásom szerint sajnos teljesen alkalmatlan az ügyei vitelére, ráadásul mostanában mozgásában is nehézkes és ellátni sem látja el magát rendesen. Mindezekre tekintettel felmerült a gondnokolás, mint részmegoldás.
Kérdéseim:

  • olvastam, hogy az eljárás során orvosi vizsgálatra van szükség, de mi történik akkor, ha erre nem tudom rávenni?
  • az eljáráshoz szükséges okiratokat beszerezni nem biztos, hogy módomban áll (tulajdoni lap, nyugdíjszelvény), mivel engem nem enged be a lakásba, jelenleg engem az ellenségének tart.

Ezek a hiányosságok mennyiben hátráltatják az ügyet?
Kérdésem továbbá az is, hogy amennyiben az eljárás alatt, vagy előtt történik vele valami, netán másnak/másban kárt okoz, akkor milyen felelősség terhel engem?
A fiamat egyedül nevelem egy középfokú köztisztviselői fizetésből, az állásom megtartása létkérdés.Sajnos édesanyámat magamhoz venni nem áll módomban, és nem is vállalnám a gyerek mellett, aki dadogása és érzékenysége miatt stabil, nyugodt környezetet igényel és aki édesanyámtól szorong, mivel tapasztalta már agresszivitását.
Minden hasznos iránymutatást megköszönnék!

Grád András # 2009.05.20. 07:15

Kedves Slick!

Túlságosan sok mindent nem tud csinálni. Az édesanyja amíg nem áll gondnokság alatt saját akarata szerint rendelkezhet a vagyonával, amibe sajnos az is belefér, hogy elherdálja a lakását, ami végülis az Ön potenciális öröksége. Ha a tartozások meghaladnák a hagyaték értékét, visszautasíthatja, vagyis nem kell felelős legyen a tartozásokért.

A gondnokság alá helyezése megoldás lehetne, de az Ön által leírtak alapján nem biztos, hogy ezt ténylegesen el is rendelnék. Ha nem akarja, hogy még rosszabb legyen a viszonyuk, bemehet a gyámhatóságra, hogy indítsák el hivatalból a gondnokság alá helyezést anélkül, hogy az Ön neve itt felmerülne, de ismétlem, nem egyértelmű, hogy ők megindítják, pláne hogy a bíróság el is rendeli. Ez innentől ugyanis elsősorban orvosi kérdés, hogy milyen mértékű a belátási képessége. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Crazy Fawn # 2009.05.29. 15:25

T. dr. Grád András

Édesapám gondnokolási eljárását indítottam el nem rég, ezt egészségi állapota indokolja sajnos.
Viszont öcsémnek eltartási szerződése van édesapánkkal, amit néhány éve kötöttek. Ez kizárja őt mint gondnokot. Azt szeretném tudni van-e lehetőség arra, hogy a gondnokolási eljárás befejeztével - ha engem jelöl ki a bíróság gondnoknak - édesapánk ingatlanját ráírassuk a testvérem nevére?

Köszönettel:
Crazy Fawn

ObudaFan # 2009.05.29. 16:12

Ez azzal a tartási szerződéssel még nem történt meg?

Grád András # 2009.05.29. 17:55

Kedves CrasyFawn!

Obudafan kérdése teljesen jogos, valószínű, hogy az ingatlan a tartási szerződés folytán eleve az öccse nevére került. Ha valamilyen okból mégsem, a gondnokolt jogról való lemondását tartalmazó szerződéshez eleve a gyámhatóság engedélye lesz szükséges. Nem lesz könnyű megszerezni. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Aspar # 2009.06.11. 12:39

Tisztelt Ügyvéd Úr/Urak!

Érdeklődék, hogy amennyiben súlyos demenciában szenvedő, gondokságra egyértelműen rászoruló édesapámnak tetemes adóssága van az APEH felé be nem fizetett TB, munkavállalói és egyéb más a Bt.-jét terhelő járulékok formájában, melyek elmulasztása a betegségének köszönhető, úgy a gondnokság alá helyezés jár-e bármilyen anyagi felelősséggel számomra, mint leendő gondnoknak.

Másik kérdésem, mely ugyan a témához kapcsolódik, ugyanakkor nem teljesen a fórum témájába vág -, hogy édesanyámnak, mint e Bt. kültagjának van e bármilyen anyagi felelőssége, miután 1 éve váltak el, de az adósságok egy része régebben keletkezett, valamit édesapám betegsége is hivatalosan fél éve lett megállapítva. Ugyanakkor a betegség - alzheimer kór - egyértelműen nem adott (a nyugdíjazása napján) dátumon jelentkezett.

Válaszukat előre is köszönöm!

ObudaFan # 2009.06.11. 13:57
  1. Nem jár.
  2. Amennyiben együtt is éltek, az életközösség megszakadása előtti időben keletkezett tartozásokért a közös vagyon rá eső részéig felel.
monalisa1 # 2009.06.11. 14:19

Ha a gondnokság nem is, de a majdani örökség gondot okozhat még neked...

nora82 # 2009.08.21. 14:17

Kedves Fórumozók!

Látom sokaknak segítettek, de az én problémámra nem találtam választ, legalábbis nem 100%-at.
Édesanyám pszichikailag beteg, nem tudni mi a baja, mert ha el is megy orvoshoz néha, annak sem mond igazat, hazudik folyamatosan nekünk is. Már lopja a pénzünket, hogy a szorongásait szenvedélybetegséggel társítsa.
Félek eladja potom pénzért a házát is, amiért meg sem dolgozott, az a nagymamáim verejtékével épült fel. Mit tehetek, hogy őt és értékeit megóvjam. Ha felvetem a gondnokság alá vételt, nem hajlandó rá, orvoshoz nem megy el, vagy ha igen akkor csak hazudozik össze vissza, nem számít kiderül e a hazugság, akkor is köti az ebet a karóhoz...
Ilyenkor mit lehet tenni?
Hogyan lehet megvédeni?
Előre is köszönöm a válaszukat.

ObudaFan # 2009.08.22. 19:30

Te magad is megindíthatod a gondnokság alá helyezési pert, de a gyámhatósághoz is fordulhatsz, hogy a hatóság indítsa meg.

monalisa1 # 2009.08.22. 20:38

nora82

Meg kellene tudni hová/kihez jár az apukája orvoshoz és külön beszélni vele, legfőbb elmondani neki az itt leírt félelmet, problémákat - a tisztánlátás végett.

"Lisa"
laikus hozzászóló

ObudaFan # 2009.08.23. 08:57

Az az orvos az ő háta mögött aligha fog erről információt adni bárkinek.

monalisa1 # 2009.08.23. 09:01

Nem a beteg háta mögött, nem, hanem a hozzátartozó a betegről az orvosnak - a beteg érdekében.

ObudaFan # 2009.08.23. 09:16

Több értelme van a gyámhatósághoz fordulni.

lilly76 # 2009.09.14. 19:31

Üdvözlöm! Egy nagyon fontos kérdésem lenne, előre is megköszönöm a segítséget.

Testvérem 2 hónap kóma után mentálisan sérült, így gondnokság alá kell helyezni. Szüleink nem élnek, házastársa nincs, ezért az ideiglenes gondnokságát én vállaltam el. Mindenképpen csak ideigleneset tuok vállani, azt is azért, hogy a papírjait, pl nyugdíj, szociális otthon, el tudjuk intézni.
Folyamatban van számára szociális intézmény keresése.
Én az otthonomba 2 picigyermek mellé nem tudom hazahozni, ezért választottuk az otthon.
A kérdésem az lenne, mivel a rehabilitációs intézetből kb 2 hét múlva el kell jönnie és ez idő alatt nem tudjuk elhelyezni otthonban, akkor én köteles vagyok őt hazahozni?
Pici lakásban lakunk, egy 3 és egy 20 hónapos gyermekem van, ezt nem tudom és nem is szeretném megoldani, mert pl a mai látogatás során is csak egy pillanatra nem néztem oda és a 3 hónapos gyermekemet próbálta süteménnyel megetetni.
Kérem, hogy amint tudnak válaszoljanak, mert szerdán megyek aláírni a gondnokságot és amennyiben elhelyezés hiányában köteles vagyok hazahozni, akkor sajnos nem tudom vállalni.
Köszönettel

monalisa1 # 2009.09.14. 20:39

Szerintem még ideiglenesen se vállald a testvéred gondnokságát - az okait leírtad. Majd hivatalból kirendelnek mellé egy gyámot/gondnokot, és a remélt mielőbbi intézeti elhelyezés ügyében is lehet hogy ekként lesz jó. Ettől függetlenül ahogy tudod látogassad, segítsed őt.

Neked elsősorban a tiéid (= kis családod) iránt van kötelességed., testvéred önálló embert volt amikor a sajnálatos eset történt vele - ez benne volt az ő paklijában.

Külön írva: manapság egy szociális otthonba bejutni/bejuttatni nem 1-2 hónap időtartamot igénylő várakozás. Tehát ha magadhoz vennéd a testvéredet (...) nagy gondot vennél le az önkormányzat válláról...

A nyugdíját nemigen tudják "elvenni" mert a gondnok a gyámhatóság felé köteles elszámolni, az más kérdés, hogy a gyámolt azt esetleg miként szórja szét...

"Lisa"
laikus hozzászóló

Katakomba # 2009.09.15. 20:18

Nyugodtan elvállalhatod a gondnokságot, akár majd a véglegeset is. Egy hozzátartozó - hacsak nem kiforgatni akarja a rokonát - mindig jobb, mint a hivatásos gondnok (monalisának írom, gyám csak és kizárólag kiskorú gyermekl esetében van!).
A gondnokság ageéybként nem jelent gondozási kötelezettséget, "csupán" törvényes képviseletet. Kétségtelen, hogy ezzel a leírt eset szerint elég sok intéznivaló lesz, tehát amennyiben a két pici mellett ezt nem tudod vállalni, semmi gond, valóban hivatásos gondnokot fognak kirendelni. Aki azonban - bármilyen jó is - személyes érintettség híján sosem tudja annyira lelkiismeretesen vinni a dolgokat, mint egy szerető testvér.
Tehát még egyszer: a gondozást nem kell vállalnod.Fentiek ismeretében neked kell eldönteni, vállalod-e, vagy sem a feladatot. Egyébként, ha elvállalod, és később, ha mégis úgy gondolod, hogy nagy teher, bármikor lemondhatod a gondnoki tisztséget, és majd akkor rendelnek hivatásost.

monalisa1 # 2009.09.17. 06:37

Katakomba: köszönöm a kiegészítést.

A továbbiakat lilly76-nak írom: tehát a gondnokság vállalása javasolt, de ettől függetlenül nem vagy köteles a testvéredet magadhoz venni, mint ahogy egy hivatásos gondnok sem szállásolja be magához a gondnokoltját.

Külön írva: a testvéred ha majd gyakorta lesz nálatok (...) elsajátítja azt, hogy mit szabad adni a gyerekeknek és mit nem - a pólyás baba süteménnyel való kínálása csupánhogy annyiban lehetett tudatos, hogy egy gyereket édességgel "kell" kínálni...

"Lisa"
laikus hozzászóló

bendyz # 2009.09.25. 14:51

Szeretnék segítséget kérni...A kérdésem a következő lenne;
Édesanyám kb. 10 éve pszichés betegsége miatt folyamatos orvosi kezelés alatt áll.Többször volt már pszichiátriai osztályon, összeszámolva talán éveket. Azóta sajnos nemhogy javult volna az állapota, hanem folyamatosan romlik. Egyik orvosi papírján az állt, hogy skizofrén, pánikbeteg.Sajnos ettől függetlenül nem túl alapos orvosai semmit nem közöltek velünk és néha látszólag normális mederben folytak a dolgok. Aztán jöttek az újabb hóbortok, mint pl. a kleptománia, öngyilkossággal való folyamatos fenyegetés és az összes családtag állandó terrorizálása lelkileg.Odáig fajult a helyzet,hogy többször el is szökött, még azt sem mondta meg,hogy hová ment, sem nekünk(3-an vagyunk testvérek) sem édesapámnak aki minden hülyesége ellenére végig mellette volt. Persze mindenkit és mindent szid és vádol mindennel és egy percre sem ismeri el mennyire mélyen van mentális állapotát tekintve.Mi a körülötte élők már mindannyian túlzás nélkül állíthatjuk, hogy ön és közveszélyesnek tartjuk. Költözései során nem kevés pénzt elvisz és ingóságokat is. Mindezt egyik pillanatról a másikra, minden előjel nélkül. Jelenleg összeállt egy az ő általa megszokott színvonalnál lényegesen rosszabbul élő alakkal, aki már legszívesebben kitenné, mert ott is csak a problémát szítja. Állandóan öngyilkossággal fenyegetőzik és nem hajlandó válásról vagy bármilyen értelmes dologról beszélni senkivel. Mintha fel sem fogná mit tesz és annak mekkora súlya van. Most attól tartunk ha visszajön meddig marad megin és mit visz...?Hiteleket vesz fel mindenki háta mögött és a tartozást másra próbálja hárítanai..Kérdésem az lenne,hogy lehetőség van arra, hogy elmeorvosi szakértő gyámság alá helyezési perben megvizsgálja és függeltlen véleményt mondjon arról egyáltalán tudja e még mit miért tesz.Az is érdekelne ilyen per indítását,hol lehet kezdeményezni?Édesapám elindíthatja e? Mi kell hozzá? Valamint milyen anyagi vonzata van egy ilyen pernek a felperes (édesapám) szempontjából?

A választ előre is köszönöm.

monalisa1 # 2009.09.25. 15:14

Szerintem apukátok sürgősen váljon el tőle, mert mint házastárs jogilag ő felel érte - és az általa felvett hitelek visszafizetéséért is. A bíróság majd valamelyik gyermekét kinevezi gondnoknak - a papa ettől függetlenül továbbra is pátyolgathatja...

A hitelekkel kapcsolatban sajnos megtéveszti az embereket és/vagy a bankot, és ezt a továbbaikban is folytatni fogja.

Az öngyilkosággal való fenyegetést már rég beválthatta volna (...) vagyis ő sem veszi komolyan a dolgot.

Azonban saját érdekében intézetben lenne a helye., vannak elég nyított szellemben tevékenykedő elmeszociális otthonok - oda kellene bejuttatni., nem lesz könnyű, több okból sem.

Bocs de az orvosok nem állnak a helyzet magaslatán, mert rég megoldást kellett volna találniuk a beteg/sérült páciensük érdekében.

Keresd fel a gyámhatóságot, ott indul a gondnokság alá helyezés ügymenete. (Mivel egészségi problémáról van szó nem hiszem hogy pénzbe fog kerülni a családnak az eljárás.)

"Lisa"
laikus hozzászóló

Katakomba # 2009.09.27. 15:33

Kedves bendyz!

Abból, amit leírtál, valószínűleg meg fog állani a bíróságon a cselekvőképességet kizáró gondnokság (már ameddig nem lép hatályba az új Ptk., mert akkor a gondnokságban igen nagy káosz lesz! - de ez más tészta).
Édesapádnak egyáltalán nem kell elválnia édesanyádtól, édesanyád ugyanis beteg. Az elmebetegség is egy betegség, amiről maga a beteg nem mindig tehet, viszont ha lehet, még nagyobb segítségre van szüksége, mint ha fizikálisan lenne valami probléma. Nagyon helyes, ha ilyenkor a családja mellette van. Tudom, hogy nagyon nehéz, főleg, hogy édesanyádat leginkább saját magától kell megvédeni. Nyugtasson meg az a tudat, hogy érte teszitek az egészet.
Valóban el lehet indulni a gyámhivatalnál, de a gyámhivatalnak a perhez elmeorvosi véleményt is csatolnia kell a bíróságra, amit nem biztos, hogy be tud szerezni, főleg, ha anyukád nem hajlandó orvoshoz menni. Édesapád, vagy ti, a gyermekei közvetlenül indíthattok pert a bíróságon cselekvőképességet érintő gondnokság alá helyezés iránt, a családtagoknak ugyanis nem kell orvosi igazolást produkálni a perindításhoz. A per maga is "ingyenes" számotokra, annak minden költségét az állam viseli. A perben egyébként a bíróság mindenképpen elrendeli az igazságügyi elmeorvos-szakértői vizsgálatot, főként erre fog támaszkodni döntése során a bíróság. Ezt már ki is kényszerítik, ha esetleg anyukád nem akarna a vizsgálaton megjelenni.
Tanácsért és az eljárás menetété részletesen megismerni mindenképpen ajánlott a gyámhivatalt felkeresni. Esetleg, ha mégis sikerülne elmeorvosit szerezni és indokolt, a gyámhivatal tud ideiglenes gondnokot rendelni, aki már addig is képviselheti édesanyád érdekeit, és eljárhat helyette, amíg a per folyik.

Elme-szociális otthon? Ha önkormányzati fenntartású, a várakozási idő átlag 9-10 év, ha rendkívül sürgősséggel utalják be, akkor "csak" 6-7 év. Lehet persze magánintézménybe is menni, oda szinte azonnal be lehet kerülni, vagy 3-5 millás beugróval és/vagy havi 150.000 Ft-os gondozási díjért. Ja, ami a legfontosabb: a gondozott beleegyezése nélkül nem megy (kivéve, ha kizáró gondnokság alatt van, de a per minimum egy év).

Crazy Fawn # 2009.10.09. 05:46

T. Mindenki

Egy a számomra elég bonyolult helyzetre szeretnék felvilágosítást kapni!

Édesapánknak volt három gyereke. A legidősebb már meghalt és maradt utána egy gyermek, így maradtunk ketten és az unokahugi.
Édesapánk egészségi állapota miatt volt nem képes magát ellátni. Eltartási szerződést a testvéremmel amiben természetbeni tartás szerepel és apukának haszonélvezete maradt az szülői házon.
Ezt követően apuka súlyos beteg lett és gondnokság alá helyeztük, én lettem a gondnoka és sajnos idősek otthonába kellett elhelyezni. (csak vegetál)
Ezek után jön a csavar a dologba mert a testvéremnél rákot diagnosztizáltak.
Arra kérnék felvilágosítást ha ne adj isten a testvérem elhalálozik várhatóan ki és hogyan örökölhet és nekem mint gondnoknak ilyenkor mi a teendőm?

Köszönettel

Györgyi