Gondnokság...???


ObudaFan # 2014.04.30. 19:26

Az öröklési illeték lakásra 9%, egyéb vagyonra 18%. A cselekvőképességében vagyoni jognyilatkozatai tekintetében részlegesen korlátozott nagykorú érvényesen kizárólag közvégrendeletet tehet. A teljesen korlátozott nem tehet érvényesen végrendeletet. Az unokatestvér nem jogosult kötelesrészre.

sissy074 # 2014.05.03. 16:27

Tisztelt Fórumozók!

Nagymamám gondnokság alatt áll,a nyugdíjából a gondnoka fizeti a nyugdíjas otthonban felmerülő költségeket.Ezt 2013-ban 2 hónapig is elmulasztotta.A gyámügyön annyival elintézték,hogy ezt részletekben vissza fizethette.Ez nem nevezhető hűtlen kezelésnek,vagy sikkasztásnak??Hisz akkor elköltötte azt a pénzt ami nem az övé volt.A gyámügynek ilyenkor nem kötelessége ezt jelenteni?A gondnokolt lánya ez esetben tehetett volna feljelentést a rendőrségen?Vagy ezt még most is megtehetné?A gyámügyön kérheti a gondnokolt lánya(anyukám),hogy tájékoztassák,a gondnok arra költi-e a pénzt amire kell?Vagy a gyámügy részéről milyen tájékoztatás jár részére?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.04. 07:29

Sajátos logikád van. Abból, hogy nem utalta át a gondozási díjat, hogyan következik, hogy elsikkasztotta?

sissy074 # 2014.05.04. 07:36

Miért hová költötte volna még el??Mert a gondozottra nem.Akkor meg gondolom saját magára.Viszont nem azért a gondnoka,hogy magára költse más nyugdíját..Nem?Vagy szabad más pénzét sajátjaként kezelni?Ha pedig nem,akkor minek nevezhető a dolog?Nem hűtlen kezelésnek?

Kelvin (törölt felhasználó) # 2014.05.04. 08:01

Amúgy az intézmény gondozási díját fedezi a mama nyugdíja? Csak mert lehet a kettő hónap azért maradt ki, mert a korábban esetlegesen felhalmozott tartozásokra ment.
Nekem hiányzik egy láncszem a történetből: a gyámügyi részletfizetés nem világos. Volt vmi belső vizsgálat?

sissy074 # 2014.05.04. 08:14

A mama már 10 éve az otthonban él,semmi vagyona nincs.A nyugdíja az otthonra megy el.És mivel az nem lett pont fizetve amit kellett volna fizetni belőle,ezért gondoltam,hogy azt csak úgy nem költheti el másra a gondnok.Egyébként én azt is furcsállom,hogy ilyen estben kap részletfizetést,és továbbra is a gondnoka maradhatott....Az otthon vezető jelezte a nem fizetést a gyámügyre,utána ott született a részletfizetésre megállapodás.Ezeket a gondnok anyukája mondta el.Az én anyukámnak a testvére,anyukám nem volt bent a gyámügyön mert nem is tudja ott ő mint a gondnokolt lánya milyen felvilágosításra lenne jogosult.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.04. 09:29

Csak ismételni tudom: abból, hogy a gondnok elmulasztotta megfizetni a gondozási díjat, nem következik egyáltalán, hogy az összegét bármi másra elköltötte volna.
(Úgy lehet, nem arisztotelészi logika szerint gondolkodsz, ezért nem tudlak követni. És vica versa.)

sissy074 # 2014.05.04. 10:22

:-) Ha viszont nem költötte el semmi másra,akkor a hátralékot kifizeti egyben.Nem részlet fizetés útján. Ergo elköltötte. :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.04. 10:40

Abból, hogy valaki részletekben teljesít nem következik szükségszerűen, hogy nem képes egyösszegben teljesíteni.

agica8 # 2014.05.04. 10:51

Helló!

Apámmal kapcsolatosan írok és kérek segítséget: alkoholista hosszú évek óta. Most már testileg és szellemileg is teljesen leépült. Szerintem utolsó stádiumban van fizikai állapotát tekintve.
Az a baj, hogy korábban sem volt hajlandó segítséget elfogadni a gyógyításával kapcsolatosan, természetes próbáltuk szép szóval, semmi eredmény. Ő mindig inni akart és erre volt büszke! A családi (otthoni) lét elviselhetetlen lett mára.
Szeretném vagy gyógykezeltetni, vagy "elvitetni". Ő semmibe nem egyezik bele. Józanul is elmeháborodott már!
Tipikusan azok az állapotok jelentkeznek, amikor már teljesen elitta az agyát. Össze vissza beszél, értelmesen már nem lehet vele társalogni, mindenkit piszkál, sérteget, kritizál, vádol, és sorolhatnám. Rendes nyugdíja van, melyet minden hónapban eliszik!

Hogyan tudom az ő beleegyezése nélkül elindítani a gondokság alá vételt? Mi a járható út? Változást szeretnék, mert ez így nem mehet tovább.

Kérem segítségüket.
Köszönettel: Ágica

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.04. 11:44

Jellemzően nem a beleegyezésükkel korlátozzák az emberek cselekvőképességét. Pert indíthatsz.

monalisa1 # 2014.05.04. 12:04

El fog tartani egy ideig mire intézetbe rendelik/zárják, addig valahogy ki kell bírni...

agica8 # 2014.05.05. 07:53

Értem és köszönöm szépen! :-)

Tefortun # 2014.10.05. 02:02

Üdvözletem!
Tudna segíteni egy jogi szakember?
Édesanyámmal tartási szerződést kötöttem holtig tartó haszonélvezettel az Ő javára. Az ingatlan másik felének tulajdonosa a testvérem. A bíróságtól értesítést kaptunk, miszerint a testvérem az ő gyámsága alá kívánja helyeztetni az édesanyánkat. Ha ez megtörténik, a testvérem édesanyánk minden ingó és ingatlan vagyonával rendelkezni gog? Megszűnik-e a tartási szerződés vagy módosulni fog-e? Kötelezhetnek-e rá, hogy a haszonélvezettel terhelt házrészt eladjam? A testvérem pénzhez akar jutni, az a szándéka, hogy édesanyánkminden pénzét megszerezze és Őt kitegye a házból.
Köszönettel: Tefortun

ObudaFan # 2014.10.06. 11:48

Tefortun

Gyámság alá nagykorú személy nem helyezhető. Gondnokság alá igen, ha az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége hiányzik, vagy korlátozott. Ebben az esetben is egyébként ha a gyámhatóságnak bejelented a fenntartásaidat, akkor vélhetően nem a testvéred lesz a gondnok, hanem hivatásos gondnok kirendelésére kerülhet sor.
A gondnok esettől függően a gondnokolttal együtt, vagy önállóan tehet jognyilatkozatokat, ennyiben "rendelkezik" a vagyon felett, de a tevékenységét a gondnokolt érdekében köteles kifejteni.
A tartási szerződés ettől még nem szűnik meg, de a tartási szerződéssel kapcsolatos jognyilatkozatokat - így a megszüntetésére az esetleges perindítást - is a gondnokság formájától függően a gondnok egyedül, vagy a gondnokolttal közösen teszi meg.

joody # 2015.01.04. 10:44

Tisztelt fórumozók. A segítségeteket szeretném kérni. Már másfél éve a nagymamámhoz költöztem a párommal, mivel a mama már fizikailag és szellemileg képtelen az önellátásra. A napi mozgása az ágyból való felkelés, felöltözés, és a wc székre való átülés. Ha nagyon megerőlteti magát esetleg az ágya melletti redőnyt is képes lehúzni de ez már súlyos megerőltetés a számára. Gerince felismerhetetlenül tönkre van menve, térde,csípője szintén. Súlyosan demens, skizofrén, és rosszindulatú. Sajnos emiatt nagyon sok gond van vele amit nem képes már felfogni. A pénzét állandóan dogdossa általában maga elől és emiatt minket vádol, hogy elloptuk. Mivel intézménybe nem hajlandó menni, az intézmény többszöri kérésére sem, ezért költöztünk hozzá hiszen már egyszer majdnem magára gyújtotta a házat aminek a fele az én tulajdonomban van. Sajnos nincs központi fűtés és hitelt se tudok felvenni az ingatlanra, hogy megcsináltassam hiszen ő nem îr alá semmit. Így viszont négyen az anyukámmal, a párommal és egy gondozóval próbáljuk megoldani, hogy egész nap melegben legyen. Nem is ez a gond. Amikor ideköltöztünk megbeszéltük, hogy semmilyen számlát nem kell természetesen fizetni, se a rezsibe se, csak a saját tüzifáját rendezze. Mert azt már nem tudom finanszírozni. Sajnos nem fogja fel hogy elfog fogyni az a kis tüzifa amit már èn vettem neki mégsem hagyhatom megfagyni, de nem tudom ezt az állapotot fenntartani úgy hogy ő meg dugdossa a nyugdíjját és a fogyatékosságiját a temetésére amire már egyszer nekem adott pénzt bent van a számlámon.ezt is elmondtam neki de nem érdekli azt mondogatja hogy most csak párezer forintot kapott nincs pénze fára. Felháborító, hogy az unokáján élősködik saját ônálló jövedelme mellett miközben a székletét hordom ki alóla. Persze orvoshoz nem tudom elrángatni, mozgás képtelen, és ő nem hülye! Így viszont nem tudom mit tehetnék. Engem nem véd a törvény az ilyen helyzetben semennyire??????

groszfater@gmail.com # 2015.01.04. 10:59

. Engem nem véd a törvény az ilyen helyzetben semennyire
Dehogynem ! Ha nem halsz meg fiatalon Te-is megöregszel...

joody # 2015.01.04. 12:41

Tisztelt groszfater.
Kívánom , hogy legyen része abból a helyzetből amiben nekem van részem.

A nagymama világ életében ilyen volt. Ez csak rosszabbodott. Most már tarthatatlan.
Sajnos nekem nem fog megadatni hogy 82 évesen ezt megengedhessem magamnak amit ő megenged, és megtehet. Nem is akarok én neki rosszat, ha ezt akarnàm nem költöztem volna ide hanem magárahagyom.
De nem minden áron! A pofátlanságnak is van határa!
A baj csak az hogy ő ezt már nem fogja fel.
30 évesen az életemet kéne élnem és gyereket nevelni, és nem azt amit nap mint nap megteszek egy öregasszony kívánságàért aki világ életében rosszindulatú volt. A saját fiát se temettette el mert nem volt mit utánna örökölni, aztán a mellét verte mikor meghalt nagyapám is akinek lopta a pénzét és az özvegyi nyugdíjból sírt csináltatott. Életükben szidta mindketőt anyástól apástól. Ennek a szegény öregasszonynak próbálom teljesíteni a kívánságát erőmön felül, hogy itthon halhasson meg!

joody # 2015.01.04. 13:19

Kedves mamamóca.
Én elnéznék és elviselnék bármit szó nélkül ha fizetésem ezt megengedné. De!
Az hogy ide költöztem havi 30000 minusz mivel másik városba kellett költöznöm. A fizetésem az maradz ami volt.
A mamának semmi költsége csak gyűjtögeti a pézt mint akinek fegyvert tartanának a fejéheu holott ha nem lennék itt vizet, villanyt, kaját, és természetesen FÁT kéne vennije magának ahogy 82 éven keresztül ezt megtette.
Ergó rajtam akar spórolni??????
Örülök ha kijövök a plusz költségekkel hó végéig nincs pénzemaző tüzelőjére! Ez a problémám, hogy én tehetetlenül toporgok. Most akkor énfagyjak meg hogy nálla meleget tudjak csinálni? Vagy ne együnk egy hétig? Akkor egy hét tüzelőt tudok venni. Nekem ez a problémám ez a tehetetlenség az ő hülyeségével szemben.

joody # 2015.01.04. 13:21

Bocsi kedves mamamacoka :-)

ancus58 # 2015.01.28. 14:30

Tud-e segíteni valaki az alábbiakban.
Anyu gondnokságát kell elvállalnom, de a nyugdíjából fizetnem kell az ápolási költséget és a rezsit is.
Évekkel ezelőtt elment kezesnek egy nagyobb összegre, és megjött az első felszólítás.
Mint gondnok, ki kell-e fizetnem a saját keresetemből a hitelt, vagy nem.
Ha nem vállalom el a gondnokságot, akkor természetesen nem felelek a hitelért. De mihelyt gondnok leszek, nem tudom, hogy mi vonatkozik rám.
Milyen kötelezettség terhel?

Ha valaki tud, segítsen a kérdés megválaszolásában.

ObudaFan # 2015.01.31. 11:41

Mint gondnok, ki kell-e fizetnem a saját keresetemből a hitelt, vagy nem.

Nem.

nevemsenki # 2023.06.21. 17:00

Kedves Jogi Fórum!
A nagyszüleim hivatásos gondnokok voltak. Idősek voltak már ők is, ezért leadták a gondnokságot, és folyamatban is volt ennek a jogi ügyintézése. Gondolok itt arra, hogy gondnokoltakat leadtak, dokumentumokat, pénzzel való elszámolásokat elintéztek. Ennek a nagy része meg is történt, de sajnos a folyamat közben mindketten elhaláloztak. Haláluk után a házuk átnézése során került még elő korábbi, addigra már halott gondnokoltnak papírjai, pénzei. Édesanyám összegyűjtött mindent és bement a gyámhivatalhoz, tisztességesen leadni mindent, ami ezzel kapcsolatos volt (dokumentumok, pénz), de a gyámhivatal hárította a felelősséget anyámra, hogy ezzel neki kell foglalkozni, mint a nagyszüleim örököse. Viszont anyám nem gondnok, nincs semmilyen joga ezzel foglalkozni (pláne mindkét szülője elvesztése után ereje sem). Közjegyző ismerősünk is ugyan ezt mondta, hogy anyámnak képesítés hiányában nincs felhatalmazása, hogy ezzel foglalkozzon, a törvény által is büntethető volna, ha ő elkezdené keresni a halott gondnokolt örökösét, és hogy vele örökséget intézzen. Szerintem nem csak felhatalmazása nincs erre, de alapvetően köze sincs egy számára vadidegen ember örökléséhez. Ettől függetlenül a gyámhivatal továbbra sem hajlandó átvenni tőle sem dokumentumot, sem pénzt, sem felelősséget, holott szerintem annak ez volna a dolga. Kérdésem, hogy mit lehet ilyen helyzetben tenni? Létezik olyan törvényi paragrafus, ami ilyen esetben világosan leírja, hogy mi a teendő?

Majordomus # 2023.06.21. 19:23

Őrizze meg a papírokat és a pénzt is,akinek hiányzik majd jelentkezik érte!

Nem az ő dolga hogy felkutassa az örököst a nagyvilágban.

drbjozsef # 2023.06.22. 06:28

nevemsenki,

Az édesanyád mint örökös, jogutódja a szüleinek.
Ez egy csomó dolog esetén releváns, például az általuk kötött szerződések, a tartozásaik, követeléseik, ilyesmik tekintetében.

De a személyhez köthető estekben nem. Például ha lett volna haszonélvezetük, az a halálukkal a törvény erejénél fogva megszűnik, azt te nem öröklöd.

Szerintem a gondnokság önmagában ilyen. Egészen biztosan nem örökölte ezt a "tisztséget".
A teendője annyi, hogy a legjobb tudása szerint, jóhiszeműen, amennyire lehetéges úgy járjon el, ahogy ez ebben a helyzetben elvárható. Nem kell neki semmit tennie.
Én a helyébe összepakolnám ami van irat, pénz és minden, aztán kész. Írnék egy tértis levelet a gyámhivatalnak, hogy ez van, összeraktad amit szerinted a gondnoksághoz tartozik, vigyék el ha akarják. Ha szerintük teendőd van, akkor írásban kérd meg, hogy jelöljék meg mi az pontosan, és azt is, milyen törvény alapján kellene neked azt tenned. Nehogy már én keresgéljem mit kell tenni.