Dogmatikai kérdésekben soha nem vitáznék jogásszal.
Kizárólag gyakorlati aspektusból közelítettem meg a kérdést, elsősorban abból a szempontból, hogy a földhivatal gond nélkül bejegyezte a tulajdonjog átruházását. Esetemben mindkét eladóra utaltak mindkét vevőnél.
„Amikor vásárol valaki tulhányadot, annak ki KELLene derülnie, hogy kitől veszi pontosan.”
Az alábbi elvi döntés, illetve hivatkozott kúriai ítéletek alapján én úgy értelmezem, hogy az átruházással érintett tulajdonjog-hányadok eladó-vevő egymáshoz rendelése nem feltétlenül szükséges érvényességi kellék.
XXV. PED:
https://kuria-birosag.hu/…dont/xxv-ped
I. "Az ingatlan tulajdonjogának átruházására irányuló szerződés érvényes létrejöttéhez a tartalmi követelmények szempontjából szükséges - és egyben elegendő -, ha a szerződésről készült okirat tartalmából a felek személye mellett az ingatlan tulajdonjogának átruházását célzó akaratnyilvánításuk kitűnik, továbbá ha az okirat tartalmazza az ingatlannak és az ellenszolgáltatásnak a megjelölését, vagy ha az átruházás ingyenes, ez az okirat tartalmából megállapítható."
A Kúria Pfv.20496/2015/7 ítéletének elvi tartalma: Érvényes az adásvételi szerződés, ha az okirat nem tartalmazza az átruházni kívánt tulajdoni hányadot, de az az okirat tartalmából és az átruházás körülményeiből kétségtelenül megállapítható.
A Kúria Pfv.21878/2011/6 ítéletének elvi tartalma: Abban az esetben, ha az ingatlant többen vásárolják meg, akkor az adásvételi szerződésnek tartalmaznia kell, hogy a vevők külön-külön milyen tulajdoni hányadot kívánnak megszerezni. Ha ezt a körülményt az írásbeli szerződés nem tartalmazza, akkor a szerződés a kötelező alakiság megsértse miatt érvénytelen."
És végül a thread indító kérdésre válaszolva, a Kúria Pfv.22209/2017/5 ítéletének elvi tartalma: A vevőknek lehetőségük van arra, hogy az adásvételi szerződésben a vételárfizetési aránytól eltérően határozzák meg a megszerzett tulajdoni hányadok egymás közötti arányát. Ilyen esetben a tulajdoni hányadok a vételárfizetés eltérő mértéke miatt utóbb sem módosíthatók: ahhoz a tulajdonszerzés alapjául szolgáló szerződés hatályát kell a törvényben szabályozott lehetőségek valamelyike útján megszüntetni.