Kedves drbjozsef,
Köszönöm szépen a felvilágosítást!
Örökség lemondás szülő részére?
sanyisuranyi,
Több lehetőség is van.
Az örökhagyó életében lemondhatsz az öröklésről, egy vele kötött szerződésben. Ez esetben valaki javára is lemondhatsz.
Vagy a halála után visszautasíthatod az öröklést. Ekkor egyben, az egész örökséget utasíthatod csak vissza, nem mazsolázhatsz belőle, nem leszel örökös egyáltalán. Itt nem tudod megnevezni, ki kapja az örökrészedet, te kiesel az öröklésből, a részed szétoszlik a többi örökös között úgy, mintha te nem is lennél.
Valamint, azt is tehetitek, hogy az örökhagyó halála után, a hagyatéki eljárásában osztályos egyezséget köss a többi örökössel. Ennek van pár feltétele, de az a lényeg, hogy tetszőlegesen oszthatjátok meg az örökséget. Neked is örökölnöd kell, de ez lehet jelképes is (mondjuk egy ingóság. Például egy könyv.). Ezt csak örökösök egymás között tehetik, de édesapád is törvényes örökös édesanyád halála után (ahogy a testvéreid is).
Végül pedig, ha a közös megegyezés nem megy a testvérekkel, akkor elfogadhatod az örökséget, és odaajándékozhatod édesapádnak. Egyenes ági rokonok között az ajándékozás illetékmentes, csak az okirat elkészítésének költsége van.
Fontos valamilyen okból, hogy hivatalosan ne legyél örökös (mondjuk tartozásod van, vagy már valamilyen végrehajtás alatt vagy...) ?
Ha nem, akkor szinte mindegy melyiket választod a fentiek közül. Ha igen, akkor a visszautasítás az, ami a legbiztosabb, de akkor nem közvetlenül édesapád kapja a részedet, de ha ezt meg tudod beszélni a testvéreiddel, akkor ez is járható.
Tisztelt hozzáértők!
Adott egy házaspár (szülők), és 4 gyermek a házasságból.
Az egyik szülő halála után van lehetőség arra,hogy az egyik gyerek lemond az örökségéről a (életben maradt) szülő javára?
Magyarul: anyám halála után én,mint a fia,lemondhatok az örökségemről az életben maradt apám részére? (Aki az elhunyt házastársa)
Köszönöm a segítséget!
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02