házasság előtt szerzett vagyon


ljanos88 # 2024.07.30. 20:51

Tiszteletem!

Feleségemmel 2017-től éltünk a szüleimnél, de nem volt gazdasági életközösség és nem is kellett fizetnie se lakbért, se rezsit, szóval semmit. Házasságunk előtt 2019-ben megvásároltam édesanyám házát 1/1 tulajdonjogban, ami az ő édesapjáé volt. Jelzálog hitelt vettem fel édesanyám és édesapám közös ingatlanára és az összeget nekem adták, hogy újítsam fel a vásárolt nagyapám házát. 2021-ben beköltöztünk és még abban az évben össze is házasodtunk. Ahhoz, hogy befejezzem a felújítást még több hitelt vettem fel és a babavárót már közösen. A hiteleket egyedül fizettem és fizetem a mai napig, a babaváró fizetése még tolódik, mert született két gyermekünk. Egyébként minden házzal kapcsolatos dolgot egyedül fizettem és intéztem. Mindig is külön kasszán voltunk, ahogy most is, csak a megélhetésünk közös. Megegyeztünk egy bizonyos összegben, ha válásra kerülne sor, de sajnos elég viharossá vált a kapcsolatunk és most már többet szeretne. A kérdésem az volna, hogy egy esetleges válás esetén tarthat-e igényt a ház egy bizonyos részére vagy igényelhet-e kifizetést abból a részből, amit a házasságunk alatt fizettem be a hiteltölesztésbe a saját fizetésemből és amit felújításra költöttem, ami sajnos közös kasszának számít, mert nem írtunk házassági vagyonjogi szerződést? Természetesen nem akarom, hogy az utcára kerüljenek és én sem szeretnék oda menni, szóval, ha felajánlok neki egy nagyobb összeget vagy, ha vásárolok nekik egy házat, esetleg fizetek albérletet és, ha nem fogadja el, kirakhat a bíróság a házamból?
Köszönöm szépen!

nyugger001 # 2018.10.22. 17:29

Tisztelt segítők! ObudaFan-nak van igaza.A törlesztés sajnos "közös"pénzből történt.

nyugger001 # 2018.10.22. 17:28

Tisztelt segítők! ObudaFan-nak van igaza.A törlesztés sajnos "közös"pénzből történt.

ObudaFan # 2018.10.22. 15:35

Hát, azért vélelmezni azt kell, hogy közös vagyonból történt, az ellenkezőjét ehhez bizonyítani kellene, hogy ne járjon.

nonolet # 2018.10.22. 15:27

nyugger001

Két eset lehetséges

1.
A férjnek semmi nem jár, mert nem a közös vagyonból történt a törlesztés.
(hanem a lány maradék pénzéből)

2.
A férjnek a törlesztések fele jár, mert az MÁR a közös pénzükből történt.

- -

A tippem az 1. mert úgy látom a lány tudatosan védte a saját ági vagyonát a férjétől.

ObudaFan # 2018.10.22. 13:30

Nagyon úgy tűnik, hogy az együttélés alatt fizetett törlesztőrészletek - ide nem értve a végtörlesztést - fele fog járni.

nyugger001 # 2018.10.22. 13:19

Tisztelt válaszadók! Köszönöm a segítségüket ebben a számomra is bonyolult ügyben.Lehet,hogy nem mindíg sikerült érthetően fogalmazni de megpróbálnék utoljára nekifutni.
1-A nagyi a lány (unoka) nevére íratott egy lakást úgy,hogy a haszonélvezeti jogát megtartotta.
2-Ez a lakás 2007 ben el lett adva.Az ár egy részéből lett véve egy másik a nagyinak a lány nevére,de haszonélvezeti joga a nagyinak megmaradt.
3-A lány a maradék pénzből még 2007- ben hitelre vett saját magának is lakást,a törlesztést pontosan fizette.
4-2011-ben oda költözött a későbbi férj.
5-,2012-ben a nagyi elköltözött, lemondott a haszonélvezeti jogáról, így a tulajdon jog a lányé
maradt mivel a nagyi csak haszonélvező volt.

6-2013 elején a lány banki engedéllyel eladta azt a lakást ahol a nagyi lakott,és a pénz egy részéből visszafizette a banki hitelt, amit saját részre felvett.
7-A maradék pénzből vett egy telket saját nevére.
8-2013 szeptember esküvő.
9-2018 válás,emiatt telek eladása,osztozkodás.
A kérdésem változatlan:kinek mi jár?
Remélem , hogy így nem elaprózva talán jobban átlátható
a probléma.Természetesen ha nem sikerül egyértelmű megoldást találni marad az ügyvédi közreműködés.
Köszönöm az eddigi türelmüket és segítségüket.

ObudaFan # 2018.10.22. 10:30

Ha én jól értem, akkor valami olyasmi történt, hogy az életközösség előtt volt egy lakás, amit eladott a feleség, ennek a vételárából vett egyrészt egy olyan lakást, amire vétellel egyidejűleg keletkezett haszonélvezeti joga a nagyinak, majd erről ingyenesen lemondott, már az életközösség alatt. Ha ez mindenben így volt, akkor ez a lakás a feleség különvagyona.

A másik lakást is az együttélés előtt és részben az eladott ingatlan vételárából vette a feleség, de részben hitelből és a hitelt az együttélés alatt törlesztette. Ha ez így volt, akkor főszabály szerint az együttélés alatt fizetett törlesztőrészletek felére igényt tarthat a férj, kivéve, ha a feleség különvagyonából történt a törlesztés. A végtörlesztés a fenti különvagyoni telek árából már olyan összegnek tűnik, amire nincs jogos követelése a férjnek.

Mindenesetre az ügy van annyira bonyolult is, és a tényállást sem sikerül összehozni, tehát elég kétséges, hogy így, fórumon igazán hasznos választ lehet adni, valószínűleg fel kellene keresni egy ügyvédet.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.22. 10:12

Ne haragudj, de zöldségeket írsz. Vesznek a "nagyinak" egy lakást, amin egyúttal haszonélvezet is lesz (ami kizárt), aztán amikor lemond a haszonélvezetről, akkor a lemondás miatt az unokájának hirtelen két ingatlana lesz... Tényleg olyan nehéz egy rövid, ám értelmes tényállást közölni?

nyugger001 # 2018.10.22. 10:04

Tisztelt ObudaFan.A pontos megoldás érdekében akkor
a kályhától kell indulni.A feleség anyai nagyanyja
a gyerek nevére íratott egy budai lakást,amely csak a haszonélvezeti jogával volt terhelve.Családi okból ez a
lakás eladása került.Az eladott lakás árának egy részéből vettek egy angyalföldi lakást a nagyinak,amin a haszonélvezeti joga természetesen megmaradt.
A fennmaradó pénz mint önerő a lánynak
elég volt ahhoz,hogy egy lakást vegyen, természetesen hitellel terhelten.Ez 2007-ben történt.A hitelt mindig
törlesztette, elmaradása nem volt.2011 decemberében
költözött hozzá a későbbi férj.2012-ben a nagyi lemondott a haszonélvezeti jogáról ,így a lànynak már két ingatlana lett amihez a későbbi férjnek nem volt köze.2013-ban banki engedéllyel el lett adva a nagyi lakása.Az érte kapott pénzből lett rendezve a banki hitel és a maradék pénzből lett véve az ominózus telek, természetesen a lány nevére.Mindez után 2013 szept- ben
összeházasodtak.Albérletbe költöztek.2017-ben viszonyuk megromlott,elválnak.2018 októberében a telek is el lett adva,a férj viszont igényt tartana a telekért kapott pénz felére.A kérdésem továbbra is,hogy mi jár a férjnek? Köszönöm az eddigi segítséget.

ObudaFan # 2018.10.21. 21:42

Ez még mindig nem elég a válaszhoz. Tudni kellene, hogy mikortól éltek együtt pontosan, mikor szerezte a feleség a korábbi ingatlanokat pontosan, a hitelt fizették-e az együttélés alatt, az újabb ingatlan vásárlásába csak az eladott ingatlan vételára ment-e bele.

nyugger001 # 2018.10.21. 17:33

Köszönöm nonolet véleményt.Amit még meg kellett volna
említenem, hogy az a lakás ami még az esküvő előtt lett
véve hitellel volt terhelve,de a hitelt kivásárolta egy
szintén a tulajdonát képező lakás eladásával.A hitel kifizetése után fennmaradó pénzből vásárolta a
szóban forgó telket.Remélem ezzel a kiegészítő részlettel nem változik az,hogy a telek ára a feleség
magánvagyona marad,és a férjnek nem jár ebből a pénzből.Előre is köszönöm a további segítséget.

nonolet # 2018.10.21. 08:27

nyugger001

HA a telek teljesen ki lett fizetve, akkor az feleségé csak.

HA a ház vásárlás MÉG a z együttélés+házasság előtt történt.

HA már az együttélés+házasság alatt, akkor vizsgálandó, hogy miből lett véve a ház...

  • csak a feleség KÜLÖN vagyonából
  • részben különvagyonból, részben közös pénzből
  • csak közös pénzből
drbjozsef # 2018.10.20. 18:49

Ennyiből : _lehet_ igaza is akár.

nyugger001 # 2018.10.20. 18:00

Tisztelt Jogi Fórum!
Szeretném a segítségüket kérni,a kérdésem a következő:
A családban sajnos válásra került a sor.A feleség házasság előtt vásárolt egy lakást,amit nem sokkal az
esküvő után eladtak.Az érte kapott pénz egy részén vettek egy telket amit a válás miatt eladtak.Az a
kérdésem,hogy a telek ára magán vagy közös vagyon e?
A férj azzal érvel,hogy mivel az esküvő előtt már egy
ideig együtt éltek és a kölcsönt is elvileg közösen
fizették ezért a telek ára is közös.Igaza van?
Köszönöm a segítséget.

drbjozsef # 2018.08.13. 07:17

@Bence Karcsi,

ha a házassági közös vagyonba tartozó ingatlan csak az egyik fél nevére van bejegyezve, akkor a másik fél ún. ingatlannyilvántartáson kívüli tulajdonos - de ezt a jogát vita esetén csak perben tudja érvényesíteni (ahol akár a külön tulajdoni arányokat is vizsgálhatják).

nonolet # 2018.08.12. 21:54

"eladhatja a közös tulajdonban lévő házunkat"

HA csak az ő nevén van nyilvántartva megteheti... nélküled.
Akkor is, ha házassági közös vagyon egyébként.

Nincs technikai-jogi akadálya.

nonolet # 2018.08.12. 21:51

Mit értesz elsétál alatt?!
Azt, hogy megszűnt a házassági vagyonközösség, mert kilépett a közös életből?

A vagyon közösség megszűnési időpontjában ELSZÁMOLÁS van.
(akkor rögtön vagy később visszamenőlegesen...)

Az elszámolás módja, hogy:

Az AKKOR MEGLÉVŐ vagyont leltározzátok és aztán abból.

1.

  • a férj viszi az ő különvagyonát
  • a felség viszi az ő külön vagyonát

2.

  • a maradék pedig felesben közös, tehát elfelezik

- -

De amíg fennáll vagyonközösség, addig bárki dönthet a közös vagyonról!

HA ez nem tetszik, akkor nem kell vagyonközösségben élni.

Két módon lehet megszüntetni.

  • szétköltözéssel/válással
  • vagyonjogi szerződéssel
Bence Karcsi # 2018.08.12. 12:49

T. nonolet!

Ilyen alapon, ha "úgy dönt", eladhatja a közös tulajdonban lévő házunkat a fejem fölül, a számlájára fizetteti be az ellenértékét és elsétál a közös vagyonnal?

Bence Karcsi # 2018.08.12. 12:47

Köszönöm szépen.
Közös vagyon nem közös döntési jog?

nonolet # 2018.08.12. 12:13

Az a 2/3 a KÖZÖS vagyonotok.
Amiről ugye a házasság okán bármelyikőtök dönthet.
Hisz vagyonközösség van.

- -

Vehetne rajta egy luxus utazást is a karib tengerre.
Akkor mit tudnál tenni ellene?!

De nem azt vesz, hanem a gyerekei kezébe adja.

Csak neked nem teszik az asszony döntése.
Pech.

Tetszett volna a 2/3 felét a saját számlára kérni.

Vagy közös számlát fenntartani.

Bence Karcsi # 2018.08.12. 11:44

Arra gondoltam, hogy van-e valamilyen törvény, ami felvilágosít, hogy mit tehetek. Nyilván a kivitelezéshez ügyvéd kellene.
Egyáltalán már az segítség lett volna, ha megtudom, hogy jogosak-e az igényeim. Mondjuk, ahhoz, hogy érvelni tudjak vele szemben.
(Itt nem jogvégzett emberek kérdeznek, hanem abszolút amatőrök, akik némi mankót szeretnének kapni pl. az érvelésükhöz. Vagy nem ez ennek a fórumnak a célja? :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.12. 11:36

Például megkereshetsz egy ügyvédet. Nem érzed, hogy ez már nem igazán a Fórumon grátisz megoldható kategória?

Bence Karcsi # 2018.08.12. 11:24

Erre:
Arra, hogy a közös vagyont, melynek csak 1/3-as volt a feleségem különvagyona, 2/3-a közös, eladtuk. A teljes ár a feleségem számláján. Azt mondta, hogy semmi közöm hozzá, majd ők eldöntik a gyerekeivel, hogy mi lesz a pénzzel.

Hogyan juthatok hozzá a 2/3 feléhez, ugyanis én nem hagyom jóvá, hogy az egészet a saját gyerekeinek adja, engem a döntésből kirekesszen. Viszont az ő számláján van a pénz.

milyen jogi lehetőségeim vannak?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.12. 10:33

Mire?