Öröklés, végrendelet,köteles rész


drbjozsef # 2025.03.04. 05:42

G.Andras,

Melyik szülőd hagyatékija volt hét éve? Amelyik közös szülőtök volt a féltestvéreddel?

Ha az a kérdés : a kötelesrész egy kötelmi jellegű követelés, az általános 5 éves elévülési idő vonatkozik rá.
Ha hét éve lett volna jogosult a kötelesrészre, akkor az már elévült. Ha most nyílik meg a jogosultsága - a hét évvel ezelőtti ajándékozás miatt, ami ugye 10 éven belül van - akkor nem.

De mondom : fontos, hogy milyen jogcímen szerezted meg azt az ingatlant. Mi van a tulajdoni lapon a jogcímnél? Öröklés?

Kovács_Béla_Sándor # 2025.03.04. 06:34

(A közös halt meg később. Hiszen ha ő hunyt volna el hét-nyolc éve, akkor a testvér is örökölt volna.)

G.Andras # 2025.03.04. 14:50

"elhunyt az egyik szülőd, ő az örökhagyó - ő az, aki NEM volt felmenője a TE féltestvérednek.
Örökös ezért te és az örökhagyó házastársa, a másik szülőd lett." - Igen, így történt.

Nem tudom most megmondani, hogy a kb. 7 évvel ezelőtti hagyatékin örökölt, ingatlanjaim tulajdoni lapján mi lehet.
Az ingatlanszerzés jogcímét kellene kiderítenem ugye, akár a földhivatalban?

Az érdekelt elsősorban, az is lehet hogy rosszul értelmeztem a kötles részt, hogy a féltestvérem, ebben a helyzetben élhet-e igénnyel felém.

drbjozsef # 2025.03.04. 18:37

G.Andras,

Igen, a tulajdoni lapon, a te tulajdonszerzésednél van beírva jogcím is.
Saját tulajdont ügyfélkapun keresztül, évi kétszer ingyenesen meg tudsz nézni.

De az akkori hagyatéki végzésben is benne kellene lennie. Meg a bejegyzéskor is kellet kapnod levelet a földhivatalból.

A testvéred most, a közös szülőtök elhunytakor kérhet kötelesrészt, ha szerinte ingyenesen juttatott neked vagyont, és az örökölt része nem éri el a kötelesrészi értéket ezt (ezeket) a juttatásokat is számolva.
Ha öröklés szerepel a tulajdoni lapon, akkor nem a szülőd juttatott neked ingatlant, bár ingyenesen szerezted, de nem a (mostani) örökhagyótól, hanem attól, akitől ő nem örökölt semmit, tőle örökölted, ezért nincs köze hozzá. Akkor is, ha azt egyébként a közös szülőtök örökölte volna, de osztályos egyezséggel máshogy döntöttetek.
Ha nem öröklés a jogcím, akkor elképzelhető, hogy jogosan kér kötelesrészt.

sahara72 # 2025.03.06. 16:20

Tisztelt Szakértők.

A férjem 2023-ban hunyt el. 2024 decemberben volt a másodfokú tárgyalás, ami helyben jogerőre emelkedett.
Örököltem a fél házrészét, anyósom haszonélvezeti jogával terhelve. Az autót kivették a hagyatékból, mert bizonyítottam, h magántulajdonom, csak a férjem nevén van.
A motorját pedig 5/8-ad (enyém) 3/8-ad részben örököltük anyósommal.
Küldtek egy e-mailt az ügyvédemnek, h február 24 után bármikor mehetek a dolgaimért, és a perköltségből kiváltanák a 3/8-ad motor részt, így 1/1 tulaj lennék. A megbeszélt időpont előtt 2 nappal lemondták, és azzal fenyegettek meg, h ha nem adom el nekik 4 millio ft áron a fél házrészem, akkor nem adják ki a motort, az autót pedig csak egy általuk megmondott időpontban. A ház kb 20 milliót ér most. Valamint a férjemmel közösen vásárol ingóságaim "eltüntek", nem tudják kiadni.
Milyen lehetőségeim vannak Önök szerint?
Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2025.03.06. 19:14

Az ilyen általános kérdésekre nem lehet értelmesen válaszolni.

bszmaresz # 2025.03.11. 11:24

Tisztelt Szakértők!

Egy ismerősöm férje 2024. decemberében elhunyt. A hölgy állítása szerint a házasságuk egyébként érvénytelen volt, mert ő (a hölgy) korábban külföldön már valakivel házasságot kötött és ez a korábbi házasság nem került felbontásra. Az elhunyt férjjel közös kiskorú gyermekeik vannak, a gyermekek után kapható csokot igényelték ingatlan vásárlására. Az ingatlan fele-fele arányban volt a pár nevén.
Mire számíthat a hölgy büntetőjogilag, amennyiben kiderül, hogy az első házassága nem került felbontásra? Hogyan befolyásolja ez a helyzet az öröklést?
Válaszukat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2025.03.11. 11:43

Mire számíthat a hölgy büntetőjogilag, amennyiben kiderül, hogy az első házassága nem került felbontásra?
Büntetőjogilag szerintem semmire, ha valótlan jognyilatkozatot tett, vagy nem felelt meg a felvételkor a rendelet feltételeinek, akkor az ott szereplő büntetőkamattal növelten kell visszafizetnie a támogatást.

Hogyan befolyásolja ez a helyzet az öröklést?
Házastárs örökösnek számít, nem házastársként meg nem örökös. A gyerekek lesznek az örökösök.

Kovács_Béla_Sándor # 2025.03.11. 14:48

Nono. A bigámia 0-3 éves tarifájú bűntett. Más kérdés, hogy elévülhetett.

drbjozsef # 2025.03.12. 05:21

Jogos - én valahogy csak a csok felvételének szempontjtából értelmeztem a kérdését.

kjmarosi # 2025.03.13. 12:57

Üdvözlöm! Az alábbi kérdésben kérem a segítséget.
Férjem nagybátyja házastárs, gyermek nélkül hunyt el. Hét testvére volt, akik már nem élnek.
Testvéreinek 6 gyermeke született (férjem és unokatestvérei).
Ők a törvény szerinti örökösök.
DE!
Közülük ketten már szintén elhunytak, az egyik fiatalon, utód nélkül, szülei is meghaltak.
A másik elhunyt unokatestvérnek négy gyermeke van.
Rájuk, gondolom, vonatkozik az öröklés során a "helyettesítési törvény".
Kérdésem az, hogy a négy gyermek milyen arányban részesül az örökségből?

drbjozsef # 2025.03.13. 13:11

kjmarosi,

Ők a kieső szülőjük helyébe lépnek, értelemszerűen csak az ő örökrésze osztódik tovább közöttük.

Ha hatan lettek volna az örökösök, de egy kiesik helyettes nélkül, akkor az öt örökös 1/5 részt örököl fejenként. A négy élő az 1/5 részt kapja, az elhunyt, de gyerekes örökös gyermekei pedig fejenként 1/20 részt (1/5 =4/20, ez oszlik közöttük).

Erik # 2025.03.13. 16:56

Tisztelt drbjozsef, tisztelt szakértők!

A véleményükre vagyok kíváncsi. Apánk nője(semmi élettársi papír nincs) másfél éve lakik "ideiglenes lakóként" néhai apánk ingatlanában. Tavaly ősz óta ott tartózkodik, miközben a gondnoksága lezárult októberben.(mind a két tényről a héten kaptunk tájékoztatást a hivataloktól, de még ezeket az infókat is külön történet volt megkapni... A kérdéseim a következők:

1. Ki engedélyezi, hogy jelenleg is ott lakjon, a hagyatéki tárgyalásig? Ha évekig elhúzódik, évekig ott trónolhat? A gyanú is felmerül, hogy lehet már hasznot hajt az ingatlanon, albérlő formájában.
Nekünk, mint gyerekeinek nincs jogunk a nőt kitenni a házból? Valószínűleg arra hivatkozik, hogy ő az örökös, de ennyi erővel mi is bemehetünk nyugodtan a házba nem?
2. Az ideiglenes lakó titulusa apánk halálával elévült? Amennyiben közüzemi tartozást halmoz fel, kinek kel majd rendezni?(itt ismételten jegyzem meg: sosem lehet majd rajta bevasalni)
3. Mi már több hivatalos ügyintézőnek kinyilvánítottuk az elutasításunkat ezzel kapcsolatban. Amennyiben kárt tesz valamiben, kié a felelősség?(valamilyen hivatalos szerv engedi neki az ott tartózkodást?) Az életben nem lehet rajta behajtani a kárt. Sajnos van tapasztalatuk e téren(a lakó a kazánt kiszedte, gázcsöveket elvágta bosszúból stb.) Bárkinek jelezzük ezen aggályunkat(ügyintéző), csendben hallgat.
4, Vagyoni leltárt nekünk kellett volna adnia tavaly ősszel, ezt azóta sem tette meg, sem postai úton, sem személyesen. Erről a kötelezettségéről szintén a napokban értesültünk, előtte semmilyen ezzel kapcsolatos hivatali levelet nem kaptunk!
5. A fő kérdés: milyen hatósághoz("lakhatási hivatal"?) kell fordulni, hogy felszólítsák a távozásra? Milyen jogcímen tartózkodik még ott? A gyámügy csak annyi ajánlott, hogy hívjuk fel telefonon, és "próbáljunk meg vele elbeszélgetni"!!!!!
?

Erik # 2025.03.13. 17:02

Elnézést ez kimaradt: már arra is gondoltunk, mivel hetek óta nem jutunk információhoz, hogy az ügyintézőkkel szemben panaszt nyújtunk be, és feljelentést teszünk a rendőrségen.

Kovács_Béla_Sándor # 2025.03.13. 17:10

Mégegyszer! Érthetően, röviden, csak a lényeget.

Erik # 2025.03.13. 18:35

Az összes pont fontos. Viszont kérésedre röviden:

Milyen úton lehet kirakatni néhai apám házából, és egyáltalán milyen jogon tartózkodik több mint fél év elteltével még ott/ki engedélyezi neki?

osztap # 2025.03.13. 19:20

Erik,

Jobb lenne ügyvédet keresned, mert itt többmilliós értékről van szó, és úgy tűnik, nem értesz a szabályozáshoz. Van ilyen, de akkor olvass utána, vagy keress (és fizess) hozzáértőt. Ez nem olyan ügy, amit két hozzászólásban, hiányos infókból a fórum megold.

A feljelentéseket érdemes elfelejteni. A leírásod alapján nem az ügyintézők a hibásak, hanem Te nem tudod, mit és kitől kell kérni. Egy megoldás lehetne pl. a Hetv. 32. § (1) c) szerint biztosítási intézkedésként kérni az ingatlan birtokbaadását, ha annak feltételei fennállnak. De még azt sem tudjuk, hogy pl. az élettárs-gondnok igényt támaszt-e az ingatlanra, és ha igen, milyen alapon, pl. végrendelet, stb. És igen, ő élettárs, mert az élettársi jogviszonyt nem a papír, hanem az életközösség létrejötte keletkezteti.

Kovács_Béla_Sándor # 2025.03.13. 22:34

milyen jogon tartózkodik több mint fél év elteltével még ott
Ez nagyon egyszerű: a birtokos jogán.

drbjozsef # 2025.03.14. 05:35

Erik,

Annyit még esetleg hozzátennék, hogy az élettárs NEM örökös - még a közjegyzőnél regisztrált, tehát "papírral" rendelkező élettárs sem az. Ilyen szempontból még ha lenne is "papír", akkor sem számít.
Ettől függetlenül lehet megtérítési igénye, például ha édesapád ingatlanára a saját pénzéből is költött felújításra, korszerűsítésre. Ebben várhatóan vita lesz közöttetek, esetleg per is, szóval érdemes IRL is felkeresni egy ügyvédet, első körben legalább egy tanácsadásra, hogy tisztuljanak ezek a dolgok benned.

Erik # 2025.03.14. 13:12

Osztap igazad van, nem értek a szabályozáshoz, de: az ügyintézőket hiába kérdezzük ez ügyben (is), nem mondják meg, hová kell fordulnunk. A nő mindennel kapcsolatban tájékoztatva van! Mi úgy tudtuk meg, hogy mikor szűnt meg a gondnoki jogviszonya, hogy személyesen bementünk idén a hivatalba, mivel telefonon semmiféle infót nem kaptunk. Magyarul fél évig erről sem tudtunk. Azt is most tudtuk meg, hogy a nőnek vagyoni leltárt kellett volna küldenie nekünk tavaly ősszel. Erre 15 napja volt. Erről a kötelezettségéről sem kaptunk ősszel tájékoztatást a hivataltól. 5 helyre elküldték a levelet, csak épp nekünk nem. Ha nem kapunk tájékoztatást, mégis hogyan tudnánk lépni az ügyben? Nem hiszem, hogy a mi hibánk lenne. A nő már a közjegyzőt is megjárta állítólag, a hagyaték ügyében. Mi még azt sem tudjuk ki lesz a közjegyző. Bízom benne, hogy érzékelhető a nem egyenlő arányú tájékoztatás.

drbjozsef # 2025.03.14. 13:24

Ezért írta KBS, hogy érthetőbben...
Jól értem, apád gondnokség alatt volt, és az élettárs volt apád gondnoka?
Azért azt észrevettétek, hogy apátok meghalt? Akkor utánakérdztetek, mi a teendőtök?

Erik # 2025.03.14. 13:27

Amit pedig felháborítónak tartunk: amikor gondnok lett, egyedül maradt apám házában... A hivatalos levélből amit a gyámügytől kaptunk azt szűrtük le, hogy kimegy egy hivatalnok, és felméri az összes ingóságot, azt dokumentálja, Ennek ellenére semmi ilyesmi nem történt, még a négyzetméter is el lett írva, a nő bemondása alapján kevesebb lett.. Ha például fent van a falon egy 1 miliós tv, vagy a fürdőben egy 1 millás kazán, esetleg fél millás laptop, azt simán kicserélheti egy régi cirkóra meg egy dobozos tv-re, mondván, hogy az volt ott, hiszen senki sem látta a ház felszereltségét, azt részletesen nem dokumentálta. Mérhetetlenül pitinek és komolytalannak tartom az eljárást. Van olyan, hogy a házban a vagyontárgyak többet érnek, mint maga a ház.

osztap # 2025.03.14. 13:32

Erik,

Értem, amit írsz, és ez még inkább megerősít abban, hogy érdemes hagyatéki ügyekben jártas ügyvédet keresnetek. Már annak is sok értelme lenne, ha 1-2 órányi tanácsadást kérnétek tőle, hogy mondja el a folyamatot: kinek, mit, mikor kell csinálnia. Esetleg olvasgasd ezt az oldalt, kezdésnek: https://oroklesijog.hu/

Mi még azt sem tudjuk ki lesz a közjegyző.
Erre könnyű a válasz: A hagyatéki ügyekben eljáró közjegyzőre keress, apád utolsó lakóhelye szerinti településen. A halál hónapja szerint vannak a közjegyzőkhöz leosztva az ügyek. Itt a kereső:
https://start.mokk.hu/…okereso.html#x

Erik # 2025.03.14. 13:37

Köszönöm.

Erik # 2025.03.14. 13:45

"Azért azt észrevettétek, hogy apátok meghalt?"
Mi észrevettük, de azt, hogy van két unokája 15 éve ő sajnos nem. :((