Ingatlanügyek


MajorDomus # 2019.04.23. 19:37

Ha születési éve alapján következtethető(például idén lenne 112 éves) akkor valószínű.
inditsd el a közös tulajdon megszüntetése iránti pert.
az okmányirodában erre hivatkozva kiadják,ha van Mo-i lakcime..

tigrisidomár # 2019.04.23. 18:09

Tiszteletem!

Azt szeretném megkérdezni hozzáértő személytől, hogy mi a teendő abban az esetben, ha egy olyan személynek van egy kis tulajdonrésze egy családi házban, aki egy világjáró emberke volt, valószínűleg már nem él, és családjáról sem tudunk.

Hol kell elindulni, ha mint tulajdonos, -aki mindig is ebben a házban lakott- szeretnék hozzájutni ehhez a tulajdoni hányadhoz?

Próbálok nézelődni a témában, de szívesen vennék útba igazítást.

Köszönöm!

MajorDomus # 2019.04.22. 15:58

Pénz mindenképpen jár neki .
azért a feleségtől,mert az ő engedélyével lakik a lakásban!

oligaliga # 2019.04.22. 15:42

istvánsalamon

Ennyi adat alapján elég rizikós felelős tanácsot adni.

Javaslom, hogy inkább ügyvédet keressen fel, aki az iratok ismeretében megalapozottabb tanácsot tud adni, mint itt bárki.

Lyonee # 2019.04.22. 15:40

Nem a feleségről van szó, hanem az új pasijáról. Miért engedné meg a férj, hogy ingyen lelakja a lakását egy idegen személy?

MajorDomus # 2019.04.22. 15:22

Oligaliga véleménye helytálló!
.
gyerekekről nem esett szó, tehát nem valószínű hogy birósági itélet nyomán maradt az ex kizárólag a lakásban.
.!
lakáshasználati dij nem,de többlethasználati dij követelhető az exfeleségtől.!.
.
A kérdés persze nem erre vonatkozott....
.

drbjozsef # 2019.04.22. 15:11

Lyonee,

Nem lennék biztos benne. Főleg hogy az idegentől.

Lehet, hogy igazad van, de szerintem használati díj is CSAK akkor kérhető, ha valamelyik feltétel fennáll : megegyezés/bírósági ítélet/jogellenes elzárás.

Meg kell próbálnia visszaköltöznie, írásban vagy személyesen megjelenve, és ha ezt megakadályozza a tulajdonostárs - véleményem szerint "hivatalosan" csak ő akadályozhatja meg, az amúgy jogcímmel ott lakó nem tulajdonostárs itt nem számít -, akkor onnantól jár(hat) a használati díj.

Lyonee # 2019.04.22. 14:35

drbjozsef
"Ha a kérdező önként, a visszatérés szándéka nélkül hagyta el a közös ingatlant, akkor többlethasználati díjat sem követelhet." Nem a feleségtől, hanem az idegen pasitól, akinek semmi köze a lakáshoz, használati díjat követelhet. Nem biztos, hogy ebbe is belemenne a kérdező.

Lyonee # 2019.04.22. 14:29

drbjozsef
"Közös tulajdon megszüntetése UTÁN nemigen értem miféle használati díj járna."
Én úgy gondoltam, hogy a közös tulajdon megszüntetése kezdeményezése, és ha nem megy, utána használati díj. Addig jár neki, amíg tulajdona van a lakásban. A közös tulajdon megszüntetés általában nem 1-2 hetes ügy.

istvánsalamon # 2019.04.22. 12:03

Tisztelt fórumozók.
Szeretnék öntől jogi tanácsot kérni, tulajdoni igények elévülésével kapcsolatban,
ingatlan ügyben.
A tényállás rövid leírása.
1945ben végrendeletből kifolyólag Édesanyám és egy másik személy közösen
örököltek egy családi házas ingatlant. 1957ben a szüleim ház egy részére bontási engedélyt
kaptak. A házrészt lebontották. 1958ban építési kérelmet nyújtottak be, amihez a
tulajdonostárs nem emelt kifogást. 1961ben megkapták az építési engedélyt. 1963ban
lakhatási és 15 évi adómentességet kaptak.
1963ban szüleim közös tulajdonú ingatlanra, építési engedély birtokában az akkori
tulajdonostárs hozzájárulásával, különálló családi házat építettek, ami nem kapcsolódott a
régi házrészhez „ráépítettek“. Ráépítéssel a tulajdoni arányok megváltoztak, ami a tulajdoni
lapra nem lett bejegyezve.A megmaradt régi házrész, a tulajdonostárs házrésze is annyira
tönkrement,hogy 1965 körül lebontották. Helyére szüleim gazdasági épületeket építettek.
Szüleim és az akkori tulajdonostárs elhalálozott. Az akkori tulajdonostárs egyik örököse,
2016ban megvásárolta a másik két örököse tulajdonrészét. Az akkori tulajdonostárs örökösei,
az akkori tulajdonostárs egyenes úti leszármazottjai. Az adás-vétel tulajdonostársak között
jött létre.
Kérdésem!
Lehet-e érvényesíteni a tulajdoni arányok megváltozását a tulajdonostárssal szemben?
Hivatkozhat-e a tulajdonostárs „elévülésre és jóhiszeműségre“. Szerintem tisztában kell
lenniük az ingatlan előéletével, hiszen születésem óta ott lakom, minden költségét én állom,
eddig nem kérdezték, hogy milyen jogcímen. Az ingatlant megvásárlása előtt „megtekintik“.
Mind az eladók és a vevő a néhai tulajdonostárs egyenes úti leszármazottjai, egyik sem
kívülálló harmadik személy. Legfontosabb, hogy az adás-vételi szerződésbe beírt vételár az
általuk megadott forgalmi érték 10 százalékát sem éri el, ami inkább a ráépítéssel
megváltozott tulajdoni viszonyokat tükrözi.
Szeretnék tanácsot kapni.
Email: istvansalamon 56@gmail.com
Tisztelettel: István Győr

drbjozsef # 2019.04.22. 10:58

Szerintem nem.

Az irányadó ítélkezési gyakorlat szerint a tulajdonostárs elsődlegesen a közös tulajdonban álló dolog birtoklására és használatára jogosult, pénzbeli térítést csak akkor igényelhet, ha a tulajdoni hányadának megfelelő használatra - a felek megállapodása, vagy a bíróság döntése következtében - nincs módja, vagy attól a másik tulajdonostárs jogellenesen elzárta.

Ez a térítés a többlethasználati díjra is vonatkozik.

oligaliga # 2019.04.22. 10:44

drbjozsef

Ha a kérdező önként, a visszatérés szándéka nélkül hagyta el a közös ingatlant, akkor többlethasználati díjat sem követelhet.

Az a lakáshasználati díj. Többlethasználati díj jár annak a tulajdonostársnak, akinek a tulajdoni hányadát a többi tulajdonos használja, függetlenül attól, hogy a tulajdonostárs milyen okból nem használja a saját hányadát.

drbjozsef # 2019.04.22. 10:39

... és ha a visszaköltözését megakadályozza az exe, akkor onnantól követelhet esetleg többlethasználati díjat.

De azt sem a beköltöző idegentől, hanem az exétől.

drbjozsef # 2019.04.22. 07:11

Lyonne,

Persze hogy hamis, minden bizonnyal. De ha egyszer ott lakik, nem tagadhatja meg a bejelentést.

Egyelőre még szó sincs használati díjról, pedig az lenne a járható út,-a közös tulajdon megszüntetése után- ha a kérdező is bele menne.

Közös tulajdon megszüntetése UTÁN nemigen értem miféle használati díj járna.

Ha a kérdező önként, a visszatérés szándéka nélkül hagyta el a közös ingatlant, akkor többlethasználati díjat sem követelhet.

Persze, arra felszólíthatja, hogy költözzön ki X napon belül, mert ő mégis visszaköltözik. És ha visszaköltözött, már vitathatja a hamis nyilatkozatot.

Lyonee # 2019.04.21. 20:41

"ha te nem ott laksz, miért fáj ez neked?"
Miért lenne köteles eltűrni, hogy egy idegen,-ingyen- használja a tulajdonát, amit ki tudja milyen áldozatok árán szerzett meg? MD miért vagy rosszmájú? Lehet, hogy ő unta meg, ha egyszer lelépett.
"Ezt viszont pótolja egy nyilatkozat, amelyben a másik tulajdonos nyilatkozik, hogy beleegyeztél a bejelentésbe."-ez a nyilatkozat hamis lenne, hisz nem engedte meg. Egyelőre még szó sincs használati díjról, pedig az lenne a járható út,-a közös tulajdon megszüntetése után- ha a kérdező is bele menne.

MajorDomus # 2019.04.21. 20:23

Az irigység.
nem a lakás,hanem a puncihasználat zavarja.!
.
egyébként szerintem az 50% tulajdona után kérhetne
többlethasználati dijat.

drbjozsef # 2019.04.21. 19:07

Fürge,

Abban igazad van, hogy a lakcímbejelentéshez, mint tulajdonosnak, kellett volna az aláírásod.

Ezt viszont pótolja egy nyilatkozat, amelyben a másik tulajdonos nyilatkozik, hogy beleegyeztél a bejelentésbe.

Viszont az is igaz, hogy ha az exed megengedte neki a beköltözést, ezért van jogcíme ott lakni, ÉS ÉLETVITELSZERŰEN TÉNYLEGESEN OTT IS LAKIK, akkor NEM tagadhatod meg a lakcímbejelentés aláírását.

(egyébként nincs ideiglenes lakcím. Legfeljebb tartózkodási hely van bejelentve).

Amúgy : ha te nem ott laksz, miért fáj ez neked? Mi az igazi problémád?

Grave7 # 2019.04.21. 17:39

@Fürge: Az ingatlan másik 50%-a tulajdonosának engedélyével lakik ott. Ha ki is tudnád rakni, visszaengedheti 5 percen belül.

Fürge # 2019.04.21. 17:27

Sziasztok,
Köszönöm a válaszokat.
A volt feleségem párjának semmilyen jogcíme nincs, hogy ott lakjon.Én nem írtam alá hozzájárulást, hogy bejegyezzék az ideiglenes lakcímét.
Akkor ki lehet rakni valahogy?

Grave7 # 2019.04.21. 17:19

@Fürge: Beszélj a volt feleségeddel, hogy az ingatlant adjátok el, vételárából a hitelt (ha van) kifizetitek, maradékot meg elfelezitek és mindenki megy a maga útjára. Ha nem sikerül megállapodni, akkor meg bíróságon indíts pert a közös tulajdon megszüntetése iránt.
Javaslom ügyvéd megbízását.

gerbera317 # 2019.04.21. 17:06

Jogcímmel lakik ott, ahol nem lehet kirakni.

Fürge # 2019.04.21. 16:54

Sziasztok,
A véleményeteket szeretném kérni.
Az 50% -ban tulajdononban lévő ingatlanban jelenleg a volt feleségem (50%-ban tulajdonos) és a párja lakik.
Azt szeretném kérdezni, hogy ki lehetne-e valahogy rakni az ingatlanból a párját.Ha igen, mi ennek a jogi menete?
Ha nem miért nem?
Köszönöm

MajorDomus # 2019.04.20. 21:54

Amibe nem számit bele a különvagyon.
Ajánlott egy külön számlát nyitni.

drbjozsef # 2019.04.19. 16:39

traveller905,

A Te, bejegyzett, saját részedet akkor adod el, amikor akarod, akinek akarod, és a pénzt oda kéred, ahova akarod. Ezt a párod megakadályozni nem tudja.

Vitatni vitathatja. Igénye, kérelme bármi lehet, honnan tudhatnánk mi azt, hogy a valós pénzügyi viszonyok (különvagyon?) milyenek közöttetek?

A közös vagyon felét követelheti. Ha a számládon az van, akkor azt. Ahogy Te is. Hol itt a kisördög?

MajorDomus # 2019.04.18. 19:25

addig nincs..