Ingatlanügyek


Dinaa32 # 2017.04.27. 06:16

Kedves Mindenki!

Ingatlan és telek eladással kapcsolatban felmerült pár kérdés.

A szituáció: 16 éve részben tulajdonomba került egy lakóingatlan, melyhez akkor még tartozott egy telek is.

2015-ben szétválasztásra kerültek, és /1, /2-es hrsz-ot kaptak.

Két kérdésem lenne:

  1. A telek adózását tekintve: 2016-ban értékesítve lett, tehát 15 évvel az örökhagyó halála után. Az örökhagyó halálának évétől számítjuk a 15 évet az adózásban? (A sok huza-vona miatt csak következő évben vezették rá a nevemre az ingatlan részét.) Ellentmondásos információkat olvastam, de mivel nyakunkon az adóbevallás, szeretnék időben tisztában lenni azzal, hogy most kell-e a kapott vételár 10%-a után a 15% SZJA-t fizetnem vagy sem?
  2. A szétválasztás: Adózás tekintetében lényegtelen, avagy épp ellenkezőleg, fontos-e, hogy az öröklés után szét lett választva a lakóingatlan és a telek?

Előre is köszönöm a válaszokat és a segítséget.

Dina

SZISZIKECS # 2017.04.27. 10:54

Férjem és én 10 éve lakunk együtt anyóssal. A férjem nevén van 25%, sógorom nevén van 25%, anyósom nevén van 50% a házból. Ki kell fizetnünk a sógoromat, anyós részét is kifizethetjük neki, ha anyós beleegyezik haszonélvezettel? A régi hagyatékban foglalt ház után kell kifizetni, vagy most kell felértékeltetni a házat és annak a részét kifizetni neki? Ajándékozás címén hány %-ot kell anyósnak adnia nekünk, hogy a sógoromnak a ház felét fizessük ki, a férjem és az én nevemre menne a ház, anyós maradna benne a haszonélvező.

Üdvözlettel:
Beáta

drbjozsef # 2017.04.27. 10:56

SZISZIKECS,

Azt fizettek ki, amit akartok, és annyit fizettek ki, amennyiben megállapodtok.

szeszi50 # 2017.04.27. 15:14

Kedves Fórumozók!
Tanácsot szeretnék kérni a következő esetre. Apukám 22 éve meghalt, anyukam és én illetve testvérem a jogszabálynak megfelelően lettünk örökösök egy családi házban. Haszonelvezo 50% tulajdon anyukának, 25% nekem, 25% tesómnak.köteles részt nem tudta anyuka kifizetni. Most mivel 85 éves es beteg az anyu magamhoz kell vennem és ellátni ami nem gond mert csodálatos anya
volt. Eddig ha megakartam venni a tesomtol a házat nem engedte, illetve felét kérte az ingatlan árának. Mindent én és a lányom csináltunk ott eddig is. Ha kellett anyagilag is segítettük anyukát, tüzelőt minden évben, új mosógép, stb. Tesóm és 3 gyereke rá sem nyitják az ajtót évek óta. Most előállt azzal ő megveszi tőlem a házat ,25% kifizeti a 22 évvel ezelőtti ház értékének. Ebbe nem megyek bele. Mit mond a jog? Mennyit kell fizetnie, mikori ház értéket kell alapul venni? Anyukának semmi pénze, 72eft a nyugdíja. Lehetséges, hogy eladjuk anyuval a házat? Ha igen mi a köteles rész amit fizetni kell a tesóm felé.koszonom a válaszokat,Szeszi.

szeszi50 # 2017.04.27. 18:05

Nanolet, köszönöm.
(Írtam már de, eltűnt a kodben)
Eladásra, vagy tesó altali megvételre törekszünk,békés úton, de nem birkaként, 80 km tőlünk a haz nagy gond lejarni, kertet rendezni. Köszönöm szépen,Szeszi

Blackjack21 (törölt felhasználó) # 2017.04.27. 19:35

szeszi50: nonolet jól összefoglalta neked. sajnos tipikusan felmerül a gyakorlatban ez a tényállás. Általában a gondoskodó gyermek szokta ajándékba kapni a dolgot (ingatlant). Ha megfogadod a tanácsom, akkor beleíratod az ajándékozási szerződésbe - feltéve, hogy ez az ajándékozó szándéka is - hogy betudási kötelezettség nélkül adja/kapod, mert akkor édesányad halálát követően nem kell osztályrabocsátanod az értékét.

MajorDomus # 2017.04.27. 21:39

Kiegészitve.

Ha a tesóval nem kehet megegyezni,akkor az ajándékozés után mint 75 % tulajdonos amire réteszed anyu haszonélvezetét(ez fontos,mert értékcsökkentő tényező) indits oert a közös tulajdon megszüntetése érdekében és fizesd ki a tesó 25 % részét a házból!

Beryl21 # 2017.04.28. 07:44

Blackjack21! Kerlek, ird meg, mit jelent az a bizonyos "betudási kötelezettség"! Koszonom a valaszodat!


Beryl 21

MajorDomus # 2017.04.30. 20:24

Azt,hogy az örökségből nagyobb részt kap az örökhagyó gondozása miatt!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.30. 20:51

???

MajorDomus # 2017.04.30. 20:56

!!!

pdlk # 2017.05.03. 16:50

T. Jogtudorok

Árulom a lakásomat, egy közvetítőnek mondtam, hogy jutalékot csak a teljes vételár kifizetésénél fizetek, mert ha a vevő visszalép sokat bukok.

A közvetítő mondta, hogy rendben van. De a szerződésük egy előrenyomtatott blanketta, melyen az szerepel, hogy jutalékot előszerződésnél, adásvételi megkötésénél kell fizetni mivel akkor már teljesül a megbízés. S az ingatlanos ezen nem tud változtatni, mivel előnyomott nyomdai a szerződésük. Szerinte, ha a megjegyzés rovatba beírjuk, hogy a jutalék csak a teljes vételár kifizetése után jár az übereli az előrenyomott szöveget.

Én nem vagyok erről meggyőződve, s úgy tudom szerződésbe belejavítani se lehet, mivel akkor érvénytelen a szerződés.
Kérek tanácsot.

MajorDomus # 2017.05.03. 22:19

Ha külön aláirja a megjegyzés rovatnál is,akkor elfogadható!

matthiasi # 2017.05.06. 07:18

pdlk !

Ilyen merev közvetítővel nem kell szerződést kötni !

matthiasi # 2017.05.06. 07:20

Egy szerződés tervezetet mind a két fél alakíthat !

Ha az egyik nem megy bele el kell hajtani.

Így vagyok a biztosítókkal. Merevek mint az üveg, így nem leszek az ügyfelük !!

Nsteel # 2017.05.06. 10:26

Kedves Fórumozók!
Az alábbi kérdéssel kapcsolatban szeretném kérni a véleményeteket:
Egy közös tulajdonú telket árulunk a tulajdonostárssal párhuzamosan ugyanannál a közvetítőnél, de egymástól függetlenül kötött szerződéssel. A közvetítő bevonása a közös tulajdon miatt látszott célszerűnek. Természetben az ingatlan két, egymástól kerítéssel elválasztott részből áll, külön közművel, a két részre külön-külön is lehet házat építeni. A közvetítő hozott egy vevőjelöltet az egész telekre, a tulajdonostárs már meg is egyezett vele, eladta az ő telekrészét. Én kicsit keveslem az ajánlott árat, ezért inkább saját hirdetés útján akarom eladni valaki másnak az én részemet. A kérdésem a következő: ha eladom a részemet a közvetítőtől függetlenül talált vevőnek, de az időközben tulajdonostárssá vált korábbi érdeklődő – akit a közvetítő hozott – él az elővásárlási jogával, akkor a közvetítő kérheti-e tőlem a közvetítői díjat arra hivatkozva, hogy olyan vevőé lett az ingatlan, aki korábban nála regisztrált? Megtagadhatom-e a közvetítői díj fizetését az alapján, hogy akinek én el akartam adni az ingatlant, az a közvetítőtől független vevőjelölt volt, az új tulajdonostárs csak élt az elővásárlási jogával, és így lett egy korábban közvetített emberé az ingatlan?

drbjozsef # 2017.05.06. 17:50

Nsteel,

kicsit hosszú, de érdekes :

http://www.kuria-birosag.hu/…vi-hatarozat

Ha teljesen független a közvetítőtől a vevő, akkor nem kell az ingatlanosnak díjat fizetni, akkor sem, ha ilyen kikötés is van a szerződésben.

Nsteel # 2017.05.06. 20:17

Köszönöm a válaszokat. Biztos, hogy a közvetítőtől függetlennek lehet nevezni azt a vásárlót, aki korábban a közvetítőtől kapta meg az ingatlan adatait, résztulajdont szerzett, és később már az ingatlan résztulajdonosaként az elővásárlási jogával élve megveszi az ingatlan másik felét is, a közvetítőtől független vevőjelölt helyébe lépve?

MajorDomus # 2017.05.06. 21:47

Szerintem nem!

De a szerződés a döntő!

domiani # 2017.05.08. 09:58

Azt szeretném megkérdezni,mit jelent az 5800/25702 telekhányad, négyzetmétert?
Köszönöm szépen

pazs # 2017.05.08. 10:49

Ez egy arányszám, a telek ekkora hányada az adott tulajdonostársé. Akkor jelent négyzetmétert, ha a telek pont 25702 m2.

drbjozsef # 2017.05.08. 10:59

Nsteel,

ez érdekes kérdés, szerintem fizetni kell, de nem azért, mert az elovasarlasi jogaval elo nem szamit fuggetlennek, hanem azert, mert az ingatlanos hozott neked vevot, akivel Te meg is egyeztel, az pedig, hogy az ingatlanostol kozremukodesetol fuggetlenul egy elovasarlasi jogra jogosult el a jogaval, es megsem az altala hozott vevo veszi meg az ingatlant, az nem szamit, elvegezte a munkajat, hozott vevot, es Te el is adtad (vegul nem neki) az ingatlant.

Szerintem egyrészt ez a korrekt, de azt gondolom, hogy jogilag se tudnad megvedeni, hogy miert nem fizetsz.

Az elovasarlasi jog az ingatlanos munkajatol nem fuggo dolog, arrol ő nem tehet.

MajorDomus # 2017.05.08. 20:06

Vagy tulajdoni hányad

Kata5825 # 2017.05.09. 11:51

Üdvözletem! Szeretnék érdeklődni, kb. mennyibe kerül egy társasházzá alapítás? Egy telken levő nagyobb ház van az utcafronti részen, ahol albérlők laknak, és a telek hátsó részén van egy különálló kisház, ahol jelenleg én lakom. Albérlőként kezdtem, de a kisházat teljesen felújítottam, és szeretném megvenni a tulajdonostól. Mivel nincsenek külön mérőórák,/villany- és gázóra/, ezek előre töltősek, szeretnék saját külön mérőórákat, hogy ne függjek az albérlők fizetőképességétől, ezért kellene a kisházat külön albetétté alakítani. A segítséget előre is köszönöm!

Sherlock # 2017.05.09. 12:02

Ehhez pont nem kell társasházzá alakulni (sőt: csak a társasházzá alakulással ugyanúgy te fizetnél a végén). Külön főmérőket kell felszereltetni, két mérőhelynél ennek túl nagy költsége sincs.