elbirtoklás


Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.11.11. 19:32

:) A kíváncsiság nagy úr!

Olvasd el, amit az utolsó bekezdésben írtam, hátha visszaemlékszel a 15 év alatt olyasmire, - esetleg tanúkkal is tudnád bizonyítani- hogy te birtokba akartad venni a tulajdonrészedet, de a nővéred nem engedte, vagy úgy állapodtatok meg, hogy ő lakhatja a részedet, amíg Te távol leszel.:)

A rákérdezés nem elég a többlethasználati díj igényéhez.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.12. 07:40

De igen, képzelt ellenféllel küzdesz, olyan dolgot vitatsz, amit nem is állított itt senki.
Immaculata már elmagyarázta, mit értettél félre.

égivándor # 2010.11.12. 08:01

Szép Napot kívánok Mindenkinek ezen a valóban verőfényes már már majdnem téli napon!!!
Ne vitatkozzanak,a fórum töltse be funkcióját:legyen ez a platformja a jogban jártasak és járatlanok párbeszédének.

Immaculata!
Visszaolvastam:nem tudom elfoglalni:messze is van vidéken,a lejárás is költséges ,én nem szeretnék ott lakni,a tulajdoni lap is 6200 Ft lett.
Viszont azt mondták ,hogy nem kérhetek többlethasználati díjat,mert önként hagytam el a részem és nem azért ,mert ők elüldöztek.ha kérhetnék ,akkor is csak öt évre visszamenőleg

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.11.12. 09:21

:) Mit szeretnél tulajdonképpen? Harcolni, vagy a családi viszonyok miatt átengedni.

Ha ragaszkodsz a tulajdonodhoz, akkor bérbeadhatod a részedet, nem kell ott laknod.
Kérheted a közös tulajdon megszüntetését oly módon, hogy a nővéred váltsa magához a részedet.

Neki is ajándékozhatod.

A földhivatalban belenézhetsz a tulajdoni lapodba, nem kell kiváltanod.

Ha kérhetnél többlethasználati díjat, akkor a felszólítás napjától kezdődően kaphatnál, visszamenőlegesen nem.

égivándor # 2010.11.12. 10:17

Visszaolvastam a fórumot de nem világos mi a különbség a többlet és a túl használat között?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.12. 10:55

Semmi. (Bár az egyikre a Fővárosi Bíróságon harapnak. Állítólag.)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.11.12. 17:35

Nadír!

Ezt a fejezetet állandóan javítgatták a Ptk.-ban.
Tényleg úgy szólt még 2009. végén, hogy csak önnáló hrsz-mal kialakított telket lehet egészben elbirtokolni.

Mivel nem volt ésszerű ez a törvényi rendelkezés, javították a mai formára.

Sajnálom, ha megtévesztettelek. Ez a bizonytalanság senkinek sem jó.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.11.12. 20:30

nem kellett volna engem

Semmiképpen sem!

kores # 2010.11.18. 16:41

Kérdéssel fordulok a fórumozókhoz elévülés vagy elenyészés tárgyában:
Történés:Férj és feleség külön élnek 16 éve,de papíron még házasok,közös vagyon egy ingatlan,melyből a férj önként távozott 16 éve,1994.05.hóban.
Feleség 2009.12.12-én Birósára beadja elbirtoklás tárgyában a keresetét a férj ingatlanrészére.Férj erre 2010.02.23.-án beadja a válókeresetet melyben 1995.08. hónapot jelöli meg távozása dátumaként,így próbálva meg kilőni az elbirtoklást,s kérve a vagyon 1/2-1/2 arányú osztását.
Két külön Bíróság,mert különböznek a lakhelyek.
Férjet 2010.10.-i válóperes tárgyaláson felszólítja a bíró hogy 15 napon belül fizesse be a vagyon megosztásának illetékét,különben megszünteti az ügyét.
Férj ennek a mai napig nem tesz eleget.
Elbirtoklás tárgyalás 2011.02.hóban lesz,kérdem hogy a férj bontás iránti kérelme a befizetés meg nem történte végett elenyészik ,meg nem történtnek minősül , vagy vagy???

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.18. 16:44

Vagy.
(Ilyen esetben egyáltalán nem biztos egyébként, hogy megállapítják az elbirtoklást. Nagyon méltánytalan lenne.)

kores # 2010.11.18. 18:44

Kedves KBS!
Ez az elenyészés érdekelne engem konkrétabban.

ObudaFan # 2010.11.19. 10:55

Az biztos, hogy ha nem sikerül a feleségnek bizonyítani, hogy már előbb elment, akkor nem fog bekövetkezni az elbirtoklás. Az szerintem még akkor is megszakad, ha nem rója le az illetéket a férj. (Már ha nem bizonyítható, hogy korábban bekövetkezett az elbirtoklás. De még ha bizonyítható is, hogy korábban elköltözött, akkor is tulajdonostársaknál fokozott szigorral kell vizsgálni, hogy bekövetkezett-e.

kores # 2010.12.04. 09:02

Kedves ObudaFan!

Érdekelne engem ez az elévülés,elenyészés az illeték be nem fizetése miatt,s vonatkoztassunk el a konkrét példától!
Mi szabályozza ezt??
A tulaj pert indít a tulajdona vissza szerzése tárgyában még a 15 év letelte előtt,de az megszűnik valamilyen okból(illeték be nem fizetés vagy ,vagy vissza vonja a keresetét vagy ...)
Ha egy ilyen dolog elenyészik az meg nem történtnek is minősül a jogban??
Megszakítja e az elbirtoklást ha egyébként a többi feltétele fennáll?
Hol olvashatnék ebben a témában?
Mik az idevonatkozó szabályok ajánlások?
Köszönöm.
K.

ObudaFan # 2010.12.04. 09:38

Az elbirtoklás megszakad, ha a tulajdonos a birtokost a dolog kiadására írásban felszólítja vagy eziránt bírósághoz fordul. Akkor is, ha a per megszűnik.

kisemmizve # 2010.12.17. 12:28

Mondhatom azt hogy elbirtokoltam és belekezdünk egy hosszadalmasnak kinéző jogi herce-hurcába.
(erősen gondolkodom rajta)
Vagy eladjuk az ingatlant és elosztjuk az ellenértéket.
Kérdésem :amit én 15,5 év alatt ráköltöttem a házra ,azzal a pénzzel mi történik ilyenkor??
Kb. 6M ft-ról beszélünk(két OTP kölcsönt vettem fel korszerűsítésre,szigetelésre és műanyagablakok beépítésére)és több kisebb nagyobb érték növelő vagy értéktartó beruházásom volt.
A ház eladásakor befolyt összegből ezeket én megkapom és a maradékot osszuk el kettő felé.
Ha a beruházások engem illetnek,akkor ezek kamattal illetnek engem??ha igen akkor milyen kamattal??
Mert én drágábban vettem fel anno a hiteleket ,mint most lehetne,másik kérdésem hogy a felvett törzstőkét kérhetem kamattal vagy a kamatokkal visszafizetett összeget kérhetem kamatokkal??
Érthetően írtam le??(nem vagyok szőke)

ObudaFan # 2010.12.17. 20:06

Az értéknövekedés megtérítését kérheted, függetlenül attól, hogy mekkora összeget vettél fel.

kisemmizve # 2010.12.18. 07:05

Köszönöm a választ!
Akkor ,ha jól értem bármennyit is fordítottam az ingatlanra csak annyit kérhetek amennyivel nőtt az értéke??
Pl:6M Ft.-ot költöttem rá ,de az érték növekedés csak 4M Ft ,akkor 4M Ft.-ot kérhetek??
Köszönöm.

ObudaFan # 2010.12.19. 17:17

Milyen alapon költöttél arra az ingatlanra?

kisemmizve # 2010.12.20. 17:06

Szia!
Ezt a kérdést nem értem??

Lyonee # 2010.12.20. 18:28

Korábban ezt írtad:
"Akkor is ha én semmit sem tettem bele a házba??
Gyakorlatilag az Ő családja adta a költségek 100 %-át?"
Mit akarsz tulajdonképpen felezni? Az a ház teljes mértékben a férjed különvagyona, még akkor is, ha a házasság alatt építették a szülei.

kisemmizve # 2010.12.20. 19:53

Szia!
Igen,ameddig együtt éltünk Ők építették.....míg éltek.
Miután elhagyódtam 15,5 év alatt én viseltem a ház renoválásának és korszerűsítésének költségeit.
Azért kérdeztem hogy ez a 6M jár e nekem,mert ha lenne azonnali vevő a házra,akkor így lenne a leggyorsabb a válásunk és a vagyon megosztásunk.
De elég sok infót olvastam az utóbbi időben vagyonmegosztásról válásról és elbirtoklásról,szerintem minden kitételének megfelelek az elbirtoklásnak.

Sherlock # 2010.12.21. 08:44

(2) Aki bűncselekménnyel vagy egyébként erőszakos vagy alattomos úton jutott a dolog birtokához, elbirtoklás útján nem szerez tulajdonjogot.

Mindkettőre.

kisemmizve # 2010.12.21. 20:35

Kedves ObudaFan!
Hogyan értetted a kérdésed??

hunfrakk # 2010.12.25. 18:46

A sajátjaként, tizenöt éven át tartó szakadatlan birtoklással azonban csak egész ingatlant lehet elbirtokolni, ingatlan egy részének elbirtoklásához ugyanis szükséges: a föld megoszthatósága is. Egy földterület vagy telek megosztása (telekalakítás) csak a földjogi, illetve építésügyi szabályok szerint, hatósági engedély alapján lehetséges. Az ilyen hatósági engedélyt az elbirtoklásra hivatkozó fél köteles beszerezni.

Sherlock # 2010.12.26. 09:54

Kedves Nadír05,

hunfrakk éppen az elbirtoklás lehetetlenségéhez szólt hozzá. Egy túlépítés jellemzően nem szokott akkora lenni, hogy alkalmas legyen telekmegosztásra - így nem is birtokolható el. Azt egyébként hogy megosztható e, a helyi építésügyi szabályzatban találod. A jelzálogjog levetetése megszakítja az elbirtoklást.